Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Dzikie zwierzęta w miastach. ZMP zabiera głos w kwestii regulacji

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającymi pracami nad zmianą przepisów regulujących kwestię dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych, 25 marca br. spotkała się Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP.

Temat obecności dzikich zwierząt, a zwłaszcza dzików w miastach jest od jakiegoś czasu niezwykle gorący i aktualny. Prace nad tymi przepisami mogą mieć znaczący wpływ na sposób realizacji zadań przez gminy.

Z informacji przekazywanych przez Polski Związek Łowiecki wynika, że obecnie, po zimie, dzików jest więcej w miastach niż na obszarach polowań. Problem z dzikami jest tym większy, że w mieście nie mają one naturalnych wrogów, a ułatwiony dostęp do pożywienia w śmietnikach daje im doskonałe warunki do życia. Powoduje to, że locha jest w stanie wydać na świat nawet dwa mioty rocznie.

Zgłoszenia o dzikach w miastach od kilku lat rosną lawinowo. Problemem tym postanowiła zająć się Komisja Gospodarki Komunalnej i Środowiska ZMP zwłaszcza, że pojawił się on w ostatnim czasie na kilku spotkaniach Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Aglomeracji Podwarszawskie.

– W ramach Zespołu Parlamentarnego odbył się szereg spotkań – relacjonowała przewodnicząca Komisji, Małgorzata Izdebska, Sekretarz gminy Wołomin.- Zespół spotkał się m.in. z głównym lekarzem weterynarii i głównym łowczym. Były konsultacje z samorządami, w których ja także uczestniczyłam, z ekologami, myśliwymi i leśnikami. Tych spotkań było bardzo dużo, natomiast wydaje się, że rozwiązanie kwestii dzików nie jest sprawą prostą.

Obecnie prace koncentrują się na artykule 45 Prawa Łowieckiego i na decyzji, którą wydaje w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę starosta w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Decyzja ta może dotyczyć odłowu, odłowu wraz z uśmierceniem lub odstrzału redukcyjnego zwierzyny. Z relacji przedstawicieli miast nie będących siedzibami powiatów wynika, że starostowie wydawania takich decyzji odmawiają. Tymczasem przebywanie dzikich zwierząt w mieście niewątpliwie może powodować naruszenia porządku publicznego oraz zagrożenie bezpieczeństwa ludzi. Dziki niszczą mienia, urządzenia użyteczności publicznej, wchodzą na obszary, na którym odbywa się ruch drogowy czy też na tereny rekreacyjne albo po prostu wędrują ulicami w pobliżu przystanków komunikacji, placówek oświatowych czy handlowych. Istnieje niebezpieczeństwo zaatakowania przez nie ludzi i zwierząt gospodarskich i domowych. Mieszkańcy miast zwracają się do prezydentów czy burmistrzów, jednak ci mają ograniczone możliwości działania.

– Podczas niedawnego spotkania Zespołu Parlamentarnego padła propozycja, aby takie uprawnienia do wydawania tychże decyzji posiadali nie tylko starostowie, ale również wojewodowie i gminy. Argumenty, które przemawiać miałyby za takim rozwiązaniem mówią o tym, żeby władze gmin w takim pierwszym kontakcie z zagrożeniem, jakie może powodować obecność dzikich zwierząt w mieście, mogły zyskać uprawnienia do natychmiastowej reakcji – mówiła M. Izdebska.

Jednak tu pojawiają się problemy z rozliczeniem wydatków na takie działania. Członkowie komisji zwracali uwagę, że Regionalne Izby Obrachunkowe kwestionują takie wydatki, gdyż radzenie sobie z dzikimi zwierzętami nie jest zadaniem samorządu gminnego.

Sprawę jeszcze komplikuje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej z grudnia ubiegłego roku, do której odwołują się starostwa i próbują przypisać w związku z tym konkretne zadania związane z ochroną ludności przed zagrożeniami związanymi z występowaniem zwierząt wolno żyjących, czyli dzikich na obszarach zamieszkałych, do gmin.

