Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Caspar David Friedrich na Uznamie? Wieczór Friedrichowski w Świnoujściu będzie miał dwie odsłony

Opublikowano

w dniu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu i Hotel Cesarskie Ogrody wraz z Muzeum Narodowym w Szczecinie zapraszają na wyjątkowy wieczór poświęcony najwybitniejszemu malarzowi Pomorza – Casparowi Davidowi Friedrichowi.

Nikt, tak jak Caspar David Friedrich nie potrafił pokazywać w przyrodzie czy krajobrazie emocji i uczuć. Jego obrazy są ikoniczne nie tylko dla romantyzmu, ale i malarstwa jako takiego.

PROGRAM

1 lutego 2025 | sobota | 18.00 – 22.00 (+/-)

Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Flukowskiego
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15
 18.00 | „Klechda o romantyku z Pomorza” – spotkanie z Danielem Źródlewskim, badaczem życia i twórczości malarza
 19.00 | Czytanie fragmentów opowiadań inspirowanych obrazami Caspara Davida Friedricha (teksty dostępne on-line)
 19.30 | Romantyczne wędrówki po Pomorzu Przednim – przewodnik praktyczny – Daniel Źródlewski


Hotel Cesarskie Ogrody
ul. Stanisława Wyspiańskiego 34A
20.00 | Wernisaż „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza” (wystawa pokonkursowa)
20.30 | Prezentacja filmu „Szkice z Karkonoszy / Skizzen aus dem Riesengebirge” w reżyserii Olivera Spatza oraz animacji Konik Studio „Latający klasztor” inspirowany obrazem Friedricha „Ruiny Eldeny w Karkonoszach” (Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski)
 21.00 | „Cydr z Casparem” – spotkanie towarzyskie

𝘕𝘢 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘵𝘬𝘪𝘦 𝘸𝘺𝘥𝘢𝘳𝘻𝘦𝘯𝘪𝘢 𝘸𝘴𝘵𝘦̨𝘱 𝘸𝘰𝘭𝘯𝘺
𝘓𝘪𝘤𝘻𝘣𝘢 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤 𝘰𝘨𝘳𝘢𝘯𝘪𝘤𝘻𝘰𝘯𝘢
𝘖𝘧𝘦𝘳𝘵a 𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘰𝘵𝘺𝘤𝘻𝘺 𝘨𝘳𝘶𝘱 𝘻𝘰𝘳𝘨𝘢𝘯𝘪𝘻𝘰𝘸𝘢𝘯𝘺𝘤𝘩.

𝘞𝘺𝘬ł𝘢𝘥 𝘪 𝘱𝘰𝘻𝘰𝘴𝘵𝘢ł𝘦 𝘸𝘺𝘥𝘢𝘳𝘻𝘦𝘯𝘪𝘢 𝘱𝘳𝘰𝘸𝘢𝘥𝘻𝘰𝘯𝘦 𝘸 𝘫𝘦̨𝘻𝘺𝘬𝘶 𝘱𝘰𝘭𝘴𝘬𝘪𝘮, 𝘣𝘦𝘻 𝘵ł𝘶𝘮𝘢𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘢 𝘯𝘢 𝘫𝘦̨𝘻𝘺𝘬 𝘯𝘪𝘦𝘮𝘪𝘦𝘤𝘬𝘪
𝘍𝘪𝘭𝘮𝘺 – „𝘚𝘻𝘬𝘪𝘤𝘦 𝘻 𝘒𝘢𝘳𝘬𝘰𝘯𝘰𝘴𝘻𝘺𝘰𝘳𝘢𝘻𝘓𝘢𝘵𝘢𝘫𝘢̨𝘤𝘺 𝘒𝘭𝘢𝘴𝘻𝘵𝘰𝘳” – 𝘣𝘦𝘻 𝘥𝘪𝘢𝘭𝘰𝘨𝘰́𝘸
𝘖𝘱𝘰𝘸𝘪𝘢𝘥𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘰𝘯𝘭𝘪𝘯𝘦: https://tekstyzrodlowe.pl/cdf250.html


