Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rozwój, współpraca, inwestycje. Środki unijne zmieniają Pomorze Zachodnie

Opublikowano

w dniu

Najnowocześniejszy tabor kolejowy w Polsce, 186 kilometrów przebudowanych dróg, 130 nowych ekologicznych autobusów, zmodernizowane szpitale, tysiące nowych miejsc pracy, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, rozbudowany Teatr Polski w Szczecinie. Dziś Pomorze Zachodnie zawdzięcza Funduszom Europejskim miejsce w grupie 30 najszybciej rozwijających się regionów w UE. O tym, co udało się zrealizować, a które obszary są wciąż wyzwaniem rozmawiano we wtorek, 28 stycznia 2025 r. podczas gali podsumowującej Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.

Zainwestowane 7,5 miliarda złotych
Inwestycje współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego realizowane były w latach 2015-2023 i obejmowały takie obszary jak: innowacje i przedsiębiorczość, efektywność energetyczna, OZE i zrównoważona mobilność miejska, ochrona środowiska, kultura i turystyka, regionalny transport, sfera społeczna, infrastruktura publiczna.

Budżet programu wyniósł blisko 7,5 miliarda złotych. W tej kwocie są środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączne nakłady na wsparte projekty to ponad 11 miliardów złotych.

Podczas gali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przypomniał, że nasz region w okresie transformacji przeszedł jedną z najtrudniejszych dróg, ale dzięki mądrze zainwestowanym środkom unijnym udało się pokonać wiele wyzwań, o których dziś nie pamiętamy.

– Pamiętamy wysokie bezrobocie, wielkie wyzwania związane z tzw. obszarami popegeerowskimi i wiele innych problemów. Dziś jednak mamy powody do dumy.  Żyjemy nie tylko w pięknym miejscu, ale też czynimy wszystko, by było to miejsce dostępne dla każdego. Za nami dekada wspólnej i rzetelnej pracy. Udało nam się zbudować partnerstwa z samorządowcami, ze światem nauki i NGO’sów, a więc z tymi wszystkimi, którym zależy, i wierzą w to miejsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Do ważnych przedsięwzięć poprzedniej perspektywy należała budowa tras rowerowych Pomorza Zachodniego, rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie, restauracja Ogrodów Przelewice czy budowa ekologicznej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Ale tych unijnych inwestycji było więcej.

–  Statystyki za ten okres są naprawdę imponujące. Ponad 2,5 tysiąca ważnych przedsięwzięć i projektów, które zmieniły Pomorze Zachodnie na lepsze. Możemy śmiało mówić o awansie rozwojowym regionu pod względem gospodarczym, społecznym, przestrzennym w szerokim tych słów znaczeniu. To suma pracy beneficjentów, za co jesteśmy jako Zarząd Województwa, niewypowiedzianie wdzięczni – mówi Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Kowalik.

Innowacje i przedsiębiorczość
Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki było także jednym z priorytetów z poprzedniej perspektywy. Z unijnego wsparcia skorzystało 3 313 przedsiębiorstw. Środki z RPO pozwoliły także na przygotowanie terenów inwestycyjnych o powierzchni 188 ha.  Utworzono 1 315 miejsc pracy.

Działania środowiskowe
Część środków unijnych przeznaczona była na poprawą efektywności energetycznej, OZE i zrównoważoną mobilność miejską. Efekt?

  • 211 zmodernizowanych energetycznie budynków
  • 1 405 jednostek wytwarzania energii z OZE
  • 1 892 zmodernizowane źródła ciepła
  • 130 autobusów dla publicznego transportu pasażerskiego w miastach
  • 17 wybudowanych zintegrowanych węzłów przesiadkowych.

W wyniku pozytywnie zakończonych negocjacji z Komisją Europejską, marszałek ogłosił w 2020 r. Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Był to jeden z przykładów wspólnego partnerstwa z samorządami, który pozwolił na poprawę stanu powietrza w regionie.

Bezpiecznie i komfortowo
Inwestycje widoczne były także w regionalnym transporcie. Unijne środki pozwoliły na zakup lub modernizację 117 pociągów i remont 68 km linii kolejowych. Prace prowadzone były także na drogach. Bezpieczeństwo poprawiło się na 186 km dróg, a kolejne inwestycje prowadzone będą z nowego programu „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze”.

