Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Dariusz Marzec nowym prezesem PTEZ

Opublikowano

w dniu

Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Zmian w kierownictwie organizacji dokonało Krajowe Zgromadzenie Członków PTEZ, którego obrady odbyły się w trakcie V Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Podczas Kongresu, nowo wybrany prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Dariusz Marzec podkreślił znaczenie Towarzystwa w działaniach na rzecz dekarbonizacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce. Prezes PTEZ zwrócił uwagę na rolę organizacji w koordynacji współpracy z administracją rządową oraz instytucjami europejskimi, szczególnie w kontekście wprowadzania kluczowych zmian legislacyjnych, wpływających na tempo procesu transformacji.

„Skuteczność realizacji procesu dekarbonizacji systemów ciepłowniczych oznacza osiąganie kolejnych kamieni milowych na drodze do neutralności klimatycznej w 2050 roku, przy jak najmniejszym obciążeniu odbiorców końcowych. Wiemy, w którą stronę powinniśmy zmierzać jako branża. Teraz potrzebne są właściwe narzędzia do realizacji stojących przed nami zadań. Rolą Towarzystwa jest, aby wspólnie z administracją wypracowywać jak najlepsze rozwiązania w tym zakresie i zabiegać o ich wdrożenie, jak również odpowiednie i przede wszystkim stabilne otoczenie regulacyjne. To jeden z najważniejszych czynników warunkujących sukces transformacji – podkreślił Dariusz Marzec, prezes zarządu PTEZ i PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Biorąc pod uwagę konieczność realizacji wymogów polityki klimatyczno-energetycznej, trzeba patrzeć na składowe procesu transformacji szerzej niż tylko np. na rolę jednostek kogeneracji, czy nawet wyłącznie na sektor ciepłownictwa systemowego. Planowanie strategii dekarbonizacji systemów ciepłowniczych wymaga zaangażowania innych sektorów, np. elektroenergetycznego, żeby jak najlepiej zrealizować ten proces”.

PTEZ od ponad 30 lat jest jednym z ważniejszych uczestników krajowej i międzynarodowej debaty na temat przyszłości elektroenergetyki i ciepłownictwa. W obliczu przyspieszającego procesu transformacji energetycznej, prezes Marzec zaznaczył, że najistotniejsza jest dobra współpraca pomiędzy uczestnikami rynku ciepła: przedsiębiorstwami energetycznymi, decydentami, władzami samorządowymi, jak i odbiorcami. Priorytetem nowego prezesa jest również szeroka komunikacja dotycząca transformacji energetycznej.

„Branża ciepłownicza stoi przed licznymi wyzwaniami. Realizujemy szereg kosztownych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych, których skuteczne przeprowadzenie pozwoli na ograniczenie wpływu produkcji ciepła na środowisko i osiągnięcie celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. W tym kontekście rola PTEZ, jako organizacji skupiającej najważniejsze przedsiębiorstwa sektora energetycznego, jest nie do przecenienia. Towarzystwo aktywnie uczestniczy w dialogu dotyczącym otoczenia regulacyjnego, co jest priorytetem jego działalności, zwłaszcza teraz, gdy dynamika zmian w energetyce zwiększa się. Wszystkie te działania mają na celu prezentację głosu sektora, jak również troskę o obywateli, aby koszty procesu transformacji w jak najmniejszym stopniu były przerzucane na odbiorców końcowych ciepła systemowego” – powiedział Dariusz Marzec, nowy prezes PTEZ.

Wśród głównych celów nowych władz Towarzystwa wskazał zaangażowanie w prace nad polityką klimatyczno-energetyczną Polski i Unii Europejskiej oraz działania na rzecz skutecznej i akceptowalnej przez odbiorców końcowych transformacji sektora energetycznego. Podkreślił konieczność wypracowywania rozwiązań w zakresie pomocy publicznej, poprawiających skuteczność realizacji procesu dekarbonizacji sektora ciepłownictwa systemowego.

