Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rok 2024 na zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowano

w dniu

Rekordowe blisko 10 miliardów złotych – taka jest wartość inwestycji o łącznej długości 233 km, które są w realizacji na koniec 2024 roku na zachodniopomorskich drogach krajowych. Było to możliwe w dużej mierze dzięki podpisaniu w 2024 roku kolejnych umów na realizację inwestycji – sześciu odcinków S10 od Stargardu do Wałcza i czterech obwodnic o łącznej wartości 3,84 mld zł.

W roku 2024 oddaliśmy też do ruchu trzy nowe trasy – połączenie DK11 z S6 w Kołobrzegu, ostatni fragment obwodnicy Koszalina na S6 i obwodnicę Gryfina na DK31. Na koniec roku ogłosiliśmy również przetarg na realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 – trasy z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. 

Drogi oddane do ruchu w 2024 roku

Pierwszą z zakończonych w 2024 roku inwestycji był odcinek DK11 od ronda Janiska (im. Jerzego Patana) w Kołobrzegu do węzła Kołobrzeg Wschód na S6. Dwujezdniowa trasa o długości 1,5 km była kluczowa dla dopełnienia układu komunikacyjnego w Kołobrzegu. Oddanie drogi w marcu tego roku oznaczało zmianę przebiegu DK11 – przejęcie przez GDDKiA wybudowanych przez samorząd fragmentów obwodnicy Kołobrzegu prowadzących do portu oraz utratę kategorii drogi krajowej przez dotychczasową DK11 Kołobrzeg – Koszalin.

Od połowy czerwca kierowcy mogą ominąć Koszalin drogą ekspresową S6. Było to możliwe dzięki oddaniu do ruchu ostatniego odcinka obwodnicy o długości 4,6 km od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód, w tym estakady o długości 800 m poprowadzonej nad linią kolejową Koszalin – Słupsk i obszarem o skomplikowanej budowie podłoża.

Obwodnica Gryfina w ciągu DK31 została uruchomiona 17 grudnia. To pierwsza zakończona inwestycja z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim. Jednojezdniowa droga o długości 5,6 km od wschodu omija Gryfino, wyprowadzając z miasta ruch tranzytowy w kierunku Chojny.

Kontynuacja budowy S3 i S6

W 2024 roku zrealizowany został znaczący zakres prac budowlanych na S3 Świnoujście – Troszyn. Obecnie na większości tej trasy kierowcy jeżdżą już jedną z jezdni przyszłej dwujezdniowej drogi ekspresowej. W I kwartale przyszłego roku planowane są kolejne zmiany organizacji ruchu. Przejazd drogą będzie stopniowo udrażniany – zwłaszcza w rejonie Świnoujścia, Wolińskiego Parku Narodowego i miejscowości Dargobądz. Całkowite oddanie trasy planowane jest w II kwartale przyszłego roku.

Od 2023 roku budujemy S6 od końca obwodnicy Koszalina i Sianowa do początku obwodnicy Słupska. Realizacja drogi o długości 46 km jest już dość zaawansowana. Na wielu jej odcinkach wykonano już warstwy bitumiczne nawierzchni. Zakończonych jest też większość prac przy obiektach mostowych, w tym nasunięte są oba przęsła mostu na rzece Wieprza w rejonie Sławna o długości 222 metrów. Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kwartale przyszłego roku. 

Start robót na S11 Bobolice – Szczecinek

Nową inwestycją, dla której w 2024 roku ruszyły roboty, jest odcinek drogi ekspresowej S11 od końca oddanej do ruchu w ubiegłym roku S11 Koszalin – Bobolice do początku funkcjonującej od 2019 roku obwodnicy Szczecinka. Prace przy budowie drogi o długości 24,5 km ruszyły wiosną tego roku. Trwa budowa mostów i wiaduktów, wzmacnianie podłoża oraz powstają nasypy i wykopy. Wykonano też pierwsze fragmenty podbudów z kruszywa. Na placu budowy pojawiła się wytwórnia mas bitumicznych. W przyszłym roku zaczną powstawać już nawierzchnie drogowe. Zakończenie prac planowane jest w 2026 roku. 

