Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

32. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

Opublikowano

w dniu

Nad ranem 14 stycznia 1993 na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął prom MF Jan Heweliusz. Panujący wówczas sztorm przekraczał 12 stopni w skali Beauforta. Prom płynął ze Świnoujścia do Ystad. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów; uratowano 9 marynarzy.

We wtorek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku. O godzinie 9.00 rozbrzmiały tyfony okrętów, statków, promów i wszystkich jednostek pływających cumujących w Świnoujściu. Przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy złożono kwiaty i zapalono znicze.

Foto: Marcin Purman/8. FOW

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Prace serwisowe. Tymczasowe wyłączenie tunelu od 22 do 5 rano

Opublikowano

w dniu

W dniach 16–17 stycznia 2025 roku planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Zatrzymanie pracy obiektu odbędzie się w godzinach nocnych, od 22:00 do 05:00, w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego.

Przerwa w eksploatacji tunelu jest konieczna w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego rozdzielni głównej w budynkach BCO oraz TK3. Prace te wymagają całkowitego zamknięcia obiektu, gdyż na czas konserwacji zasilanie BCO będzie realizowane za pomocą UPS-a (zasilacza awaryjnego), przy czym funkcja uruchomienia agregatu zostanie zablokowana, co może nieść ze sobą ryzyko całkowitej utraty zasilania. W związku z tym, prace te muszą zostać przeprowadzone w godzinach nocnych, aby nie zakłócać normalnego funkcjonowania tunelu w ciągu dnia. Dodatkowo, w dniach wyłączenia tunelu, odbędzie się szkolenie praktyczne dla dyspozytorów z procedur.

Podczas przerwy w eksploatacji tunelu, autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna oraz karetki Pogotowia Ratunkowego, będą mogły kursować przez tunel, ale jedynie po wcześniejszym ustaleniu z dyspozytorem. Pozwoli to na zapewnienie ciągłości komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania, promy na przeprawie miejskiej będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, aby zrekompensować utrudnienia związane z wyłączeniem tunelu.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia, które mogą wyniknąć z planowanego wyłączenia tunelu z eksploatacji. Zachęcamy do śledzenia bieżących ogłoszeń dotyczących ewentualnych zmian w komunikacji miejskiej, aby na bieżąco dostosować się do zmienionych warunków transportowych i uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zjawisko „cofki” – konieczność pozostawienia worków z piaskiem

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend Świnoujście stanęło w obliczu poważnego zagrożenia związanego z tzw. „cofką”. Silny wiatr wiejący z kierunku północno-zachodniego i północnego oraz sztorm na Bałtyku spowodowały napór wody, który podniósł poziom wody w kanale portowym. W najbardziej narażonych miejscach umieszczono worki z piaskiem, które pozostaną jeszcze w tych miejscach co najmniej do lutego, ze względu na prognozy meteorologiczne przewidujące możliwość ponownego wystąpienia tego zjawiska.

Kilka dni temu w Świnoujściu wiał bardzo silny wiatr z kierunku północno-zachodniego i północnego, na Bałtyku był sztorm. W wyniku tych warunków atmosferycznych doszło do tzw. „cofki”. Woda zaczęła napierać na brzegi, w kanale portowym i w wielu miejscach nad Zalewem Szczecińskim jej poziom znacznie podniósł się. Przekroczone zostały stany alarmowe, sytuacja stawała się poważna.

Władze Świnoujścia we współpracy ze służbami podjęły decyzję o natychmiastowych działaniach mających na celu zabezpieczenie miasta przed zalaniem.

Trudna sytuacja stanowiła poważne wyzwanie dla służb. Bardzo istotnym elementem działań ratunkowych było odpowiednie rozmieszczenie worków z piaskiem w miejscach najbardziej zagrożonych. Zastosowanie worków z piaskiem w takich sytuacjach jest standardową metodą obrony przed zalaniem, ponieważ piasek skutecznie blokuje napływającą wodę.

Worki z piaskiem ułożono przy ulicy Wybrzeże Władysława IV celem zabezpieczenia slipów przed zalaniem wodami z kanału portowego. Szczególne zagrożenie występowało również w dzielnicy Przytór, gdzie wzmocniono wał za pomocą ponad 100 worków z piaskiem, co skutecznie zatrzymało rozprzestrzenianie się wody.

