Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

20 listopada Światowy Dzień POChP pod hasłem „Poznaj funkcję swoich płuc”

Opublikowano

w dniu

Światowy Dzień POChP to globalna inicjatywa, która odbywa się co roku w listopadzie. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która nadal pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie, mimo że dużo wiadomo na temat sposobów jej zapobiegania, a przypadku wykrycia sposobów leczenia. Ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie była ona diagnozowana. Hasło tegorocznych obchodów „Poznaj funkcję swoich płuc” zwraca uwagę na znaczenie spirometrii, czyli badania czynnościowego układu oddechowego. Chociaż jest ono najważniejszym badaniem diagnostycznym służącym rozpoznaniu POChP, można je również stosować do pomiaru stanu zdrowia płuc przez całe życie w innych chorobach i zdrowiu. Umożliwia to wczesną diagnozę i szybkie wdrożenie właściwego leczenia wielu chorób płuc.

POChP co warto wiedzieć?

POChP to powszechna choroba przewlekła układu oddechowego. Objawia się trudnościami w oddychaniu i prowadzi do stałych, nieodwracalnych problemów z wydolnością płuc. Objawy te często rozwijają się stopniowo, co sprawia, że początkowo mogą być niezauważane lub bagatelizowane. W miarę jak choroba postępuje, stają się jednak coraz bardziej wyraźne i uciążliwe, przez co mogą znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Na POChP najczęściej chorują osoby palące papierosy (obecnie i w przeszłości), ale niebezpieczne może być także palenie bierne oraz narażenie na działanie szkodliwych substancji (pyłów, spalin, chemikaliów), zanieczyszczenie powietrza, astma, czynniki genetyczne, nawracające infekcje dróg oddechowych (zwłaszcza w dzieciństwie), gruźlica czy HIV.

Do najczęstszych objawów POChP należą: duszność (występująca okresowo lub codziennie, często przez cały dzień, początkowo obserwowana tylko podczas wysiłku, nasilająca się z upływem czasu, aż do odczuwanej nawet w stanie spoczynku), przewlekły kaszel, przewlekłe odkrztuszanie plwociny(najsilniejsze po przebudzeniu).

„Wczesna diagnoza i właściwe leczenie mogą pomóc w zahamowaniu postępu choroby i poprawie jakości życia pacjenta. Szybkie wykrycie POChP to podstawa, ponieważ choroba ta jest przewlekła i nieodwracalna. Odpowiednie leczenie może jednak pomóc w kontrolowaniu objawów i zapobieganiu dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia. Kluczowym badaniem w rozpoznaniu POChP jest spirometria z próbą rozkurczową” mówi dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG, Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Szacuje się, że w Polsce POChP może występować u ok. 2 mln osób, w tym ok. 80% przypadków tej choroby w naszym kraju ma postać łagodną lub umiarkowaną, ale w tym okresie najszybciej postępuje utrata funkcji płuc. Większość z nich jednak pozostaje nierozpoznana.

Zaostrzenie niebezpieczne zdarzenie w POChP

Zaostrzenie POChP to nagłe i gwałtowne nasilenie objawów choroby, które trwa zwykle 710 dni i wymaga intensyfikacji leczenia. Zaostrzenie objawia się nasileniem duszności, kaszlu oraz produkcji plwociny, może wiązać się także z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia chorego. Nasilenia choroby mogą pojawiać się m.in. w wyniku przeziębienia (infekcji wirusowej) czy zapalenia oskrzeli.Szczególnie niebezpieczny dla osób z POChP jest okres jesienno-zimowy ze względu na większą liczbę wirusowych i bakteryjnych infekcji dróg oddechowych.

Zaostrzenia nie tylko pogarszają jakość funkcjonowania chorych, ale również są niebezpieczne dla ich życia. Każde z nich, jeżeli nie jest właściwie leczone, może przyspieszać pojawienie się kolejnegozaostrzenia.