Droga S10 połączy Szczecin z Piłą

Droga ekspresowa S10 na odcinkach łączących Szczecin z Piłą wkroczyła w 2024 roku w fazę realizacji. Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę sześciu odcinków na terenie województwa zachodniopomorskiego łączących Stargard z Wałczem oraz odcinek Wałcz – Piła na terenie Wielkopolski (realizowany przez Oddział GDDKiA w Poznaniu). Do kompletu brakuje jeszcze ostatniego odcinka (Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo), gdzie po wyroku sądowym musieliśmy wykluczyć jednego z oferentów i ponownie zbadać oferty (w ostatnich dniach wybraliśmy tu ofertę najkorzystniejszą). Umowę na ten odcinek powinniśmy podpisać w I kwartale przyszłego roku W 2028 roku planowane jest zakończenie realizacji całej S10 Szczecin – Piła. 

Kolejne obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic w realizacji

W kwietniu przyszłego roku planujemy zakończenie realizacji obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Kolejne inwestycje przeszły w tym roku do realizacji. Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę czterech innych obwodnic – Szwecji, Rusinowa i Wałcza na DK22 oraz Stargardu na DK20. Dla obwodnicy Szwecji przygotowano już projekt budowlany i w grudniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 pod koniec września ruszył przetarg na budowę. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13). Natomiast w dniu 20 grudnia wystartował przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Złocieńca w ciągu DK20.

Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, w związku z rozstrzygnięciem sądu, wymagane jest ponowne uzyskanie decyzji środowiskowej. 

Przetargi na nowe inwestycje

We wrześniu tego roku wystartował przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13, czyli nowego węzła łączącego autostradę A6 z przyszłą Zachodnią Obwodnicą Szczecina i DK13. Przetarg ten obejmuję również budowę obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6. 20 grudnia poznaliśmy oferty wykonawców. W przyszłym roku powinniśmy podpisać umowę i rozpocząć roboty, które mają się zakończyć w 2028 roku.

W października proces przetargowy ruszył również dla obwodnicy Bobolic w ciągu DK25. Nowa trasa o długości 1,1 km od południa ominie miasto. W połowie grudnia poznaliśmy oferty wykonawców, które obecnie są sprawdzane i oceniane. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na koniec 2027 roku.

Rok 2024 był kluczowy pod względem doprowadzenia do finału procesu przygotowawczego dla inwestycji, które będą wieńczyły układ dróg szybkiego ruchu Pomorza Zachodniego – Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Odebraliśmy projekt budowlany, czyli szczegółową dokumentację dla wszystkich trzech odcinków realizacyjnych trasy o łącznej długości 50 km. Na koniec września zostały złożone wnioski o wydane decyzji ZRID. Trwa również uzyskiwanie decyzji ZRID dla powiązanej z nową S6 obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10, wspólnej inwestycji GDDKiA i miasta Szczecin.

Milowy krok dla Zachodniej obwodnicy Szczecina nastąpił 17 grudnia, gdy wystartowały postępowania przetargowe na realizację. W przyszłym roku planujemy podpisanie umów. Odcinki Kołbaskowo – Police powinny być zakończone w 2028 roku, a odcinek Police – Goleniów, w ramach którego powstanie tunel o długości 5 km, będzie gotowy w 2032 roku. 

Inwestycje na sieci drogowej

Poza obwodnicami i drogami ekspresowymi realizujemy również inne zadania inwestycyjne na drogach krajowych. Pod koniec października podpisaliśmy umowę na kompleksową przebudowę DK22 na odcinku Ostrowiec – Szwecja o długości 2,9 km. Zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia dostosowana do obciążenia 11,5 t/oś, przebudowa skrzyżowania i wybudowana wzdłuż drogi ścieżka pieszo-rowerowa. Trasa ma być gotowa na koniec 2026 roku. Prowadzone są też prace przygotowawcze dla przebudowy pozostałych odcinków DK22 w woj. zachodniopomorskim. W 2024 roku ogłosiliśmy również przetargi na opracowanie dokumentacji dla przebudowy DK25 od Bobolic do Białego Boru. Oferty wybraliśmy w grudniu, w przyszłym roku ruszą tu prace przygotowawcze.

