Połącz się z nami
„uznamska

Lokalne

2. Markowy Festiwal. Świnoujście, 3 – 7 sierpnia 2022

Opublikowano

w dniu

Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik, Felicjan Andrzejczak, Piotr Cugowski, Andrzej Krzywy, Limboski, Robert Rozmus, Sławek Uniatowski, Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty) oraz wielu innych artystów pojawi się w Świnoujściu na 2. Markowym Festiwalu. To festiwal sztuk na możliwie najwyższym artystycznym poziomie, w którego repertuarze znajdują się koncerty, spektakle teatralne, spotkania oraz wystawa. W tle – ŚWINOUJŚCIE – bałtycki kurort o niepowtarzalnej urodzie i atmosferze.   

Idea MARKOWEGO FESTIWALU to analogia charakteru miejsca, w którym się odbywa. Świnoujście to wyjątkowe miejsce – europejskiej klasy bałtycki kurort, słusznie kojarzony z tym, co najlepsze i najpiękniejsze (czyt. markowe). To nie tylko najszersza bałtycka plaża – od 17 lat nieprzerwanie wyróżniona prestiżową Błękitną Flagą, unikalne walory przyrodnicze i wysokiej klasy architektura, ale przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. MARKOWY FESTIWAL emanuje zatem czarem i siłą sztuki o możliwie najwyższej próbie wrażliwości, piękna i mądrości. Na wyspiarskich, legendarnych scenach Amfiteatru im. Marka Grechuty i Muszli Koncertowej przy Promenadzie pojawią się artyści o imponującym dorobku.  

Druga edycja MARKOWEGO FESTIWALU odbędzie się między 3 a 7 sierpnia 2022 roku.
W repertuarze tuzin artystycznych zdarzeń – koncerty, przedstawienia teatralne, plenerowe widowiska, spotkania oraz wystawa. 

Organizatorami MARKOWEGO FESTIWALU są Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Sponsorzy: Port Szczecin-Świnoujście oraz Green Ships TT-Line Polska

Partnerzy: Hotel Cesarskie Ogrody, Hotel & SPA Trzy Wyspy, Hotel Ewerdin, Hamilton Hotel Conference SPA & Wellness, Hotel Gold, Dom Zdrojowy Senator, Hampton by Hilton Hotel Świnoujście, Ośrodek Wypoczynkowy Sobótka oraz Rondo Ristorante.


INFO & SOCIAL MEDIA
www.mdk.swinoujscie.pl/markowy-festiwal
Facebook: @markowyfestiwal


ARTYŚCI 2. MARKOWEGO FESTIWALU W ŚWINOUJŚCIU:
Barbara Broda-Malon, Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Milena Lange, Laura Łącz, Natalia Niemen, Karolina Nowakowska, Małgorzata Ostrowska, Katarzyna Trzcińska, Urszula, Marta Wierzbicka, Magdalena Wójcik, Felicjan Andrzejczak, Mateusz Banasiuk, Jacek Borkowski, Piotr Cugowski, Mikołaj Krawczyk, Andrzej Krzywy, Limboski, Piotr Polk, Robert Rozmus, Piotr Szwedes, Marcin Troński, Sławek Uniatowski,
Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty), Warsaw Impressione Orchestra pod kierunkiem Tomasza Szymusia, Duet Fortepianów Dwóch (Tomasz Pala oraz Grzegorz Kasperczyk), Teatr Ewolucji Cienia, Teatr Ocelot.

 

 WYDARZENIA 2. MARKOWEGO FESTIWALU W ŚWINOUJŚCIU:
– koncert „Limboski Home Tapes vol. 1”,
– koncert „Duet fortepianów dwóch – muzycznie i kabaretowo” w wykonaniu Tomasza Pali oraz
   Grzegorza Kasperczyka,
– recital Barbary Brody-Malon „Wymyśliłam pejzaż ten” z piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej oraz
   Anny Jantar,
– recital Stanisławy Celińskiej,
Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty)
– koncert „Sen o Warszawie” z udziałem Natalii Kukulskiej, Natalii Niemen, Mileny Lange, Laury Łącz,
   Jacka Borkowskiego, Piotra Cugowskiego, Sławka Uniatowskiego z towarzyszeniem Warsaw
   Impressione Orchestra pod kierunkiem Tomasza Szymusia,
– koncert “Jolka, Jolka pamiętasz. To już 40 lat!”  z udziałem Felicjana Andrzejczaka z zespołem oraz
   Kasi Kowalskiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Urszuli oraz Andrzeja Krzywego.