Strefa społeczna
Spore unijne środki przeznaczono na działania społeczne. Do ważnych działań należały takie projekty jak: Region Dobrego Wsparcia, Regionalne Pogotowie Kryzysowe, Akademia Przyszłości, Zintegrowane wsparcie dla rodzin i pieczy zastępczej, Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży, Akademia Rodzica Zastępczego, Kurs na Rodzinę, Nawigator Samodzielności.

Ponadto powstało ponad 4 tysiące nowych miejsc w przedszkolach. Dużą popularnością cieszyły się Zachodniopomorskie Małe Skarby – program refundujący koszty pobytu dziecka w żłobku czy u niani.  Ze wsparcia korzystały także osoby bezrobotne lub o niskich kwalifikacjach. Z pomocy unijnej korzystały także podmioty ekonomii społecznej.

Podczas gali wręczono wyróżnienia dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020, za zaangażowanie, aktywność i prorozwojową postawę.

  • Wyróżnienie dla ZEROMUR Mitas Sp. j. w Szczecinie w kategorii: „Najlepszy projekt badawczo-rozwojowy (projekt przedsiębiorcy)” za: „Prace badawczo-rozwojowe wraz z komponentem wdrożeniowym w zakresie innowacyjnej w skali światowej, technologii kompakt system”
  • Wyróżnienie dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej w kategorii: „Najlepszy projekt badawczy (projekt uczelni)” za projekt: „Testowanie w warunkach rzeczywistych innowacyjnych maseczek ochronnych (NanoBioCell) z bionanocelulozy” –  projekt wsparty w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”
  • Wyróżnienie dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. Borne Sulinowo w kategorii: „Najbardziej proekologiczny projekt” za projekt: „Budowa kotłowni miejskiej zasilanej biomasą wraz z przyłączeniem do sieci”
  • Wyróżnienie dla Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w kategorii: „Najlepszy projekt w zakresie edukacji ekologicznej” za projekt: „Łosoś i spółka – kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego”
  • Wyróżnienie dla Stowarzyszenia Lider Pojezierza i partnerów: Fundacja Nauka dla Środowiska, Fundacja pod Aniołem w kategorii: „Największy projekt w obszarze rewitalizacji społecznej” za projekt: „Poszukiwacze zaginionych inicjatyw”
  • Wyróżnienie dla Gminy Wiejskiej Sławno w kategorii: „Najaktywniejsza gmina w obszarze rewitalizacji społecznej” za skutecznie realizowany Lokalny Program Rewitalizacji, komplementarność projektów realizowanych ze środków RPO WZ: z działania 9.3 (infrastruktura) i działania 7.1 typ 3 (rewitalizacja społeczna)
  • Wyróżnienie dla Sołectwa Wiewiecko (Gmina Węgorzyno) w kategorii: „Najlepsza inicjatywa lokalna w obszarze rewitalizacji społecznej” za przedsięwzięcie „Różany Zakątek” – częściowa rewitalizacja parku pałacowego poprzez założenie skweru z nasadzeniami róż przez mieszkańców”
  • Wyróżnienie dla Powiatu Wałeckiego i partnerów: Gmina i Miasto Mirosławiec, Gmina Człopa, Gmina Tuczno, Gmina Miejska Wałcz, Gmina Wiejska Wałcz w kategorii: „Najpełniej zrealizowany Kontrakt Samorządowy” za Kontrakt Samorządowy pt. „Metalowa dźwignia regionu” – rozwój gospodarczy obszaru powiatu wałeckiego, poprzez realizację Kontraktu Samorządowego
  • Wyróżnienie dla Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie w kategorii: „Najskuteczniejszy pośrednik finansowy”.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Budowa ostatniego odcinka S3. Nowy termin zakończenia prac

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

Budowa brakującego odcinka drogi S3 nie zostanie ukończona w pierwszym kwartale 2025 roku. Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo termin zakończenia znowu się przesunął.

Mimo zimowych warunków prace nie ustają. W ostatnich dniach montowane były bariery akustyczne, humusowane skarpy oraz instalowane lampy oświetleniowe.

