Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Renomowani doradcy ocenią wpływ budowy terminalu kontenerowego na życie mieszkańców Świnoujścia i Międzyzdrojów

Opublikowano

w dniu

Jednym z elementów oceny wpływu Głębokowodnego Terminala Kontenerowy w Świnoujściu na miasto i jego mieszkańców jest powołana przez Radę Miasta Świnoujścia Rada Programowa ds. analizy skutków budowy terminalu. – Skutecznie przekażemy wiedzę o planowanym terminalu kontenerowym mieszkańcom Świnoujścia i Międzyzdrojów – mówi Ryszard Grobelny, kierujący Radą Programową ds. analizy skutków budowy terminalu.

Choć decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została już wydana, nie ma ona wpływu na działalność Rady Programowej. Rada prowadzi swoje prace zgodnie z harmonogramem. Ma mandat, który uzyskała od Rady Miasta i jest w pełni zaangażowana w reprezentowanie interesów mieszkańców Świnoujścia.

– Dobrze, że toczą się postępowania administracyjne, ale one nie mają wpływu na pracę rady. Planujemy spotkania z przedstawicielami Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście, Urzędu Morskiego, PKP PLK,  Wolińskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sformułowano pytania i wątpliwości sygnalizowane przez mieszkańców Świnoujścia i Międzyzdrojów. Podczas takich spotkań chcemy uzyskać wiedzę, aby przekazać ją jak najskuteczniej wszystkim mieszkańcom – mówi Ryszard Grobelny.

Dotychczas Rada Programowa odbyła pięć spotkań plenarnych, na których szczegółowo analizowane były kwestie związane z planowaną budową terminalu. Jednym z pierwszych kroków było określenie zakresu spraw, które mają być objęte ekspercką oceną. W ramach tego zadania, zlecono przeprowadzenie szerokiego opracowania dotyczącego wpływu inwestycji na różne aspekty funkcjonowania miasta i regionu. Do realizacji tego zlecenia wybrana została spółka „Zespół Doradców Gospodarczych TOR”, która do końca maja 2025 roku przedstawi szczegółowe analizy.

Rada opracowała także listę pytań do Zarządu Morskich Portów Szczecina i Świnoujścia, a także do Urzędu Morskiego w Szczecinie, dotyczących budowy terminalu oraz związanych z nią inwestycji infrastrukturalnych. Do pytań tych należą m.in. kwestie związane z budową nowego toru podejściowego do portu, falochronu osłonowego, rozbudową infrastruktury drogowej i kolejowej i związanych z tym konsekwencji dla jakości życia mieszkańców i całego ekosystemu Wyspy Wolin i Zatoki Pomorskiej. Z powodu braku publikacji studium wykonalności oraz rzetelnych analiz ekonomicznych i logistycznych uzasadniających budowę terminalu, Rada zwróciła  się z prośbą o ich udostępnienie.

Rada Programowa została powołana 26 września 2024 roku z inicjatywy Rady Miasta Świnoujścia w celu przeprowadzenia rzetelnej analizy i oceny skutków budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Jest to ciało doradcze, którego zadaniem jest zebranie, przeanalizowanie i ocenienie wszelkich możliwych skutków inwestycji zarówno pod kątem gospodarczym, środowiskowym, społecznym, jak i infrastrukturalnym.

W skład Rady weszli przedstawiciele władz samorządowych,  Świnoujścia i Międzyzdrojów. Do składu dołączyły również osoby wyznaczone przez Świnoujską Organizację Turystyczną, Północną Izbę Gospodarczą oraz Radę Osiedla Warszów. Przewodniczącym Rady Programowej został Ryszard Grobelny, były Prezydent Poznania, ekspert Związku Miast Polskich, który posiada duże doświadczenie w zarządzaniu miastami i realizowaniu dużych inwestycji.

Rada Programowa podkreśla, że inwestycje o tak dużym znaczeniu muszą być realizowane w pełnej zgodzie z interesami lokalnej społeczności, a konsultacje społeczne oraz otwarty dostęp do wiedzy na temat planowanych działań są drogą, którą powinna podążać każda tego typu inwestycja.