W roku 2024, jubileuszu 250. rocznicy urodzin Friedricha, oczy wrażliwego świata skierowane były miejsca z nim związane. Wielkie retrospektywy pokazano w Hamburgu, Berlinie i Dreźnie, sporo się działo w rodzinnym Greifswaldzie. Pod koniec ubiegłego roku Muzeum Narodowe w Szczecinie wespół z Pommersches Landesmuseum zorganizowało Tydzień Friedrichowski, przygotowano także (wciąż dostępną) wystawę „Figura odwrócona. Śladami Caspara Davida Friedricha”. Obecnie znakomitą ekspozycję (z Johannem Wolfgangiem von Goethe w tle) można oglądać w Weimarze, a już niebawem romantyk z Pomorza podbije Amerykę – od lutego w nowojorskim Metropolitan Museum of Art czynna będzie duża retrospektywa „The Soul of Nature / Dusza Natury”.

Teraz czas na widza Morze BaOstsee? 

Wieczór Friedrichowski w Świnoujściu będzie miał dwie odsłony.

Pierwsza, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, będzie spotkaniem z Danielem Źródlewskim, dziennikarzem, animatorem kultury, rzecznikiem prasowym Muzeum Narodowego w Szczecinie, który od ponad dekady bada życie i twórczość malarza. Źródlewski był autorem wspominanych szczecińskich wydarzeń – festiwalu oraz wystawy poświęconych Romantykowi z Pomorza. Tym razem usłyszą Państwo wykład (klechdę?) o Casparze Davidzie Friedrichu ze szczególnym wyróżnieniem pomorskich wątków. Będzie także praktyczna prezentacja – Pomorze Przednie śladami malarza. Specjalnym wydarzeniem będzie prezentacja fragmentów opowiadań zainspirowanych obrazami Friedricha, a napisanych na specjalne zamówienie szczecińskiego muzeum. Ich autorami są Inga Iwasiów, Leszek Herman oraz Anna Ołów-Wachowicz.

Druga cześć wieczoru odbędzie się w Hotelu Cesarskie Ogrody. Tutaj będzie można zobaczyć najlepsze dzieła Wszechpomerańskiego Konkursu Artystycznego „Caspar David Friedrich – romantyk z Pomorza” (blisko 30 dzieł spośród ponad 150 nadesłanych). Na wielkim ekranie zostaną wyświetlone dwa filmy – pierwszy to zrealizowany przez Pommersches Landesmusuem obraz „Szkice z Karkonoszy. Śladami Caspara Davida Friedricha i Georga Friedricha Kerstinga„. Drugi z filmowych rarytasów to animacja Konik Studio (Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski) „Latający Klasztor” zainspirowana obrazem Friedircha „Ruiny Eldeny w Karkonoszach”. Zwieńczeniem wieczoru będzie spotkanie towarzyskie pod hasłem „Cydr z Casparem”.

𝗗𝗮𝗻𝗶𝗲𝗹 𝗭́𝗿𝗼́𝗱𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶 – kulturoznawca, animator i menedżer kultury, konferansjer oraz PR-owiec. Recenzent teatralny oraz filmowy. Dziennikarski freelancer, od lat współpracownik Magazynu Szczecińskiego „Prestiż” oraz publicysta i prezenter Telewizji Polskiej Szczecin. Rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zaangażowany (onegdaj lub/i obecnie) w wiele kulturalnych przedsięwzięć, m.in. w Szczecinie – Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Akustyczeń, Szpak, Adlojada, Westival Architektury; w Świnoujściu – Grechuta Festival, Markowy Festiwal, Wakacyjne Miasto Kobiet oraz Fama. Współpracownik wielu ośrodków kultury i sztuki w Polsce. Założyciel i reżyser szczecińskiego niezależnego Teatru Karton (1998 – 2015). Przewodniczący Kapituły Nagrody Teatralnej „Bursztynowy Pierścień”. Miłośnik historii i kultury Pomeranii – Pomorza Zachodniego. Prywatnie – czechofil, cyklista i zachłanny admirator podróży (dalekich i bliskich). Od kilku lat intensywnie eksplorujący polsko-niemieckie pogranicze. Zafascynowany malarstwem wybitnego romantyka Caspara Davida Friedricha.

