Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Czas wyznaczyć wspólne cele. Świnoujście przystępuje do Strategii Rozwoju Miasta

Opublikowano

w dniu

Radni, na wniosek Prezydent Joanny Agatowskiej, podjęli decyzję o przystąpieniu do prac nad nową Strategią Rozwoju Miasta na lata 2026-2050. Jest to ważny moment w historii naszego miasta, ponieważ rozpocznie wyznaczenie ambitnych celów na przyszłość. Tak, aby Świnoujście mogło dynamicznie rozwijać się w nadchodzących dekadach z myślą o kolejnych pokoleniach.

Dotychczasowa strategia, opracowana na podstawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Miasta z 2002 roku i obowiązująca do 2020 roku, utraciła swoją ważność. Obecne władze miasta dostrzegają pilną potrzebę stworzenia nowej strategii, która odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Świnoujścia, wyznaczając  kierunek jego rozwoju. Nowa strategia nie tylko ułatwi miastu pozyskiwanie środków z funduszy zewnętrznych, ale również umożliwi wykorzystanie nowoczesnych narzędzi polityki regionalnej.

Proces tworzenia nowej strategii będzie opierał się na pełnej jawności i otwartości. Odbędą się konsultacje społeczne, które pozwolą zebrać opinie mieszkańców, organizacji pozarządowych, a także innych zainteresowanych grup. Każdy będzie miał prawo wyrazić swoją opinię lub zaproponować własny pomysł. Zebranie cennych informacji i wskazówek posłuży jako fundament do dalszych analiz, a w konsekwencji pozwoli na wyznaczenie konkretnych celów do realizacji.

Świnoujście to miasto o ogromnym potencjale. Obecnie jego rozwój opiera się głównie na gospodarce turystyczno-uzdrowiskowej. Wśród planów znajduje się budowa nowego mola, Domu Zdrojowego, a także rewitalizacja zdegradowanych obszarów Basenu Północnego oraz Wybrzeża Władysława IV, obejmująca obszar aż do Wiatraka. Ważnym elementem realizacji planu byłoby również pełne wykorzystanie potencjału historycznego miasta oraz jego terenów zielonych.

Niezwykle ważnym aspektem są aktualne problemy komunikacyjne miasta. Mimo budowy tunelu, problemy te nie zniknęły, a wręcz stały się bardziej kosztowne – z powodu konieczności utrzymania przepraw promowych. To z kolei stawia przed nami pytania o przyszłość infrastruktury komunikacyjnej Świnoujścia. Czy powinniśmy rozważyć budowę drugiej nitki tunelu, a może wybudować groblę przez Zalew Szczeciński? To kwestie, które muszą zostać dokładnie przemyślane i uwzględnione w ramach nowej strategii.

Rozwój gospodarki morskiej to kolejny istotny obszar nowej strategii. W tym zakresie konieczne będzie nawiązanie współpracy z firmami Skarbu Państwa oraz poszukiwanie rozwiązań, które będą korzystne dla Świnoujścia i jego mieszkańców. Należy również znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości handlu, usług oraz rozwoju przedsiębiorczości.

Nie możemy również zapominać o potrzebie modernizacji zaniedbanej infrastruktury miasta, w tym nabrzeży, budowie nowej stacji uzdatniania wody, przeniesienia Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, rozbudowie Zakładu Opieki Długoterminowej i Szpitala Miejskiego, a także rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Niezwykle istotnym elementem, który powinien zostać uwzględniony w strategii rozwoju Świnoujścia, są inwestycje w społeczeństwo, obejmujące edukację, opiekę zdrowotną, opiekę senioralną, kulturę, sport i rekreację – obszary, które wymagają systematycznych działań na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców.

Wszystkie te problemy muszą zostać rozwiązane w ramach nadchodzącej strategii. Świnoujście stoi przed wyzwaniem stworzenia jasnej, ambitnej i realnej ścieżki rozwoju, która nie tylko będzie odpowiadać na obecne potrzeby, ale także przygotuje miasto na przyszłość. Proces tworzenia strategii, który potrwa do czerwca 2026 roku, otwiera drzwi do współpracy. Już teraz zachęcamy wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu. Przyszłość Świnoujścia zależy od naszej wspólnej pracy, zaangażowania i pomysłów. To trudne, ale możliwe. Każda sugestia, każdy pomysł, które wniesiemy w tworzenie tej strategii, przyniesie korzyści dla nas, naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń.

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Zmiany tras linii A i B w związku z remontem ul. Sienkiewicza

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającym remontem ulicy Sienkiewicza i koniecznością tymczasowego wyłączenia z ruchu fragmentu ul. Krzywoustego (na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Słowackiego), od 12 do 18 maja zmianie ulegną trasy autobusów linii A i B.

Zmiany w kursowaniu autobusów:

Linia B
Po zatrzymaniu się na przystanku Słowackiego / Orkana, autobus skręci w lewo w ul. Orkana, następnie pojedzie ul. Żeromskiego i Powstańców Śląskich. Tam zatrzyma się na tymczasowym przystanku Rusałka. Dalej trasa prowadzi ul. Słowackiego (z przystankiem Słowackiego / Gierczak, ale po przeciwnej stronie niż zwykle), a następnie ul. Matejki i Chopina – skąd kurs będzie kontynuowany zgodnie z dotychczasową trasą.