„Dlatego, jeżeli chory odczuwa nasilenie objawów POChP, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Umożliwi to podjęcie szybkiego i właściwego, a więc skutecznego leczenia. Zaostrzenie najłatwiej leczy się na początku, gdy objawy są jeszcze niewielkie – wyjaśnia prof. Boros – Niestety w naszym kraju, choć nie tylko, od lat poważny problem stanowi niezgłaszanie zaostrzeń lub zgłaszanie ich zbyt późno, jak również samodzielne ich leczenie w warunkach domowych. W konsekwencji przekłada się to na szybszy postęp choroby oraz gorsze funkcjonowanie chorego na co dzień” – dodaje prof. Boros.

Istotne też jest, aby chory pamiętał o zaostrzeniach, o sytuacjach, kiedy pogorszenie objawów trwało kilka dni oraz o nieplanowanych wizytach lekarskich z powodu nasilenia kaszlu czy duszności, a następnie zgłaszał to specjaliście podczas wizyty kontrolnej. Lekarz, aby skutecznie mógł wspierać pacjenta oraz zastosować u niego odpowiednie leczenie, musi znać przebieg jego choroby, a informacja o przebytych zaostrzeniach ma kluczowe znaczenie w decyzji o inicjacji nowoczesnego leczenia. Chorzy często mają trudności ze zidentyfikowaniem objawów POChP, dlatego warto, aby prowadzili dzienniczek, w którym każdego dnia będą swoje objawy zapisywać, a jeżeli coś ich zaniepokoi, powinni zgłosić się do lekarza.

Celem leczenia POChP jest łagodzenie objawów oraz zmniejszanie ryzyka zaostrzeń, spowolnienie postępu choroby, poprawa jakości życia i tolerancji wysiłku fizycznego, przeciwdziałanie pogarszaniu się czynności płuc i przedwczesnym zgonom.

Pilna potrzeba rozwiązań systemowych

Według prognoz na nadchodzące lata liczba chorych na POChP będzie się zwiększać. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami zarówno demograficznymi, jak i środowiskowymi, które wpływają na rozwój choroby takimi jak: starzenie się społeczeństwa i związane z tym współwystępowanie innych chorób, zanieczyszczenie środowiska, ograniczony dostęp do diagnostyki, np. badania spirometrycznego, brak rozwiązań systemowych, niewielka liczba programów przesiewowych dla grup ryzyka.

Autorzy raportu „Stan POChP w Polsce”, opracowanego w 2024 roku, wskazują na wyzwania istotne dla poprawy sytuacji w obszarze POChP. Są to: wczesne rozpoznanie POChP, zwłaszcza w grupach ryzyka, ułatwienie dostępu do podstawowej diagnostyki, czyli badania spirometrycznego, a także zmniejszenie częstości występowania POChP oraz jej zaostrzeń.

Mimo że POChP stanowi poważny problem o rosnącym znaczeniu, to w Polsce choroba nie jest wystarczająco uwzględniana w strategiach zdrowotnych, nie istnieje kompleksowy krajowy plan dotyczący chorób układu oddechowego, nie prowadzi się też rejestru pacjentów.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że jedna na trzy osoby z POChP jest diagnozowana dopiero w momencie hospitalizacji z powodu zaostrzenia choroby. Z kolei w ramach programu badań przesiewowych w kierunku raka płuca który to program obejmował kompleksową ocenę stanu zdrowia płuc, w tym wykonanie spirometrii stwierdzono, że prawie 20% badanych ma niezdiagnozowaną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Chorzy w Polsce mają dostęp do spirometrii, jednak nie wykonuje się jej tak często, jak to konieczne. Bardzo niskie są też: finansowanie ze środków publicznych terapii związanych z rzucaniem palenia oraz wskaźnik szczepień przeciwko infekcjom dróg oddechowych, które zaostrzają przebieg POChP.