Rok 2024 był również czasem finalizacji zdecydowanej większości zadań z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Od 2021 roku doświetliliśmy około 600 przejść dla pieszych – niemal wszystkie na zachodniopomorskich drogach krajowych. Program obejmował również między innymi 24 chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, siedem sygnalizacji i 8 wysp spowalniających i azyli. Kilka zadań, w tym ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż DK10 Łowicz Wałecki – Mirosławiec, DK25 Bobolice – Porost czy spowolnienie ruchu drogowego w Siemczynie przy DK20 będą jeszcze kończone w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Źródło: GDDKiA Szczecin

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Polscy armatorzy promowi się połączą

Opublikowano

w dniu

Zarządy spółek, których promy zarządzane są przez Unity Line (Grupa Polska Żegluga Morska i Euroafrica Linie Żeglugowe) oraz Polferries (Polska Żegluga Bałtycka) ogłaszają rozpoczęcie współpracy pod wspólną marką POLSCA Baltic Ferries. To przełomowe partnerstwo otwiera nowy rozdział w historii polskiej żeglugi promowej, wzmocnienie pozycji i udziałów w rynku promowych przewozów pasażerskich i towarowych w relacjach transportu morskiego między Skandynawią i Kontynentem.

Pierwszym, oficjalnym krokiem było podpisanie umowy o współpracy podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 maja 2025 r. o godzinie 10:30 w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie. W wydarzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Arkadiusz Marchewka oraz licznie zaproszeni goście i dziennikarze.

POLSCA – korzyści dla pasażerów i partnerów biznesowych

Połączenie sił Unity Line i Polferries pozwoli wykorzystać wieloletnie doświadczenie, tradycję oraz potencjał obu firm, zdobywając zaufanie klientów i partnerów na rynku przewozów pasażerskich oraz towarowych. Integracja pod marką POLSCA Baltic Ferries przyniesie szereg korzyści, w tym: 

  •             rozbudowę siatki połączeń promowych,
  •             bezpieczeństwo dwóch stabilnych operatorów promowych,
  •             wyjątkowe standardy obsługi pasażerów i przewoźników,
  •             inwestycje w nowoczesną, ekologiczną flotę oraz innowacyjne rozwiązania,
  •             umocnienie pozycji Polski na rynku transportu morskiego.

 Wszystkie dotychczasowe rezerwacje i obsługa pozostają bez zmian – działania integracyjne prowadzone są z myślą o komforcie podróżujących i partnerów biznesowych.

POLSCA – proces integracji

Trwają intensywne prace nad dopracowaniem szczegółów operacyjnych i formalnych. Powstanie nowej spółki POLSCA Baltic Ferries podlegać będzie procedurze uzyskania stosownych pozwoleń na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Jest to ostatni etap wprowadzenia nowego, największego operatora na polski rynek usług promowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zanim wsiądziesz za kółko – dmuchnij! Alkomat stanął na promenadzie

Opublikowano

w dniu

W połowie maja, firma PROMILER, zamontowała w centrum Świnoujścia pierwszy na świecie, ogólnodostępne urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Skorzystać z niego można już teraz przy promenadzie. ALKOSŁUPEK PROMILER to kolejny krok, który firma podejmuje w drodze do zwiększenia świadomości społecznej Polaków na temat trzeźwości.

Po sukcesie ALKOSŁUPKA PROMILER w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy oraz Jaworzynie Krynickiej firma zdecydowała się rozszerzyć projekt na kolejne miasto, jakim jest Świnoujście. Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości, korzystając z pionierskiego rozwiązania. ALKOSŁUPEK PROMILER asystuje w przeprowadzeniu poprawnego pomiaru, a intuicyjne komunikaty pojawiają się na dużym, czytelnym ekranie.

Promenada znajdująca się w sercu Świnoujściu, nie jest przypadkowym miejscem na instalacje urządzenia. Centrum przyciąga wiele osób, w tym turystów, decydujących się na odwiedzenie lokalnych barów, restauracji i klubów.

Stworzenie ALKOSŁUPKA PROMILER zajęło wiele lat. Skomplikowana technologia, którą stosuje się w precyzyjnych alkomatach dobrej jakości, wymaga specyficznych warunków. Dotyczy to między innymi wilgotności czy temperatury. Eksperci PROMILER specjalizują się w dostarczaniu urządzeń do zadań specjalnych. Z alkomatów produkowanych przez firmę niezmiennie korzystają służby mundurowe – alkomaty muszą pracować bez zarzutu i w różnych sytuacjach. Wiedza i doświadczenie zdobywane podczas realizacji wcześniejszych projektów, pozwoliły na osiągnięcie sukcesu.