Krajowe Zgromadzenie Członków PTEZ podjęło również decyzję o zmianach w składzie zarządu Towarzystwa. Stanowiska w zarządzie objęli:

Wiceprezesi:

– Krzysztof ZamaszVeolia Energia Polska

– Andrzej Pacuk – Enea Ciepło

Członkowie Zarządu:

– Marcin Laskowski – PGE Polska Grupa Energetyczna

– Grzegorz Krystek – PGE Energia Ciepła

Dariusz Marzec

Dariusz Marzec jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, z tytułem magistra organizacji i zarządzania. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu i nadzorowaniu transakcji i projektów w sektorze elektroenergetycznym. W latach 1995-2004 pracował na kierowniczych stanowiskach w międzynarodowych firmach doradczych PricewaterhouseCoopers (1995-2000, 2001-2004) oraz Arthur Andersen Poland (2000-2001). W latach 2005-2007 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. Inwestycji w Unipetrol a.s. (Republika Czeska), odpowiadając m.in. za przygotowanie i wdrożenie strategii inwestycji i restrukturyzacji organizacyjnej oraz nadzór nad projektami M&A w grupie. W latach 2004-2005 był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Marka Belki. W latach 2009-2013 pracował w spółce KPMG Advisory, gdzie zajmował stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za obszar energetyki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz usługi w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego dla przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce. W latach 2013-2016 był związany z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A., pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu ds. Rozwoju. Był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie i nadzór nad realizacją Strategii Rozwoju Grupy PGE na lata 2014-2020 oraz Programu Inwestycyjnego Grupy PGE. Dodatkowo pełnił funkcje przewodniczącego Rad Nadzorczych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Odnawialna S.A. oraz PGE EJ1 Sp. z.o.o., a także członka Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. W latach 2019-2024 był członkiem zarządu ds. Ekonomicznych w spółce Tramwaje Warszawskie.

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych założone zostało w październiku 1991 roku i działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach. Członkami PTEZ są osoby zawodowo związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej. Działalność Towarzystwa obejmuje swoim zakresem wszystkie najważniejsze obszary elektrociepłownictwa, i przede wszystkim skupia się na realizacji swojego statutowego zadania tj. promocji rozwoju kogeneracji w Polsce. Głównym celem Towarzystwa jest wskazywanie sposobów rozwiązywania problemów związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii elektrycznej i cieplnej, wykraczających poza jednostkowe interesy członków Towarzystwa, z uwzględnieniem interesów ogólnospołecznych i ochrony środowiska naturalnego oraz inspirowanie kierunków rozwoju źródeł wytwarzania energii w gospodarce skojarzonej.

Źródło informacji: PTEZ

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Szczecin: ponad 20 litrów w Portowej Zbiórce Krwi, dla dawców – bilety na Pogoń

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W akcji zorganizowanej w poniedziałek przez zarząd portu w Szczecinie we współpracy z piłkarską Pogonią wzięło udział 45 krwiodawców. Oddali 20 litrów i 250 ml krwi, za co otrzymali vouchery na mecz Pogoń – Jagiellonia Białystok.

„To ogromny sukces, jestem dumna z pracowników oraz młodzieży, która licznie nas wsparła” – podsumowała akcję Anna Dudra, kierownik działu marketingu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz przewodnicząca Portowego Klubu Honorowych Krwiodawców.

W komunikacie zarząd portów podał, że w zorganizowanej w poniedziałek już dziewiąty raz Portowej Zbiórce Krwi wzięło udział 45 osób – pracownicy portu, współpracujących z nim firm i szkół. Przed budynkiem przy ul. Bytomskiej kilka godzin stał krwiobus. Oddano 20 l i 250 ml krwi.

