Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Ile pieniędzy za 30 dni służby?

Opublikowano

w dniu

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu odbyło się spotkanie z interesantami, podczas którego rekruterzy Wojskowego Centrum Rekrutacji przedstawili ofertę Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW), Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz innych ochotniczych form służby wojskowej. Spotkanie miało na celu zapoznanie potencjalnych kandydatów z możliwościami i warunkami służby.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa to inicjatywa wprowadzona w 2022 roku, skierowana do osób, które nigdy wcześniej nie pełniły służby wojskowej. Aby zostać uczestnikiem tego programu, kandydaci muszą spełniać kilka kluczowych wymagań:

– posiadać obywatelstwo polskie,

– mieć ukończone 18 lat,

– wykazywać się dobrym stanem zdrowia,

– nie być karanym za przestępstwa umyślne.

Osoby, które zdecydują się na udział w DZSW, mogą liczyć na szereg benefitów. W ramach szkolenia uczestnicy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Dodatkowo osoby poniżej 26. roku życia są zwolnione z obowiązku opłacania podatku dochodowego.

Wojsko zapewnia również bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie oraz niezbędny ekwipunek. Program jest doskonałą okazją do zdobycia cennego doświadczenia wojskowego, które może stanowić wstęp do dalszej kariery w siłach zbrojnych.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Świnoujska Noc Muzeów 2025: Iluminacja Portu Jachtowego, holownik „Kuna” z 1884 roku i debata przyszłości Basenu Północnego

Opublikowano

w dniu

Świnoujście zaprasza na niezapomnianą Noc Muzeów – 17 maja 2025 roku. To będzie wieczór pełny historii, kolorowych iluminacji, zabawy, a także poważnych rozmów o przyszłości miasta. Tegoroczne obchody, organizowane we współpracy Gminy Miasta Świnoujście i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, zyskają unikalną oprawę dzięki obecności okrętu Marynarki Wojennej RP oraz specjalnej iluminacji zabytkowych budynków dawnej stoczni w Basenie Północnym.

Kulminacyjnym punktem programu będzie debata „Basen Północny – żeglarze, kultura, apartamenty, a może muzeum?”, która odbędzie się na pokładzie okrętu Marynarki Wojennej ORP Toruń, specjalnie udostępnionym przez 8. Flotyllę. To wydarzenie o szczególnej randze – zarówno ze względu na wyjątkowe miejsce, jak i na wagę poruszanych tematów.

Głos zabiorą wybitni goście: urbaniści, architekci, muzealnicy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz miasta. Ich wiedza i doświadczenie mają pomóc wspólnie wytyczyć kierunek zagospodarowania Basenu Północnego – jednej z najcenniejszych i najbardziej symbolicznych przestrzeni w Świnoujściu.

W debacie na pokładzie ORP Toruń wezmą udział wybitni goście, których wiedza i doświadczenie mają pomóc wyznaczyć kierunek przyszłego zagospodarowania Basenu Północnego. Wśród prelegentów znajdą się:

·         Joanna Agatowska – Prezydent Świnoujścia, która zainicjuje debatę wystąpieniem „Brama Świny – brama Polski, czyli czym w przyszłości może być Basen Północny”.

·         Dr Tomasz Cykalewicz – urbanista i architekt, członek Komisji Kształtowania Polski Północnej PAN, ekspert Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie urbanistyki, który zaprezentuje temat „Plan zagospodarowania Basenu Północnego – nowe wyzwania”.

·         Marcin Karasiński – dyrektor Festiwalu Wisły i wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, armator i popularyzator turystyki rzecznej, który wystąpi z prelekcją „Odra w życiu regionu. Festiwal rzeki”.

·         Piotr Twardochleb – inżynier transportu, ekspert gospodarki morskiej i współautor wielu projektów infrastruktury portowej, który przedstawi koncepcję „Cruise Terminal Świnoujście – o możliwości utworzenia pierwszego w Polsce terminalu dla oceanicznych statków wycieczkowych”.

·         Dr Robert Domżał – archeolog i historyk, były dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przewodniczący międzynarodowego komitetu ekspertów UNESCO ds. podwodnego dziedzictwa kulturowego, który opowie „Dlaczego Pomorze Zachodnie zasługuje na prawdziwe Muzeum Morskie”.

·         Michał Czasnojć – doświadczony architekt i autor licznych koncepcji adaptacji zabytkowych obiektów na cele muzealne i kulturalne, który zaprezentuje referat „Muzeum Morskie w Basenie Północnym – możliwości, szanse, realia”.

