Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Samorządowcy przyłączają się do apelu: niemal 2 miliony Polaków nie ma apteki w gminie

Opublikowano

w dniu

Jak wskazują dane rządowego Rejestru Aptek oraz GUS, niemal 2 miliony (1,8 mln) mieszkańców nie ma apteki na terenie swojej gminy. Z kolei około 400 tys. osób nie ma dostępu nawet do punktu aptecznego. „Apteka dla Pacjenta” to ogólnopolska akcja Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, która ma zwrócić uwagę decydentów na problem nierównego dostępu do leków i opieki farmaceutycznej wśród polskich pacjentów. Organizacja wystosowała apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o zapewnienie równego dostępu do aptek, pod którym właśnie zbiera podpisy.

16 grudnia odbyła się konferencja prasowa pt. „Apteka dla Pacjenta nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem wiele perspektyw”, podczas której przedstawiciele: gmin, parlamentu, administracji publicznej, farmaceutów, przedsiębiorców i pracodawców spotkali się w celu międzyśrodowiskowego dialogu. Tomasz Michałek, dyrektor Biura Zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” zaznaczał wagę problemu z perspektywy pacjentów:

Nasze kwietniowe badanie >>Apteka dla Pacjenta<< wykazało, że pacjenci chcą, aby apteki były blisko aż 80 proc. ankietowanych kieruje się tym kryterium przy wyborze placówki. Z drugiej strony, mamy około 80 gmin w Polsce pozbawionych zupełnie aptek i nawet punktów aptecznych, co daje nam około 400 tys. osób bez dostępu do leków i opieki farmaceutycznej. W sytuacji, w której najbliższa taka placówka jest 20 km i więcej od pacjenta, który jest niesamodzielny i osamotniony, to jak wyrok na jego zdrowie. Powinniśmy zatroszczyć się o sytuację tych osób i samorządów, powstrzymując trend zamykania aptek na rzecz ich ponownego otwierania podkreślał.

Co czwarta gmina bez apteki i punktu aptecznego od ponad 5 lat

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” wśród gmin pozbawionych zarówno apteki, jak i punktu aptecznego wynika, że co czwarta gmina znajduje się w takiej sytuacji już od ponad 5 lat. Z kolei aż połowa badanych (50 proc.) wskazała, że najbliższa apteka jest oddalona od 10 do 20 km od ich miejscowości.

Nie jesteśmy dużą gminą, ale naszym mieszkańcom zdecydowanie przydałby się łatwiejszy dostęp do apteki. Najbliższa znajduje się kilkanaście kilometrów od naszej gminy i niestety dotarcie do niej stanowi problem dla mieszkańców. W Podedwórzu nie ma już takiej placówki od około 5 lat, a mieszkańcom bardzo jej brakuje zwłaszcza kiedy trzeba szybko podać leki np. choremu dziecku” –mówi Monika Mackiewicz-Drąg, wójt gminy Podedwórze z woj. lubelskiego.

70 proc. gmin biorących udział w badaniu wskazało, że ich mieszkańcy potrzebują apteki ogólnodostępnej. Na pytanie, czy do najbliższej apteki można łatwo i sprawnie dojechać komunikacją publiczną, niemal 42 proc. deklaruje, że „zdecydowanie nie” lub „raczej nie”.

W naszej gminie brakuje apteki już od ponad 5 lat, a do najbliższej oddalonej o ok. 10 km nie ma komunikacji publicznej. W niedługiej perspektywie nie wyobrażam sobie, aby ta sytuacja miała się nie zmienić. Dysponujemy nawet lokalem z możliwością adaptacji pomieszczeń na potrzeby utworzenia apteki w centralnym punkcie miejscowości w bezpośrednim sąsiedztwie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Niechlowie” – tłumaczy Karol Czapla, wójt gminy Niechlów z woj. Dolnośląskiego.