„Wskaźniki szczepień okazują się niskie, mimo że szczepienia przeciwko grypie sezonowej, SARS-CoV-2 i pneumokokom są refundowane. Potrzebujemy podejścia kompleksowego, obejmującego kampanie informacyjne i zmiany strukturalne, aby umożliwić łatwy dostęp do szczepionek” – zauważa prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, prezydent-Elekt Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Ponadto autorzy raportu wskazują, jakie działania w celu poprawy obecnej sytuacji powinny podjąć osoby odpowiedzialne w naszym kraju za kształtowanie polityki zdrowotnej. Zwracają też uwagę na efektywniejsze wykorzystanie programów badań przesiewowych w kierunku raka płuca jako szansy na wcześniejsze wykrywanie POChP w grupach o podwyższonym ryzyku. Kolejne ważne kroki, jakie należałoby podjąć, to szkolenie i certyfikowanie pielęgniarek oraz innych pracowników służby zdrowia w zakresie diagnostyki układu oddechowego (w tym spirometrii). W zwalczaniu czynników ryzyka rozwoju oraz zaostrzeń POChP pomogłoby również zwiększenie liczby bezpłatnych działań związanych z rzucaniem palenia oraz szczepień przeciwko infekcjom układu oddechowego.

Kluczowa jest edukacja pacjentów z POChP

Kluczową rolę w zarządzaniu chorobą, poprawie jakości życia pacjentów, a także w zmniejszaniu liczby zaostrzeń i hospitalizacji, odgrywa odpowiednia edukacja. Może ona pomóc pacjentom w lepszym radzeniu sobie z chorobą, poprawić ich zaangażowanie w leczenie, a także wpłynąć na motywację do przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

Kampania edukacyjna pt. „Pokochaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” ma na celu podniesienie świadomości na temat zaostrzeń POChP i wynikających z nich skutków dla chorego, zwiększenie umiejętności rozpoznawania zaostrzeń i monitorowania niepokojących objawów, a także chęci zgłaszania ich we właściwym czasie i dobrego przygotowywania się do wizyt kontrolnych.

Na stronie internetowej kampanii www.pokochajpluca.pl chorzy znajdą cenne informacje o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, a także o aplikacji Moje POChP, która jest pierwszą polską aplikacją działającą na zasadzie elektronicznego dzienniczka. Ma ona pomóc pacjentom w efektywnym monitorowaniu objawów choroby, a tym samym w dobrym przygotowywaniu się do wizyt u lekarza. Z kolei lekarz, znając przebieg choroby, będzie mógł lepiej dostosować leczenie, czyli pomagać skuteczniej. Aplikacja zwiększa też szansę na rozpoznanie nasilenia objawów POChP i ewentualnych zaostrzeń.

Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać na telefon za pośrednictwem sklepu z aplikacjami (Google Play lub AppStore). Rejestracja nie jest wymagana. Z aplikacji można korzystać od razu po jej zainstalowaniu:

– Android: https://qr.short.az/MojePOChPAZimmunologiaandroid,

iOS: https://qr.short.az/MojePOChPAZimmunoloiaIOS.

Partnerem głównym kampanii „Pokochaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” jest Polska Koalicja Zdrowe Płuca. Partner merytoryczny: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Partner wspierający: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Inicjator: firma AstraZeneca.

Źródła danych:

[1] Dobek R. et al.: Ścieżka chorego na POChP w Polsce: stan obecny i pożądany kierunek zmian. Perspektywa specjalistów pulmonologów, Via Medica, Pneumonologia Polska, 2022; 3(1-2): 23-32.

[2] Greenstone M.: Postępowanie w pierwszej dobie zaostrzenia POChP, Medycyna po Dyplomie, 2010; 19(7): 36-41; https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/147/original/Strony_od_MpD_2010_07-10.pdf?1467967817 (data dostępu: sierpień 2024).

[3] Farnik M.: Silent Exacerbations: underreporting of COPD exacerbations in Poland, ERS, 2020; e-poster #2467.