Wszystkie wnioski, które zostaną wypracowane w ramach przeprowadzonych analiz, zostaną zaprezentowane mieszkańcom Świnoujścia i Międzyzdrojów. W ten sposób mieszkańcy obydwu gmin będą mieli okazję zapoznać się z pełnym obrazem planowanej inwestycji i jej potencjalnym wpływem na ich życie.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Kolejne stanowisko promowe czeka przebudowa

Opublikowano

w dniu

Powstanie kolejne nowoczesne i funkcjonalne stanowisko dla promów. 5 lutego podpisano umowę w tej sprawie. Przebudowa „czwórki” pozwoli zachować możliwość obsługi promów pasażersko-samochodowych typu ro-pax, zwiększając nośność i szerokość ruchomego pomostu samochodowego.

Inwestycja warta blisko 27 mln zł potrwa dwa lata i obejmie prace rozbiórkowe i budowlane. W tym czasie powstanie nowoczesne i funkcjonalne nabrzeże wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rampą ro-ro. Na przebudowanym stanowisku obsługiwane będą m.in. promy: Varsovia i Mazovia.

Stanowisko promowe nr 4 zlokalizowane jest na wschodnim brzegu Świny, na terenie Terminalu Promowego Świnoujście w Porcie Morskim w Świnoujściu, pomiędzy stanowiskami promowymi nr 3 i nr 5.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Niedzielny spektakl dla dzieci w sali MDK

Opublikowano

w dniu

Pamiętacie chłopca, który uratował świat fantazji? Smoka Falkora? Wzruszającą scenę utonięcia Artaxa? Rodzice na pewno pamiętają, a dzieci odkryją niesamowitą historię z ważnym przekazem. Ten spektakl to baśń dla wszystkich!

W niedzielne popołudnie 9 lutego o godz. 16.00 zapraszamy na spektakl teatralny, którego scenariusz nawiązuje do powieści fantasy dla dzieci Michaela Ende, na kanwie której powstał niezapomniany film „Niekończąca się opowieść”

Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny

Bastian po śmierci mamy zamyka się w sobie, ma problemy w szkole i nie potrafi porozumieć się ze swoim tatą. Pewnego dnia chowa się w księgarni, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami ze szkoły. Tam znajduje tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Nie jest to bowiem zwykła książka, ale pełna magii brama do innego świata.

Dzięki niej Bastian przenosi się w krainę Fantazjany, której grozi zagłada…Mały chłopiec okaże się wkrótce jedyną osobą, która może uratować świat fantazji…

„Więc uwierz w siebie

Bawiąc się, sięgnij gwiazd wiedząc, że

To Twe przeznaczenie

Poczuj, że to Twój świat, uwierz w nie!”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bal Prezydencki 2025 w Świnoujściu z Agentem 007

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska zaprasza na jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń roku – „Bal Prezydencki 2025”, który odbędzie się w piątek, 28 lutego 2025 roku, o godzinie 20.00 w Hotelu Radisson Blu Resort przy Alei Baltic Park Molo 2 w Świnoujściu.

Karnawał trwa w najlepsze! Bal Prezydencki to cała noc spędzona w gościnnych i eleganckich wnętrzach hotelu Radisson Blu, z muzyką na żywo i w doborowym towarzystwie. Tegoroczny bal będzie inspirowany światem Jamesa Bonda. Goście balu przeniosą się w świat szpiegowskich tajemnic, poczują dreszczyk emocji bohaterów filmów o kultowym agencie 007.

Bal Prezydencki będzie eleganckim przyjęciem. W trakcie wieczoru będzie można bawić się na parkiecie przy dźwiękach zespołu Swing Lovers.

W trakcie balu będzie możliwość spróbowania swoich sił w klasycznych grach kasynowych – pokerze, ruletce czy Black Jacku.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego osoby chętne do uczestnictwa proszone są o potwierdzenie swojej obecności do 21 lutego 2025 roku. Można to zrobić telefonicznie pod numerem 91 885 41 03 lub wysyłając e-mail na adres sekretariat@mdk.swinoujscie.pl.

Koszt wstępu na bal wynosi 500 zł od osoby. Bilety dostępne są do nabycia po dokonaniu płatności, która może być zrealizowana zarówno osobiście w kasie MDK w Świnoujściu, jak i przelewem na rachunek bankowy MDK w Świnoujściu. Po dokonaniu płatności, bilety będą gotowe do odbioru w kasie MDK.