Apel do minister Izabeli Leszczyny

Podczas konferencji prasowej Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” ogłosiła, że kieruje otwarty apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, wnosząc o: realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia przez zapewnienie równego dostępu do aptek jako miejsc zaopatrzenia w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz świadczenia usług opieki farmaceutycznej”. Treść apelu została zaprezentowana podczas debaty z zaproszeniem dołączenia do grona sygnatariuszy. Jak czytamy dalej, organizacja wzywa do podjęcia systemowych działań ułatwiających dostęp pacjentów do farmaceutów i aptek, przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.

Równy dostęp do leków i opieki farmaceutycznej, to nic innego jak realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia naszych obywateli. Nie powinno być to przywilejem. Tym bardziej dostęp do usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach, jak np. szczepienia, jest niezwykle istotny, bo dzięki takim usługom możemy zabezpieczać zdrowie obywateli” – mówi Mariusz Kisiel, farmaceuta.

Środowisko pacjenckie postuluje zmianę toru dyskusji dotyczącej przyszłości rynku aptecznego w kierunku pacjenta oraz o stworzenie przepisów regulujących rynek apteczny z myślą przede wszystkim o jego rozwoju w interesie pacjenta. Z apelem kierowanym do minister zdrowia można zapoznać się na www.niesamodzielnym.pl.

Źródło informacji: Koalicja Na pomoc niesamodzielnym

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM przekazał pieniądze na kursowanie linii autobusowej

Opublikowano

w dniu

W 2024 roku właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM w formie darowizny przekazała Miastu Świnoujście 200 tys. złotych. To z tych środków zostało sfinansowane kursowanie sezonowego autobusu linii 51 dowożącego pasażerów na plażę w Przytorze. Mogli z niego korzystać mieszkańcy Warszowa, Przytoru – Łunowa oraz Karsiboru.

Darowizna to efekt rozmów pomiędzy spółką GAZ-SYSTEM a samorządem Świnoujścia. Samorząd Świnoujścia zwracał uwagę na potrzebę maksymalnego zredukowania uciążliwości związanych z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół Terminalu LNG w Świnoujściu, która została wprowadzona przez służby państwowe.

Działania spółki w ten sposób zapewniły zapewnić swobodny dojazd do plaży w okolicy Podziemnego Miasta.

Negocjacje w sprawie sfinansowania transportu na plażę trwały od czerwca. Autobus kursował od 1 lipca 2024 r. do 1 września 2024 r. W tym czasie autobusy przewiozły ponad 17.700 pasażerów.

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. wykonała łącznie 22 521 km w miesiącach: lipiec, sierpień na linii komunikacyjnej nr 51 objętej dofinansowaniem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Szczecinie powstały świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Naukowczynie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przed świętami upiekły pierniki zawierające w 15 procentach mąkę owadzią, by przekonać konsumentów, że produkty spożywcze z owadów są zdrowe i bezpieczne.

Pierniczki w kształcie gwiazdek, choinek, bałwanków powstały w jednej z pracowni Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (WBiHZ) ZUT w Szczecinie. Do wyrobu świątecznych ciasteczek wykorzystano mąkę orkiszową, siemię lniane, przyprawę korzenną, wodę, miód i mąkę ze świerszcza domowego.

„Owady, które są dopuszczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta, są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, białka o wysokiej wartości odżywczej, kwasów tłuszczowych nienasyconych, szczególnie kwasu laurynowego, który ma właściwości wspomagające nasz układ odpornościowy” – podkreśliła w rozmowie z PAP mgr inż. Jagoda Kępińska-Pacelik z WBiHZ ZUT.

Szczecińskie naukowczynie prowadzą badania m.in. nad wykorzystaniem owadów w produkcji spożywczej. Według Kępińskiej-Pacelik mąka z owadów to „produkt przyszłości”, który poprawi bezpieczeństwo żywnościowe.

„Niektóre regiony świata już teraz mają problem z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych mieszkańców, ale problem ten będzie się rozszerzał. Populacja stale się zwiększa. Mogę śmiało powiedzieć, że owady są naszą przyszłością” – oceniła doktorantka ZUT.

Podkreśliła, że wyroby z mąki owadziej są zdrowe i bezpieczne dla konsumentów. Pierniczki z dodatkiem „świerszczy” określiła jako połączenie tradycji z innowacją. Zaznaczyła, że w recepturze wypieków zawartość mąki z owadów może być wyższa niż 15 proc.

