W sobotę, 8 lutego 2025 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Nowakiem, Kronikarzem Miasta. W ramach cyklu „Opowieści z Wysp”, zgromadziło ono kilkadziesiąt osób, które miały okazję wysłuchać ciekawych historii o naszym mieście.
Krzysztof Nowak podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pełnieniem roli kronikarza miasta. Opowiadał o źródłach, z których czerpie informacje: od digitalizacji materiałów historycznych, przez rozmowy z wieloletnimi mieszkańcami, aż po współpracę z kolekcjonerami, którzy przekazują zdjęcia dokumentujące przeszłość Świnoujścia. Kronikarz wspomniał również o wyzwaniach związanych z poszukiwania i porządkowaniem informacji, które stawiają przed nim codzienne wyzwania.
![](https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2025/02/4-1-300x157.jpg)
Podczas spotkania Krzysztof Nowak przedstawił liczne interesujące fakty i anegdoty związane z historią Świnoujścia, wzbogacając je prezentacją 30 zdjęć, ilustrujących jego opowieści. Omówiono m.in. uruchomienie przeprawy promowej między wyspami, która początkowo funkcjonowała z niemieckimi załogami pod nadzorem Rosjan, rozwój oświaty w mieście, a także losy pierwszych polskich mieszkańców po wojnie. Wśród postaci wspomnianych przez kronikarza znaleźli się m.in. kmdr Władysław Steyer, Zofia Kuglin, Maria Śliwińska, Władysław Dudar, Witold Rusakiewicz.
Prelegent przybliżył słuchaczom także trudny okres powojennego Świnoujścia. Opowiedział o rozbiórce wielu cennych budynków, które przetrwały II wojnę światową, w tym kościoła M. Lutra, a także budynki znajdujące się w miejscu obecnego kempingu „Relax”. Pozyskane w ten sposób cegły zostały przekazane na odbudowę innych polskich miast. Kronikarz opowiedział także o akcji odgruzowywania Świnoujścia, trwającej od 1958 do 1961 roku.
Poruszony również został temat komunikacji w Świnoujściu. W 1945 rozpoczął kursowanie drogą morską do Szczecina prom „Piast”, który rok później miał na swoim koncie już 100 rejsów. W 1959 roku uruchomiono już szerszą ofertę transportu wodnego do Szczecina, obsługiwaną statkami „Elżunia”, „Lila Weneda” i „Roza Weneda”. Podróż trwała 3 godziny i 10 minut, co było i tak krótszym czasem, niż przejazd do stolicy województwa koleją. W 1957 roku rozpoczęły również kursowanie trzy pierwsze linie autobusowe pojazdami marki San, a w 1955 roku po ulicach miasta jeździła tylko jedna taksówka – następna pojawiła się dopiero w 1957 roku.
Spotkanie było również okazją do przypomnienia innych ważnych wydarzeń z życia Świnoujścia, takich jak budownictwo mieszkaniowe i oddanie do użytku w 1967 roku pierwszych wieżowców przy ul. Staszica i obecnej ul. Konstytucji 3 Maja, otwarcie przejścia granicznego do Niemiec w 1972 roku, otwarcie mostu na wyspę Karsibór w 1966 roku czy inauguracja kabaretów studenckich Fama w 1966 roku.
Kronikarz podzielił się z uczestnikami spotkania ponadto wieloma interesującymi faktami o naszym mieście. Wspomniał m.in., że pierwszy rocznik nowo powstałej szkoły podstawowej, utworzonej w listopadzie 1946 roku przy ul. Piastowskiej, liczył tylko 4 uczniów, a także, że 1960 roku w Świnoujściu zarejestrowanych było zaledwie 255 odbiorników telewizyjnych.
W trakcie spotkania uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami oraz opowieściami o życiu w powojennej historii grodu nad Świną.
Wydarzenie obfitowało w ciekawe informacje i zaskakujące fakty, które pozwoliły lepiej poznać historię Świnoujścia, zmagania z trudnościami oraz codzienne życie mieszkańców, którzy budowali to miejsce po zakończeniu II wojny światowej.