– Jesteśmy ofiarami Polski resortowej, bo nasz problem jest na styku tych trzech ministerstw: Ministerstwa klimatu i środowiska, Ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Każdy odpycha od siebie ten gorący kartofel – mówił na spotkaniu mecenas Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Ziemski&Partners.

Przypomniał on, że Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych w październiku 2024 zajęła stanowisko w tej sprawie, w którym wskazuje, że odłowy lub odstrzał redukcyjny na podstawie art. 45 ust. 3 prawa łowieckiego jest zadaniem powiatu z zakresu administracji rządowej i powinien być finansowany z budżetu państwa poprzez dotację celową. – Krajowa Rada wskazuje, że odłów i odstrzał dzików może być elementem szeroko rozumianego zadania związanego z zapewnieniem porządku publicznego i bezpieczeństwa, nie można jednak uznać, że jest to regułą i łączyć zawsze zadania wynikającego z odrębnej ustawy z tym właśnie zadaniem – mówił gość spotkania. – Tutaj pierwsze pytanie brzmi, kto jest za to odpowiedzialny? Trochę bałbym się sytuacji, w której powiemy, że taką decyzję może wydawać wójt, starosta i wojewoda, bo pojawia się pytanie, kiedy których z tych organów? To nie jest tak, że tą samą kompetencję możemy przyznać trzem różnym organom, nie wprowadzając klauzuli, co w przypadku sporu kompetencyjnego.

Mamy więc do czynienia z szeregiem pytań: kto wydaje decyzję? Co ta decyzja ma określać? Czy mówimy rzeczywiście tylko o odłowieniu dzikiej zwierzyny w miastach, gdzie przy dzikach mamy problem, bo odłowienie równa się odstrzał, bo dzików przewozić nie można zgodnie z przepisami prawa unijnego? Kolejne pytanie to o jakim zadaniu mówimy? Czy tylko odłowienie i odstrzał, czy zabezpieczenie, wprowadzanie środków prewencyjnych? Dalej, kto ma to finansować? Czy jest to zadanie własne, czy jest to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej – tak, jak na dzień dzisiejszy regionalne izby obrachunkowe słusznie przyjmują. Dodatkowo oczywiście pojawia się kwestia usuwania padliny z dróg, która jest regulowana przepisami z zakresu dróg publicznych. I jeszcze sprawa szkód wyrządzonych przez zwierzynę dziko żyjącą, zarówno w uprawach rolnych, jak i właśnie na drogach publicznych, co jest odrębnym zagadnieniem.

Członkowie Komisji zdecydowali o przygotowaniu dla Zarządu Związku stanowiska, które w imieniu ZMP zostanie przekazane do Parlamentarnego Zespołu pracującego nad przepisami dotyczącymi obecności dzikich zwierząt w miastach. Najważniejszą kwestią, którą przedstawiciele miast zapiszą w stanowisku, będzie konieczność doprecyzowania regulacji, które już obowiązują. Jednocześnie członkowie Komisji podkreślą, że negatywnie opiniują przekazanie tego zadania do gmin. Istnieje bowiem obawa, że odstrzał dzików nie będzie jedynym kosztem, jaki będą gminy ponosić w związku z realizacją tego ewentualnego nowego zdania. (epe)

Źródło: Związek Miast Polskich

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Kolizja w tunelu. Wprowadzono ruch wahadłowy

Opublikowano

w dniu

O godz. 16.00 w tunelu pod Świną wprowadzono ruch wahadłowy. W Świnoujściu tworzą się korki. Cały czas kursują promy na przeprawie w centrum miasta.

Przypomnijmy, w niedzielę (11.05) około godz. 14.30 w tunelu pod Świną doszło do kolizji drogowej. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Na miejsce wezwano policję. Nie było osób poszkodowanych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Święto Strażaków w Świnoujściu. Uroczysty apel i awanse

Opublikowano

w dniu

Foto: KM PSP w Świnoujściu

W piątek, 9 maja 2025 roku, na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Barlickiego w Świnoujściu odbyły się miejskie obchody Dnia Strażaka. W uroczystym apelu udział wzięli funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele lokalnych instytucji i firm, duchowni oraz liczni goście z regionu.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Pawła Pioruna. Następnie podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn.

