W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
23 marca 2021 na 08:44
„… Gdyby to było złe, to Bóg by inaczej świat stworzył.”
Nudysta temu
18 marca 2021 na 18:26
Jakby natura chciała żeby opalać się lub kąpać w ubraniu to byś się taki urodził a rodzisz się całkiem nagi każdy z nas wie jak wygląda naga kobieta lub mężczyzna nie znam kobiety która by nie lubiła spojrzeć sobie na gołego mężczyznę tylko na ogół się krępują i mało która z pań się odważy przyznać że lubi popatrzeć na golasa większość panów niema problemów by się przyznać że lubi popatrzeć na gołe babki często w miejscu pracy wieszają zdjęcia nagich kobiet nie widziałem u kobiet zdjęć gołego faceta
Mark temu
21 marca 2021 na 22:00
Debilne jest to , że ktoś czuje się zgłoszony nagim ciałem plażowicza. Ja się czuję zgorszony jak widzę jak para liże się w parku , czy na przystanku.
Jeżeli ktoś może poczuć się zgorszony to niech nie idzie naplaże.
Dęblinie jest to, że jest 10 km plaży do opalania w strojach , a niema przynajmniej 1km do nagiego opalania
Plażowicze temu
3 czerwca 2020 na 19:24
Opalanie nago jest bez porównania lepsze. Brak problemów ze strojami, na plaży luźno, ludzie spokojni życzliwi. Do tego równomierna opalenizna i większy komfort kąpieli. Kto się nago kąpał ten wie. Dlatego kto tylko może to radzimy spróbować!
K&K temu
12 listopada 2019 na 10:48
Drogi autorze artykułu!
W artykule czytamy, że w Świnoujściu
„opalają się nie tylko osoby w strojach kąpielowych, ale można na niej spotkać także panie opalające się topless”.
Drogi autorze artykułu: to zdanie brzmi, jakbyś przeciwstawiał strój topless strojom kąpielowym w ogóle.
Zacytowane wyżej zdanie powinno brzmieć: […] „opalają się osoby w strojach kąpielowych, w tym również w toplesie”.
No cóż, błędy językowe mogą się każdemu przytrafić, ale w dalszej części artykułu czytamy, jakoby „Za opalanie w negliżu grozi w Polsce surowa kara: 1500 zł mandatu”.
To jest NIEPRAWDA. Żaden akt prawny o charakterze ogólnym nie zakazuje opalania się nago! Przepisy odnoszą się jedynie do zachowania porządku publicznego, lecz w dalszym ciągu nie oznacza to, że do ukarania kogoś za naruszenie tego porządku wystarczy „zakłopotanie” dowolnego plażowicza. Aby uznać jakieś zachowanie za nieobyczajny wybryk, o którym mówi kodeks wykroczeń, musi ono wywołać „powszechne negatywne oceny społeczne
i uczucia odrazy, gniewu i oburzenia”.
Potwierdzam zaobserwowany zwyczaj plażowania w strojach jak i bez strojów kąpielowych na wspólnej przestrzeni zarówno w końcowej części lewobrzeżnej części plaży, jak i na prawobrzeżu. Rzeczywiście, plażowanie bez stroju kąpielowego nie wzbudza większych emocji u pozostałych współplażowiczów. Nie prowokuje też służb mundurowych do żadnych opresyjnych działań. Ich interwencja ogranicza się co najwyżej do skontrolowania wspomnianego porządku publicznego, bez zakłócania wypoczynku plażowiczów.
Podsumowując, uważam, że społeczeństwo powoli nam się cywilizuje a kultura wypoczynku wzrasta. Ów wzrost przejawia się m.in. w szacunku dla ciała i pozytywnym jego postrzeganiu oraz poszanowaniu odmienności obyczajów drugiego człowieka. To z kolei umożliwia normalizację obyczajów plażowych, obserwowaną m. in. jako wzrost dowolności ubiorów plażowych, w tym ich niestosowania. Doradzam przy tym nie nadwerężać tego pozytywnego trendu w zmianach obyczajowości — planując miejsce do opalania się nago na plaży nie uznawanej jako ściśle naturystyczna, nie rozkładajmy się w jej głównym skupisku, lecz odejdźmy troszkę dalej, na odcinek nieco rzadziej obłożony kocami.
Ireneusz temu
10 sierpnia 2019 na 13:08
Jeśli kara za negliż w Świnoujściu to 1500 PLN, to wszyscy jednak powinni opalać się nago…chyba że miasto chce zarobić…albo osoba która pisała artykuł nie rozumie słów których używa…:/
Anonim temu
8 sierpnia 2019 na 19:57
jestem za opalaniem nago bo tak mnie stwozzylllllla natora
Ewa temu
27 czerwca 2019 na 00:20
Rządzę???
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
26 czerwca 2019 na 13:02
Niech się wstydzi, ten co widzi.
ciżar temu
26 czerwca 2019 na 11:36
bezwstydni
Anonim temu
26 czerwca 2019 na 17:32
Czego się wstydzić? to jakby słońce miało się wstydzić że świeci.
Plażowicz temu
3 czerwca 2020 na 19:26
Tu nie ma co się wstydzić. Nago się człowiek urodził więc to naturalne na plaży czy w kąpieli. Wstyd to kraść!