Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rozwój, współpraca, inwestycje. Środki unijne zmieniają Pomorze Zachodnie

Opublikowano

w dniu

Najnowocześniejszy tabor kolejowy w Polsce, 186 kilometrów przebudowanych dróg, 130 nowych ekologicznych autobusów, zmodernizowane szpitale, tysiące nowych miejsc pracy, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, rozbudowany Teatr Polski w Szczecinie. Dziś Pomorze Zachodnie zawdzięcza Funduszom Europejskim miejsce w grupie 30 najszybciej rozwijających się regionów w UE. O tym, co udało się zrealizować, a które obszary są wciąż wyzwaniem rozmawiano we wtorek, 28 stycznia 2025 r. podczas gali podsumowującej Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.

Zainwestowane 7,5 miliarda złotych
Inwestycje współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego realizowane były w latach 2015-2023 i obejmowały takie obszary jak: innowacje i przedsiębiorczość, efektywność energetyczna, OZE i zrównoważona mobilność miejska, ochrona środowiska, kultura i turystyka, regionalny transport, sfera społeczna, infrastruktura publiczna.

Budżet programu wyniósł blisko 7,5 miliarda złotych. W tej kwocie są środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączne nakłady na wsparte projekty to ponad 11 miliardów złotych.

Podczas gali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przypomniał, że nasz region w okresie transformacji przeszedł jedną z najtrudniejszych dróg, ale dzięki mądrze zainwestowanym środkom unijnym udało się pokonać wiele wyzwań, o których dziś nie pamiętamy.

– Pamiętamy wysokie bezrobocie, wielkie wyzwania związane z tzw. obszarami popegeerowskimi i wiele innych problemów. Dziś jednak mamy powody do dumy.  Żyjemy nie tylko w pięknym miejscu, ale też czynimy wszystko, by było to miejsce dostępne dla każdego. Za nami dekada wspólnej i rzetelnej pracy. Udało nam się zbudować partnerstwa z samorządowcami, ze światem nauki i NGO’sów, a więc z tymi wszystkimi, którym zależy, i wierzą w to miejsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Do ważnych przedsięwzięć poprzedniej perspektywy należała budowa tras rowerowych Pomorza Zachodniego, rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie, restauracja Ogrodów Przelewice czy budowa ekologicznej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Ale tych unijnych inwestycji było więcej.

–  Statystyki za ten okres są naprawdę imponujące. Ponad 2,5 tysiąca ważnych przedsięwzięć i projektów, które zmieniły Pomorze Zachodnie na lepsze. Możemy śmiało mówić o awansie rozwojowym regionu pod względem gospodarczym, społecznym, przestrzennym w szerokim tych słów znaczeniu. To suma pracy beneficjentów, za co jesteśmy jako Zarząd Województwa, niewypowiedzianie wdzięczni – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Kowalik.

Innowacje i przedsiębiorczość
Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki było także jednym z priorytetów z poprzedniej perspektywy. Z unijnego wsparcia skorzystało 3 313 przedsiębiorstw. Środki z RPO pozwoliły także na przygotowanie terenów inwestycyjnych o powierzchni 188 ha.  Utworzono 1 315 miejsc pracy.

Działania środowiskowe
Część środków unijnych przeznaczona była na poprawą efektywności energetycznej, OZE i zrównoważoną mobilność miejską. Efekt?

  • 211 zmodernizowanych energetycznie budynków
  • 1 405 jednostek wytwarzania energii z OZE
  • 1 892 zmodernizowane źródła ciepła
  • 130 autobusów dla publicznego transportu pasażerskiego w miastach
  • 17 wybudowanych zintegrowanych węzłów przesiadkowych.

W wyniku pozytywnie zakończonych negocjacji z Komisją Europejską, marszałek ogłosił w 2020 r. Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Był to jeden z przykładów wspólnego partnerstwa z samorządami, który pozwolił na poprawę stanu powietrza w regionie.

Bezpiecznie i komfortowo
Inwestycje widoczne były także w regionalnym transporcie. Unijne środki pozwoliły na zakup lub modernizację 117 pociągów i remont 68 km linii kolejowych. Prace prowadzone były także na drogach. Bezpieczeństwo poprawiło się na 186 km dróg, a kolejne inwestycje prowadzone będą z nowego programu „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze”.