Moderowana dyskusja odbędzie się z udziałem mieszkańców i gości – żeglarzy, ludzi kultury, społeczników i wszystkich, którym zależy na przyszłości Świnoujścia.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale liczba miejsc na pokładzie okrętu ograniczona – zaproszenia można odbierać w Centrum Informacji Turystycznej. Dla pozostałych przygotowano transmisję online na stronie www.basenpolnocny.pl oraz telebim w porcie jachtowym.

Jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Świnoujściu będzie prezentacja legendarnego holownika MV „Kuna” z 1884 roku – najstarszej wciąż czynnej jednostki tego typu na świecie. Ten zabytkowy lodołamacz, który przetrwał dwie wojny światowe i ponad 140 lat żeglugi, zacumuje przy Basenie Północnym, gdzie mieszkańcy i goście będą mogli go z bliska podziwiać i poznać jego niezwykłą historię.

Noc Muzeów to także wiele innych wydarzeń

·         Pokazy dawnych rzemiosł i klasycznego nurkowania

·         Spotkania z historią i filmem (projekcja filmu „Wyszli” Ryszarda Szczepańskiego, gawęda historyczna dr Józefa Plucińskiego)

·         Wieczorny koncert chóru LOGOS w Galerii ms44

·         Prezentacja najstarszego zachowanego na świecie holownika MV „Kuna” z 1884 r.

·         Spacer z przewodnikami po zabytkowej stoczni

·         Widowisko teatru ognia w historycznej scenerii

O godzinie 21:30 rozbłyśnie iluminacja Basenu Północnego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów jest wolny – w tym również do Fortu Zachodniego (18:00–22:00) i Fortu Anioła (18:00–24:00).

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zatonięcie „Czubatki” i „Cyranki” – tragedie, które pamiętają ludzie i morze. Spotkanie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Opublikowano

w dniu

W ramach cyklu „Środy w Muzeum”, już jutro – 14 maja o godzinie 17:00 – w gościnnych murach Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Tematem będą dwa tragiczne wydarzenia w historii polskiego rybołówstwa dalekomorskiego – zatonięcie lugrotrawlerów „Czubatka” i „Cyranka”, należących do floty Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra”.

O wydarzeniach, które na zawsze zapisały się w pamięci ludzi morza, opowiedzą dr Józef Pluciński oraz dr Konstanty Chłapowski – historycy, którzy przybliżą ich dramatyczne kulisy. Przywołane zostaną również wspomnienia ówczesnego motorzysty z jednostki „Sowa”, który uczestniczył w identyfikacji ofiar katastrofy. Jego relacja, spisana przez pracowników Muzeum w 2013 roku, wniesie osobisty i emocjonalny wymiar tragedii.

Spotkanie będzie nie tylko hołdem złożonym tym, którzy nie powrócili z morza, ale również okazją do refleksji nad ceną, jaką często płacili rybacy i marynarze za swoją pracę – daleko od brzegów, w cieniu rybackich sieci i morskich sztormów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, pasjonatów historii oraz miłośników morza.

Wstęp wolny.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

VI Zawody VIII Edycji „Świnoujskie Czwartki Lekkoatletyczne”

Opublikowano

w dniu

W dniu 8 maja 2025 r. na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbyły się kolejne zawody z cyklu „Czwartki Lekkoatletyczne”, które zgromadziły na starcie najmłodszych zawodników, wchodzących dopiero w świat sportu. Wzięli oni udział w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.

Celem zawodów jest propagowanie lekkiej atletyki oraz wybranie najlepszych młodych sportowców, którzy będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z całego kraju w Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych, który odbędzie się w Łodzi w dniach 21-22 czerwca 2025 r.
Poniżej prezentujemy najlepsze wyniki VI zawodów  (pełny komunikat umieszczony na stronie www.osir.swinoujscie ).

Dziewczęta 60 m:
20014 i młodsi – Jagoda Tomczyk SP4 – 10,70
2013 – Helena Grudzień STSG – 8,86
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 8,78

Chłopcy 60 m:
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 9,05

Chłopcy300 m:
2014 i młodsi – Julian Wojtkiewicz SP6 – 58,66

Dziewczęta 600 m:
2013 – Natalia Włodarczak SP6 – 2,13,73

Chłopcy 1000 m:
2014 i młodsi – Oskar Muszyński SP6 – 4,29

Dziewczęta Skok w dal:
2014 i młodsi – Nikola Raczyńska SP2 – 2,77
2013 – Natalia Smolińska SP6 – 3,97
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 4,08

Chłopcy Skok w dal:
2014 i młodsi – Julian Wiśniewski SP6 – 3,07

Dziewczęta Rzut piłeczką palantową:
2014 i młodsi – Wiktoria Lesnau SP6 – 11 m
2013 – Natalia Włodarczyk SP6- 21,5 m
2012 – Alicja Wiśniewska SP1 – 23 m