Specjalne podziękowania dla Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 i jej kuratora Andrzeja Pawełczyka.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Razem dla planety! Wspólna akcja na Dzień Ziemi

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Już 22 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, mieszkańcy Świnoujścia będą mieli okazję wziąć udział w ekologicznej akcji, organizowanej wspólnie przez restaurację McDonald’s oraz Urząd Miasta Świnoujście.

W godzinach 10:00–14:00 na parkingu przy ul. Legionów 2, obok restauracji McDonald’s, stanie specjalny namiot, w którym odbywać się będą gry, konkursy z nagrodami oraz ekologiczne animacje dla dzieci i dorosłych. O godzinie 11:00 z terenu restauracji wyruszy wspólna miejska akcja zbierania śmieci.

Dodatkowo, na miejscu Urząd Miasta Świnoujście ustawi specjalne pojemniki, do których będzie można przynieść: zużyte tekstylia, małe elektrośmieci – takie jak ładowarki, telefony, baterie i inne drobne urządzenia elektroniczne.

Zadbaj z nami o środowisko, a także włącz się w pozytywną miejską inicjatywę i spędzić czas w gronie sąsiadów, przyjaciół i rodziny.

Zbieramy się na Dzień Ziemi – przyjdź i zróbmy coś fajnego razem!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tramwajem wodnym ze Szczecina do Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wspiera pomysł uruchomienia tramwaju wodnego na trasie Szczecin – Nowe Warpno – Świnoujście. We wtorek, 15 kwietnia 2025 r. przyjął uchwałę kierującą pod obrady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego propozycję udzielenia Powiatowi Polickiemu dotacji celowej na to zadanie.

 „Samorządowy Szlak Wodny” to projekt pilotażowy, w którym partnerzy przedsięwzięcia – Powiat Policki, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Świnoujście i Gmina Nowe Warpno – zakładają organizację sezonowej turystycznej przeprawy wodnej przez Zalew Szczeciński.

 Planowane połączenie miałoby być uruchomione w zbliżającym się sezonie letnim. O wsparcie finansowe tego pomysłu zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego, Powiat Policki.  – Turystyczna przeprawa promowa przez Zalew Szczeciński jest pomysłem bardzo ciekawym, który połączy ścieżki rowerowe, przyrodę i zabytki, tworząc wyjątkową w skali kraju ofertę – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 Województwo Zachodniopomorskie odpowiedziało pozytywnie na wniosek starostwa i gotowe jest wesprzeć inicjatywę kwotą 100 tys. zł. Ostateczna decyzja należeć jednak będzie do Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w trybie dotacji celowej Powiatowi Police został skierowany pod obrady Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Radni mają zająć się sprawą podczas najbliższego posiedzenia, które zaplanowano na 24 kwietnia 2025 r.

 Realizacja pilotażu zaplanowana jest w okresie od 28 czerwca do 24 sierpnia 2025 roku. Maksymalna liczba pasażerów na kurs na promie to 195 osób i 50 rowerów. Częstotliwość kursów planowana jest na sobotę i niedzielę.

 Fot. Zdjęcie ilustracyjne

 Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Emilia Wolf

Biuro Prasowe

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zapowiedź XVI sesji Rady Miasta IX kadencji

Opublikowano

w dniu

Już 24 kwietnia 2025 roku o godzinie 10:00 w sali nr 1 Urzędu Miasta Świnoujście odbędzie się XVI sesja Rady Miasta IX kadencji.

Wśród porządku obrad znajdą się dwie uchwały dotyczące finansów miasta – zmiany w uchwale budżetowej na rok 2025 oraz aktualizacja wieloletniej prognozy finansowej obejmującej lata 2025–2039.