Strefa społeczna
Spore unijne środki przeznaczono na działania społeczne. Do ważnych działań należały takie projekty jak: Region Dobrego Wsparcia, Regionalne Pogotowie Kryzysowe, Akademia Przyszłości, Zintegrowane wsparcie dla rodzin i pieczy zastępczej, Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży, Akademia Rodzica Zastępczego, Kurs na Rodzinę, Nawigator Samodzielności.

Ponadto powstało ponad 4 tysiące nowych miejsc w przedszkolach. Dużą popularnością cieszyły się Zachodniopomorskie Małe Skarby – program refundujący koszty pobytu dziecka w żłobku czy u niani.  Ze wsparcia korzystały także osoby bezrobotne lub o niskich kwalifikacjach. Z pomocy unijnej korzystały także podmioty ekonomii społecznej.

Podczas gali wręczono wyróżnienia dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020, za zaangażowanie, aktywność i prorozwojową postawę.

  • Wyróżnienie dla ZEROMUR Mitas Sp. j. w Szczecinie w kategorii: „Najlepszy projekt badawczo-rozwojowy (projekt przedsiębiorcy)” za: „Prace badawczo-rozwojowe wraz z komponentem wdrożeniowym w zakresie innowacyjnej w skali światowej, technologii kompakt system”
  • Wyróżnienie dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej w kategorii: „Najlepszy projekt badawczy (projekt uczelni)” za projekt: „Testowanie w warunkach rzeczywistych innowacyjnych maseczek ochronnych (NanoBioCell) z bionanocelulozy” –  projekt wsparty w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”
  • Wyróżnienie dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. Borne Sulinowo w kategorii: „Najbardziej proekologiczny projekt” za projekt: „Budowa kotłowni miejskiej zasilanej biomasą wraz z przyłączeniem do sieci”
  • Wyróżnienie dla Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w kategorii: „Najlepszy projekt w zakresie edukacji ekologicznej” za projekt: „Łosoś i spółka – kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego”
  • Wyróżnienie dla Stowarzyszenia Lider Pojezierza i partnerów: Fundacja Nauka dla Środowiska, Fundacja pod Aniołem w kategorii: „Największy projekt w obszarze rewitalizacji społecznej” za projekt: „Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”
  • Wyróżnienie dla Gminy Wiejskiej Sławno w kategorii: „Najaktywniejsza gmina w obszarze rewitalizacji społecznej” za skutecznie realizowany Lokalny Program Rewitalizacji, komplementarność projektów realizowanych ze środków RPO WZ: z działania 9.3 (infrastruktura) i działania 7.1 typ 3 (rewitalizacja społeczna)
  • Wyróżnienie dla Sołectwa Wiewiecko (Gmina Węgorzyno) w kategorii: „Najlepsza inicjatywa lokalna w obszarze rewitalizacji społecznej” za przedsięwzięcie „Różany Zakątek” – częściowa rewitalizacja parku pałacowego poprzez założenie skweru z nasadzeniami róż przez mieszkańców”
  • Wyróżnienie dla Powiatu Wałeckiego i partnerów: Gmina i Miasto Mirosławiec, Gmina Człopa, Gmina Tuczno, Gmina Miejska Wałcz, Gmina Wiejska Wałcz w kategorii: „Najpełniej zrealizowany Kontrakt Samorządowy” za Kontrakt Samorządowy pt. „Metalowa dźwignia regionu” – rozwój gospodarczy obszaru powiatu wałeckiego, poprzez realizację Kontraktu Samorządowego
  • Wyróżnienie dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie w kategorii: „Najskuteczniejszy pośrednik finansowy”.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

VI Zawody VIII Edycji „Świnoujskie Czwartki Lekkoatletyczne”

Opublikowano

w dniu

W dniu 8 maja 2025 r. na Stadionie Miejskim w Świnoujściu odbyły się kolejne zawody z cyklu „Czwartki Lekkoatletyczne”, które zgromadziły na starcie najmłodszych zawodników, wchodzących dopiero w świat sportu. Wzięli oni udział w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal i rzut piłeczką palantową.

Celem zawodów jest propagowanie lekkiej atletyki oraz wybranie najlepszych młodych sportowców, którzy będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z całego kraju w Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych, który odbędzie się w Łodzi w dniach 21-22 czerwca 2025 r.
Poniżej prezentujemy najlepsze wyniki VI zawodów  (pełny komunikat umieszczony na stronie www.osir.swinoujscie ).