Informacje praktyczne:
Piątek 28 lutego 2025 r. godz. 20:00
Hotel Radisson Blu Resort przy ul. Aleja Baltic Park Molo 2 w Świnoujściu.
Nr rachunku bankowego MDK w Świnoujściu: PKO BP 17 1020 4870 0000 5902 0098 1514, w tytule przelewu należy wpisać: imię i nazwisko oraz nazwę wydarzenia „Bal Prezydencki 2025“. Bilety wstępu będą gotowe do odbioru po dokonaniu płatności w kasie MDK w Świnoujściu przy ul. Wojska Polskiego 1/1.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza kwalifikacja wojskowa 2025

Opublikowano

w dniu

Na terenie całego kraju, w tym także województwa zachodniopomorskiego, rozpocznie się kwalifikacja wojskowa na rok 2025. Wojewoda Zachodniopomorski 14 stycznia wydał oficjalne obwieszczenie w tej sprawie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej.

Kwalifikacja wojskowa odbędzie się w terminie od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku, a jej celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa dotyczy:

– mężczyzn urodzonych w 2006 roku, którzy w tym roku ukończą 19 lat,

– mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy dotychczas nie otrzymali kategorii zdolności do służby wojskowej,

– osób, które w latach 2023–2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby, a teraz chcą zmienić swoją kategorię,

– kobiet urodzonych w latach 1998–2006, które mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (np. medyczne) lub kończą studia lub kursy na kierunkach wojskowych,

– ochotników, którzy ukończyli 18 lat i zgłoszą się dobrowolnie, a także osób do 60. roku życia, które dotychczas nie mają określonej kategorii zdolności do służby.

W ramach kwalifikacji wojskowej osoby wezwane stawiają się przed komisją lekarską, która określa ich zdolność do pełnienia służby wojskowej. Wydawana jest tzw. kategoria zdolności (A, B, D, E), która decyduje o możliwości pełnienia służby.

Dla kobiet oraz ochotników udział w kwalifikacji może być pierwszym krokiem w kierunku przyszłej kariery wojskowej.

Każda osoba objęta obowiązkiem kwalifikacji wojskowej otrzyma indywidualne wezwanie z wyznaczoną datą i miejscem stawiennictwa. Informacje można znaleźć także w urzędach gmin lub na stronach internetowych Wojewody Zachodniopomorskiego.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich objętych kwalifikacją o terminowe stawienie się przed komisją. To ważny obowiązek, który wynika z przepisów prawa i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kraju.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Walentynkowy piknik na plaży. Ogniska i muzyka nie tylko dla zakochanych

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza na walentynkowy piknik na plaży w Świnoujściu. To doskonała okazja, by świętować miłość i przyjaźń w otoczeniu szumu fal i ciepła ogniska.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 14 lutego , w godzinach 17:00–21:00 na plaży w Świnoujściu, tuż przy Centrum Ratowników (wejście nr 12, przedłużenie ul. Powstańców Śląskich).

Wyobraź sobie rozgwieżdżone niebo, szum fal Bałtyku i płonące ogniska. Brzmi jak idealny plan? Pracownicy OSiR „Wyspiarz” zadbają o to, by ogniska płonęły przez cały wieczór, a każdy mógł cieszyć się smakiem grillowanych przysmaków. Możesz przynieść własne kiełbaski lub kupić je na miejscu – niczego nie zabraknie!

To nie tylko wieczór przy ognisku – na wszystkich uczestników będzie czekała energetyczna muzyka na żywo, którą zapewni DJ. Latynoskie rytmy sprawią, że nie tylko się ogrzejesz, ale i dasz ponieść tańcom na piasku.

Plażowy wiatr bywa kapryśny, więc warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania i wygodne buty. Zabierz koc i termos z herbatą.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Świnoujska plaża, wejście na plażę nr 12 (przedłużenie ul. Powstańców Śląskich).
Czas: 14 lutego, w godzinach od 17:00 do 21:00.
Dojazd autobusami: A, B, 66.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Muzeum. Kuchnia mieszczańska, pokazy musztry i coś dla ludzi o mocnych nerwach

Opublikowano

w dniu

W Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu trwa tydzień poświęcony mieszczańskiej kuchni z początku XIX wieku, śledziom, cyrulikom i felczerom. W środę chętni mogli spróbować króla bałtyckich ryb, czyli śledzia w różnych wydaniach i wysłuchać opowieści i gawęd historycznych o tym ja kiedyś śledziami bałtyckimi leczono otyłość i świerzb. Amatorem śledzia w każdej postaci był Bismarck – stąd bułka ze śledziem.

