Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Kiedy możesz spotkać się z radnymi? Harmonogram dyżurów do końca 2025 roku

Opublikowano

w dniu

Masz sprawę do radnego? Zobacz, gdzie, kiedy i o której przyjmują radni świnoujskiej Rady Miasta w 2025 roku. Radni przyjmują mieszkańców bez względu na okręg, z którego zostali wybrani.

Jednym z obowiązków radnych jest utrzymanie więzi z mieszkańcami. Dlatego radni dyżurują w biurze Rady Miasta pok. 125, ul. Wojska Polskiego 1/5 lub pod nr telefonu 91 321 45 43. Przyjmują interesantów w sprawach skarg i wniosków w poniedziałki od godz. 16:00 do godz. 18:00

13 stycznia – Dariusz Krzywda
20 stycznia – Barbara Michalska
27 stycznia – Roman Momot
3 lutego – Aleksandra Namyślak
10 lutego – Sławomir Nowicki
17 lutego – Joanna Pawłowska
24 lutego – Karolina Romańska
3 marca – Zofia Sołtysik
10 marca – Paweł Sujka
17 marca – Leszek Waga
24 marca – Jarosław Włodarczyk
31 marca – Jacek Antczak
7 kwietnia – Jan Borowski
14 kwietnia – Lidia Gawrońska
28 kwietnia – Sebastian Iwaniuk
5 maja – Agnieszka Kaczmarek
12 maja – Beata Kastrau
19 maja – Dorota Konkolewska
26 maja – Dariusz Krzywda
2 czerwca – Barbara Michalska
9 czerwca – Roman Momot
16 czerwca – Aleksandra Namyślak
23 czerwca – Sławomir Nowicki
30 czerwca – Joanna Pawłowska
4 sierpnia – Karolina Romańska
11 sierpnia – Zofia Sołtysik
18 sierpnia – Paweł Sujka
25 sierpnia – Leszek Waga
1 września – Jarosław Włodarczyk
8 września – Jacek Antczak
15 września – Jan Borowski
22 września – Lidia Gawrońska
29 września – Sebastian Iwaniuk
6 października – Agnieszka Kaczmarek
13 października – Beata Kastrau
20 października – Dorota Konkolewska
27 października – Dariusz Krzywda
3 listopada – Barbara Michalska
10 listopada – Roman Momot
17 listopada – Aleksandra Namyślak
24 listopada – Sławomir Nowicki
1 grudnia – Joanna Pawłowska
8 grudnia – Karolina Romańska
15 grudnia – Zofia Sołtysik
29 grudnia – Paweł Sujka

Dyżury Prezydium Rady Miasta Świnoujście:

Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Teterycz, I Wiceprzewodniczący Rady Miasta Aleksander Dmowski,
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska, pełnią dyżury w sprawie przyjmowania skarg i wniosków w środy od godz. 12:00 do godz. 13:00 w Biurze Rady Miasta, Urząd Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5, (pokój 125, I piętro) tel. 91 321 26 61.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Muzeum zaprasza. Zobacz nigdy niepublikowane zdjęcia Andrzeja Ryfczyńskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Andrzej Ryfczyński

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z fotografem Andrzejem Ryfczyńskim do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Będzie można zobaczyć starannie wybrane i dotąd niepublikowane zdjęcia zimowego Świnoujścia. Na nich m.in. skuty lodem kanał portowy, pokryta krą świnoujska plaża, pierwsze osiedla mieszkaniowe pod „białą pierzynką”, czy ulubione miejsca świnoujskiej młodzieży do zjeżdżania na sankach oraz jeżdżenia na łyżwach.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza w najbliższą środę (15 stycznia), o godzinie 18.00, na spotkanie z mistrzem fotografii Andrzejem Ryfczyńskim. Spotkanie będzie nawiązywało do plenerowej wystawy fotograficznej, znajdującej się na placu Wolności. Pan Andrzej opowie nam o tym jak wyglądały kiedyś zimy w Świnoujściu, kiedy to mróz nie odpuszczał a całe miasto pokryte było warstwą śniegu.

