[dropcap]N[/dropcap]owa wyspa, na horyzoncie. Świnoujście powraca na jazzową mapę Polski. Już w piątek i sobotę, Agnieszka Wilczyńska, Kasia Pietrzko, Michał Martyniuk Quartet, Big- Band Akademii Sztuki w Szczecinie oraz soliści z Pracowni Piosenki MDK w Świnoujściu będą wykonawcami podczas Festiwalu Jazzowego Nowa Wyspa, który w dniach 18-19 października odbędzie się w Świnoujściu.
Ze względu na bardzo dynamicznie rozwijający się rynek jazzowy w Szczecinie jak i w regionie pierwsza edycja festiwalu poświęcona jest artystom związanych ze Szczecinem oraz Pomorzem Zachodnim. Na scenie pojawią się też muzycy z poza Szczecina, grający w składach zespołów, które będą prezentowały się podczas festiwalu. Organizatorem festiwalu jest : Dom Kultury w Świnoujściu – przy współpracy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie, Hotelu Hampton by Hilton w Świnoujściu, Restauracja Między Ustami w Świnoujściu. Patronat medialny na festiwalem objęli: JazzPress i Kurier Szczeciński. Wstęp za bezpłatnymi zaproszeniami, do odbioru w Domu Kultury, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Chcemy aby Nowa wyspa była ponownym odkryciem muzycznym dla mieszkańców Świnoujścia i ich gości, propozycją innej przestrzeni, muzycznie wyrafinowanej, wymagającej uwagi i szacunku dla sztuki. Koncerty poprowadzi, meloman, znawca muzyki jazzowej, dziennikarz Andrzej Wiśniewski. Organizatorem festiwalu jest: Dom Kultury, wspierają nas Hotel Hampton by Hilton, Restauracja „Między Ustami”, a mówią o nas: Kurier Szczeciński, Jazzpress i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Program:
Jazz Festiwal „Nowa Wyspa” Świnoujście, 18 – 19.10.2019
Program
18.10., godz. 19.00 Koncert „Michał Martyniuk Quartet”, Hotel Hampton by Hilton, ul. Wojska Polskiego 14, wstęp na bezpłatne zaproszenia
18.10., godz. 21.00 Koncert Big Bandu Akademii Sztuki ze Szczecina z udziałem solistki Pracowni wokalnej MDK, Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny
19.10., godz. 20.00 Koncert Agnieszki Wilczyńskiej i Katarzyny Pietrzko, Restauracja Między Ustami, ul. Armii Krajowej 13, wstęp na bezpłatne zaproszenia
Bohaterowie wydarzenia:
Michał Martyniuk, jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych.To artysta wszechstronny, który, nie rezygnując z doskonalenia jazzowego warsztatu, stał się jednym z najbardziej aktywnych twórców nowozelandzkiej sceny muzycznej. We współpracy z czołowymi wykonawcami z Auckland nagrał już autorski, jazzowo – klubowo -elektroniczny album „After ‘Ours”, a teraz przyszła pora na spełnienie kolejnego marzenia: album w 100 procentach jazzowy.„Nothing to Prove” został nagrany w studiu Cavatina w Bielsku Białej. Michałowi towarzyszyli najwybitniejsi przedstawiciele młodego, polskiego jazzu, z którymi odbył wcześniej intensywną trasę koncertową po Polsce i Ukrainie. Na kontrabasie zagrał Bartek Chojnacki, nasaksofonie Kuba Skowroński, na gitarze Kuba Mizeracki, a na perkusji Kuba Gudz.
„Nothing to Prove” to kilkadziesiąt minut muzyki utrzymanej w konwencji przystępnego, akustycznego jazzu, opartego na pięknych, czytelnych melodiach, wzajemnym zasłuchani wykonawców i energicznych improwizacjach. Kompozycje z tego albumu urzekły Randy’ego Breckera i Johna Patitucciego, jurorów międzynarodowego konkursu MADE IN NEW YORK, którzy wiosną tego roku dołączyli do Michała na scenie podczas finałowego koncertu w Tribeca Performing Arts Center w Wielkim Jabłku. W Polsce płyta ukaże się nakładem renomowanego wydawnictwa SJ Records. Przygotowana została także ekskluzywna wersja winylowa albumu, dostępna na całym świecie.