[4] Serwis Ministerstwa Zdrowia: Mapy potrzeb zdrowotnych 2018; https://mpz.mz.gov.pl/wp-content/uploads/sites/4_old_0212/2018/05/uklad_oddechowy_20180531.pdf (data dostępu: sierpień 2024).

[5] Habashi L., Wait S., Whicher CH., Stan POChP w Polsce, Londyn: Partnerstwo na Rzecz Polityki Zdrowotnej. Data sporządzenia: sierpień 2024.

PL-20757

 

Źródło informacji: Biuro prasowe kampanii „Pokochaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Opłatek, barszcz z uszkami, kapusta z grochem. Wigilia dla potrzebujących w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym mieście odbyło się wigilijne spotkanie dla wszystkich potrzebujących i samotnych. 20 grudnia poczęstunek został zorganizowany w Sali MDK przy ul. Matejki.

Była wspólna modlitwa i tradycyjne dzielenie się opłatkiem.

Zaproszenie na wspólną wigilię przyjął ks. Piotr Superlak, kontradmirał Piotr Sikora i świnoujscy radni. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu oraz radni pomagali w nakładaniu potraw.

– Patrzę na Państwa i zapewniam, że w przyszłym roku zorganizujemy miejską wigilię. Dostępną dla każdego, bez wyjątku – powiedziała Joanna Agatowska Prezydent Miasta Świnoujście. W tym roku było dla nas ważne, abyście nie stali na zimnie i to się udało – dodała.

Na stole nie zabrakło wigilijnych potraw. Były pierogi, sałatka jarzynowa, barszcz czerwony i kapusta z grochem, śledzie i ciasta. Każdy potrzebujący mógł wziąć je ze sobą do domu.

– Żyję na co dzień sama. Dziękuję, że możemy usiąść przy nakrytych obrusem stołach, w pięknie udekorowanej sali, że są dzieci, które pięknie zaśpiewały. To ważne dla wielu samotnych ludzi takich jak ja – mówiła ze łzami w oczach jedna z mieszkanek miasta.

Wśród sponsorów wigilii byli świnoujskie restauracje i hotele:

Restauracja ”Na Deptaku” Daniel Józefowicz, Restauracja „Magiczna Spiżarnia” Zofia Piela, Bar „Krewetka” Tomasz Laskowski, Restauracja „Batista” Artur Zbyszewski, Hotel Trzy Wyspy, Hotel Radisson Blu Resort, Restauracja „Gospodnik” Tomasz Kaleta, Piekarnia-cukiernia „Mikołajczyk”,  Cukiernia „Milli Vanilli” Bogdan Okuniewicz, Kawiarnia „El Papa – Cafe Hemingway”, Pracownia Cukiernicza „CAKES AND DREAMS”.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Betlejemskie Światło Pokoju już w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W minioną sobotę punktualnie o godzinie 14.00 na Placu Wolności w naszym mieście odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju dla jednostek Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP i mieszkańców Świnoujścia.

W imprezie uczestniczyli członkowie komendy hufca, seniorzy oraz zuchy, harcerki i harcerze z 8 GZ, 19 DHSG, 40 WDH i 64 ŚDH.

HO Justyna Kalińska z 19 DHSG „Zlotki” im. Bohaterów KOP  przybliżyła wszystkim zebranym historię, ideę oraz sposób w jaki Światło dotarło do Polski i do Świnoujścia.

Następnie komendant hufca wraz ze skarbniczką hufca rozdawali Światło jednostkom ZHP oraz chętnym mieszkańcom miasta. Światło można będzie jeszcze pobrać w niedzielę z naszego straganu na Jarmarku Bożonarodzeniowym (przy budynku poczty głównej w godz. 10.00-14.00).

Tegoroczne hasło brzmi: „Kochaj Czynem” – czasami małym, pozornie nieznacznym. Oznacza to, że nawet drobne uczynki mają znaczenie i wszyscy musimy o tym pamiętać.