  • Data: 15 stycznia (środa) godz. 18.00.
  • Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, Plac Rybaka 1.
  • Wstęp wolny.
  • Przystanek autobusowy w pobliżu: Port, linie: A, 2, 5T, 7T.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Cofka” w Świnoujściu. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend Świnoujście zmagało się ze skutkami tzw. cofki wywołanej silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Dzięki zaangażowaniu strażaków, urzędników, straży miejskiej, radnych i Mieszkańców, straty wywołane przez naturę nie są duże, a samorząd nie tylko sprawdził procedury, ale także podniósł kompetencje w zakresie wzajemnej współpracy. Sytuacją w Świnoujściu osobiście zainteresował się wicepremier Władysław Kosiniak- Kamysz, a gotowość pomocy zadeklarowało dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W imieniu Mieszkańców i samorządu dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w działaniach.

Cofka to niebezpieczne zjawisko, które charakteryzuje się tym, że wiatr wtłacza wodę z Morza Bałtyckiego w głąb lądu, co może doprowadzić do podtopień i powodzi. Do takiego właśnie zjawiska doszło w ostatni weekend. Wtedy woda w kanale i wielu miejscach nad Zalewem Szczecińskim przekroczyła stan alarmowy i doszło do lokalnych podtopień. 

Nocna walka z pękniętym wałem. Na strażaków zawsze można liczyć

Do niebezpiecznej sytuacji doszło między innymi na osiedlu Przytór-Łunowo.  Spiętrzenie wody  doprowadziło do uszkodzenia wału przeciwpowodziowego, który zaczął przepuszczać wodę – co groziło zalaniem budynków na tym osiedlu. Na szczęście szybko zauważono zagrożenie i przez niemal  dwie doby, także w nocy –  strażacy PSP ze Świnoujścia,  OSP Przytór i  Karsibór oraz  Wojskowa Straż Pożarna  zabezpieczali workami z piaskiem zagrożone odcinki wałów i monitorowali sytuację.

– Dziękuję strażakom zawodowym oraz ochotnikom, dziękuję też panu Prezesowi OSP Przytór Piotrowi Frączkowi  – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście. – Zaangażowanie ochotników budzi podziw. Dziękuję, że możemy na Was liczyć – zaznacza.

Przy monitorowaniu stanu poziomu wody pomogła Straż Miejska, urzędnicy, radni Sławomir Nowicki oraz Ryszard Teterycz, ale i osoby prywatne, które udostępniły nieodpłatnie swój sprzęt i pracowali razem ze Strażakami.  Jak zawsze można były liczyć na firmę Remondis, kierowaną przez pana Bogusława Żaczka, która szybko dowoziła piasek w zagrożone odcinki. Całą akację koordynował Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, którego naczelnikiem jest pani Grażyna Surosz.   

Telefon od premiera i wojsko gotowe, by pomóc

Sytuacją w naszym mieście osobiście zainteresował się wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.  Premier zadzwonił osobiście do prezydent Joanny Agatowskiej  i poprosił o raport z sytuacji w Świnoujściu. W rozmowie zadeklarował pełną pomoc, gdyby Świnoujście takowej potrzebowało.   

Z ofertą pomocy błyskawicznie przyszło także dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.  Gotowość do wysłania żołnierzy i sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej zadeklarowali: gen. Krzysztof Stańczyk i major Mariusz Malko z 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Organiczna praca nie poszła na darmo!

Prowadzona przez ostatnie miesiące akcja udrożniania i czyszczenia sieci kanalizacji deszczowej też nie poszła na darmo i przyniosła  efekty podczas ostatniego kryzysu.

 – Woda deszczowa i pośniegowa zdecydowanie szybciej była  zrzucana z ulic do kanału i było zdecydowanie mniej podtopień.- mówi Arkadiusz Mazepa, I  zastępca prezydenta Świnoujścia. –   Oczywiście pracy jest jeszcze bardzo dużo  np. w kwestii wałów przeciwpowodziowych, czy kanałów delty Świny, które nie podlegają bezpośrednio miejskim służbom, lecz Wodom Polskim, czy Urzędowi Morskiemu, ale są  one oczywiście w naszym zainteresowaniu i monitorowaniu – dodaje A. Mazepa. –  Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale co najważniejsze mamy tego świadomość i będziemy to po wielu latach zaniedbań, systematycznie naprawiać tego typu infrastrukturę, przeznaczając na nią pieniądze oraz współpracując z innymi instytucjami. 