Dla krwiodawców przygotowano niespodziankę – vouchery, które można zamienić na bilety na mecz piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok, który odbędzie się 1 grudnia.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

11 listopada w Świnoujściu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy oraz goście miasta mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach oficjalnych i artystycznych. Poniedziałkowe wydarzenia przyciągnęły osoby w różnym wieku. Patriotyczna atmosfera towarzyszyła mieszkańcom od rana.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium pw. Chrystusa Króla, przemarszem na plac Słowiański, gdzie odbyła się symboliczna uroczysta sesja Rady Miasta. Na placu odczytano apel pamięci, przemawiała prezydent miasta Joanna Agatowska coraz przewodniczący rady Ryszard Teterycz. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności kompanii honorowej oraz wojskowej orkiestry.

W poniedziałek plac Wolności został pięknie udekorowany biało-czerwonymi flagami. Stowarzyszenie Wspólne Wyspy zadbało o specjalne atrakcje – rozdano aż 1500 biało-czerwonych pierników, które cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników. 

Dzieci miały wiele powodów do radości – mogły pomalować twarze w patriotycznych barwach oraz cieszyć się darmową biało-czerwoną watą cukrową. Wszędzie widać było flagi i inne symbole narodowe.

Dla wszystkich obecnych Miasto Świnoujście przygotowało również darmowe choragiewki – rozdano ich 2000, a dzieci ze świnoujskich szkół przygotowały  biało-czerwone kotyliony.

Obchody wzbogaciły również marynarskie akcenty – marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozdawali 2000 porcji tradycyjnej grochówki wojskowej. Tego dnia można było zwiedzać okręt ORP Toruń cumujący przy Wybrzeżu Władysława IV.

Wśród atrakcji znalazł się także historyczny akcent – z okna jednego z budynków przy ulicy Piłsudskiego przemówił Józef Piłsudski co wzbudziło zainteresowanie mieszkańców.

Rano na latarni morskiej została poniesiona została historyczna flaga Polski z roku 1918.

Narodowe Święto Niepodległości w Świnoujściu miało w tym roku szczególną atmosferę – mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w licznych wydarzeniach, podkreślając swoją tożsamość i szacunek dla historii Polski.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Zaproszenie mieszkańców do udziału

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Już w drugiej połowie listopada w Świnoujściu, stowarzyszenie WinKids rozpoczyna kolejną serię bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy w ramach projektu System Życia z GAZ-SYSTEM. Jest to wyjątkowa okazja dla wszystkich mieszkańców, aby zdobyć praktyczne umiejętności ratujące życie oraz nauczyć się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych.

Na szkoleniach uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć na najnowszych fantomach firmy Laerdal, wyposażonych w system elektronicznego pomiaru poprawności ucisków i wentylacji. Program obejmuje również zajęcia z obsługi defibrylatora AED, co pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie się do działania w nagłych przypadkach.

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział, należy zgłosić się poprzez system zapisów Luppo pod linkiem: https://winkids.lupposystem.com/Events/EventDetails/1273. 

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, zdobywając bezcenną wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy!

Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!

#SystemŻyciazGAZSYSTEM #PierwszaPomoc #Świnoujście #Bezpieczeństwo #WOPR #Szkolenie

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście na drugim miejscu w Sportowym Turnieju Miast i Gmin

Opublikowano

w dniu

XXX Sportowy Turniej Miast i Gmin w ramach XVI Europejskiego Tygodnia Sportu w tym roku odbył się w dniach 21-27 września pod hasłem „Sportowa rekreacja aktywną integracją”. Jak już ono wskazuje, w tegorocznym tygodniu wyjątkowo dużo klubów postanowiło się zjednoczyć i zachęcić do wspólnej zabawy. 

Rozpoczęliśmy mocnym akcentem, gdyż pierwszego dnia wystartowaliśmy w Świnoujściu z Masą Krytyczną, w której udział wzięło niemalże 200 osób. Następnie dojechaliśmy na Miejskie Targi Sportowe, podczas których do wygrania były darmowe vouchery na zabiegi w kriokomorze w ZOD Fregata, a także wiele darmowych wejściówek na zajęcia w świnoujskich klubach fitness.

