3. Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety od momentu powstania odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. W okresie swojego istnienia marynarze Dywizjonu zapisali się złotymi zgłoskami w historii Marynarki Wojennej, uczestnicząc w wielu działaniach bojowych i szkoleniowych w kraju oraz na arenie międzynarodowej. 1 kwietnia obchodzili 95. rocznicę utworzenia swojej jednostki.
Załoga 13dTR obchody swojego święta rozpoczęła już w sobotę, 29 marca, organizując tzw. „Dzień Otwarty”, by wspólnie świętować jubileusz oraz pokazać jakim sprzętem na co dzień dysponują. Przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni udostępniono do zwiedzania pokłady najnowszych niszczycieli, swoje możliwości zaprezentowali również specjaliści od zadań podwodnych – Grupa Nurków Minerów. Nie zabrakło również czegoś „na ząb”, czyli tradycyjnej wojskowej grochówki.
1 kwietnia, zgodnie z marynarską tradycją uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach dywizjonu. Następnie z pokładu niszczyciela min ORP Albatros, na wodach Zatoki Gdańskiej złożono wieniec ku czci wszystkich marynarzy, którzy podczas II wojny światowej oddali życie w obronie Ojczyzny.
W trakcie jubileuszowej zbiórki stanu osobowego dowódca dywizjonu komandor porucznik Michał Dziugan podsumował ostatni rok działalności jednostki oraz zwrócił się do marynarzy służących w 13dTR:
„Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy kontynuowaliśmy współpracę z ośrodkiem szkoleniowym w Neustadt, gdzie szkolił się nasz ORP MEWA z prowadzenia walki w środowisku wielodomenowym; opracowaliśmy zupełnie nowatorską taktykę realizacji poza horyzontalnych autonomicznych misji podwodnych dla naszych pojazdów GAVIA w warunkach zakłóceń lub braku sygnału GPS, na którą z szacunkiem patrzą nasi koledzy z Sojuszu Północnoatlantyckiego; szkoliliśmy operatorów systemu dynamicznego pozycjonowania okrętów, pozycjonowania hydroakustycznego, czy użycia podwodnych ładunków bojowych w centrach producenckich. Wysyłaliśmy ludzi do zagranicznych szkół walki minowej w charakterze instruktorów, a nie słuchaczy […] Takiego właśnie 13 Dywizjonu Trałowców zawsze pragnąłem. Jednostki, która stawia sobie nawet dalekosiężne cele, osiąga nowe zdolności i idzie konsekwentnie naprzód, robiąc po prostu swoje…”
Swoje uznanie wyraził również dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Piotr Sikora:
„Szanowna Załogo, nawet najlepsza technologia nie zastąpi ducha, determinacji i umiejętności personelu, który je obsługuje – Was. To Wy – załogi okrętów i załoga Grupy Nurków Minerów – stanowicie prawdziwą siłę Dywizjonu. Wasze wyszkolenie, profesjonalizm i gotowość do działania są kluczowe dla realizacji zadań oraz zapewnienia bezpieczeństwa na morzu (…) To dzięki Wam 13 Dywizjon Trałowców nie tylko kontynuuje swoją misję, ale wciąż się rozwija i podnosi swój poziom”.
***
Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13 Dywizjonu Trałowców w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i poza nim. Siły dywizjonu uczestniczyły w setkach krajowych i międzynarodowych ćwiczeń – w ramach NATO, a wcześniej Partnerstwa dla Pokoju. Załogi okrętów co roku udowadniają swoje doskonałe wyszkolenie w prowadzeniu działań minowych i przeciwminowych, a oficerowie dywizjonu uważani są za ekspertów z zakresu planowania i prowadzenia takich operacji, czego potwierdzeniem jest już niejednokrotny udział oraz dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
Obecnie w skład 13 Dywizjon Trałowców wchodzą 3 nowoczesne niszczyciele min, tj. OORP Kormoran, Albatros i Mewa, a także 5 trałowców, co sprawia, że siły OPM są w pełni komplementarne, wzajemnie się uzupełniają, są również gotowe do realizacji działań o zróżnicowanym charakterze. Sprawnie przeprowadzony proces modernizacji i wyszkolenia posiadanych sił to dowód, że tradycja i nowoczesność to dwa wyznaczniki, którymi Dywizjon kieruje się w swojej codziennej służbie.
Źródło: 8. FOW
Rafaelo Trzasku temu
16 lutego 2023 na 07:40
O to super.
Po co nam port kontenerowy jak jest wHamburgu? Po co nam cpk jak jest lotnisko w Hamburgu? Prawda elektoracie KO?
Ups temu
16 lutego 2023 na 08:56
Haselka, hasełka. Po nic nam CPK. Takie huby to przeszłość. Tak jak do historii przeszły 2 piętrowe Airbusy. Pewnie nie zauważyłeś. Ten przekop w mierzei to fajna inwestycja… Dla turystów żeglarzy. Tylko rachunek ekonomiczny się nie zgadza. A wyjaśnij mi dlaczego do tego CPK projektuje się nowe linie kolejowe ale takie jak w XIX wieku? To ma być postęp? To tylko wywalanie kasy i etery i prowizje. Obudź się. Wybory niebawem.
Bingo temu
16 lutego 2023 na 09:51
Jak każdy PO klakier piszesz bzdury. Wy chcielibyście Polski z przed 100 lat. Przekop toru do Elbląga ( gotowy w tym roku) pozwoli wpływać jednostkom mniejszym, pływającym po Bałtyku. Przypomnę, że w Holandii barkami przewożą 2/3 swoich transportów i jest dobrze. A CPK to niezbędna inwestycja do rozwoju Polski. Czy tuskomatołek to pojmuje? Wątpię.
Anonim temu
16 lutego 2023 na 13:26
Przestań rżnąć głupa z takimi komentarzami skierowanymi do KO…
Polak mały temu
17 lutego 2023 na 06:19
UPSTEMU Przekop Mierzei ” dla turystów żeglarzy” nie był przypadkiem pierwszą niedotrzymaną obietnicą Tuska dla Elbląga z 2005r ? Tak przynajmniej wynika z tablicy pomnika – szpadla stojącego w Tolkmicku na mierzei a ufundowanego przez Senator PO Elżbietę Gelert która w taki elegancki sposób wyrzygała swemu liderowi z PO wiarołomstwo… My mieliśmy przed wyborami do EU obiecanki PO o tunelu
Symptomatyczne że obydwie te inwestycje zrealizował PIS
Anonim temu
18 lutego 2023 na 14:15
Tunel powstał za pieniądze UE. PiS nie dołożył ani grosza.
Adam temu
20 lutego 2023 na 10:55
TO dlaczego po te pieniądze nie pochyliły się władzę PO