Dziewczęta 60 m:
20014 i młodsi – Jagoda Tomczyk SP4 – 10,70
2013 – Helena Grudzień STSG – 8,86
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 8,78

Chłopcy 60 m:
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 9,05

Chłopcy300 m:
2014 i młodsi – Julian Wojtkiewicz SP6 – 58,66

Dziewczęta 600 m:
2013 – Natalia Włodarczak SP6 – 2,13,73

Chłopcy 1000 m:
2014 i młodsi – Oskar Muszyński SP6 – 4,29

Dziewczęta Skok w dal:
2014 i młodsi – Nikola Raczyńska SP2 – 2,77
2013 – Natalia Smolińska SP6 – 3,97
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 4,08

Chłopcy Skok w dal:
2014 i młodsi – Julian Wiśniewski SP6 – 3,07

Dziewczęta Rzut piłeczką palantową:
2014 i młodsi – Wiktoria Lesnau SP6 – 11 m
2013 – Natalia Włodarczyk SP6- 21,5 m
2012 – Alicja Wiśniewska SP1 – 23 m

Chłopcy Rzut piłeczką palantową:
2013 – Kacper Lesnau SP6 – 30 m
2012 – Michał Szepke SP1 – 40 m

Młodym sportowcom gratulujemy i życzymy sukcesów podczas Finału Miejskiego, który odbędzie się 22 maja 2025 r. o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim w Świnoujściu.
Serdecznie zapraszamy.
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolizja w tunelu. Wprowadzono ruch wahadłowy

Opublikowano

w dniu

O godz. 16.00 w tunelu pod Świną wprowadzono ruch wahadłowy. W Świnoujściu tworzą się korki. Cały czas kursują promy na przeprawie w centrum miasta.

Przypomnijmy, w niedzielę (11.05) około godz. 14.30 w tunelu pod Świną doszło do kolizji drogowej. Czołowo zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Na miejsce wezwano policję. Nie było osób poszkodowanych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Święto Strażaków w Świnoujściu. Uroczysty apel i awanse

Opublikowano

w dniu

Foto: KM PSP w Świnoujściu

W piątek, 9 maja 2025 roku, na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Barlickiego w Świnoujściu odbyły się miejskie obchody Dnia Strażaka. W uroczystym apelu udział wzięli funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele lokalnych instytucji i firm, duchowni oraz liczni goście z regionu.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości st. kpt. Pawła Pioruna. Następnie podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn.

Komendant Miejski PSP w Świnoujściu, mł. bryg. Marek Wieczorek, powitał gości i złożył życzenia wszystkim strażakom z okazji ich święta. Głos zabrał także st. chor. szt. mar. Robert Walencki – Komendant Wojskowej Straży Pożarnej Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu – składając życzenia z okazji Święta Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Dzień Strażaka to nie tylko święto, ale i okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy. Tego dnia wręczono liczne awanse i odznaczenia. Odznakę Pamiątkową Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali m.in. st. bryg. Tomasz Wojciechowski i kmdr ppor. Marcin Wasilonek. Emblematy pamiątkowe Komendy Portu Wojennego Świnoujście trafiły do bsmt. Roberta Gniewkowskiego i st. mar. spec. Roberta Sasina.

Awanse w korpusie oficerskim otrzymali m.in. st. kpt. Marek Wieczorek i st. kpt. Marcin Kubas, którzy zostali mianowani młodszymi brygadierami. Wyróżniono także strażaków niższych stopni, doceniając ich codzienną służbę i zaangażowanie.

Za szczególne osiągnięcia w służbie nagrodzony został kpt. Radosław Tomczyk. W związku z 30-leciem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wręczono dyplomy okolicznościowe jednostkom działającym w Świnoujściu, w tym PSP, OSP Karsibór oraz Wojskowej Straży Pożarnej.

Tytuł Strażaka Roku 2025 zdobył st. ogn. Marcin Kozłowski – starszy operator sprzętu. Jego nazwisko zostało umieszczone na pamiątkowej tablicy.

W imieniu wszystkich wyróżnionych i awansowanych podziękowania złożył sam laureat. Po oficjalnej części odbyły się przemówienia gości, a całość zwieńczyło wspólne zdjęcie strażaków i zaproszonych uczestników na tle pojazdów pożarniczych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podpisano umowę na program funkcjonalno-użytkowy dla Głębokowodnego Terminala Kontenerowego

Opublikowano

w dniu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał umowę z Biurem Projektów „Pirs” Sp. z o.o. na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego (PFU) dla inwestycji pn. „Budowa dostępu morskiego do Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.