„Zrobiłyśmy to tak, żeby nie przysłonić smaku pierniczkowego, żeby nie zniechęcać do spróbowania. Główny smak to mąka orkiszowa i przyprawy korzenne” – wyjaśniły Patrycja Chmielewska i Małgorzata Bielecka, studentki trzeciego roku kynologii na ZUT, które ugniatały ciasto.

Kępińska-Pacelik zaznaczyła, że głównym problemem w upowszechnieniu produktów spożywczych z owadów jest entomofobia. Owady wywołują lęk, obrzydzenie itd., chociaż w wielu regionach świata są tradycyjną żywnością. Także w diecie zwierząt nie są niczym nowym. „Badania pokazują, że u niektórych psowatych nawet 60 procent treści pokarmowej to są właśnie owady” – powiedziała Kępińska-Pacelik.

Oceniła, że mąkę ze świerszczy będzie konsumentom łatwiej zaakceptować niż „całego ususzonego świerszcza”.

Dr hab. inż. Wioletta Biel z Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych WBiHZ, która w czwartek na ZUT wygłosiła wykład „Świąteczny stół przyszłości: dlaczego owady jadalne podbijają gastronomię i pet food” w rozmowie z mediami podkreśliła, że tradycyjnego schabowego czy świątecznego karpia w galarecie na pewno nie zastąpią „owady w galarecie”.

„Ale liczę na to, że naszymi badaniami uda się przekonać osoby, które postrzegają owady negatywnie, dla których owady są tabu żywieniowym, żeby jednak chociaż elementy z owadów, chociażby mąkę z owadów (zaakceptowali) jako element w produktach spożywczych” – powiedziała Biel.

Wyjaśniła, że dodatki owadzie mogą być stosowane przy wypieku pieczywa, produktów cukierniczych, a także w makaronach, batonach proteinowych, a nawet burgerach wołowych, pasztetach czy lodach. Zwróciła uwagę, że takie produkty są już dostępne w sklepach stacjonarnych. A do niedawna można było je kupić tylko w internecie. Podkreśliła, że jeśli w składzie są owady jadalne, informacja o tym musi być na etykiecie.

Podkreśliła, że owady nie tylko podnoszą wartość odżywczą produktów, ale zawierają białka, które „mają właściwości technologiczne, strukturotwórcze”, czyli zastępują chemiczne dodatki. „Można przekonywać konsumentów, że jak zastosujemy białko owadzie, to będzie mniej dodatków, których się boimy, bo białko owadzie ma właściwości emulgujące, żelujące” – stwierdziła Biel.

Przypomniała, że w krajach UE dopuszczone do konsumpcji przez człowieka są cztery gatunki owadów: mącznik młynarek, szarańcza wędrowna, pleśniakowiec złocisty i świerszcz domowy. Jako paszę można stosować też muchę czarną, muchę domową i dwa gatunki świerszczy (świerszcz bananowy, świerszcz kubański).

Naukowczynie ZUT podkreśliły, że owady zawierają dużo więcej białka niż zwierzęta rzeźne (drób, wołowina, wieprzowina). „Nawet dwukrotnie więcej białka czy tłuszczu niż np. kurczak” – podkreśliła w rozmowie z PAP Kępińska-Pacelik.

Zwróciła też uwagę, że hodowla na masową skalę np. świerszczy jest tańsza i bardziej przyjazna środowisku niż hodowla zwierząt. Zajmuje mniej miejsca, wymaga mniejszego nakładu pracy. Do „skarmiania” owadów można wykorzystać pozostałości po przetwórstwie produktów roślinnych. „Owady ekspresowo się rozmnażają, ekspresowo osiągają postać dorosłą, którą możemy przeznaczyć na cele konsumpcyjne, chociaż najczęściej stosuje się po prostu larwy” – zaznaczyła doktorantka ZUT. „W Polsce jest już kilka przedsiębiorstw, które na dużą skalę zajmują się hodowlą owadów” – podsumowała.