W wariancie kursu przez Grodek, po ul. Powstańców Śląskich autobus skręci w lewo w ul. Słowackiego i dojedzie do przystanku Grodek, a dalej pojedzie ul. Chrobrego, Uzdrowiskową (z przystankiem Uzdrowiskowa – Promenada) i ul. Trentowskiego, by wrócić na ul. Słowackiego (przystanek Słowackiego / Gierczak) i dalej ul. Matejki.

Linia A
Po skręcie z ul. Piłsudskiego w prawo w ul. Słowackiego autobus ominie przystanek Rusałka (bez zatrzymania) i skieruje się bezpośrednio w stronę ul. Chrobrego, Uzdrowiskowej i Trentowskiego.

Uwaga! Na przystankach Grodek oraz Uzdrowiskowa – Promenada zatrzymają się tylko kursy oznaczone literą „G” w rozkładzie jazdy.

Dalej linia A pojedzie ul. Słowackiego, zatrzymując się kolejno na przystankach Rusałka, Słowackiego / Gierczak, Słowackiego / Orkana, aż do ul. Moniuszki i dalej zgodnie z normalną trasą.

 

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Planowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Mieszkańcy Świnoujścia muszą przygotować się na jednodniową przerwę w dostawie ciepła. Jak informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., w środę 21 maja 2025 r. od godziny 00:00 do 24:00 nastąpi planowana przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej. Oznacza to brak centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej przez całą dobę.

Przerwa jest konieczna ze względu na coroczne, niezbędne prace remontowe i konserwacyjne zarówno w źródle ciepła, jak i na sieci ciepłowniczej. Jak podkreśla PEC, termin został starannie dobrany — po uwzględnieniu potrzeb mieszkańców i turystów — jako najmniej uciążliwy moment na przeprowadzenie prac.

– Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie może powodować brak ciepłej wody, ale te działania są konieczne, by zapewnić sprawne działanie systemu ciepłowniczego przez cały kolejny sezon – informuje Biuro Obsługi Klienta PEC.

PEC prosi mieszkańców o wyrozumiałość i wcześniejsze zaplanowanie działań wymagających dostępu do ciepłej wody. Przedsiębiorstwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by prace zakończyć w wyznaczonym czasie.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Odłóż telefon i żyj” – trwa malowanie napisów przed przejściami dla pieszych

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

Pożyteczna inicjatywa ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach Świnoujścia. W piątek przed Szkołą Podstawową nr 6 przy ulicy Kościuszki pojawiły się pierwsze ostrzegawcze napisy na chodnikach. To część działań w ramach kampanii „Odłóż telefon i żyj”, której inicjatorem jest świnoujski radny Sebastian Iwaniuk.

Namalowane hasła mają przypominać pieszym, zwłaszcza uczniom, by na chwilę oderwali wzrok od ekranów telefonów i zwrócili uwagę na ruch uliczny. Ten drobny napis może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

– Zwróciłem się do prezydent miasta z interpelacją o oznakowanie przejść dla pieszych, bo widziałem, że dzieci często wchodzą na pasy zapatrzone w telefony. Takie proste przypomnienie może uchronić je przed tragedią – mówi radny Sebastian Iwaniuk, który zaproponował wprowadzenie akcji w Świnoujściu, wzorując się na rozwiązaniach z innych miast.

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Świnoujścia zapewniła, że miasto przychyliło się do wniosku i zleciło realizację projektu.

– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży należy traktować jako priorytet, dlatego z entuzjazmem przyjmuję wszelkie inicjatywy promujące pożądane zachowania pieszych uczestników ruchu drogowego – podkreśla prezydent Joanna Agatowska.

To dopiero początek – jeśli projekt okaże się skuteczny, podobne oznaczenia mają się pojawić także przy innych szkołach i przedszkolach w mieście. Radny Iwaniuk sugeruje, by w pierwszej kolejności objąć działaniami najbardziej uczęszczane przejścia w pobliżu placówek edukacyjnych i głównych ulic Świnoujścia.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Saksofonowa magia w Muszli Koncertowej. Międzynarodowi artyści zagrają w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Już w najbliższą niedzielę, 11 maja o godzinie 19.00, Muszla Koncertowa przy promenadzie w Świnoujściu wypełni się dźwiękami saksofonów najwyższej próby. W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się niezwykły koncert z udziałem znakomitych artystów z Polski i zagranicy.

Festiwal, który od lat promuje klasyczną muzykę saksofonową w całym regionie zachodniopomorskim, po raz kolejny zawita do Świnoujścia. Tym razem na scenie wystąpią dwa wyjątkowe zespoły: polski Impression Saxophone Ensemble pod dyrekcją prof. Dariusza Samóla oraz portugalska grupa Vento do Norte prowadzona przez legendę saksofonu barytonowego – Henka van Twillerta.