Chłopcy Rzut piłeczką palantową:
2013 – Kacper Lesnau SP6 – 30 m
2012 – Michał Szepke SP1 – 40 m

Młodym sportowcom gratulujemy i życzymy sukcesów podczas Finału Miejskiego, który odbędzie się 22 maja 2025 r. o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu.
Serdecznie zapraszamy.
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolizja w tunelu. Wprowadzono ruch wahadłowy

Opublikowano

w dniu

O godz. 16.00 w tunelu pod Świną wprowadzono ruch wahadłowy. W Świnoujściu tworzą się korki. Cały czas kursują promy na przeprawie w centrum miasta.

Przypomnijmy, w niedzielę (11.05) około godz. 14.30 w tunelu pod Świną doszło do kolizji drogowej. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Na miejsce wezwano policję. Nie było osób poszkodowanych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Święto Strażaków w Świnoujściu. Uroczysty apel i awanse

Opublikowano

w dniu

Foto: KM PSP w Świnoujściu

W piątek, 9 maja 2025 roku, na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Barlickiego w Świnoujściu odbyły się miejskie obchody Dnia Strażaka. W uroczystym apelu udział wzięli funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele lokalnych instytucji i firm, duchowni oraz liczni goście z regionu.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Pawła Pioruna. Następnie podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn.

Komendant Miejski PSP w Świnoujściu, mł. bryg. Marek Wieczorek, powitał gości i złożył życzenia wszystkim strażakom z okazji ich święta. Głos zabrał także st. chor. szt. mar. Robert Walencki – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu – składając życzenia z okazji Święta Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Dzień Strażaka to nie tylko święto, ale i okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy. Tego dnia wręczono liczne awanse i odznaczenia. Odznakę Pamiątkową Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali m.in. st. bryg. Tomasz Wojciechowski i kmdr ppor. Marcin Wasilonek. Emblematy pamiątkowe Komendy Portu Wojennego Świnoujście trafiły do bsmt. Roberta Gniewkowskiego i st. mar. spec. Roberta Sasina.

Awanse w korpusie oficerskim otrzymali m.in. st. kpt. Marek Wieczorek i st. kpt. Marcin Kubas, którzy zostali mianowani młodszymi brygadierami. Wyróżniono także strażaków niższych stopni, doceniając ich codzienną służbę i zaangażowanie.

Za szczególne osiągnięcia w służbie nagrodzony został kpt. Radosław Tomczyk. W związku z 30-leciem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wręczono dyplomy okolicznościowe jednostkom działającym w Świnoujściu, w tym PSP, OSP Karsibór oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Tytuł Strażaka Roku 2025 zdobył st. ogn. Marcin Kozłowski – starszy operator sprzętu. Jego nazwisko zostało umieszczone na pamiątkowej tablicy.

W imieniu wszystkich wyróżnionych i awansowanych podziękowania złożył sam laureat. Po oficjalnej części odbyły się przemówienia gości, a całość zwieńczyło wspólne zdjęcie strażaków i zaproszonych uczestników na tle pojazdów pożarniczych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podpisano umowę na program funkcjonalno-użytkowy dla Głębokowodnego Terminala Kontenerowego

Opublikowano

w dniu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał umowę z Biurem Projektów „Pirs” Sp. z o.o. na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla inwestycji pn. „Budowa dostępu morskiego do Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.

Dokument ten ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania inwestycji – określa wymagania i oczekiwania inwestora oraz stanowi podstawę do przygotowania oferty przetargowej. PFU pozwala także na ustalenie kosztów przyszłych prac projektowych i budowlanych oraz jest niezbędny do rozpoczęcia procedury przetargowej na realizację inwestycji w formule „Projektuj i buduj”.

W ramach umowy przewidziano również wykonanie badań batymetrycznych dna morskiego w rejonie, gdzie planowana jest budowa toru podejściowego, falochronu oraz obrotnicy – elementów infrastruktury potrzebnych do zapewnienia dostępu morskiego do przyszłego terminala.

Jest to kolejny etap przygotowań do realizacji GTK w Świnoujściu. Wcześniej, dwa tygodnie temu, podpisano umowę na projekt drogi technicznej prowadzącej do planowanego obiektu. Obecnie inwestycja wchodzi w fazę przedprojektową – po zakończeniu obecnych prac możliwe będzie przygotowanie projektu terminala.

Projekt budowy Głębokowodnego Terminala Kontenerowego ma na celu rozwój infrastruktury portowej w Świnoujściu i stworzenie warunków do obsługi większych jednostek kontenerowych.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524