Niedziela z kolei toczyła się pod znakiem dwóch imprez  „Biegu i Marszu Nordic Walking na 5 z plusem” oraz „XX Jubileuszowych Mistrzostw Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujście”. Cały tydzień był okraszony sporą dawką przeróżnych wydarzeń, a mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu darmowych treningach, które obejmowały m.in. takie dyscypliny jak : tenis ziemny, aqua aerobic, fitness, ściankę wspinaczkową, wszelkie rodzaje tańca, czy sportów walki, koszykówkę oraz piłkę nożną. Dzięki pełnej mobilizacji w Tygodniu Sportu odnotowaliśmy aż 28.002 startujących w 257 imprezach, co dzięki temu dało nam 2. miejsce w kraju.

Za ogromne zaangażowanie i zorganizowanie wielu fantastycznych wydarzeń  pragniemy serdecznie podziękować następującym świnoujskim klubom: Biegacze Świnoujście, Ghetto Workout by Dawid Szubryt, Champions Academy, FORMA, Studio Świadomego Ruchu, Szkoła Tańca RYTM, Bandha Pole Dance, Winkids, UKS Keja, KS Prawobrzeże, Świnoujski Klub Karate Kyokushin, Capoeira, ULKSW Pomorze, Aikido Cuore – Kamil Starski, Świnoujska Akademia Karate Kyokushin, KSz Renovatio, Klub Tańca Sportowego Jantar, Studio Tańca Etiuda, ATU, Akademia Tenisa Świnoujście Międzyzdroje, Strong Fingers, AP Baltica, MKS Flota, JCH The Sailors, Polskie Ratownictwo Wodne. Ponadto podziękowania należą się również dla ZOD Fregata, WOPR, OSiR „Wyspiarz”, Komendy Miejskiej Policji, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZHP oraz Młodzieżowej Radzie Sportu, którzy jak zawsze chętni służyli wsparciem, radą i pomocą w organizacji i zapewnieniu bezpieczeństwa.

Za organizację odpowiedzialny był Urząd Miasta Świnoujście oraz OSIR Wyspiarz.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Opaski bezpieczeństwa oraz pomoc sąsiedzka dla seniorów

Opublikowano

w dniu

Opaski bezpieczeństwa oraz pomoc sąsiedzka – takie formy pomocy dla seniorów realizuje aktualnie Miasto Świnoujście w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Adresatami Programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów”, do którego przystąpiło Miasto, ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osobom starszym przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie w realizacji świadczenia usług opiekuńczych na terenie Świnoujścia. Został on sfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program obejmuje zakup opasek bezpieczeństwa oraz wspieranie działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.

Opaska bezpieczeństwa, tzw.”opieka na odległość”, to nowoczesna forma wsparcia. Jest ona połączona z usługą całodobowego centrum monitoringu – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego SOS znajdującego się na opasce umożliwi połączenie ze stale gotową do podjęcia interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić seniorowi wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) bądź wezwać służby ratunkowe.

Opaska bezpieczeństwa dla seniora to dodatkowe zabezpieczenie, które działa dyskretnie i efektywnie w codziennym życiu. Przykłady? Senior robiący zakupy może poczuć się nagle słabo – wystarczy naciśnięcie przycisku, by rodzina lub asystent medyczny zostali powiadomieni. Inna sytuacja: osoba starsza idzie na spacer i zabłądzi – dzięki GPS, rodzina może łatwo odnaleźć i dotrzeć do swojego bliskiego. Proste rozwiązanie technologiczne takie jak to potrafi znacznie podnieść jakość życia, zarówno osób potrzebujących opieki, jak i bliskich, którzy nie mogą stale kontrolować ich bezpieczeństwa. Do tej pory już 55 seniorów z terenu Świnoujścia zostało wyposażonych w opaski bezpieczeństwa.