Impression Saxophone Ensemble to zespół złożony z młodych, utalentowanych muzyków, który swoją działalnością promuje pełne spektrum możliwości saksofonu – od sopranina po bas. W ich repertuarze usłyszymy zarówno aranżacje znanych dzieł klasyków takich jak Bach, Haendel czy Grieg, jak i premierowe wykonania utworów współczesnych kompozytorów z Polski, Europy i świata. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Szczecińskiej i podczas Światowego Kongresu Saksofonowego w Hiszpanii, zdobywając uznanie publiczności i krytyków.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Henk van Twillert – utytułowany holenderski saksofonista, który swoją sławę zyskał m.in. dzięki wyjątkowej interpretacji suit wiolonczelowych Bacha na saksofon barytonowy. Artysta współpracował z muzykami światowego formatu i regularnie występuje na międzynarodowych festiwalach. W Świnoujściu zagra zarówno jako solista, jak i lider portugalskiego zespołu Vento do Norte, prezentującego energetyczne, pełne emocji interpretacje muzyki klasycznej i tradycyjnej.

Niedzielny koncert to niepowtarzalna okazja, by posłuchać saksofonu w jego najbardziej szlachetnej odsłonie – od klasyki po współczesność, w wykonaniu artystów światowej klasy. Wstęp wolny.

Źródło: MDK Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Budowa S3. W tym tygodniu po nowej drodze od ronda tunelowego do węzła Łunowo?

Opublikowano

w dniu

Foto: Polaqua

Dla zmotoryzowanych mieszkańców Świnoujścia i regionu nadchodzą długo wyczekiwane zmiany. Już w najbliższych dniach ma zostać otwarty nowy fragment drogi ekspresowej S3 – od ronda tunelowego do węzła Łunowo. To pierwszy z fragmentów brakującej jeszcze trasy pomiędzy Świnoujściem a Troszynem.

Na miejscu trwają ostatnie prace wykończeniowe. Ekipy wykonują montaż tymczasowego oznakowania, ustawiają słupki oddzielające pasy ruchu, a także prowadzą prace porządkowe – m.in. koszenie trawy na poboczach i sprzątanie nawierzchni. Całość wskazuje na to, że wszystko zmierza ku otwarciu drogi jeszcze w tym tygodniu.

Otwarcie odcinka S3 pomiędzy rondem tunelowym a węzłem Łunowo będzie miało bezpośredni wpływ na płynność ruchu.  

Nowy odcinek to jedynie fragment większej inwestycji. Cała trasa S3 z Świnoujścia do Troszyna – ostatni brakujący fragment ekspresówki prowadzącej aż do granicy z Czechami – wciąż czeka na pełne ukończenie. Według zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na większości tego odcinka przejezdność ma zostać zapewniona do końca czerwca, co daje nadzieję, że przed sezonem wakacyjnym kierowcy będą mogli korzystać z niemal całej nowej infrastruktury.

Wciąż jednak pod znakiem zapytania pozostaje przejezdność przez drugi most w Wolinie. To jedno z newralgicznych miejsc inwestycji.

Droga ekspresowa S3 to kręgosłup komunikacyjny Pomorza Zachodniego a jej ukończenie do Świnoujścia oznacza nowy standard podróży – bezpieczniej, szybciej i bez korków. Choć do pełnej funkcjonalności trasy jeszcze trochę brakuje, każdy nowy oddany fragment to realna poprawa dla kierowców.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ścieżka rowerowa Świnoujście–Ahlbeck. Padł nowy rekord

Opublikowano

w dniu

Ścieżka rowerowa łącząca Świnoujście z niemieckim Ahlbeckiem znów okazała się najpopularniejszym odcinkiem w całym regionie Pomorza Zachodniego. W 2024 roku przejechano nią aż 782 527 razy – to o 2,3 procent więcej niż w roku ubiegłym. Dane pochodzą z systemu monitorowania mobilności rowerowej, który od lat rozwija Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

To wynik, który robi wrażenie, ale też jasno pokazuje, jak wielkim potencjałem turystycznym i komunikacyjnym dysponujemy – podkreśla Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.

Sukces tej trasy wynika nie tylko z jej położenia nad morzem i popularności wśród turystów, ale również z faktu, że jest częścią dwóch międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo 10 i EuroVelo 13. To odcinek, który łączy rekreację z funkcją codziennego dojazdu do pracy, szkoły czy sklepów – z obu stron granicy.

Pomorze Zachodnie konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę rowerową i nowoczesny system monitoringu. Liczniki rowerowe działają obecnie w 16 punktach sieci Velo Baltica, a część z nich została sfinansowana w ramach unijnego projektu „Biking South Baltic!”, realizowanego wspólnie z partnerami z Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy i Polski.

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podczas zorganizowanego w tym tygodniu w Świnoujściu Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego tematyka rowerowa była jednym z głównych punktów programu. Marszałek Olgierd Geblewicz i Wanda Nowotarska zaprezentowali plany dalszego rozwoju sieci tras rowerowych, które mają jeszcze lepiej skomunikować region i zachęcać mieszkańców do przesiadania się na dwa kółka.

Dla mieszkańców Świnoujścia to jasny sygnał: nasze miasto już dziś jest rowerową wizytówką regionu.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524