Dokument ten ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania inwestycji – określa wymagania i oczekiwania inwestora oraz stanowi podstawę do przygotowania oferty przetargowej. PFU pozwala także na ustalenie kosztów przyszłych prac projektowych i budowlanych oraz jest niezbędny do rozpoczęcia procedury przetargowej na realizację inwestycji w formule „Projektuj i buduj”.

W ramach umowy przewidziano również wykonanie badań batymetrycznych dna morskiego w rejonie, gdzie planowana jest budowa toru podejściowego, falochronu oraz obrotnicy – elementów infrastruktury potrzebnych do zapewnienia dostępu morskiego do przyszłego terminala.

Jest to kolejny etap przygotowań do realizacji GTK w Świnoujściu. Wcześniej, dwa tygodnie temu, podpisano umowę na projekt drogi technicznej prowadzącej do planowanego obiektu. Obecnie inwestycja wchodzi w fazę przedprojektową – po zakończeniu obecnych prac możliwe będzie przygotowanie projektu terminala.

Projekt budowy Głębokowodnego Terminala Kontenerowego ma na celu rozwój infrastruktury portowej w Świnoujściu i stworzenie warunków do obsługi większych jednostek kontenerowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany tras linii A i B w związku z remontem ul. Sienkiewicza

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającym remontem ulicy Sienkiewicza i koniecznością tymczasowego wyłączenia z ruchu fragmentu ul. Krzywoustego (na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Słowackiego), od 12 do 18 maja zmianie ulegną trasy autobusów linii A i B.

Zmiany w kursowaniu autobusów:

Linia B
Po zatrzymaniu się na przystanku Słowackiego / Orkana, autobus skręci w lewo w ul. Orkana, następnie pojedzie ul. Żeromskiego i Powstańców Śląskich. Tam zatrzyma się na tymczasowym przystanku Rusałka. Dalej trasa prowadzi ul. Słowackiego (z przystankiem Słowackiego / Gierczak, ale po przeciwnej stronie niż zwykle), a następnie ul. Matejki i Chopina – skąd kurs będzie kontynuowany zgodnie z dotychczasową trasą.

W wariancie kursu przez Grodek, po ul. Powstańców Śląskich autobus skręci w lewo w ul. Słowackiego i dojedzie do przystanku Grodek, a dalej pojedzie ul. Chrobrego, Uzdrowiskową (z przystankiem Uzdrowiskowa – Promenada) i ul. Trentowskiego, by wrócić na ul. Słowackiego (przystanek Słowackiego / Gierczak) i dalej ul. Matejki.

Linia A
Po skręcie z ul. Piłsudskiego w prawo w ul. Słowackiego autobus ominie przystanek Rusałka (bez zatrzymania) i skieruje się bezpośrednio w stronę ul. Chrobrego, Uzdrowiskowej i Trentowskiego.

Uwaga! Na przystankach Grodek oraz Uzdrowiskowa – Promenada zatrzymają się tylko kursy oznaczone literą „G” w rozkładzie jazdy.

Dalej linia A pojedzie ul. Słowackiego, zatrzymując się kolejno na przystankach Rusałka, Słowackiego / Gierczak, Słowackiego / Orkana, aż do ul. Moniuszki i dalej zgodnie z normalną trasą.

 

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Planowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Mieszkańcy Świnoujścia muszą przygotować się na jednodniową przerwę w dostawie ciepła. Jak informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., w środę 21 maja 2025 r. od godziny 00:00 do 24:00 nastąpi planowana przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej. Oznacza to brak centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej przez całą dobę.

Przerwa jest konieczna ze względu na coroczne, niezbędne prace remontowe i konserwacyjne zarówno w źródle ciepła, jak i na sieci ciepłowniczej. Jak podkreśla PEC, termin został starannie dobrany — po uwzględnieniu potrzeb mieszkańców i turystów — jako najmniej uciążliwy moment na przeprowadzenie prac.

– Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie może powodować brak ciepłej wody, ale te działania są konieczne, by zapewnić sprawne działanie systemu ciepłowniczego przez cały kolejny sezon – informuje Biuro Obsługi Klienta PEC.

PEC prosi mieszkańców o wyrozumiałość i wcześniejsze zaplanowanie działań wymagających dostępu do ciepłej wody. Przedsiębiorstwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by prace zakończyć w wyznaczonym czasie.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524