Autorzy projektu podkreślają, że jego celem jest ułatwienie dostępu do badania organizmu po spożyciu alkoholu. Nie powinien być on elementem gier. Dotyczy to w szczególności sprawdzania, który z uczestników zabawy będzie miał najwyższą zawartość alkoholu we krwi, ponieważ limit pomiaru wynosi 1,5 ‰. Pomiar jest całkowicie anonimowy – firma PROMILER nie zbiera żadnych danych od osób przeprowadzających badanie. Jego koszt to około 6 zł, a aby zapłacić należyskorzystać z terminala znajdującego się w urządzeniu. ALKOSŁUPEK PROMILER to projekt komercyjny, a miasto nie partycypuje w kosztach realizacji.

Marka PROMILER to laureat nagrody Lider Bezpieczeństwa Państwa, która jest przyznawana pod patronatem Prezydenta RP oraz prestiżowego magazynu Forbes. Tworzy ją zespół najlepszych specjalistów zajmujących się produkcją, jak i dystrybucją profesjonalnych urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu we krwi. Z rozwiązań PROMILER korzysta policja, wojsko i wielu wymagających użytkowników indywidualnych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Postępy budowy garażu dla OSP Przytór – prace idą zgodnie z planem

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

Prace przy budowie garażu dla nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP w Przytorze przebiegają zgodnie z planem. Inwestycja, której zakończenie zaplanowano na początek lipca, ma na celu stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania nowego wozu strażackiego Volvo.

Wczoraj na plac budowy trafiły stalowe konstrukcje, które stanowią fundament przyszłego garażu. Dziś ekipa budowlana rozpoczęła montaż tych elementów. Proces budowy przebiega sprawnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem.

„Cieszymy się, że wszystko idzie zgodnie z planem. To ważna inwestycja, która zapewni bezpieczne miejsce do przechowywania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Volvo. Garaż będzie przestrzenią, w której strażacy będą mogli go bezpiecznie zaparkować i błyskawicznie ruszyć do działań w razie potrzeby” – mówi Arkadiusz Mazepa, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Zakończenie inwestycji planowane jest na początek lipca, a więc już za kilka tygodni strażacy będą mogli korzystać z nowoczesnego garażu.

Inwestycja ma na celu nie tylko poprawę warunków pracy strażaków, ale także zwiększenie efektywności działań ratunkowych w rejonie Przytoru.

 Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiana organizacji ruchu na ul. Staszica i Batalionów Chłopskich – przebudowa sieci ciepłowniczej

Opublikowano

w dniu

Mieszkańców ulic Staszica, Batalionów Chłopskich oraz okolicznych terenów czekają czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego. W dniach od 19 do 23 maja 2025 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prowadzić będzie w tym rejonie prace związane z przebudową osiedlowej sieci ciepłowniczej.

Prace przy modernizacji sieci ciepłowniczej mają na celu poprawę infrastruktury technicznej w tej części miasta. W związku z planowanym ich przeprowadzeniem od poniedziałku 19 maja do piątku 23 maja konieczne będzie zamknięcie skrzyżowania ulic Staszica i Batalionów Chłopskich, co oznacza całkowity brak możliwości przejazdu w tym miejscu.

W celu zapewnienia płynności ruchu, odcinek ulicy Staszica od Batalionów Chłopskich do ulicy Rybaki zostanie tymczasowo przekształcony w ulicę dwukierunkową. Jednocześnie na ulicy Batalionów Chłopskich, na odcinku od Staszica do ulicy Kościuszki, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, ze zmienionym kierunkiem jazdy – w stronę ulicy Kościuszki. Kierowcy będą mogli korzystać z objazdów również sąsiednimi ulicami.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności oraz o przestrzeganie tymczasowego oznakowania poziomego i pionowego.
Za wszelkie niedogodności związane z utrudnieniami w ruchu drogowym przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrola straży miejskiej z nietypowym finałem

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 15 maja, w godzinach przedpołudniowych, patrol Straży Miejskiej w Świnoujściu zatrzymał kierowcę, który wjechał w rejon objęty zakazem ruchu (znak B-1) na ulicy Słowackiego, w nadmorskiej dzielnicy miasta. Z pozoru rutynowa interwencja szybko przybrała poważniejszy obrót.

Podczas kontroli okazało się, że kierowcą jest cudzoziemiec posługujący się kartą pobytu, której ważność wygasła ponad cztery i pół roku temu. Za wykroczenie drogowe mężczyzna został ukarany mandatem karnym, jednak funkcjonariusze nabrali uzasadnionych wątpliwości co do legalności jego pobytu na terytorium Polski.