Radni będą decydować również o wykazie kąpielisk i określeniu sezonu kąpielowego. Ponadto, omawiana będzie uchwała dotycząca pomocy finansowej dla Powiatu Polickiego. Radni rozpatrzą podwyższenie miesięcznego dodatku dla rodzin zastępczych opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami/

Zgodnie z porządkiem obrad, sesja będzie także okazją do zapoznania się z szeregiem rocznych sprawozdań z realizacji kluczowych programów społecznych. Wśród nich znajdą się m.in. raporty dotyczące wspierania rodziny, pieczy zastępczej, polityki senioralnej, przeciwdziałania przemocy domowej, uzależnieniom oraz działalności Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

Projekt porządku obrad:

1. Sprawy regulaminowe.

2. Informacja Przewodniczącego Rady o ważnych sprawach, dotyczących rady i radnych w okresie międzysesyjnym.

3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta w okresie międzysesyjnym.

4. Składanie interpelacji i zapytań radnych zgodnie z ustawą.

5. Podjęcie uchwały projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Miasto Świnoujście na rok 2025.

6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miasto Świnoujście na lata 2025-2039.

7. Podjęcie uchwały w sprawie wykazu kąpielisk i określenia sezonu kąpielowego na terenie Gminy Miasto Świnoujście.

8. Podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Polickiego.

9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata.

10. Podjęcie uchwały w sprawie podniesienia wysokości dodatku miesięcznego na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, umieszczonego w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

11. Zapoznanie:

a/ z rocznym sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2024 oraz potrzeby związane z realizacją zadania,

b/ z rocznym sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu pieczy zastępczej w 2024 roku oraz zestawieniem potrzeb w zakresie systemu pieczy zastępczej,

c/ ze sprawozdaniem z realizacji założeń polityki senioralnej Gminy Miasto Świnoujście na lata 2019-2025 za 2024 rok,

d/ z raportem za 2024 rok z realizacji programu przeciwdziałania przemocy domowej i ochrony osób doznających przemocy domowej w Gminie Miasto Świnoujście na lata 2022 – 2027,

e/ z raportem z realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w roku 2024,

f/ ze sprawozdaniem Społecznej Komisji Mieszkaniowej za rok 2024.

12. Wolne wnioski w sprawach związanych z wykonywaniem funkcji radnego.

13. Zamknięcie obrad.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Latarnie morskie polskiego wybrzeża w obiektywie – nowa wystawa na placu Wolności

Opublikowano

w dniu

Foto: Muzeum Rybołówstwa Morskiego

18 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, na Placu Wolności zagościła wyjątkowa plenerowa wystawa fotograficzna autorstwa Stanisława Składanowskiego. Ekspozycja, zatytułowana „Latarnie morskie polskiego wybrzeża”, przybliża widzom majestat i urok latarni  wybudowanych wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku.

Wśród zaprezentowanych zdjęć szczególne miejsce zajmuje fotografia latarni morskiej w Świnoujściu – najwyższej na polskim wybrzeżu i zarazem najwyższej ceglanej latarni morskiej na świecie. Ten imponujący obiekt, będący nie tylko punktem orientacyjnym dla żeglarzy, ale i żywą pamiątką historii morskiej, stanowi dumę zarówno lokalnej społeczności, jak i miłośników architektury technicznej.

Wystawa ma charakter edukacyjny i popularyzatorski – przypomina o roli latarni morskich nie tylko jako narzędzi nawigacyjnych, ale też jako cennych zabytków dziedzictwa kulturowego. Dzieła Składanowskiego, znanego z zamiłowania do pejzażu morskiego, ukazują te obiekty w różnych porach dnia i roku, często w dramatycznym świetle i nieoczywistych kadrach.