Od lipca br. Miasto rozszerzyło ofertę dla świnoujścian także o usługi opiekuńcze świadczone w formie usług sąsiedzkich. Usługi te obejmują swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Forma tej pomocy dedykowana jest osobom, które są samotne i nie mają wsparcia ze strony najbliższych, a także ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Wdrożenie programu przyczyni się do podniesienia jakości życia seniorów wymagających np. pomocy przy zrobieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania, przygotowania posiłków, wspólnego spaceru czy rozmowy. W ramach realizacji usług sąsiedzkich pomocy udzielają sąsiedzi, czyli osoby mieszkające w pobliżu. Za wymienioną pomoc co miesiąc otrzymują one wynagrodzenie wyliczone wg stawki godzinowej.

Osoby zainteresowane powyższymi formami wsparcia uzyskają informacje w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad 200 uczestników Niepodległościowego Rajdu Rowerowego

Opublikowano

w dniu

Ponad 200 rowerzystów, którzy rocznicę odzyskania Niepodległości świętowali rajdem ulicami Szczecina, powitał na zbiórce wojewoda zachodniopomorski. „Za rok jadę z wami” – zadeklarował Adam Rudawski.

„Dopóki my żyjemy, Polska będzie istnieć. Niepodległość to stan umysłu. To, co przechowujemy w głowie, w myślach” – powiedział w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski przed startem Niepodległościowego Rajdu Rowerowego. Podkreślił, że dla wspólnoty narodowej i dla społeczeństwa „najważniejsza jest solidarność”.

Wojewoda przewodził uroczystościom Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie zorganizowanym w południe na Wałach Chrobrego, a wcześniej spotkał się z uczestnikami rajdu, który o godz. 11.11 wystartował spod pomnika Adama Mickiewicza. Ponad 200 cyklistów przystrojonych w narodowe barwy przejechało przez centrum miasta. Przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty, a finałem rajdu jest piknik na Polanie Miodowej.

„Przejazd ulicami Szczecina z okazji Święta Niepodległości organizujemy czwarty raz. W tym roku frekwencja rekordowa. Po raz pierwszy na starcie był wojewoda” – podkreślił prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus Paweł Malinowski.

Rudawski zadeklarował, że weźmie udział w przyszłorocznym niepodległościowym rajdzie. „Pojadę z wami, tylko musimy dopasować godziny, bo tego dnia mam dużo obowiązków” – wyjaśnił.

Współorganizatorami wydarzenia są SKR Gryfus i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który ufundował koszulki i medale dla pierwszych 100 zarejestrowanych uczestników.

„11 listopada jest radosnym świętem, więc świętujmy w sposób radosny” – powiedział dyrektor oddziału IPN w Szczecinie Krzysztof Męciński. „Nasza historia jest trudna, obfituje w wydarzenia dramatyczne, większość uroczystości ma martyrologiczny charakter, natomiast dzisiaj świętujemy odzyskanie niepodległości. Rywalizacja sportowa czy rekreacja jest znakomitą formą uczczenia tego dnia” – stwierdził Męciński.

Malinowski w rozmowie z PAP zaznaczył, że rowerzyści z SKR Gryfus „są dumni z Polski i biało-czerwonych barw” i nie tylko 11 listopada jeżdżą z narodowymi symbolami. „W tym roku byliśmy na rowerach m.in. w Holandii i Toskanii, zawsze na naszych strojach jest godło” – zaznaczył.

 

Kilkadziesiąt minut po biało-czerwonym peletonie przez centrum miasta ruszył Szczeciński Marsz Niepodległości. Z pl. Solidarności w kierunku pl. Szarych Szeregów, gdzie znajduje się popiersie Piłsudskiego, idzie ok. 4 tys. osób. (PAP)

 

tma/ aszw/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524