Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery wojennej na ORP Mewa

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Trzeci z niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej RP. ORP Mewa podniesie na swojej burcie po raz pierwszy banderę wojenną już w najbliższy wtorek 14 lutego. Uroczystości odbędą się przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (w okolicy Mola Południowego) i będą miały otwarty charakter dla całego społeczeństwa.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafią do gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii, ORP Albatros po raz pierwszy podniósł na swojej burcie banderę Marynarki Wojennej RP 28 listopada 2022 r.
W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. Symboliczne rozpoczęcie budowy okrętu o numerze burtowym 603, czyli tzw. palenie blach miało miejsce 19 czerwca 2019 roku, stępkę położono 10 października tego samego roku, natomiast uroczystość chrztu i wodowania odbyła się 17 grudnia 2020 roku.
ORP Mewa została przekazana Marynarce Wojennej w grudniu 2022 roku. Przekazanie jednostki poprzedziły kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo – odbiorczych potwierdziło zdolność  okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
·         Numer burtowy: 603
·         Klasa: Niszczyciel min
·         Typ: Kormoran II
·         Projekt: 258/III
·         Wyporność: 830 t
·         Długość: 58,5 m
·         Szerokość: 10,3 m
·         Zanurzenie: 2,7 m
·         Klasa lodowa: L-3
·         Prędkość: 15 w
·         Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.

Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). Napęd okrętu stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider’a napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW. Dzięki zastosowaniu tego typu napędu oraz wyposażeniu w dziobowy ster strumieniowy Schottel okręt posiada doskonałe zdolności manewrowe.

ORP Albatros i ORP Mewa różnią się nieco od prototypowego okrętu ORP Kormoran. W przypadku systemów przeciwminowych otrzymały one bowiem dodatkowo sonar holowany KATFISH firmy Kraken, autonomiczny, bezzałogowy pojazd podwodny Gavia oraz sterowany przy pomocy kabloliny lub przewodu światłowodowego pojazd podwodny Double Eagle SAROV firmy SAAB (który zastąpił wcześniej wykorzystywany pojazd podwodny Morświn produkcji Politechniki Gdańskiej). Zachowano inne wyposażenie specjalistyczne, jak sonar podkilowy SHL-101/TM, autonomiczny pojazd podwodny Hugin firmy Kongsberg oraz samobieżne ładunki wybuchowe „Głuptak”. Do innych ważniejszych zmian można zaliczyć wymianę głowicy optoelektronicznej z INDRA na FLIR 280, zmianę zintegrowanego mostka nawigacyjnego na ECPINS firmy OSI, a także instalację mocniejszego steru strumieniowego o mocy 200 kW, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę zdolności manewrowych jednostki. Zastosowane zmiany wynikały z doświadczeń i wniosków powstałych w trakcie badań eksploatacyjno-wojskowych prowadzonych na ORP Kormoran, które posłużyły Marynarce Wojennej do wprowadzenia licznych modyfikacji sprzętu i systemów na kolejnych jednostkach seryjnych.

***

W czerwcu 2022 roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które w latach 2026-27 zasilą z kolei 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc w najbliższych latach siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Brutalne pobicie podczas majówki w Międzyzdrojach. Sprawca próbował uciec

Opublikowano

w dniu

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotni wieczór podczas „majówki” w Międzyzdrojach. Około godziny 22:00 przed budynkiem „Bałtyk” znaleziono nieprzytomnego mężczyznę. Sprawca pobicia zbiegł z miejsca zdarzenia i próbował się ukryć, jednak długo nie cieszył się wolnością.

W sobotni wieczór 3 maja, dyżurny kamieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że na ulicy Bohaterów Warszawy, tuż przed budynkiem „Bałtyk” leży nieprzytomny mężczyzna, Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Gryficach, a policjanci z Kamienia Pomorskiego natychmiast rozpoczęli intensywne działania. Przesłuchano świadków, zabezpieczono monitoring, a wizerunek 22-latka szybko trafił do funkcjonariuszy i mieszkańców. Mundurowi sprawdzali dworzec PKP, wstrzymano nawet odjazd pociągu. Sprawdzano hotele, lokale gastronomiczne i informowano taksówkarzy.

