W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
mieszkaniec i obserwator temu
2 stycznia 2020 na 13:35
Nie chcę mówić, że „z deszczu pod rynnę”, ale…
Robert temu
1 stycznia 2020 na 20:59
Szokujące jest to że Pawełczyk który był w komitecie i oficjalnie przecież Żmurkiewicza w wyborach samorządowych nie dostał przedłużenia umowy. Halo o co tu chodzi??????? Czyli to tak pan prezydent dziękuje za wsparcie. jpr
cóż za logika temu
1 stycznia 2020 na 21:53
Niezwykłą logiką się Pan kieruje. Wejście do komitetu poparcia Janusza Żmurkiewicza ma oznaczać dożywotnią gwarancję zasiadania w dyrektorskich fotelach i to bez względu jak to dyrektorowanie wygląda? Ma oznaczać pozwolenie na robienie wszystkiego bez oglądania się na wszystko i wszystkich? Super. Ja zwolennikiem urzędującego prezydenta jakimś nie jestem, ale tutaj nie mam wątpliwości, że inaczej postąpić nie mógł. Czasami zdarza się mu podjąć rozsądną decyzję i ta do takich należy.
Anonim temu
2 stycznia 2020 na 00:20
Nikt nie neguje dobrych przedsięwzięć pana Pawelczyka,tylko to co po drodze niszczył,żeby osiągnąć cel. Mówił tylko o wysokiej kulturze, a jaka tworzył…. szala złego przewazyla
Mieszkaniec temu
2 stycznia 2020 na 10:28
Szokujący jest ten komentarz , a może się nie sprawdził po prostu się nie nadaje i tylko tyle i aż tyle
y temu
1 stycznia 2020 na 18:29
No to wracamy do ulicznych szmacianek-przebieranek, do Dody i Zenka. Po co kultura w tym bezdrzewnym miasteczku?
Anonim temu
1 stycznia 2020 na 16:01
A kto na miejsce Maslowskiej to wiele wytłumaczy i wcale nie chodzi o działania Pawelczyka
JestemZMiasta temu
1 stycznia 2020 na 17:29
Taki wariant przyczynowo-skutkowy jest bardzo prawdopodobny.
JestemZMiasta temu
1 stycznia 2020 na 15:21
Tego się obawiałem.
Wydział Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu zarządza kompletnie rozbieżnymi dziedzinami i najwidoczniej o KULTURZE i jej misji w lokalnych społecznościach nie ma zielonego pojęcia.
Miejski Dom Kultury nie powinien zaspokajać potrzeby kulturalne mieszkańców miasta, ale je BUDOWAĆ i KREOWAĆ.
Misją kulturalną domu kultury jest budowanie i integrowanie lokalnej społeczności , a nie budowanie publiczności. Widzę ciemność – ciemność widzę.
Odmiana... temu
1 stycznia 2020 na 19:08
A ja u Pana widzę podstawowe braki w zakresie polskiej ortografii. Może warto zacząć od nauki języka polskiego, a później brać się za kulturalne edukowanie mieszkańców Świnoujścia.
JestemZMiasta temu
1 stycznia 2020 na 22:03
„Potrzeb kulturalnych”. Inne zdanie pisałem i tak wyszło. Rozumiem, że Odmiana nie ma nic innego – merytorycznego do powiedzenia w tej sprawie
do Pana Capslocka. temu
3 stycznia 2020 na 13:08
To Pan nie ma nic konkretnego do powiedzenia. Przykro mi, że zwolniono Pana ulubionego dyrektora. Chociaż nie… Tak naprawdę nie jest mi przykro.
Sven temu
1 stycznia 2020 na 14:53
Nikomu źle nie życzę, ale w tym jednym przypadku twierdzę, że dobrze się stało. Teraz wyrzuceni instruktorzy i artyści powinni wrócić.
Hermmes temu
1 stycznia 2020 na 14:02
Zmiana Pawełczyka na inną osobę nic tu nie da.
Mdk jak i większość instytucji miejskich wymaga bardzo głębokich zmian ,zmian które nie wykonywane są przez ludzi tkwiących w układzie , nawet nie chodzi o samo istnienie tego układu ale o fakt braku jego naturalnej ewolucji.
Świnoujście jest stanem umysłu z piękną plazą i wiatrakiem.
Ksiadz Czesiek temu
1 stycznia 2020 na 14:00
Jak dobra wiadomosc i sluszna decyzja w pierwszym dniu roku ….kto spotkal sie z tym czlowiekiem tak zawodowo jak i prywatnie to wie o co chodzi!
Irena temu
1 stycznia 2020 na 13:38
Szkoda,ze nie dozlo do kompromisu….programowego
Zawiedziony temu
1 stycznia 2020 na 13:31
No to ładnie ;( załamka totalna … ;( To dopiero będzie super….