Przez niemal dwie doby, także w nocy, strażacy PSP ze Świnoujścia, OSP Przytór i Karsibór oraz Wojskowa Straż Pożarna zabezpieczali workami z piaskiem zagrożone odcinki wałów. Sytuacja została opanowana.

Według zaleceń Wojewody Zachodniopomorskiego, worki z piaskiem, które zostały rozmieszczone w wyznaczonych miejscach na terenie Świnoujścia, mają pozostać tam co najmniej do lutego. Jest to podyktowane prognozami meteorologicznymi, które wskazują na możliwość ponownego wystąpienia podobnych warunków atmosferycznych. Prosimy o nieusuwanie, nieuszkadzanie ani nieprzemieszczanie worków, aby zapewnić skuteczność tej ochrony przed kolejnymi zagrożeniami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Gelati La Stella zwycięzcą Noworocznego Turnieju Siatkarskiego Pokoleń

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 stycznia w hali sportowej Uznam Areny rozegrano Noworoczny Turniej Siatkarski Pokoleń.
W turnieju udział wzięło 6 drużyn amatorskich, rywalizowano w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów, rozegrano 15 meczy.

Klasyfikacja końcowa ligi:
1 miejsce Gelati La Stella
2 miejsce Siatkarze
3 miejsce Państwowa Straż Pożarna
4 miejsce WCR
5 miejsce Baltic Home
6 miejsce Kierowcy
Na koniec turnieju najlepsze drużyny otrzymały puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Wybrano także najmłodszego uczestnika turnieju Aleksandra Krawczyk a najstarszym zastał Adam Bońkowski.
Do zobaczenia na  następnym turnieju
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Igrzyska młodzieży szkolnej 2024/2025 w piłce ręcznej chłopców

Opublikowano

w dniu

W dniu 10 stycznia odbył się turniej piłki ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2024/2025. Uczniowie rywalizowali o miano Najbardziej Usportowionej Szkoły, Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Wyspiarz” zorganizował rozgrywki w piłkę ręczną w  hali sportowej Uznam Arena przy ul. Grodzkiej 5. Celem zawodów było wyłonienie najlepszej drużyny w kategorii  chłopców do reprezentowania naszego miasta w rozgrywkach regionu B oraz zdobycie punktów zaliczanych do współzawodnictwa szkół.
w kategorii chłopców
I miejsce – Szkoła Podstawowa    nr  1
II miejsce – Szkoła Podstawowa   nr  4
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2
Awans do  ¼ finału wojewódzkiego uzyskała Szkoła Podstawowa nr 1
Na zakończenie turnieju każda z drużyn otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim sportowcom gratulujemy

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Muzeum zaprasza. Zobacz nigdy niepublikowane zdjęcia Andrzeja Ryfczyńskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Andrzej Ryfczyński

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z fotografem Andrzejem Ryfczyńskim do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Będzie można zobaczyć starannie wybrane i dotąd niepublikowane zdjęcia zimowego Świnoujścia. Na nich m.in. skuty lodem kanał portowy, pokryta krą świnoujska plaża, pierwsze osiedla mieszkaniowe pod „białą pierzynką”, czy ulubione miejsca świnoujskiej młodzieży do zjeżdżania na sankach oraz jeżdżenia na łyżwach.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza w najbliższą środę (15 stycznia), o godzinie 18.00, na spotkanie z mistrzem fotografii Andrzejem Ryfczyńskim. Spotkanie będzie nawiązywało do plenerowej wystawy fotograficznej, znajdującej się na placu Wolności. Pan Andrzej opowie nam o tym jak wyglądały kiedyś zimy w Świnoujściu, kiedy to mróz nie odpuszczał a całe miasto pokryte było warstwą śniegu.

  • Data: 15 stycznia (środa) godz. 18.00.
  • Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, Plac Rybaka 1.
  • Wstęp wolny.
  • Przystanek autobusowy w pobliżu: Port, linie: A, 2, 5T, 7T.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Cofka” w Świnoujściu. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend Świnoujście zmagało się ze skutkami tzw. cofki wywołanej silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Dzięki zaangażowaniu strażaków, urzędników, straży miejskiej, radnych i Mieszkańców, straty wywołane przez naturę nie są duże, a samorząd nie tylko sprawdził procedury, ale także podniósł kompetencje w zakresie wzajemnej współpracy. Sytuacją w Świnoujściu osobiście zainteresował się wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz, a gotowość pomocy zadeklarowało dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W imieniu Mieszkańców i samorządu dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w działaniach.