Plenerowa forma ekspozycji umożliwia każdemu, niezależnie od wieku czy zainteresowań, obcowanie z tą niezwykłą częścią morskiego dziedzictwa. Wystawę można oglądać na Placu Wolności – sercu miasta – gdzie fotografie doskonale współgrają z otwartą przestrzenią, zachęcając do refleksji nad tym, jak wiele historii i emocji kryje się w tych monumentalnych strażnikach wybrzeża.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dzikie zwierzęta w miastach. ZMP zabiera głos w kwestii regulacji

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającymi pracami nad zmianą przepisów regulujących kwestię dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych, 25 marca br. spotkała się Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP.

Temat obecności dzikich zwierząt, a zwłaszcza dzików w miastach jest od jakiegoś czasu niezwykle gorący i aktualny. Prace nad tymi przepisami mogą mieć znaczący wpływ na sposób realizacji zadań przez gminy.

Z informacji przekazywanych przez Polski Związek Łowiecki wynika, że obecnie, po zimie, dzików jest więcej w miastach niż na obszarach polowań. Problem z dzikami jest tym większy, że w mieście nie mają one naturalnych wrogów, a ułatwiony dostęp do pożywienia w śmietnikach daje im doskonałe warunki do życia. Powoduje to, że locha jest w stanie wydać na świat nawet dwa mioty rocznie.

Zgłoszenia o dzikach w miastach od kilku lat rosną lawinowo. Problemem tym postanowiła zająć się Komisja Gospodarki Komunalnej i Środowiska ZMP zwłaszcza, że pojawił się on w ostatnim czasie na kilku spotkaniach Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Aglomeracji Podwarszawskie.

– W ramach Zespołu Parlamentarnego odbył się szereg spotkań – relacjonowała przewodnicząca Komisji, Małgorzata Izdebska, Sekretarz gminy Wołomin.- Zespół spotkał się m.in. z głównym lekarzem weterynarii i głównym łowczym. Były konsultacje z samorządami, w których ja także uczestniczyłam, z ekologami, myśliwymi i leśnikami. Tych spotkań było bardzo dużo, natomiast wydaje się, że rozwiązanie kwestii dzików nie jest sprawą prostą.

Obecnie prace koncentrują się na artykule 45 Prawa Łowieckiego i na decyzji, którą wydaje w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę starosta w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Decyzja ta może dotyczyć odłowu, odłowu wraz z uśmierceniem lub odstrzału redukcyjnego zwierzyny. Z relacji przedstawicieli miast nie będących siedzibami powiatów wynika, że starostowie wydawania takich decyzji odmawiają. Tymczasem przebywanie dzikich zwierząt w mieście niewątpliwie może powodować naruszenia porządku publicznego oraz zagrożenie bezpieczeństwa ludzi. Dziki niszczą mienia, urządzenia użyteczności publicznej, wchodzą na obszary, na którym odbywa się ruch drogowy czy też na tereny rekreacyjne albo po prostu wędrują ulicami w pobliżu przystanków komunikacji, placówek oświatowych czy handlowych. Istnieje niebezpieczeństwo zaatakowania przez nie ludzi i zwierząt gospodarskich i domowych. Mieszkańcy miast zwracają się do prezydentów czy burmistrzów, jednak ci mają ograniczone możliwości działania.

– Podczas niedawnego spotkania Zespołu Parlamentarnego padła propozycja, aby takie uprawnienia do wydawania tychże decyzji posiadali nie tylko starostowie, ale również wojewodowie i gminy. Argumenty, które przemawiać miałyby za takim rozwiązaniem mówią o tym, żeby władze gmin w takim pierwszym kontakcie z zagrożeniem, jakie może powodować obecność dzikich zwierząt w mieście, mogły zyskać uprawnienia do natychmiastowej reakcji – mówiła M. Izdebska.

Jednak tu pojawiają się problemy z rozliczeniem wydatków na takie działania. Członkowie komisji zwracali uwagę, że Regionalne Izby Obrachunkowe kwestionują takie wydatki, gdyż radzenie sobie z dzikimi zwierzętami nie jest zadaniem samorządu gminnego.