Strażnicy miejscy wezwali na miejsce patrol Straży Granicznej, który przejął dalsze czynności. Interwencja przebiegła spokojnie, bez zakłóceń.

To kolejny przykład skutecznego działania miejskich służb porządkowych oraz dobrej współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne w Świnoujściu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kwaśniewski, Belka, Kowal. Baltic Business Forum po raz kolejny w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Baltic Business Forum

Świnoujście ponownie stanie się centrum debat o przyszłości Europy i Ukrainy. W dniach 26–28 maja w Radisson Blu Resort odbędzie się 17. edycja Baltic Business Forum, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne forum, organizowane pod hasłem „Polska – Europa – Unia Europejska”, zbiega się z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co dodatkowo podnosi rangę wydarzenia.

Już pierwszego dnia konferencji odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem Joanny Agatowskiej, Prezydenta Świnoujścia, Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Jacka Piechoty, Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Inauguracyjne wystąpienia wygłoszą również prof. Paweł Kowal – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.

Tegoroczna edycja Baltic Business Forum skoncentruje się na współpracy z Ukrainą, odbudowie jej gospodarki i perspektywach członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. W Świnoujściu pojawią się przedstawiciele najwyższych szczebli administracji publicznej Ukrainy, w tym wiceministrowie gospodarki, rozwoju terytorialnego i infrastruktury, a także ambasadorowie, liderzy bankowości i organizacji międzynarodowych. Szczególną uwagę poświęcono zmianom gospodarczym, jakie zaszły w Ukrainie od wybuchu pełnoskalowej wojny – deoligarchizacji, militaryzacji przemysłu, cyfryzacji i relokacji firm.

Obok wątków politycznych, istotne miejsce w programie zajmują kwestie energetyczne. Uczestnicy będą rozmawiać o partnerstwie energetycznym między UE a Ukrainą, bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej oraz przyszłości energetyki odnawialnej i jądrowej. Udział w tych panelach wezmą przedstawiciele PGE, Energoatomu, Gas TSO of Ukraine, a także eksperci z sektora biogazu i energetyki strategicznej.

Równie istotna będzie debata o doświadczeniach Polski w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską i tym, co z nich może wynieść Ukraina. Swój głos zabiorą m.in. ambasador Jan Truszczyński, były główny negocjator członkostwa Polski w UE, oraz ukraińska deputowana Ivanna Klympush-Tsintsadze.

Szczególnym wydarzeniem będzie zamknięte spotkanie „Ukraine Roundtable for Strategic Understanding and Engagement 2 (PURSUE 2)”, poświęcone strategicznym aspektom odbudowy Ukrainy i angażowania inwestorów międzynarodowych w proces transformacji tego kraju. Forum będzie również okazją do powołania Klubu Ukraine Facility – platformy współpracy instytucji rozwojowych i finansowych na rzecz wsparcia ukraińskiej gospodarki.

Drugi dzień Forum zainaugurują wystąpienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra Artura Balazsa, którzy przypomną kulisy narodowego konsensusu politycznego, jaki doprowadził Polskę do wejścia do Unii. W kolejnych godzinach rozmawiano będzie o bezpieczeństwie Morza Bałtyckiego, militarnej współpracy Polski i Ukrainy oraz roli przemysłu obronnego. Debaty zgromadzą przedstawicieli MON, PGZ, Northrop Grumman Polska i Ukroboronpromu.

Trzeciego dnia Forum uczestnicy skoncentrują się na bezpieczeństwie żywnościowym i konkurencyjności rolnictwa, a także na społecznych skutkach wojny – losie kobiet, weteranów i przesiedleńców.

Baltic Business Forum nie ogranicza się do oficjalnych wystąpień i paneli. To także platforma kontaktu środowisk samorządowych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu z różnych krajów. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego zostaną zaprezentowane dobre praktyki współpracy lokalnej pomiędzy polskimi i ukraińskimi samorządami.

Zakończenie Forum zaplanowano na 28 maja w godzinach popołudniowych. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników – polityków, przedsiębiorców, inwestorów i ekspertów – z Polski, Ukrainy, krajów UE i partnerów międzynarodowych. Świnoujście, jako miasto-gospodarz, ponownie staje się miejscem ważnych rozmów o przyszłości kontynentu, odbudowie sąsiedniego kraju i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo regionu.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524