W rejonie Świnoujścia główne jezdnie są niemal gotowe. Jest duża szansa, że wkrótce kierowcy będą mogli przejechać dwujezdniowym odcinkiem drogi pomiędzy węzłem Świnoujście a węzłem Świnoujście Łunowo.

Jednakże, prace wciąż trwają, szczególnie na wiaduktach prowadzących nad liniami kolejowymi przed Międzyzdrojami. Wykańcznany jest odcinek  pomiędzy Dargobądzem a Troszynem. Budowa wciąż trwa w Miejscach Obsługi Podróżnych. Na nowym moście w Wolinie pozostało położyć fragmenty warstwy ścieralnej nawierzchni. Część prac będzie musiała poczekać na wiosnę.

Zgodnie z informacjami GDDKiA, dwujezdniowa jezdnia będzie oddawana do użytku etapami. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2025 roku, a dokładnie do końca czerwca.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czas wyznaczyć wspólne cele. Świnoujście przystępuje do Strategii Rozwoju Miasta

Opublikowano

w dniu

Radni, na wniosek Prezydent Joanny Agatowskiej, podjęli decyzję o przystąpieniu do prac nad nową Strategią Rozwoju Miasta na lata 2026-2050. Jest to ważny moment w historii naszego miasta, ponieważ rozpocznie wyznaczenie ambitnych celów na przyszłość. Tak, aby Świnoujście mogło dynamicznie rozwijać się w nadchodzących dekadach z myślą o kolejnych pokoleniach.

Dotychczasowa strategia, opracowana na podstawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Miasta z 2002 roku i obowiązująca do 2020 roku, utraciła swoją ważność. Obecne władze miasta dostrzegają pilną potrzebę stworzenia nowej strategii, która odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Świnoujścia, wyznaczając  kierunek jego rozwoju. Nowa strategia nie tylko ułatwi miastu pozyskiwanie środków z funduszy zewnętrznych, ale również umożliwi wykorzystanie nowoczesnych narzędzi polityki regionalnej.

Proces tworzenia nowej strategii będzie opierał się na pełnej jawności i otwartości. Odbędą się konsultacje społeczne, które pozwolą zebrać opinie mieszkańców, organizacji pozarządowych, a także innych zainteresowanych grup. Każdy będzie miał prawo wyrazić swoją opinię lub zaproponować własny pomysł. Zebranie cennych informacji i wskazówek posłuży jako fundament do dalszych analiz, a w konsekwencji pozwoli na wyznaczenie konkretnych celów do realizacji.

Świnoujście to miasto o ogromnym potencjale. Obecnie jego rozwój opiera się głównie na gospodarce turystyczno-uzdrowiskowej. Wśród planów znajduje się budowa nowego mola, Domu Zdrojowego, a także rewitalizacja zdegradowanych obszarów Basenu Północnego oraz Wybrzeża Władysława IV, obejmująca obszar aż do Wiatraka. Ważnym elementem realizacji planu byłoby również pełne wykorzystanie potencjału historycznego miasta oraz jego terenów zielonych.

Niezwykle ważnym aspektem są aktualne problemy komunikacyjne miasta. Mimo budowy tunelu, problemy te nie zniknęły, a wręcz stały się bardziej kosztowne – z powodu konieczności utrzymania przepraw promowych. To z kolei stawia przed nami pytania o przyszłość infrastruktury komunikacyjnej Świnoujścia. Czy powinniśmy rozważyć budowę drugiej nitki tunelu, a może wybudować groblę przez Zalew Szczeciński? To kwestie, które muszą zostać dokładnie przemyślane i uwzględnione w ramach nowej strategii.

Rozwój gospodarki morskiej to kolejny istotny obszar nowej strategii. W tym zakresie konieczne będzie nawiązanie współpracy z firmami Skarbu Państwa oraz poszukiwanie rozwiązań, które będą korzystne dla Świnoujścia i jego mieszkańców. Należy również znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości handlu, usług oraz rozwoju przedsiębiorczości.