Choć sprawca próbował się ukryć – przebrał się i założył czapkę z daszkiem – policjanci szybko go rozpoznali i zatrzymali, mimo że próbował jeszcze ucieczki.

Prawidłowa postawa obywatelska mieszkańców i turystów jest godna pochwały. Dzięki wzorowemu zachowaniu i zaangażowaniu ze strony społeczeństwa, sprawca tego zdarzenia został szybko zatrzymany.

Mężczyzna został już doprowadzony do Prokuratury w Świnoujściu. Usłyszał zarzuty, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Zachodniopomorska Policja

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Majowy turniej tenisa stołowego

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W sobotę, 3.05.2025 r. w Hali Sportowej przy ulicy Piłsudskiego, odbył się „Majowy Turniej Tenisa Stołowego” zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Wyspiarz” Świnoujście, który był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale także do wspólnego uczczenia ważnego święta narodowego – 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Turniej został rozegrany w kilku kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców, a także w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn.
Turniej przebiegał w sportowej atmosferze, a uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem. Po emocjonujących pojedynkach wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W kategorii dziewcząt 2009 rok i młodsze zgłosiła się tylko jedna zawodniczka, Martynka Makowczyńska, która rozegrała mecze z chłopcami pokonując czterech z nich. Po wyrównanym  meczu uległa tylko zwycięzcy kategorii chłopców i odebrała puchar za I miejsce w swojej kategorii.

W kategorii chłopcy 2009 rok i młodsi udział wzięło 9 zawodników.
Miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  Nghiem Hai Nam Cao (Niemcy),
II miejsce – Dang Minh Cao (Niemcy),
III miejsce – Christian Balawender (Świnoujście).

W kategorii chłopcy 2014 i młodsi udział wzięło 3 zawodników.
Miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  The Khoi Nghiem (Niemcy),
II miejsce – Miłosz Słupiński (Świnoujście),
III miejsce – Nikodem Osiński (Świnoujście).

W kategorii dziewczęta 2014 i młodsze, udział wzięło 5 zawodniczek.
Miejsca na podium zajęły :
I miejsce – Zosia Januszewska (Gorzów Wielkopolski),
II miejsce – Anastazja Rachubińska (Świnoujście),
III miejsce – Marysia Bartkiewicz (Międzyzdroje).

W kategorii OPEN mężczyzn udział wzięło 17 zawodników.
Miejsca na podium zajęli :
I miejsce – Kamil Wawrzycki (Kostrzyn),
II miejsce – Dariusz Dębal (Świnoujście),
III miejsce – Marek Bartkiewicz (Międzyzdroje).

W kategorii OPEN kobiet udział wzięły 4 zawodniczki.
Miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Anna Migacz Swędrowska (Lubin),
II miejsce – Martynka Makowczyńska(Międzyzdroje),
III miejsce – Renata Nitecka (Radomsko).

Na zakończenie turnieju zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium  otrzymali okolicznościowe puchary, a specjalną statuetką, dla najmłodszego zawodnika turnieju, została uhonorowana sześcioletnia  świnoujścianka – Matylda Gan.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza regularna linia na lotnisko Szczecin-Goleniów bezpośrednio ze Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: PKS Szczecin

Do obsługi linii Port Lotniczy Szczecin-Goleniów – Międzyzdroje – Świnoujście przewoźnik PKS Szczecin skieruje najnowsze, ergonomiczne i bogato wyposażone pojazdy marki Mercedes. Busy te posiadają wygodne, regulowane fotele wraz z podłokietnikami, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz  gniazda USB, które znacząco ułatwiają pasażerom korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie podróży z/na lotnisko.

Z inicjatywy Portu Lotniczy Szczecin- Goleniów przy zaangażowaniu przedstawicieli Miasta Świnoujście oraz Miasta Międzyzdroje wraz z przewoźnikiem PKS Szczecin już od 15 maja uruchomione zostaje długo wyczekiwane połączenie autobusowe pomiędzy zachodniopomorskim portem lotniczym, a nadmorskimi kurortami Świnoujście i Międzyzdroje. Tak jak w przypadku już realizowanych bezpośrednich połączeń autobusowych pomiędzy lotniskiem, a centrum Szczecina tak i tu przyjazdy i odjazdy z/do portu lotniczego będą skorelowane ze wszystkimi połączeniami lotniczymi.