Sprawę jeszcze komplikuje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej z grudnia ubiegłego roku, do której odwołują się starostwa i próbują przypisać w związku z tym konkretne zadania związane z ochroną ludności przed zagrożeniami związanymi z występowaniem zwierząt wolno żyjących, czyli dzikich na obszarach zamieszkałych, do gmin.

– Jesteśmy ofiarami Polski resortowej, bo nasz problem jest na styku tych trzech ministerstw: Ministerstwa klimatu i środowiska, Ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Każdy odpycha od siebie ten gorący kartofel – mówił na spotkaniu mecenas Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Ziemski&Partners.

Przypomniał on, że Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych w październiku 2024 zajęła stanowisko w tej sprawie, w którym wskazuje, że odłowy lub odstrzał redukcyjny na podstawie art. 45 ust. 3 prawa łowieckiego jest zadaniem powiatu z zakresu administracji rządowej i powinien być finansowany z budżetu państwa poprzez dotację celową. – Krajowa Rada wskazuje, że odłów i odstrzał dzików może być elementem szeroko rozumianego zadania związanego z zapewnieniem porządku publicznego i bezpieczeństwa, nie można jednak uznać, że jest to regułą i łączyć zawsze zadania wynikającego z odrębnej ustawy z tym właśnie zadaniem – mówił gość spotkania. – Tutaj pierwsze pytanie brzmi, kto jest za to odpowiedzialny? Trochę bałbym się sytuacji, w której powiemy, że taką decyzję może wydawać wójt, starosta i wojewoda, bo pojawia się pytanie, kiedy których z tych organów? To nie jest tak, że tą samą kompetencję możemy przyznać trzem różnym organom, nie wprowadzając klauzuli, co w przypadku sporu kompetencyjnego.

Mamy więc do czynienia z szeregiem pytań: kto wydaje decyzję? Co ta decyzja ma określać? Czy mówimy rzeczywiście tylko o odłowieniu dzikiej zwierzyny w miastach, gdzie przy dzikach mamy problem, bo odłowienie równa się odstrzał, bo dzików przewozić nie można zgodnie z przepisami prawa unijnego? Kolejne pytanie to o jakim zadaniu mówimy? Czy tylko odłowienie i odstrzał, czy zabezpieczenie, wprowadzanie środków prewencyjnych? Dalej, kto ma to finansować? Czy jest to zadanie własne, czy jest to zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej – tak, jak na dzień dzisiejszy regionalne izby obrachunkowe słusznie przyjmują. Dodatkowo oczywiście pojawia się kwestia usuwania padliny z dróg, która jest regulowana przepisami z zakresu dróg publicznych. I jeszcze sprawa szkód wyrządzonych przez zwierzynę dziko żyjącą, zarówno w uprawach rolnych, jak i właśnie na drogach publicznych, co jest odrębnym zagadnieniem.

Członkowie Komisji zdecydowali o przygotowaniu dla Zarządu Związku stanowiska, które w imieniu ZMP zostanie przekazane do Parlamentarnego Zespołu pracującego nad przepisami dotyczącymi obecności dzikich zwierząt w miastach. Najważniejszą kwestią, którą przedstawiciele miast zapiszą w stanowisku, będzie konieczność doprecyzowania regulacji, które już obowiązują. Jednocześnie członkowie Komisji podkreślą, że negatywnie opiniują przekazanie tego zadania do gmin. Istnieje bowiem obawa, że odstrzał dzików nie będzie jedynym kosztem, jaki będą gminy ponosić w związku z realizacją tego ewentualnego nowego zdania. (epe)

Źródło: Związek Miast Polskich

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy sprzęt i finansowe wsparcie dla ochotników. Pomorze Zachodnie dba o bezpieczeństwo nad wodą

Opublikowano

w dniu

Foto: WZP

Nowy sprzęt trafił w ręce ratowników z Zachodniopomorskiego WOPR. To dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewody Zachodniopomorskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał także z prezesem WOPR umowę. Kwota 200 tys. zł pozwoli na dofinansowanie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie.