Nie możemy również zapominać o potrzebie modernizacji zaniedbanej infrastruktury miasta, w tym nabrzeży, budowie nowej stacji uzdatniania wody, przeniesienia Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, rozbudowie Zakładu Opieki Długoterminowej i Szpitala Miejskiego, a także rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Niezwykle istotnym elementem, który powinien zostać uwzględniony w strategii rozwoju Świnoujścia, są inwestycje w społeczeństwo, obejmujące edukację, opiekę zdrowotną, opiekę senioralną, kulturę, sport i rekreację – obszary, które wymagają systematycznych działań na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców.

Wszystkie te problemy muszą zostać rozwiązane w ramach nadchodzącej strategii. Świnoujście stoi przed wyzwaniem stworzenia jasnej, ambitnej i realnej ścieżki rozwoju, która nie tylko będzie odpowiadać na obecne potrzeby, ale także przygotuje miasto na przyszłość. Proces tworzenia strategii, który potrwa do czerwca 2026 roku, otwiera drzwi do współpracy. Już teraz zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu. Przyszłość Świnoujścia zależy od naszej wspólnej pracy, zaangażowania i pomysłów. To trudne, ale możliwe. Każda sugestia, każdy pomysł, które wniesiemy w tworzenie tej strategii, przyniesie korzyści dla nas, naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń.

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szkolna linia autobusowa nr 9 zawiezie uczniów

Opublikowano

w dniu

Nowa linia autobusowa ma kursować od poniedziałku do piątku. Osiem nowych przystanków będzie zlokalizowanych w pobliżu szkół i placówek oświatowych. Pierwszy autobus ruszy po feriach zimowych.

Nowa linia autobusowa to odpowiedź na uwagi rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży szkolnej. Po przeprowadzeniu analiz i sprawdzeniu możliwości technicznych, od 17 lutego zacznie funkcjonować regularna linia autobusowa 9.

Trasa linii przebiegać będzie następująco:

– wyjazd z pętli Kapitanat Portu i przejazd ulicami: Wybrzeże Władysława IV, Chrobrego, Sikorskiego, Krzywoustego, Narutowicza, Chopina, Piłsudskiego, Piastowska, Kościuszki, Kołłątaja, 11-listopada, Gdańska, Rycerska, Zamkowa, Bydgoska, Gdańska, Matejki, Konstytucji 3 Maja, Piastowska, Chrobrego i ul. Wybrzeże Władysława IV powrót do pętli Kapitanat Portu.
Na trasie zaplanowano następujące przystanki: Kapitanat Portu, Prom, Chrobrego (Szpital), Monte Cassino (Przedszkole nr 10), Narutowicza (Szkoła Podstawowa nr 1), Chopina, Centrum (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), Piastowska – liceum (Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I), Kościuszki (Szkoły Podstawowe nr 1 i 6, Przedszkole nr 3), Kołłątaja / 11-listopada, Bydgoska (ZOD Fregata i Przedszkole nr 11), Toruńska – kościół, Toruńska / Szkolna (Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki), Matejki / 11-listopada, Matejki / Konstytucji 3 Maja (STSG), Piastowska – liceum (Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I), Piastowska – kościół (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy), Chrobrego (Szpital), Prom, Kapitanat Portu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie zatrzymasz się na „stopie”? Dostaniesz mandat 300 zł i 6 punktów karnych

Opublikowano

w dniu

Foto: KMP Świnoujście

Policjanci ze Świnoujścia w ostatnich dniach zwracali szczególną uwagę na kierowców nieustępujących pierwszeństwa i niezatrzymujących się przed znakiem „STOP”.  

Zignorowanie tych znaków jest jedną z głównych przyczyn groźnych zdarzeń drogowych.Podczas akcji policjanci patrolowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i inne newralgiczne miejsca, gdzie przestrzeganie zasad pierwszeństwa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

Aktualnie mandat za niezatrzymanie się na „stopie” wynosi 300 zł plus 6 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że każda chwila nieuwagi za kierownicą może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ranking stacji paliw w Świnoujściu. Gdzie zatankujesz najtaniej olej, benzynę i LPG?

Opublikowano

w dniu

Kierowcy szukają stacji na której najtaniej zatankują paliwo. Stworzyliśmy ranking stacji paliw w Świnoujściu. Sprawdziliśmy ceny w piątek (31.01) po godzinie 16.00. Wiemy już gdzie można tankować do pełna i najwięcej zaoszczędzić.

