Kultowa trasa rowerowa Velo Baltica uznana została za jeden z najatrakcyjniejszych, najbardziej nowatorskich i bardzo przyjaznych rowerzystom, produktów turystycznych w kraju. To werdykt Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Nagrodę –Certyfikat POT – wręczono podczas gali, która odbyła się w Warszawie we wtorek, 19 listopada 2024 roku. Wyróżnienie odebrał wicemarszałek województwa Jakub Kowalik. Ponadto tytuł „Turystyczne Odkrycie 2024 Roku” przyznano Morskiemu Centrum Nauki, a „Najlepszym Produktem Turystycznym 2024” okazały się Ogrody Hortulus w Dobrzycy.
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych produktów turystycznych w Polsce, ich promocję, a także wspieranie regionalnych inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki. Wyróżnienia Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawane są w czterech kategoriach: Certyfikat POT, Złoty Certyfikat POT, Certyfikat Internautów oraz Turystyczne Odkrycie Roku. Mogą je otrzymać rozmaite inicjatywy, np. imprezy turystyczne, szlaki, trasy czy obiekty istniejące od co najmniej dwóch lat. Za taki wyjątkowy produkt uznano zachodniopomorską, nadbałtycką trasę Velo Baltica, której przyznano „Certyfikat POT”.
– Liderujemy w zakresie rozwoju turystyki rowerowej. Nasze trasy są urokliwe, dobrze przygotowane i co najważniejsze wciąż ich przybywa. Najpopularniejsza wśród cyklistów Velo Baltica to jedna z turystycznych wizytówek Pomorza Zachodniego, której wyjątkowość została doceniona. Podróżowanie nią to przede wszystkim możliwość obcowania z tym co każdego roku przyciąga rzesze turystów, czyli Morzem Bałtyckim – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
„Certyfikat POT” to jedno z najwyższych laurów w konkursie. Dzięki tej nagrodzie trasa Velo Batica, z której w 2023 skorzystało aż 1,3 mln osób, będzie mogła posługiwać się nie tylko logo certyfikatu, ale zostanie także włączona w wybrane działania promocyjne Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzone w kraju i zagranicą. To np. kampanie w social mediach, prasie i internecie, produkcja programów telewizyjnych, współpraca z influencerami czy obecności na targach turystycznych.
Do tegorocznej edycji konkursu Urząd Marszałkowski zgłosił dwie trasy. Oprócz Velo Baltica, ocenie jury poddano także trasę wokół Zalewu Szczecińskiego. Nagroda przypadła w udziale tej pierwszej.
– Tworzymy trasy rowerowe, bo jesteśmy przekonani, że dobrze służą mieszkańcom Pomorza Zachodniego, jak i turystom. Jak się okazuje rozmach, jakość i standard ich budowy doceniane są w kraju oraz zagranicą. M.in. nasze inwestycje w infrastrukturę rowerową są wśród najlepiej punktowanych w całej Unii Europejskiej. Potwierdzeniem tego jest fakt, że znalazły się podręczniku EuroVelo – dodaje wicemarszałek Jakub Kowalik.
Na Pomorzu Zachodnim mamy pięć różnorodnych tras rowerowych. To wspomniane Velo Baltica i Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Stary Kolejowy Szlak, Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich.
Nie były to jedyne zachodniopomorskie akcenty podczas wtorkowej gali POT.
Marszałkowska instytucja kultury – Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – otrzymała nagrodę w kategorii „Turystyczne Odkrycie Roku 2024”. Zachodniopomorski „Kopernik” to nowoczesny obiekt przypominającym kadłub statku zacumowanego nad Odrą. Mieści pięć stref tematycznych, około 200 interaktywnych eksponatów, planetarium oraz pracownie edukacyjne. Obiekt otwarto w końcu maja 2023 roku. Tylko w pierwszym roku działania zwiedziło go ponad 220 tysięcy osób.
Z kolei Ogrody Hortulus w Dobrzycy zdobyły certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny 2024 roku”. Bogata roślinność, zielone labirynty i mnóstwo kolorów każdego roku przyciąga tysiące turystów oraz pasjonatów ogrodnictwa. Ogrody znajdują się bowiem w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju.
Anonim temu
14 kwietnia 2023 na 07:00
Czyli nie połowimy śledzia
Mieszkanka temu
15 kwietnia 2023 na 19:54
Śledzie jak śledzie nie mogę tej obłudy już słuchać,drogę zrobili sobie żeby im resory w samochodzikach nie pękały.Strefa bezpieczeństwa? Przecież planygazoportu były w gazetach turysta żuci IM bombkę wystarczy dron i pandora pie-nie.Przecież płot jest przy samej latarni,postawili jeszcze barierki wywrócone szpikulcami do góry gdyby ktoś się przewrócił przebił by się droga do latarni jak w lesie.Druga najwyższa latarnia w Europie i co ma niszczećod 1857r stoiico?.Drogą wodną można a gdzie te 200m,adlery nie będą miały zakazu.Uważam że na stanowiskach są niekompetentni ludzie nie walczą o naszą polskość historię,tylko tańczą jak im zachód zagra.PRZYKRE!.
Set temu
14 kwietnia 2023 na 06:47
Powinni teraz zrobic ograniczenie wagi pojazdiw poruszajacych się drogą dojazdowa do ul. KU MORZU, tak jak to mialo już miejsce na ul.Wojska Polskiego.
Strażnik to temu
13 kwietnia 2023 na 23:16
Patrzcie, dwa porty, Szczecin, Świnoujscie, a ewentualne połączenie promowe miasta z latarnią mógłby obsługiwać niemiecki Adler, za wysokie opłaty. Takie połaczenie byłoby wielką atrakcją, wyobraźmy sobie jak stateczek rusza z wyspy Uznam, na chwile zatrzymuje się w rejonie dworca, dołączają ludzie z Warszowa… i płynie pod latarnię. A my w miescie nie mamy niczego na podobieństwo dawnej białej floty, np.”Fafika”.
Wciąż ta woda, która dla starożytnych Greków była mostem, jest zawadą. Mamy np.atrakcyjne Nowe Warpno za wodą Zalewu. Sle by do niego dotrzeć, musimy urządzac wielką podróż lądową, to ok.160 km.
Fekix2 temu
13 kwietnia 2023 na 10:31
Trzeba omijać szerokim łukiem (to zafajdane przez gas system), miasto. Żadnych atrakcji=koniec Świnoujścia.
Anonim temu
13 kwietnia 2023 na 08:15
Gonić warszawskie przybłędy, które uwłaszczyły się na Warszowie.
Anonim temu
13 kwietnia 2023 na 10:45
Z 40 mln rocznie…