W przepisach UE pierwszy owad jadalny (mącznik) został zatwierdzony w maju 2021 r. Później rozporządzenie ws. nowej żywności zostało rozszerzone o szarańczę wędrowną, świerszcza domowego, a w styczniu 2023 r. o chrząszcza pleśniowego.(PAP)

tma/ bar/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mobilna stacja monitoruje jakość powietrza w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu zamontowano mobilną stację monitoringu jakości powietrza. Urządzenie postawiono na osiedlu Warszów przy ulicy Białoruskiej.

Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary w zakresie: pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 oraz manualne pomiary pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Dane z pomiarów automatycznych dostępne są na mapie „Bieżących danych pomiarowych” portalu „Jakość Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Dane z pomiarów manualnych, po oznaczeniu w laboratorium, publikowane są w Banku danych pomiarowych portalu „Jakość Powietrza GIOŚ”.

Miejscowość Świnoujście w której stanęła stacja, znajduje się w strefie podlegającej ocenom jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim. Wyniki uzyskane w 2025 roku na stacji  w Świnoujściu zostaną uwzględniane w ocenie jakości powierza za rok 2025.

Link do wyników:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current 

Wyniki można zobaczyć klikając na zieloną kropkę albo wchodząc przez bank danych pomiarowych.

Link do instrukcji dotyczącej aplikacji mobilnej:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

W telefonie trzeba w Sklepie Play wyszukać „Jakość powietrza w Polsce” i ją zainstalować.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piłka siatkowa chłopców w ramach Licealiady 2024/2025

Opublikowano

w dniu

W środę 18 grudnia 2024 r., w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Siatkowej  chłopców  w ramach Licealiady. Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu.

Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:
LO MIESZKO;  CEZiT;  ZSM; STSG; WZDZ; LOGOS
Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w grupach do dwóch wygranych setów.
Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji oraz siatkarskich wymian, można było podziwiać umiejętności siatkarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniego seta. Po bardzo wyrównanej rywalizacji w kategorii chłopców: I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
III miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
IV miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji „LOGOS” w Świnoujściu
V miejsce  –  Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
VI miejsce – Społeczne Towarzystwo Szkoły Gimnazjalnej w Świnoujściu
Zwycięski zespół reprezentować będzie nasze miasto w ćwierćfinałach Mistrzostw Województwa (Region B).
Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez
Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jagoda i Krzysztof na zimowych zawodach pływackich

Opublikowano

w dniu

18 grudnia 2024 roku, w Koszalinie odbyły się Zimowe Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego w pływaniu. W gronie najlepszych pływaków naszego województwa, znalazło się dwoje reprezentantów Świnoujścia. W rywalizacji  roczników 2015 wzięli udział Jagoda Tomczak i Krzysztof Jaroni.

Krzysztof Jaroni, uczeń 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 1, aż trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Tytuły Mistrza Województwa zdobył kolejno w konkurencjach:

  • 50 m. w stylu grzbietowym –  z czasem 42,05
  • 50 m. w stylu klasycznym – z czasem 49,80
  • 100 m. w stylu zmiennym – z czasem 1:36,11

Jagoda Tomczak, uczennica 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 4,  stawiająca pierwsze kroki w pływackiej rywalizacji, bardzo dobrze zaprezentowała się na dystansie  50 m. stylem grzbietowym, w którym zajęła wysokie piąte miejsce.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Betlejemskie Światełko Pokoju trafi do domów świnoujścian

Opublikowano

w dniu

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Świnoujście, harcerze z Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali na ręce Prezydenta Miasta Joanny Agatowskiej oraz Przewodniczącego Rady Miasta Ryszarda Teterycza wszystkim mieszkańcom Świnoujścia „Betlejemskie Światełko Pokoju”.

Mieszkańcy chcący zabrać światełko do domu, mogą przyjść w sobotę o godz. 14.00 na plac Wolności w Świnoujściu. Harcerze będą się wtedy dzielić światełkiem. Ogień także za pośrednictwem miejscowych parafii trafi do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi przede wszystkim do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524