Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Pięć lat projektu PGE „Tablice Pamięci”

Opublikowano

w dniu

PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej od 2018 roku prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, nad którym patronat objął prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W ciągu pięciu lat PGE przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka na terenie Warszawy, zamontowała przy nich ponad 130 tabliczek informacyjnych, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. 

Projekt „Tablice Pamięci” został zainicjowany w związku z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, a jego uroczysta inauguracja odbyła się w październiku 2018 roku. Ma on na celu popularyzację informacji o losach mieszkańców Warszawy w czasie okupacji niemieckiej oraz rewitalizację Tablic Tchorka, czyli miejsc pamięci czasów wojny poprzez umieszczenie przy nich nowych tablic w języku polskim i angielskim wraz z kodem QR, odsyłającym do materiałów edukacyjnych. Projekt realizowany jest przez Fundację PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, pod patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. 

We wtorek, 3 października br. odbyło się wydarzenie podsumowujące projekt. 

„Niezmiernie się cieszę, że ta podjęta w 2018 roku inicjatywa przyniosła tak piękne efekty w postaci nie tylko odrestaurowania tablic zainstalowanych w miejscach uświęconych krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny, ale również stworzenia strony internetowej oraz innych działań o charakterze edukacyjnym. Jest rzeczą szczególnie ważną, by w dzisiejszych czasach, które cechuje swego rodzaju ucieczka od historii, a także wynikające z niej wykorzenienie z przeszłości, pamięć o istocie naszych dziejów trwała” – napisał Jarosław Kaczyński, wiceprezes rady ministrów, w liście odczytanym w trakcie uroczystości przez historyka red. Tadeusza Płużańskiego.

„Projekt >>Tablice Pamięci<< zaczynaliśmy w 2018 roku, w tej chwili go kończymy. Tam, gdzie było to potrzebne, powstały nowe opisy miejsc kaźni, m.in. w języku angielskim. To jest nasz obowiązek. Dzięki tej akcji i wielu innym naszym przedsięwzięciom możemy informować świat o prawdzie historycznej tak, by każdy przechodzień mógł być świadomy tego, w jakim miejscu się znajduje. Warszawa jest miastem świętym poprzez krew ofiar, które były tutaj mordowane – zarówno polskich, jak i żydowskich. Pamiętamy o tym, bo od tego zależy przyszły los Polski” – powiedział prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Warszawa była wśród 100 miast zbombardowanych już 1 września 1939 roku. Przez całe 6 lat Warszawa krwawiła. Dzisiaj wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby w czasach postępującego relatywizmu historycznego, agresywnej amnezji historycznej, mówić o prawdzie, o polskiej historii. PGE, jej pracownicy, nie zapominają o tej historii, ale mówią o tym też tablice. Tablice, które nie są tylko topograficznym punktem na mapie Warszawy. Nie są tylko hołdem dla ofiar i pogardą dla sprawców, ale są też wyrazem społecznej narodowej myśli Polaków o rzeczach dla nas ważnych, a wśród tych rzeczy jest na pewno pamięć. Pamięć, która ma moc przekraczania granicy życia i śmierci. Człowiek może umrzeć, a pamięć będzie trwała” – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W ramach projektu „Tablice Pamięci”, PGE ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej i historyków przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich tablic Karola Tchorka znajdujących się w przestrzeni miejskiej Warszawy, a przy ponad 130 z nich umieściła nowe tablice informacyjne. Dodatkowo, stworzono dedykowaną stronę internetową i aplikację umożliwiającą poznanie historii każdego z odwiedzanych miejsc, upamiętniających II Wojnę Światową. W 2022 roku Fundacja PGE rozpoczęła także prace polegające na czyszczeniu i konserwacji ponad 100 tablic Karola Tchorka. 

„Historia Warszawy to historia niezłomnych ludzi i niezłomnego miasta – miasta, które, jak żadne inne na świecie zapłaciło tak wiele za umiłowanie wolności. Najbardziej wymownym symbolem tego poświęcenia są tablice Tchorka, które mijamy codziennie w Warszawie. Projekt „Tablice Pamięci” przypomniał wszystkim, że obok nas w przestrzeni miejskiej istnieją takie miejsca. Mają swoja tragiczną historię i warto o nie dbać, bo to nasza wspólna historia. Czuję ogromną satysfakcję, że dzięki temu projektowi wielu ludzi idąc warszawską ulicą zauważy mijaną tablicę Tchorka, przystanie na chwilę, zapozna się z treścią i pomyśli o bohaterach poległych za wolną Polskę. Pamiętajmy o naszej historii i o miejscach uświęconych krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt „Tablice Pamięci” prócz wyeksponowania i oddania należnej czci miejscom pamięci tablicom i pomnikom, opisującym heroiczne i dramatyczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej ma również na celu zwiększać rozpoznawalność miejsc pamięci i dotrzeć z informacją na temat faktów historycznych do zagranicznych turystów. Właśnie dlatego, Fundacja PGE w 2019 roku zorganizowała koncert „Miasto Pamięci” oraz wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945”, która była prezentowana w hali dworca Warszawa Centralna, w Muzeum Wojska Polskiego oraz przed budynkiem PGE. 