Komendant Miejski PSP w Świnoujściu, mł. bryg. Marek Wieczorek, powitał gości i złożył życzenia wszystkim strażakom z okazji ich święta. Głos zabrał także st. chor. szt. mar. Robert Walencki – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu – składając życzenia z okazji Święta Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Dzień Strażaka to nie tylko święto, ale i okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy. Tego dnia wręczono liczne awanse i odznaczenia. Odznakę Pamiątkową Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali m.in. st. bryg. Tomasz Wojciechowski i kmdr ppor. Marcin Wasilonek. Emblematy pamiątkowe Komendy Portu Wojennego Świnoujście trafiły do bsmt. Roberta Gniewkowskiego i st. mar. spec. Roberta Sasina.

Awanse w korpusie oficerskim otrzymali m.in. st. kpt. Marek Wieczorek i st. kpt. Marcin Kubas, którzy zostali mianowani młodszymi brygadierami. Wyróżniono także strażaków niższych stopni, doceniając ich codzienną służbę i zaangażowanie.

Za szczególne osiągnięcia w służbie nagrodzony został kpt. Radosław Tomczyk. W związku z 30-leciem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wręczono dyplomy okolicznościowe jednostkom działającym w Świnoujściu, w tym PSP, OSP Karsibór oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Tytuł Strażaka Roku 2025 zdobył st. ogn. Marcin Kozłowski – starszy operator sprzętu. Jego nazwisko zostało umieszczone na pamiątkowej tablicy.

W imieniu wszystkich wyróżnionych i awansowanych podziękowania złożył sam laureat. Po oficjalnej części odbyły się przemówienia gości, a całość zwieńczyło wspólne zdjęcie strażaków i zaproszonych uczestników na tle pojazdów pożarniczych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podpisano umowę na program funkcjonalno-użytkowy dla Głębokowodnego Terminala Kontenerowego

Opublikowano

w dniu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał umowę z Biurem Projektów „Pirs” Sp. z o.o. na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla inwestycji pn. „Budowa dostępu morskiego do Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.

Dokument ten ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania inwestycji – określa wymagania i oczekiwania inwestora oraz stanowi podstawę do przygotowania oferty przetargowej. PFU pozwala także na ustalenie kosztów przyszłych prac projektowych i budowlanych oraz jest niezbędny do rozpoczęcia procedury przetargowej na realizację inwestycji w formule „Projektuj i buduj”.

W ramach umowy przewidziano również wykonanie badań batymetrycznych dna morskiego w rejonie, gdzie planowana jest budowa toru podejściowego, falochronu oraz obrotnicy – elementów infrastruktury potrzebnych do zapewnienia dostępu morskiego do przyszłego terminala.

Jest to kolejny etap przygotowań do realizacji GTK w Świnoujściu. Wcześniej, dwa tygodnie temu, podpisano umowę na projekt drogi technicznej prowadzącej do planowanego obiektu. Obecnie inwestycja wchodzi w fazę przedprojektową – po zakończeniu obecnych prac możliwe będzie przygotowanie projektu terminala.

Projekt budowy Głębokowodnego Terminala Kontenerowego ma na celu rozwój infrastruktury portowej w Świnoujściu i stworzenie warunków do obsługi większych jednostek kontenerowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany tras linii A i B w związku z remontem ul. Sienkiewicza

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającym remontem ulicy Sienkiewicza i koniecznością tymczasowego wyłączenia z ruchu fragmentu ul. Krzywoustego (na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Słowackiego), od 12 do 18 maja zmianie ulegną trasy autobusów linii A i B.

Zmiany w kursowaniu autobusów:

Linia B
Po zatrzymaniu się na przystanku Słowackiego / Orkana, autobus skręci w lewo w ul. Orkana, następnie pojedzie ul. Żeromskiego i Powstańców Śląskich. Tam zatrzyma się na tymczasowym przystanku Rusałka. Dalej trasa prowadzi ul. Słowackiego (z przystankiem Słowackiego / Gierczak, ale po przeciwnej stronie niż zwykle), a następnie ul. Matejki i Chopina – skąd kurs będzie kontynuowany zgodnie z dotychczasową trasą.