W Świnoujściu funkcjonuje osiem stacji paliw. Sześć z nich jest na lewobrzeżu i dwie na prawobrzeżu. Stacje oferują paliwa podstawowe oraz tzw. premium. Nie wszystkie sprzedają LPG. Ceny na poszczególnych stacjach różnią sią od siebie czasem o kilkadziesiąt groszy.

Najtańsza benzyna jest na stacji Shell przy ul. Wojska Polskiego – 5,99 zł za litr. Tam również najtaniej kupimy olej napędowy – 6,25 zł za litr. LPG w najniższej cenie kupimy na stacji BP przy ul. Skandynawskiej.

Cena benzyny 95:

  1. Shell ul. Wojska Polskiego – 5,99 zł
  2. Faraon ul. Nowokarsiborska – 6,20 zł
  3. Avia ul. Grunwaldzka – 6,27 zł
  4. Cirkle K ul. Nowokarsiborska – 6,29 zł
  5. BP ul. Skandynawska – 6,29 zł
  6. Orlen ul. Wybrzeże Władysława IV – 6,29 zł
  7. Orlen ul. Fińska – 6,32 zł
  8. Shell ul. Nowokarsiborska – 6,34 zł

Cena oleju napędowego ON:

  1. Shell ul. Wojska Polskiego – 6,25 zł
  2. BP ul. Skandynawska – 6,39 zł
  3. Orlen ul. Fińska – 6,42 zł
  4. Faraon ul. Nowokarsiborska – 6,50 zł
  5. Avia ul. Grunwaldzka – 6,53 zł
  6. Cirkle K ul. Nowokarsiborska – 6,56 zł
  7. Orlen ul. Wybrzeże Władysława IV – 6,58 zł
  8. Shell ul. Nowokarsiborska – 6,59 zł

 

Cena LPG:

  1. BP ul. Skandynawska – 3,39 zł
  2. Orlen ul. Fińska – 3,44 zł
  3. Shell ul. Wojska Polskiego – 3,55 zł
  4. Faraon ul. Nowokarsiborska 3,55 zł
  5. Cirkle K ul. Nowokarsiborska – 3,60 zł
  6. Shell ul. Nowokarsiborska – 3,65 zł

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Od 15 lutego w Świnoujściu zacznie działać linia nocna

Opublikowano

w dniu

Od 15 lutego 2025 roku zacznie w Świnoujściu działać linia nocna. Zadaniem nowej linii autobusowej będzie sprawny transport między wyspami w porze nocnej, gdy promami przeprawia się bardzo mało osób. 

Autobus linii nocnej zastąpi dotychczasowe kursy promowe pomiędzy godziną 23 a 3 nad ranem. Według raportu Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi, wtedy przeprawia się promami od kilku do kilkunastu osób. Są także kursy, gdy nikt się nie przeprawia.
Przewozy linią nocną będą bezpłatne, pasażerowie nie zapłacą także za przewiezienie zwierząt czy urządzeń do transportu indywidualnego, np. hulajnogi oraz rowery.
W nocy ruch samochodowy i rowerowy jest minimalny, co skutkuje dużymi kosztami utrzymania promów przy niskiej frekwencji. Decyzja o rezygnacji z promów na rzecz autobusów nocnych jest efektem racjonalnego dysponowania środkami publicznymi.
Jeden kurs potrwa zaledwie 14 minut, łącząc przystanie promowe na lewobrzeżu i prawobrzeżu. To zaledwie 4 minuty dłużej niż przeprawa promem.

Autobusy zatrzymają się także na kilku dodatkowych przystankach. Podobnie jak promy, autobusy będą umożliwiały przewóz rowerów. Korzystanie z nowej linii autobusowej będzie całkowicie bezpłatne. W czasie konserwacji tunelu, promy będą wciąż kursować w nocy.
Wprowadzenie nowej linii autobusowej (N) to tylko pierwszy krok w szerszym procesie optymalizacji nocnej komunikacji. Już teraz władze miasta zapowiadają, że system transportu będzie podlegał bieżącej kontroli, a linia N to jedynie początek większej rewolucji w komunikacji w Świnoujściu. Kolejne zmiany będą wprowadzane w kolejnych miesiącach.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524