  Świadomość, że możemy w przyszłości liczyć nie tylko na lokalnych ratowników, ale także na żołnierzy WOT i wsparcie polskiego rządu, w tym działania pana Wojewody Zachodniopomorskiego, pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nie tylko w problemach związanych z klęskami żywiołowymi. Dziękuję! – podsumowuje Joanna Agatowska, prezydent miasta Świnoujście. 

Stan wody w Zalewie Szczecińskim i cieśninie Świny powoli się stabilizuje. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Śmiałkowie na trasie 381. parkrun. Zimowa aura nie zniechęciła uczestników

Opublikowano

w dniu

W sobotnim biegu wzięło udział aż 35 osób, które stawiły czoła niskiej temperaturze, chłodnemu wiatrowi i nadciągającym chmurom. To prawdziwi bohaterowie, dla których żadna pogoda nie jest przeszkodą.  

Spotkanie zakończyło się tuż przed śnieżycą, a po biegu uczestnicy mogli ogrzać się ciepłą herbatą, wymienić wrażenia i z uśmiechem na twarzy wrócić do domów. Trudne warunki nie przeszkodziły w stworzeniu wyjątkowej atmosfery pełnej radości i wzajemnego wsparcia.

Najszybsi na trasie:
– Rafał Kowalczyk (19:26, kategoria JM15-17)
– Michał Abramowicz (21:07, debiutant)
– Paweł Szczerbaty (21:32)

Specjalne gratulacje dla Magdy Karpińskiej, która nie tylko była najszybszą kobietą, ale też poprawiła swój rekord życiowy – 22:05.

Nowe rekordy życiowe:
– Magda Karpińska
– Greta Gersdorff
– Martin Lohmann

Witamy nowicjuszy:
Dominik Wencelis, Honorata Żukowska, Edyta Zdybel, Małgorzata Piotrowska – świetny debiut, czekamy na Was w kolejnych edycjach.

Podziękowania dla wolontariuszy:
Michał Abramowicz, Grzegorz Burakowski, Elżbieta Jabłońska, Jaśmina Pola Kaczmarek, Piotr Maćkiewicz, Natalia Maćków, Beata Pirska, Marcin Ruciński, Piotr Zgraja. Dzięki Wam mogliśmy biegać i cieszyć się wspólnym czasem mimo zimowej pogody.

Do zobaczenia za tydzień – może tym razem pogoda nas zaskoczy w pozytywny sposób. Pamiętajcie o swoich kodach uczestnika.
Zespół parkrun Świno

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strażacy z OSP Przytór całą noc zabezpieczali domostwa przed wodą

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Przytór

Strażacy z OSP Przytór od soboty nieprzerwanie zapobiegają zalewaniu posesji wodą. W nocy znaleźli znaczy przeciek wału przeciwpowodziowego. W ruch poszły worki z piaskiem. 

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy ze strażakami z PSP miejsce przecieku zostało zabezpieczone przy użyciu 100 worków z piaskiem. Niestety, nie udało się całkowicie uszczelnić przecieku.

– Woda w rowach głównych nieznacznie przybrała. Poziom wody na osiedlowych ciekach wodnych wciąż utrzymujemy na poziomie bezpiecznym – informują strażacy z OSP Przytór.

W dzielnicy Przytór-Łunowo woda zatrzymała się na 602 cm.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

14 stycznia w rocznicę tragedii promu „Jan Heweliusz”

Opublikowano

w dniu

We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. 

We wtorkowych uroczystościach udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, instytucji, zakładów pracy, świnoujskich szkół, harcerze. 

O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie.

Następnie delegacje złożą kwiaty przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz znajdującej się tuż obok pamiątkowej tablicy poświęconej tragedii promu m/f „Jan Heweliusz”.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Silny wiatr łamie drzewa. Lepiej nie wchodzić do parków

Opublikowano

w dniu

Wiejący od piątku silny wiatr łamie drzewa. Dlatego Urząd Miasta w Świnoujściu apeluje o ograniczenie wizyt w parkach, skwerach i cmentarzach.

Nawet po ustaniu podmuchów wiatru, wciąż należy unikać terenów zadrzewionych. Wszystkie te miejsca muszą zostać jeszcze sprawdzone przez służby pod kątem bezpieczeństwa.

Nie należy także parkować samochodów w pobliżu drzew – złamane konary i powalone drzewa stanowią poważne zagrożenie dla pojazdów i ich pasażerów.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524