W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Stefan temu
30 marca 2019 na 20:12
Świnoujście to tylko samorząd; ma ochotę to wyrazi swoją opinię. I tylko tyle. O tym czy powstanie w Świnoujściu terminal kontenerowy nie będzie decydować kilkunastu właścicieli pensjonatów, hotelików, „pokoi gościnnych” i kupionych przez nich radnych gminy, ale rząd RP, który reprezentuje wszystkich Polaków i ich interes narodowy. O ile mi wiadomo Świnoujście jest częścią Polski a nie odwrotnie; tu się będzie liczył interes całego kraju. A społeczeństwo lokalne, które lekką ręką odrzuca setki milionów złotych z różnych podatków, które taki terminal płacił by samorządowi. jest po prostu g ł u p i e !!!
Hans temu
4 marca 2019 na 11:11
Zapaskudze niezle to Swinoujscie….NIE !!!!!!!!!!!!!!!!
ObservaTor temu
5 marca 2019 na 07:57
I ten skolowany, ciemny naród pójdzie i zagłosuje, że jest za budowa portu kontenerowego. A zarządzać portem będzie jas suwnicowy.
nie temu
1 marca 2019 na 08:46
pogłębiają tor wodny do portu w Szczecinie no to niech Szczecin port rozbudowuje i po sprawie.
Autochton temu
28 lutego 2019 na 19:52
Decyzja już pewnie zapadła! Tylko potrzebna jest zasłona dymna.Firma „Geopomiar” z Torunia nie na darmo prowadzi prace pomiarowe z „ściemą,że szukają gazu”.Tylko wszystko się zgadza łącznie z lokalizacją i wytyczonymi granicami portu.
AnONim temu
28 lutego 2019 na 19:30
groszy brud macie na podworkach czy koło smietnikow i
robicie wieksze bagno i jakoś wam nie przeszkadza portu
jeszcze nie ma martwicie sie ze bedzie brud tam
zajmijcie sie swoim brudem ktory zostawiacie obok snietnikow a nie w smietniku
Dobra nasza temu
28 lutego 2019 na 16:59
Supcio ,niech budują to wzrośnie znaczenie naszego portu i miasta. A ekolodzy oszołomy i innej maści zieloni niech zajmą się swoimi zamszonymi i zarośniętymi du….
Maria temu
28 lutego 2019 na 15:57
NIE NIE NIE !!! Przyroda to wielki dar i potencjał, jaki ma Swinoujście. Niszczyć to dla wstrętnego portu kontenerowego, który na zawsze zmieni oblicze wyspy? w dodatku za co? Z gazoportu chociaż jest dużo podatków dla miasta (przynajmniej póki co ). A z tego portu, to jakieś grosze moga być . A praca to niby dla kogo? Bo rozumiem, że nie dla setek wykształconych i wysoko wykwalifikowanych młodych Swinoujścian? Bo niby w jakim charakterze? Rozwój prawobrzeża TAK, ale nowoczesny, na miarę naszych czasów i kompatybilny z naturą. np.taki: https://elektronikab2b.pl/biznes/33031-apple-zbuduje-w-danii-drugie-centrum-przetwarzania-danych-zasilane-ze-zrodel-odnawialnych Można? można. Ale pewnie łatwiej zbudować drugi Bangladesz, niż drugą Danię.
Anonim temu
28 lutego 2019 na 12:50
Popieram. W końcu pojawia się szansa na to, żeby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać ze Świnoujścia za pracą na południe Polski. Oby jak najszybciej.
?????????? ?????̇?? temu
28 lutego 2019 na 13:53
Nie znam Ciebie, ale wiem, że masz płaskomozgowie.
Noots temu
4 marca 2019 na 08:13
Przed budową lng tez były obawy , lng sypnelo kasa przed otwarciem na prawej stronie miasta i teraz jest ok . Więcej optymizmu . Referendum odpowie czy jest to potrzebne , dobrze ze mieszkańcy całego miasta beda mogli się wypowiedzieć a nie tylko prawe strony.
barubar temu
28 lutego 2019 na 13:58
Trolle czuwają. Kontenery zabiorą plażę i las, ale żadnego młodego w Świnoujściu nie zatrzymają. Jakim prawem chcecie to niszczyć???
Osternothafen temu
28 lutego 2019 na 15:37
Złociutki OT Port czeka na twoje dzieci z otwartymi bramami, dlaczego tam nie pracują?
X temu
28 lutego 2019 na 17:49
Jasne!!! Co z bzdura. Płace minimalne, jak najmniej obsługi!! Zato środowisko naturalne zostanie zniszczone. Drogi, tory… Półmózg
Abc temu
28 lutego 2019 na 19:36
Tak samo jak przy gazoporcie nasi mieszkańcy pracują…
Ostswine temu
28 lutego 2019 na 21:03
Czemu młodzi nie walą bramami do OT Port? Zastanawiałeś się?
usdmr temu
28 lutego 2019 na 11:36
Nie ma i nie będzie zgody na niszczenie NASZEJ wyspy! Tam nie port kontenerowy powinien powstać tylko ekologiczne resorty turystyczne, harmonijnie wkomponowane w istniejącą przyrodę. Takie rozwiązania są przyszłością, bo ludzie z rozwiniętych krajów mają już dość betonów i są chętni zapłacić duże pieniądze by móc w takich unikalnych okolicznościach przyrody wypoczywać. Tam są do tego najlepsze warunki – piękny las sosnowy i wspaniałą plaża. Port kontenerowy już mamy w Szczecinie a nasz świnoujski port ma już teraz problem ze znalezieniem ludzi do pracy…
Tengell temu
28 lutego 2019 na 13:05
Jaja sobie robisz ot port Świnoujście szuka ludzi do pracy bo doświadczonych i chętnych do pracy było tam mnóstwo ale nie przedłużyli im umów w tym mnie po 2 umowach po 3 miesiące
NIE!! nie temu
28 lutego 2019 na 11:35
NIE !!! po co nam te hałasy i bród i zabieranie plaży. a pracy w Świnoujściu jest dosyć a nawet za dużo.