Cofka to niebezpieczne zjawisko, które charakteryzuje się tym, że wiatr wtłacza wodę z Morza Bałtyckiego w głąb lądu, co może doprowadzić do podtopień i powodzi. Do takiego właśnie zjawiska doszło w ostatni weekend. Wtedy woda w kanale i wielu miejscach nad Zalewem Szczecińskim przekroczyła stan alarmowy i doszło do lokalnych podtopień. 

Nocna walka z pękniętym wałem. Na strażaków zawsze można liczyć

Do niebezpiecznej sytuacji doszło między innymi na osiedlu Przytór-Łunowo.  Spiętrzenie wody  doprowadziło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego, który zaczął przepuszczać wodę – co groziło zalaniem budynków na tym osiedlu. Na szczęście szybko zauważono zagrożenie i przez niemal  dwie doby, także w nocy –  strażacy PSP ze Świnoujścia,  OSP Przytór i  Karsibór oraz  Wojskowa Straż Pożarna  zabezpieczali workami z piaskiem zagrożone odcinki wałów i monitorowali sytuację.

– Dziękuję strażakom zawodowym oraz ochotnikom, dziękuję też panu Prezesowi OSP Przytór Piotrowi Frączkowi  – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście. – Zaangażowanie ochotników budzi podziw. Dziękuję, że możemy na Was liczyć – zaznacza.

Przy monitorowaniu stanu poziomu wody pomogła Straż Miejska, urzędnicy, radni Sławomir Nowicki oraz Ryszard Teterycz, ale i osoby prywatne, które udostępniły nieodpłatnie swój sprzęt i pracowali razem ze Strażakami.  Jak zawsze można były liczyć na firmę Remondis, kierowaną przez pana Bogusława Żaczka, która szybko dowoziła piasek w zagrożone odcinki. Całą akację koordynował Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, którego naczelnikiem jest pani Grażyna Surosz.   

Telefon od premiera i wojsko gotowe, by pomóc

Sytuacją w naszym mieście osobiście zainteresował się wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.  Premier zadzwonił osobiście do prezydent Joanny Agatowskiej  i poprosił o raport z sytuacji w Świnoujściu. W rozmowie zadeklarował pełną pomoc, gdyby Świnoujście takowej potrzebowało.   

Z ofertą pomocy błyskawicznie przyszło także dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.  Gotowość do wysłania żołnierzy i sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej zadeklarowali: gen. Krzysztof Stańczyk i major Mariusz Malko z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Organiczna praca nie poszła na darmo!

Prowadzona przez ostatnie miesiące akcja udrożniania i czyszczenia sieci kanalizacji deszczowej też nie poszła na darmo i przyniosła  efekty podczas ostatniego kryzysu.

 – Woda deszczowa i pośniegowa zdecydowanie szybciej była  zrzucana z ulic do kanału i było zdecydowanie mniej podtopień.- mówi Arkadiusz Mazepa, I  zastępca prezydenta Świnoujścia. –   Oczywiście pracy jest jeszcze bardzo dużo  np. w kwestii wałów przeciwpowodziowych, czy kanałów delty Świny, które nie podlegają bezpośrednio miejskim służbom, lecz Wodom Polskim, czy Urzędowi Morskiemu, ale są  one oczywiście w naszym zainteresowaniu i monitorowaniu – dodaje A. Mazepa. –  Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale co najważniejsze mamy tego świadomość i będziemy to po wielu latach zaniedbań, systematycznie naprawiać tego typu infrastrukturę, przeznaczając na nią pieniądze oraz współpracując z innymi instytucjami. 

  Świadomość, że możemy w przyszłości liczyć nie tylko na lokalnych ratowników, ale także na żołnierzy WOT i wsparcie polskiego rządu, w tym działania pana Wojewody Zachodniopomorskiego, pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nie tylko w problemach związanych z klęskami żywiołowymi. Dziękuję! – podsumowuje Joanna Agatowska, prezydent miasta Świnoujście. 

Stan wody w Zalewie Szczecińskim i cieśninie Świny powoli się stabilizuje. 

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524