– spektakl Teatru Komedia „Seks, miłość i podatki” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza z udziałem Marty
   Wierzbickiej, Karoliny Nowakowskiej, Katarzyny Trzcińskiej, Magdaleny Wójcik, Mateusza
   Banasiuka, Mikołaja Krawczyka, Roberta Rozmusa oraz Marcina Trońskiego,
– spektakl  uliczny „Czas Wilka” Teatru Ewolucji Cienia,
– spektakl „Sen nocy letniej” Teatru Ocelot.


– wystawa „Zlot fanów szczerości politycznej” czyli prezentacja malarstwa, rzeźby oraz innych
   obiektów autorstwa absolwentek i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie – Aleksandry Bek,
   Justyny Kramarz, Klaudii Prabuckiej, Aleksandry Stankiewicz Oraz Wiktorii Walendzik. Kuratorami
   wystawy są Andrzej Pawełczyk ze świnoujskiej Galerii Sztuki Współczesnej MS 44 oraz prof. Kamil
   Kuskowski z Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Tegoroczny MARKOWY FESTIWAL zainauguruje LIMBOSKI, czyli Michał P. Augustyniak – piosenkarz, gitarzysta i tekściarz. Artysta twierdzi, że choć karmił się mlekiem bluesa, gospel, amerykańskiego południa, słuchał i grał wiele gatunków muzyki, to ostatecznie najlepszy jest rock and roll. Na scenie legendarnej Muszli Koncertowej zaprezentuje utwory z płyty stanowiącej niezwykły, pandemiczny eksperyment. Od kwietnia 2020 roku co miesiąc poświęcał jeden dzień, a czasem jedną noc, na nagranie i zmiksowanie coveru wybranego wykonawcy. Są to nagrania i aranżacje wyjątkowe, bo stworzone „szybkimi pociągnięciami pędzla”, bez nadmiernej postprodukcji. Te kawałki z całą swoją chropowatością zawierają czasami więcej feelingu i prawdy niż jakiekolwiek „dopieszczone” nagrania studyjne. 

DUET FORTEPIANÓW DWÓCH czyli TOMASZ PALA oraz GRZEGORZ KASPERCZYK to muzyka
i wirtuozeria okraszona wybornym aktorstwem. Artyści łączą muzyczne style od klasyki przez rock and rolla po… muzykę biesiadną. Pala i Kasperczyk są muzykami z bogatą przeszłością, co potwierdzają liczne i prestiżowe nagrody, ale także zaskakujące popkulturowe „romanse”. 

Kilka lat temu zachwyciła świnoujską publiczność, teraz wraca na wyspy, by… ponownie oczarować. BARBARA BRODA-MALON zaprosi świnoujską publiczność w muzyczną podróż wspomnień, gdzie główną rolę odegrają dwie wyjątkowe kobiety: Bursztynowa Dziewczyna – Anna Jantar oraz Kobieta-Motyl – Irena Jarocka. To niezwykle barwne, delikatne, a zarazem silne, odważne i wierne sobie kobiety, pokochane przez miliony. Jak zabrzmią ich przeboje w interpretacji zjawiskowej Barbary Brody-Malon? 

Zapowiedzią wyjątkowych emocji jest już samo nazwisko kolejnej gwiazdy świnoujskiego festiwalu. STANISŁAWA CELIŃSKA to znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
o niezwykle wszechstronnym talencie, ale także zjawiskowa wokalistka. Podczas kameralnego recitalu z towarzyszeniem zespołu pod kierownictwem MACIEJA MURASZKO publiczność usłyszy utwory z najnowszej płyty artystki, zatytułowanej „Przytul”. Tak sama twórczyni zachęca do zapoznania się z materiałem: Oddaję Państwu płytę płynącą z głębi serca, z chęci pocieszenia i przytulenia każdego z Was. Wiem, jak to przytulenie jest potrzebne, ile znaczy ciepłe spojrzenie, ludzki gest. Żyjemy w czasach rozprzestrzeniającej się agresji. Tak bardzo teraz potrzebujemy miłości. Nie bójmy się okazywać jej ludziom, całemu światu. Nie wstydźmy się prosić o tę miłość i nie wstydźmy się wypowiadać tego magicznego słowa: „przytul”. Wasza Stasia. 