Fundacja PGE we współpracy z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych przygotowała również program edukacyjny dla szkół „Miasto Pamięci” oraz wystawę i koncert „Warszawa Miasto Bohaterów”. Dodatkowo, wraz z wydawnictwem Biały Kruk, wydano dwujęzyczny album zatytułowany „Pamięć Warszawy”. Przeprowadzono również rewitalizację Skweru Męczenników Warszawskiej Woli, zlokalizowanego przy ulicy Karolkowej 49 w Warszawie. 

Więcej informacji o projekcie „Tablice pamięci” znajduje się na stronie internetowej: https://www.tablicepamieci.pl 

Link do filmu podsumowującego projekt „Tablice Pamięci”, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PZ2S2mMEL6E&feature=youtu.be 

Link do filmu o „Tablicach Pamięci” wyprodukowanego we współpracy z Patrickiem Neyem: https://www.youtube.com/watch?v=VhLP6_cWngM 

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

32. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

Opublikowano

w dniu

Nad ranem 14 stycznia 1993 na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął prom MF Jan Heweliusz. Panujący wówczas sztorm przekraczał 12 stopni w skali Beauforta. Prom płynął ze Świnoujścia do Ystad. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów; uratowano 9 marynarzy.

We wtorek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku. O godzinie 9.00 rozbrzmiały tyfony okrętów, statków, promów i wszystkich jednostek pływających cumujących w Świnoujściu. Przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy złożono kwiaty i zapalono znicze.

Foto: Marcin Purman/8. FOW

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace serwisowe. Tymczasowe wyłączenie tunelu od 22 do 5 rano

Opublikowano

w dniu

W dniach 16–17 stycznia 2025 roku planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Zatrzymanie pracy obiektu odbędzie się w godzinach nocnych, od 22:00 do 05:00, w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego.

Przerwa w eksploatacji tunelu jest konieczna w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego rozdzielni głównej w budynkach BCO oraz TK3. Prace te wymagają całkowitego zamknięcia obiektu, gdyż na czas konserwacji zasilanie BCO będzie realizowane za pomocą UPS-a (zasilacza awaryjnego), przy czym funkcja uruchomienia agregatu zostanie zablokowana, co może nieść ze sobą ryzyko całkowitej utraty zasilania. W związku z tym, prace te muszą zostać przeprowadzone w godzinach nocnych, aby nie zakłócać normalnego funkcjonowania tunelu w ciągu dnia. Dodatkowo, w dniach wyłączenia tunelu, odbędzie się szkolenie praktyczne dla dyspozytorów z procedur.

Podczas przerwy w eksploatacji tunelu, autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna oraz karetki Pogotowia Ratunkowego, będą mogły kursować przez tunel, ale jedynie po wcześniejszym ustaleniu z dyspozytorem. Pozwoli to na zapewnienie ciągłości komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania, promy na przeprawie miejskiej będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, aby zrekompensować utrudnienia związane z wyłączeniem tunelu.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia, które mogą wyniknąć z planowanego wyłączenia tunelu z eksploatacji. Zachęcamy do śledzenia bieżących ogłoszeń dotyczących ewentualnych zmian w komunikacji miejskiej, aby na bieżąco dostosować się do zmienionych warunków transportowych i uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zjawisko „cofki” – konieczność pozostawienia worków z piaskiem

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend Świnoujście stanęło w obliczu poważnego zagrożenia związanego z tzw. „cofką”. Silny wiatr wiejący z kierunku północno-zachodniego i północnego oraz sztorm na Bałtyku spowodowały napór wody, który podniósł poziom wody w kanale portowym. W najbardziej narażonych miejscach umieszczono worki z piaskiem, które pozostaną jeszcze w tych miejscach co najmniej do lutego, ze względu na prognozy meteorologiczne przewidujące możliwość ponownego wystąpienia tego zjawiska.

Kilka dni temu w Świnoujściu wiał bardzo silny wiatr z kierunku północno-zachodniego i północnego, na Bałtyku był sztorm. W wyniku tych warunków atmosferycznych doszło do tzw. „cofki”. Woda zaczęła napierać na brzegi, w kanale portowym i w wielu miejscach nad Zalewem Szczecińskim jej poziom znacznie podniósł się. Przekroczone zostały stany alarmowe, sytuacja stawała się poważna.