Mobilny zestaw ratowniczy kosztował 440 tys. zł, w tym 200 tys. zł to dotacja z WFOŚiGW w Szczecinie. 90 tys. zł pochodzi z budżetu Wojewody Zachodniopomorskiego, 85 tys. zł ze środków Urzędu Marszałkowskiego, a 65 tys. zł z budżetu WOPR.

–  Współpraca pomiędzy Urzędem Marszałkowskim, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to powrót do dobrej tradycji. Mam nadzieje, że będzie kontynuowana – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zakupiony samochód trafi do oddziału WOPR w Białogardzie, a łódź do Szczecinka. Z wyposażenia: desek ratowniczych i toreb medycznych skorzystają Grupy Interwencyjne WOPR ze Szczecina, Koszalina, Polic, Gryfina, Goleniowa, Wałcza, Kamienia Pomorskiego, Darłowa, Choszczna, Drawska Pomorskiego, Gryfic, Świnoujścia, Białogardu, Kołobrzegu i Szczecinka.

– Ratownicy WOPR są jednym z filarów bezpieczeństwa nad wodą, a przecież są to ochotnicy, osoby, dla których ratowanie innych jest pasją. Doceniamy ich działania i regularnie wspieramy. Wierzę, że ten nowy samochód z łodzią, ale też wszystkie zakupione kaski, torby i deski ratunkowe usprawnią pracę ochotników, a jeśli będzie taka konieczność, pomogą uratować życie człowieka – mówił Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski.

Przekazaniu sprzętu towarzyszyło podpisanie umowy między Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem, a Prezesem Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniuszem Kurylczykiem na dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Środki pozwolą na wsparcie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie: telefonu 601 100 100, łączności radiowej i konsoli dyspozytorskiej obsługującej wszystkie zdarzenia wodne na obszarze województwa w okresie 8 miesięcy.

– Nasi ratownicy to naprawdę wspaniali fachowcy i profesjonaliści. Ale by móc szybko i profesjonalnie ratować zdrowie i życie ludzkie nad wodą, potrzebują specjalistycznego sprzętu. Bardzo się cieszę, że dokładamy do tego swoją cegiełkę. Dziś przekazujemy ratownikom kolejny nowoczesny sprzęt. Niech on dobrze służy, ale oby był wykorzystywany jak najrzadziej. Dziś także podpisujemy kolejną umowę. To wsparcie w kwocie 200 tys. zł, jakiego Województwo Zachodniopomorskie udziela WOPR-owi na Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie oraz kolejny skuter do szybkiego podejmowania działań na wodzie – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Zakupiony w ramach połączonych dotacji sprzęt ratowniczy w znaczący sposób zwiększy zasięg i szybkość działań ratowników WOPR funkcjonujących w Grupach Interwencyjnych – czyli takich zespołach wykorzystywanych głównie do pilnych interwencji. Specyfika ich działania, podobnie jak i ratowników WOPR oparta jest na błyskawicznej reakcji, stąd dzisiejsze wsparcie jest tak bardzo oczekiwane – mówi Prezes WOPR WZ Apoloniusz Kurylczyk.

W ramach zadania będą też finansowane naprawy pojazdów, łodzi, przyczep i skuterów wodnych. Oprócz tego – na potrzeby utrzymania gotowości ratowniczej Zachodniopomorski WOPR zostanie doposażony w dwa skutery ratownicze z platformami i przyczepami transportowymi oraz komputer do samodzielnego serwisowania systemu cyfrowej łączności radiowej (SKŁ) na terenie województwa. Całkowity koszt to 310 tys. zł.

– Finansujemy sprzęt dla WOPR mając na uwadze nie tylko zbliżający się sezon letni nad wodą, ale też chęć zwiększenia bezpieczeństwa ratowników podczas akcji. To między innymi ewakuacja osób tonących czy poszukiwania na terenach podmokłych – mówi prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.Waldemar Miśko.

Źródło: WZP

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524