Agnieszka Wilczyńska. Laureatka nagrody „Fryderyk 2016” w kategorii Jazz za płytę „Tutaj mieszkam”- piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego i kompozycjami Andrzeja Jagodzińskiego, Włodzimierza Nahornego, Włodzimierza Korcza i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty- „Pogadaj ze mną”(muz. Włodzimierz Nahorny sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Ambasadorka Szczecina. Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016 przyznanej w kwietniu 2017. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1998. Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie. W 1998r. ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Od 1998 roku, przez kolejnych 8 lat była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie pracuje jako wykładowca śpiewu na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zapraszana do współpracy przez muzyków polskiej sceny jazzowej: Włodzimierza Nahornego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Bogdana Hołownię, Michała Tokaja, Krzysztofa Herdzina, Janusza Skowrona, Roberta Majewskiego, Henryka Miśkiewicza, Janusza Muniaka, Macieja Sikałę.
Agnieszka Wilczyńska współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m. in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zdobywczyni wielu nagród, brała udział w licznych festiwalach jazzowych.
Od roku 2004 współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego z którym na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m. in. w Nowym Jorku w Carnegie Hall, Chicago Symphony Center czy National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Narodowej w Moskwie, we Lwowie). Równolegle z działalnością artystyczną, z dużym powodzeniem realizuje się na płaszczyźnie pedagogicznej. Przez 8 lat była wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą w klasie wokalistyki jazzowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzu oraz w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie. Prowadzi liczne warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych.
Kasia Pietrzko. Polska pianistka, aranżerka i kompozytorka. Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za debiutancką płytę „Forthright Stories” (wydaną we wrześniu 2017r.) oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wg miesięcznika Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku. W opinii wybitnych polskich muzyków jazzowych charakteryzuje ją zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność.W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Kasia Pietrzko jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. W 2015 roku wraz z zespołem Stanisława Słowińskiego zdobyła Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie. Debiut pianistki „Forthright Stories” został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem, Adamem Bałdychem. Koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i Chinach.
Big Band Akademii Sztuki w Szczecinie, który działa od października 2015 na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Zespół prowadzi Tomasz Licak. Podczas koncertu usłyszymy zarówno klasyczny repertuar big bandowy, w którym nie zabraknie utworów z czasów świetności big bandów, takich jak „Sing, Sing, Sing” Bennego Goodmana czy „A Tisket, A Tasket” wykonywanego przez Ellę Fitzgerald. Wystąpią studenci Wydziału Edukacji Muzycznej i Wydziału Instrumentalnego oraz zaproszeni goście i soliści.
Tomasz Licak. Studia na duńskiej uczelni Carl Nielsen Academy of Music w Odense. Ukończył tam licencjat (2005-2008) oraz zdobył tytuł magistra na wydziale instrumentalistyki jazzowej z dodatkową kompozycją (2012). Następnie podjął podyplomowe studia w zakresie instrumentalistyki (Advanced Postgraduate Diploma) w kopenhaskim Rytmisk Musikkonservatorium, które ukończył w 2015 roku. Obecnie wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na Wydziale Edukacji Muzycznej prowadzi Big Band Akademii Sztuki, instrumentalny zespół jazzowy oraz saksofon jazzowy.
Jako lider oraz członek wielu zespołów od lat aktywnie koncertuje niemal na całym świecie, w Europie (głównie w Polsce, Danii, Niemczech, a także Anglii i Litwie) oraz Afryce (Kenia, Tanzania, Zanzibar) i USA (Nowy Jork). Współpracuje z wieloma wydawnictwami muzycznymi m. in. polskim Multikulti, RecArt czy duńskimi Calibrated, Gateway, Blackout. Aktywnie uczestniczy w życiu szczecińskiego środowiska artystycznego. Oprócz regularnego koncertowania, bierze udział w festiwalach oraz innego rodzaju inicjatywach artystycznych, również jako organizator. Jest inicjatorem Pomeranian Youth Big Bandu, łączącego muzyków profesjonalnych oraz uczniów i studentów. Współpracuje z goleniowską orkiestrą dętą “Wood & Brass Band”, a także duńskim big bandem “1748”. W latach 2014 oraz 2015 miał okazję koncertować z duńskim DR Big Bandem. Jest również inicjatorem Szczecin Art Ensemble, eksperymentalnej grupy zajmującej się improwizacją.
Źródło: MDK Świnoujście