Władze Świnoujścia we współpracy ze służbami podjęły decyzję o natychmiastowych działaniach mających na celu zabezpieczenie miasta przed zalaniem.

Trudna sytuacja stanowiła poważne wyzwanie dla służb. Bardzo istotnym elementem działań ratunkowych było odpowiednie rozmieszczenie worków z piaskiem w miejscach najbardziej zagrożonych. Zastosowanie worków z piaskiem w takich sytuacjach jest standardową metodą obrony przed zalaniem, ponieważ piasek skutecznie blokuje napływającą wodę.

Worki z piaskiem ułożono przy ulicy Wybrzeże Władysława IV celem zabezpieczenia slipów przed zalaniem wodami z kanału portowego. Szczególne zagrożenie występowało również w dzielnicy Przytór, gdzie wzmocniono wał za pomocą ponad 100 worków z piaskiem, co skutecznie zatrzymało rozprzestrzenianie się wody.

Przez niemal dwie doby, także w nocy, strażacy PSP ze Świnoujścia, OSP Przytór i Karsibór oraz Wojskowa Straż Pożarna zabezpieczali workami z piaskiem zagrożone odcinki wałów. Sytuacja została opanowana.

Według zaleceń Wojewody Zachodniopomorskiego, worki z piaskiem, które zostały rozmieszczone w wyznaczonych miejscach na terenie Świnoujścia, mają pozostać tam co najmniej do lutego. Jest to podyktowane prognozami meteorologicznymi, które wskazują na możliwość ponownego wystąpienia podobnych warunków atmosferycznych. Prosimy o nieusuwanie, nieuszkadzanie ani nieprzemieszczanie worków, aby zapewnić skuteczność tej ochrony przed kolejnymi zagrożeniami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Gelati La Stella zwycięzcą Noworocznego Turnieju Siatkarskiego Pokoleń

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 stycznia w hali sportowej Uznam Areny rozegrano Noworoczny Turniej Siatkarski Pokoleń.
W turnieju udział wzięło 6 drużyn amatorskich, rywalizowano w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów, rozegrano 15 meczy.

Klasyfikacja końcowa ligi:
1 miejsce Gelati La Stella
2 miejsce Siatkarze
3 miejsce Państwowa Straż Pożarna
4 miejsce WCR
5 miejsce Baltic Home
6 miejsce Kierowcy
Na koniec turnieju najlepsze drużyny otrzymały puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Wybrano także najmłodszego uczestnika turnieju Aleksandra Krawczyk a najstarszym zastał Adam Bońkowski.
Do zobaczenia na  następnym turnieju
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Igrzyska młodzieży szkolnej 2024/2025 w piłce ręcznej chłopców

Opublikowano

w dniu

W dniu 10 stycznia odbył się turniej piłki ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2024/2025. Uczniowie rywalizowali o miano Najbardziej Usportowionej Szkoły, Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Wyspiarz” zorganizował rozgrywki w piłkę ręczną w  hali sportowej Uznam Arena przy ul. Grodzkiej 5. Celem zawodów było wyłonienie najlepszej drużyny w kategorii  chłopców do reprezentowania naszego miasta w rozgrywkach regionu B oraz zdobycie punktów zaliczanych do współzawodnictwa szkół.
w kategorii chłopców
I miejsce – Szkoła Podstawowa    nr  1
II miejsce – Szkoła Podstawowa   nr  4
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2
Awans do  ¼ finału wojewódzkiego uzyskała Szkoła Podstawowa nr 1
Na zakończenie turnieju każda z drużyn otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim sportowcom gratulujemy

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Muzeum zaprasza. Zobacz nigdy niepublikowane zdjęcia Andrzeja Ryfczyńskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Andrzej Ryfczyński

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z fotografem Andrzejem Ryfczyńskim do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Będzie można zobaczyć starannie wybrane i dotąd niepublikowane zdjęcia zimowego Świnoujścia. Na nich m.in. skuty lodem kanał portowy, pokryta krą świnoujska plaża, pierwsze osiedla mieszkaniowe pod „białą pierzynką”, czy ulubione miejsca świnoujskiej młodzieży do zjeżdżania na sankach oraz jeżdżenia na łyżwach.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza w najbliższą środę (15 stycznia), o godzinie 18.00, na spotkanie z mistrzem fotografii Andrzejem Ryfczyńskim. Spotkanie będzie nawiązywało do plenerowej wystawy fotograficznej, znajdującej się na placu Wolności. Pan Andrzej opowie nam o tym jak wyglądały kiedyś zimy w Świnoujściu, kiedy to mróz nie odpuszczał a całe miasto pokryte było warstwą śniegu.

  • Data: 15 stycznia (środa) godz. 18.00.
  • Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, Plac Rybaka 1.
  • Wstęp wolny.
  • Przystanek autobusowy w pobliżu: Port, linie: A, 2, 5T, 7T.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524