Na wyżej wymienionej trasie obowiązywać będą następujące przystanki:

  • ŚWINOUJŚCIE Port
  • ŚWINOUJŚCIE Uzdrowiskowa – Promenada
  • ŚWINOUJŚCIE 11 listopada – Dworzec UBB
  • MIĘDZYZDROJE Dworzec PKP
  • MIĘDZYZDROJE Niepodległości (muzeum)
  • PORT LOTNICZY SZCZECIN-GOLENIÓW

Źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapelanów, ofiar zbrodni katyńskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Górka/IPN Szczecin

Tablicę poświęconą duchownym ofiarom zbrodni katyńskiej, kapelanom różnych wyznań i religii, odsłonił dziś w kościele garnizonowym w Świnoujściu zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy odbyła się dziś w kościele garnizonowym w Świnoujściu. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Została wykonana z czarnego granitu, odlany z brązu i umieszczony w górnej części napis informuje o zbrodni katyńskiej. Wężyki oficerskie w górnych rogach tablicy nawiązują do stopni wojskowych pomordowanych kapelanów. Na tablicy znajdują się nazwiska 35 zamordowanych kapelanów. Nad nimi widnieją symbole wyznań.

– Byli to kapelani Wojska Polskiego różnych obrządków a nawet religii, ich wszystkich łączył mundur Wojska Polskiego. Spotykamy się, by podziękować im za świadectwo, które dali najpierw stawiając się do armii we wrześniu 1939 roku, a następnie w obozach jenieckich Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach, których nie znamy. Odgrywali ważną rolę dla wszystkich żołnierzy i dlatego byli pod szczególną obserwacją sowieckich służb bezpieczeństwa – mówił w przemówieniu dr Mateusz  Szpytma.

Wiedzieli, że są wartości, które nie mają ceny. Dzięki odnalezionym pamiętnikom wiemy, z jakim poświęceniem wykonywali swoją duszpasterską posługę. I tym, którzy mieli jeszcze nadzieję na powrót do Ojczyzny, i tym którzy wątpili, towarzyszyli kapelani katyńscy. Dziś widzimy, jak wiele wspólnego mieli z apostołami, odznaczając się mądrością płynącą z ewangelii, odwagą i męstwem – w homilii przypomniał ks. mjr Pawłowski.

Tablicę odsłonili dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dowódca 8 FOW kadm. Piotr Sikora, Sławomir Gargasiewicz ze Stowarzyszenia Kapelanów Katyńskich, proboszcz parafii garnizonowej w Świnoujściu ks kmdr Sławomir Pałka i ks. mjr dr Stanisław Pawłowski z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Jest to pierwsza taka tablicą nad Bałtykiem i pierwsza umieszczona w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Jej projekt wykonali pracownicy szczecińskiego Oddziału IPN, który także sfinansował jej wykonanie.

W uroczystości wzięli udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Sikora i przedstawiciele innych jednostek wojskowych, zastępca prezydenta Świnoujścia Roman Kurierski i pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Ireneusz Konopa. Byli członkowie Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, delegacje szkół, organizacji patriotycznych. Duchownych wielu wyznań reprezentowali kapelani wojskowi. Mszę św. koncelebrowaną odprawił reprezentujący biskupa polowego Wojska Polskiego ks. kan. mjr dr Stanisław Pawłowski.

Uroczystość w Świnoujściu zorganizowały wspólnie szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Parafia Rzymskokatolicka Garnizonowa pw. bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w Świnoujściu, Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich i Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie.

Hołd oddany kapelanom wpisuje się w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Warto również przypomnieć, że 29 kwietnia 1945 roku, armia amerykańska oswobodziła niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona od 2002 roku, decyzją Episkopatu Polskie, jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Inicjatorem tego upamiętnienia był kardynał Ignacy Jeż, jeden z cudownie ocalałych więźniów KL Dachau.

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów KL Dachau. 22 kwietnia 1945 r. ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kaliskiego sanktuarium św. Józefa. Obóz w Dachau został wyzwolony tydzień później (29 kwietnia 1945 r.) przez armię amerykańską, a ocaleni duchowni do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie.