W repertuarze muzycznego widowiska „SEN O WARSZAWIE” znajdą się utwory inspirowaną polską stolicą. Warszawa ma wiele twarzy – to dynamiczna stolica biznesu i pieniądza, monumentalne tło dla decyzji wielkich polityków i wreszcie miasto nieco melancholijne, poetyckie, a czasami nawet romantyczne…  Świnoujska publiczność usłyszy najpopularniejsze, nieśmiertelne szlagiery oraz współczesne przeboje sławiące miasto  – będzie „Małe Mieszkanko Na Mariensztacie”, „Piosenka o Mojej Warszawie”, „Jak Przygoda To Tylko w Warszawie”, „Fredzio” i oczywiście tytułowy  „Sen o Warszawie”. Wszystko w nowych, odważnych aranżacjach i w wykonaniu zaskakujących duetów. Na scenie plejada gwiazd – NATALIA KUKULSKA, NATALIA NIEMEN, MILENA LANGE, LAURA ŁĄCZ, JACEK BORKOWSKI, PIOTR CUGOWSKI, SŁAWEK UNIATOWSKI oraz WARSAW IMPRESSIONE ORCHESTRA pod batutą TOMASZA SZYMUSIA.

W 2022 roku mija dokładnie 40. lat od premiery hymnu pokoleń – piosenki „Jolka, Jolka pamiętasz”, którą Felicjan Andrzejczak nagrał z Budką Suflera. Z tej okazji w Amfiteatrze im. Marka Grechuty odbędzie się wyjątkowy koncert „JOLKA, JOLKA PAMIĘTASZ? TO JUŻ 40 LAT!”, podczas którego zabrzmi ten nieśmiertelny szlagier oraz największe hity lat ‘80 i ‘90. Obok bohatera wieczoru – FELICJANA ANDRZEJCZAKA na scenie pojawią się także wyjątkowi goście: KASIA KOWALSKA, MAŁGORZATA OSTROWSKA, URSZULA oraz ANDRZEJ KRZYWY.

Ciekawie zapowiada się teatralna część MARKOWEGO FESTIWALU. W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu wystawiona zostanie produkcja stołecznego Teatru Komedia w reżyserii TOMASZA DUTKIEWICZA „SEKS, MIŁOŚĆ I PODATKI”, gdzie relacje romantyczne przybierają kształt skomplikowanych figur przestrzennych. Narzeczona zdradza głównego bohatera z jego najlepszym przyjacielem, ten z kolei na chwilę musi zostać żoną kumpla, któremu przyprawia rogi. Do tego wszystkiego należy dodać niemającą o niczym pojęcia dziewczynę zdradzającego, matkę zdradzanego, wścibskiego sąsiada i… pijanego urzędnika skarbowego. Na scenie plejada gwiazd: MARTA WIERZBICKA, KAROLINA NOWAKOWSKA, KATARZYNA TRZCIŃSKA, MAGDALENA WÓJCIK, MATEUSZ BANASIUK, MIKOŁAJ KRAWCZYK, ROBERT ROZMUS oraz MARCIN TROŃSKI

Kolejne teatralne prezentacje to plenerowe widowiska. Poznański TEATR EWOLUCJI CIENIA przywiezie do Świnoujścia spektakl „CZAS WILKA” – widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku. Artyści, odwołując się do czytelnej metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek–wilk, chcą zastanowić się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie przestrzec przed obudzeniem wilka drzemiącego w każdym z nas. To szczególnie ważne w tak trudnym czasie, gdy wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę, by przekonać się, jak do niedawna „bratnie” narody zamieniły się w zapiekłych wrogów… 

TEATR OCELOT pokaże oniryczne i porywające widowisko pełne dowcipu, fantazji oraz refleksji nad pięknem świata – „SEN NOCY LETNIEJ”. To opowiedziany językiem pantomimy, zapierających dech w piersiach akrobacji i powietrznego tańca, jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Shakespeare’a. W tej lirycznej komedii w wykonaniu akrobatycznego teatru nieustannie przenikają się sen, jawa, marzenia, rzeczywistość, intrygi oraz namiętność, a miłość i magia nabierają nowego znaczenia. Nie ma chyba lepszego miejsca do prezentacji sztuki cyrkowej niż świnoujski Amfiteatr z niezwykle widowiskową kopułą. 

Na MARKOWYM FESTIWALU nie może zabraknąć sztuki wizualnej. W Galerii Sztuki Współczesnej MS 44, odbędzie się wernisaż „ZLOT FANÓW SZCZEROŚCI POLITYCZNEJ”, czyli prezentacja malarstwa, rzeźby oraz innych obiektów autorstwa absolwentek i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace ALEKSANDRY BEK, JUSTYNY KRAMARZ, KLAUDII PRABUCKIEJ, ALEKSANDRY STANKIEWICZ oraz WIKTORII WALENDZIK

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524