W wariancie kursu przez Grodek, po ul. Powstańców Śląskich autobus skręci w lewo w ul. Słowackiego i dojedzie do przystanku Grodek, a dalej pojedzie ul. Chrobrego, Uzdrowiskową (z przystankiem Uzdrowiskowa – Promenada) i ul. Trentowskiego, by wrócić na ul. Słowackiego (przystanek Słowackiego / Gierczak) i dalej ul. Matejki.

Linia A
Po skręcie z ul. Piłsudskiego w prawo w ul. Słowackiego autobus ominie przystanek Rusałka (bez zatrzymania) i skieruje się bezpośrednio w stronę ul. Chrobrego, Uzdrowiskowej i Trentowskiego.

Uwaga! Na przystankach Grodek oraz Uzdrowiskowa – Promenada zatrzymają się tylko kursy oznaczone literą „G” w rozkładzie jazdy.

Dalej linia A pojedzie ul. Słowackiego, zatrzymując się kolejno na przystankach Rusałka, Słowackiego / Gierczak, Słowackiego / Orkana, aż do ul. Moniuszki i dalej zgodnie z normalną trasą.

 

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Planowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Mieszkańcy Świnoujścia muszą przygotować się na jednodniową przerwę w dostawie ciepła. Jak informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., w środę 21 maja 2025 r. od godziny 00:00 do 24:00 nastąpi planowana przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej. Oznacza to brak centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej przez całą dobę.

Przerwa jest konieczna ze względu na coroczne, niezbędne prace remontowe i konserwacyjne zarówno w źródle ciepła, jak i na sieci ciepłowniczej. Jak podkreśla PEC, termin został starannie dobrany — po uwzględnieniu potrzeb mieszkańców i turystów — jako najmniej uciążliwy moment na przeprowadzenie prac.

– Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie może powodować brak ciepłej wody, ale te działania są konieczne, by zapewnić sprawne działanie systemu ciepłowniczego przez cały kolejny sezon – informuje Biuro Obsługi Klienta PEC.

PEC prosi mieszkańców o wyrozumiałość i wcześniejsze zaplanowanie działań wymagających dostępu do ciepłej wody. Przedsiębiorstwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by prace zakończyć w wyznaczonym czasie.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Odłóż telefon i żyj” – trwa malowanie napisów przed przejściami dla pieszych

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

Pożyteczna inicjatywa ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach Świnoujścia. W piątek przed Szkołą Podstawową nr 6 przy ulicy Kościuszki pojawiły się pierwsze ostrzegawcze napisy na chodnikach. To część działań w ramach kampanii „Odłóż telefon i żyj”, której inicjatorem jest świnoujski radny Sebastian Iwaniuk.

Namalowane hasła mają przypominać pieszym, zwłaszcza uczniom, by na chwilę oderwali wzrok od ekranów telefonów i zwrócili uwagę na ruch uliczny. Ten drobny napis może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

– Zwróciłem się do prezydent miasta z interpelacją o oznakowanie przejść dla pieszych, bo widziałem, że dzieci często wchodzą na pasy zapatrzone w telefony. Takie proste przypomnienie może uchronić je przed tragedią – mówi radny Sebastian Iwaniuk, który zaproponował wprowadzenie akcji w Świnoujściu, wzorując się na rozwiązaniach z innych miast.

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Świnoujścia zapewniła, że miasto przychyliło się do wniosku i zleciło realizację projektu.

– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży należy traktować jako priorytet, dlatego z entuzjazmem przyjmuję wszelkie inicjatywy promujące pożądane zachowania pieszych uczestników ruchu drogowego – podkreśla prezydent Joanna Agatowska.

To dopiero początek – jeśli projekt okaże się skuteczny, podobne oznaczenia mają się pojawić także przy innych szkołach i przedszkolach w mieście. Radny Iwaniuk sugeruje, by w pierwszej kolejności objąć działaniami najbardziej uczęszczane przejścia w pobliżu placówek edukacyjnych i głównych ulic Świnoujścia.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524