Źródło: IPN Szczecin

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nocne pomiary oświetlenia w tunelu. Ruch przez prom i linię nocną „N”

Opublikowano

w dniu

W nocy z piątku na sobotę, z 9 na 10 maja 2025 r., tunel pod Świną zostanie czasowo wyłączony z ruchu. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, całkowite zamknięcie przeprawy obowiązywać będzie w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Powodem są obowiązkowe pomiary oświetlenia wewnątrz tunelu, przeprowadzane na wniosek jego użytkownika.

Na czas prac tunelowych utrzymany zostanie przejazd jedynie dla pojazdów komunikacji autobusowej i służb uprzywilejowanych, jednak tylko po wcześniejszym zgłoszeniu i wyłącznie za zgodą dyspozytorów tunelu. Przejazdy będą odbywały się w asyście służbowego pojazdu technicznego.

Aby zapewnić mieszkańcom i podróżnym możliwość przemieszczania się między wyspami Uznam i Wolin, uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja nocna. Połączenie zapewni autobus linii „N” Komunikacji Autobusowej oraz prom Bielik I, który będzie kursował zgodnie z rozkładem:

Z Warszowa (Wolin):
23:00, 00:00, 01:00, 02:00, 03:00, 03:40, 04:20

Z centrum Świnoujścia (Uznam):
23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:20, 04:00, 04:40

Zarząd Dróg Miejskich zastrzega, że w przypadku zwiększonego natężenia ruchu, godziny kursowania promu mogą ulec zmianie.

Mieszkańców i kierowców prosi się o zaplanowanie podróży z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnienie możliwych opóźnień. – Dziękujemy za wyrozumiałość i apelujemy o ostrożność oraz dostosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu – przekazują służby miejskie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Seniorze, od dziś możesz złożyć wniosek o Bon Wyspiarza

Opublikowano

w dniu

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Od 5 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków o jednorazowe świadczenie pieniężne w ramach programu „Bon Wyspiarza Seniora”. Dokumenty można składać do 30 czerwca 2025 roku w jednym z siedmiu punktów na terenie Świnoujścia.

W tym roku kwota świadczenia wynosi 350 zł i przysługuje mieszkańcom Świnoujścia, którzy w 2025 roku kończą co najmniej 65 lat. Dodatkowym warunkiem jest stałe zamieszkanie na terenie miasta przez okres co najmniej pięciu lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku.

Celem programu jest wsparcie finansowe najstarszych mieszkańców miasta, a środki pochodzą z budżetu Gminy Miasto Świnoujście.
Wypełnione dokumenty przyjmowane są w następujących lokalizacjach:

– Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Dąbrowskiego 4,
– Urząd Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5,
– Informacja Turystyczna, plac Słowiański 6/1,
– Pogotowie Techniczne SM „Słowianin”, ul. Matejki 38A,
– Filia nr 2 MDK – Warszów, ul. Sosnowa 18,
– Filia nr 1 MDK – Przytór, ul. Zalewowa 40,
– Filia nr 3 MDK – Karsibór, ul. 1 Maja 40.

Wnioski można pobrać w wersji papierowej w powyższych punktach, jak również pobrać poniżej w wersji elektronicznej. Druki dostępne są również na stronach internetowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Urzędu Miasta Świnoujście.

Warto pamiętać, że cały okres składania wniosków trwa dwa miesiące. Z doświadczeń z lat ubiegłych wynika, że największy ruch występuje w pierwszych dniach naboru, co może prowadzić do kolejek i dłuższego czasu oczekiwania. W związku z tym korzystniejsze może być złożenie dokumentów w późniejszym terminie.

Po złożeniu dokumentów, wniosek zostanie przekazany do weryfikacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Wypłata świadczenia nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Środki finansowe przekazywane będą na rachunek bankowy wskazany we wniosku – zarówno przez osobę uprawnioną, jak i ewentualnie przez jej przedstawiciela ustawowego.

W przypadku pytań, informacji udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu – 91 322 54 80, 91 322 54 65 lub osobiście – ul. Dąbrowskiego 4, pok. 216 i 222b.

„Bon Wyspiarza Seniora” to pomoc, która ma na celu wspieranie świnoujskich seniorów – serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej formy wsparcia.

Do pobrania – wniosek „Bon Wyspiarza Seniora”

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524