Kolejny raz muzealny skarbiec otworzył swoje wrota. Tym razem  eksponatem tygodnia jest kilka zabytków, w tym między innymi  apteczka podróżna z domu Fryderyka Wilhelma Krause. Dla jasności – apteczka ma ponad 200 lat i pochodzi z kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda. Tak jak współczesne apteczki samochodowe, apteczki podróżne i barkowe były nieodłącznym i stałym elementem wyposażenia każdej dalekobieżnej karety.

To nie koniec wydarzeń w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Na sobotę zaplanowano szereg spotkań, gawęd historycznych oraz pokazów grupy rekonstrukcyjnej.

Mieszczańska kuchnia początku XIX wieku

Na przełomie XVIII i XIX wieku, w bogatych domach mieszczan w Świnoujściu czy Gdańsku, jedzenie traktowano jako jeden z najważniejszych rytuałów w życiu! Dzisiejsi dietetycy i animatorzy zdrowego trybu życia pewnie umarliby z głodu, gdyby musieli obsługiwać ziemian czy mieszczan z tamtych czasów!

Powściągliwość przy stole w Świnoujściu anno domini 1780 była traktowana jak zawiść i przejaw skrajnej nietowarzyskości. Choć historycy przypominają, że czas wojen napoleońskich przyczynił się do przenikania nowych obyczajów kulinarnych, dieta ówczesnych mieszczan stała się zdrowsza, a smak i wykwintność zyskały na znaczeniu kosztem ilości. A co jadano? O tym i wielu innych aspektach kuchni na przełomie XVIII i XIX wieku opowie Aleksandra Kucharska.

Aleksandra Kucharska to muzealniczka i rekonstruktorka. Od 2013 roku, w ramach działań grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, zgłębia wiedzę na temat życia codziennego w XVIII i XIX wieku, ze szczególnym zamiłowaniem do zagadnień dawnej kuchni. Prowadzi warsztaty, prelekcje i spotkania edukacyjne, przybliżając kuchnię, modę i rzemiosło sprzed 300 lat. Jest współautorką albumu kulinarnego „Smaki Gdańska”, prezentującego zrekonstruowane przepisy z „Gdańskiej książki kucharskiej” z 1858 roku.

Czas i miejsce: sobota, 13.00 – 14.00, Muzeum Rybołówstwa Morskiego

 

Cyrulicy, felczerzy i balwierze, czyli gdzie leczyli się świnoujścianie 200 lat temu

Ludzie od zawsze potrzebowali pomocy medyków. Nie da się jednak ukryć, że niektóre dawne sposoby leczenia i zabiegi mogą przyprawić o prawdziwe dreszcze. Warto przypomnieć, że np. chirurdzy musieli operować bez znieczulenia – na żywo. Pierwsza operacja przeprowadzona pod narkozą miała miejsce dopiero w 1846 roku!

Dzięki Krzysztofowi Kucharskiemu z Gdańska, uczestnicy wydarzenia będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała operacja w XVIII wieku, i dowiedzieć się, czym wyrywano chore zęby oraz jak radzono sobie z bólem głowy w Świnoujściu 200 lat temu! Tylko dla osób o mocnych nerwach.

Czas i miejsce: sobota, 17.00 – 18.00, Muzeum Rybołówstwa Morskiego

 

Wydarzeniom towarzyszyć będą atrakcje organizowane przez grupę rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk (Garnison Danzig). To grupa pasjonatów, którzy od lat poświęcają swój czas i środki, aby kultywować tradycje XVIII-wiecznego Gdańska. Przed muzeum i w jego wnętrzach, w godzinach 13:00–17:00, odbywać się będą pokazy musztry, strzeleckie, rekonstrukcja scenek z życia żołnierskiego i inne atrakcje.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524