Podczas ostatniej katastrofalnej powodzi Związek Harcerstwa Polskiego pokazał, że „Kochaj czynem” to nie tylko hasło, ale prawdziwe zobowiązanie do gotowości niesienia pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i umiejętność przekuwania wartości harcerskich w konkretne działania, które przyczyniają się do odbudowy nadziei i solidarności w obliczu trudnych wyzwań.

Niech hasło „Kochaj czynem” będzie naszym przewodnikiem zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w wyjątkowych momentach, kiedy potrzebujemy siebie nawzajem. Niech nasze czyny staną się światłem nadziei i miłości dla tych, którzy ich potrzebują, budując lepszy świat pełen akceptacji, zrozumienia i wsparcia.

Radosnych świąt – Czuwaj!

HO Justyna Kalińska

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM przekazał pieniądze na kursowanie linii autobusowej

Opublikowano

w dniu

W 2024 roku właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM w formie darowizny przekazała Miastu Świnoujście 200 tys. złotych. To z tych środków zostało sfinansowane kursowanie sezonowego autobusu linii 51 dowożącego pasażerów na plażę w Przytorze. Mogli z niego korzystać mieszkańcy Warszowa, Przytoru – Łunowa oraz Karsiboru.

Darowizna to efekt rozmów pomiędzy spółką GAZ-SYSTEM a samorządem Świnoujścia. Samorząd Świnoujścia zwracał uwagę na potrzebę maksymalnego zredukowania uciążliwości związanych z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół Terminalu LNG w Świnoujściu, która została wprowadzona przez służby państwowe.

Działania spółki w ten sposób zapewniły zapewnić swobodny dojazd do plaży w okolicy Podziemnego Miasta.

Negocjacje w sprawie sfinansowania transportu na plażę trwały od czerwca. Autobus kursował od 1 lipca 2024 r. do 1 września 2024 r. W tym czasie autobusy przewiozły ponad 17.700 pasażerów.

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. wykonała łącznie 22 521 km w miesiącach: lipiec, sierpień na linii komunikacyjnej nr 51 objętej dofinansowaniem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Szczecinie powstały świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Naukowczynie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przed świętami upiekły pierniki zawierające w 15 procentach mąkę owadzią, by przekonać konsumentów, że produkty spożywcze z owadów są zdrowe i bezpieczne.

Pierniczki w kształcie gwiazdek, choinek, bałwanków powstały w jednej z pracowni Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (WBiHZ) ZUT w Szczecinie. Do wyrobu świątecznych ciasteczek wykorzystano mąkę orkiszową, siemię lniane, przyprawę korzenną, wodę, miód i mąkę ze świerszcza domowego.

„Owady, które są dopuszczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta, są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, białka o wysokiej wartości odżywczej, kwasów tłuszczowych nienasyconych, szczególnie kwasu laurynowego, który ma właściwości wspomagające nasz układ odpornościowy” – podkreśliła w rozmowie z PAP mgr inż. Jagoda Kępińska-Pacelik z WBiHZ ZUT.

Szczecińskie naukowczynie prowadzą badania m.in. nad wykorzystaniem owadów w produkcji spożywczej. Według Kępińskiej-Pacelik mąka z owadów to „produkt przyszłości”, który poprawi bezpieczeństwo żywnościowe.

„Niektóre regiony świata już teraz mają problem z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych mieszkańców, ale problem ten będzie się rozszerzał. Populacja stale się zwiększa. Mogę śmiało powiedzieć, że owady są naszą przyszłością” – oceniła doktorantka ZUT.

Podkreśliła, że wyroby z mąki owadziej są zdrowe i bezpieczne dla konsumentów. Pierniczki z dodatkiem „świerszczy” określiła jako połączenie tradycji z innowacją. Zaznaczyła, że w recepturze wypieków zawartość mąki z owadów może być wyższa niż 15 proc.

„Zrobiłyśmy to tak, żeby nie przysłonić smaku pierniczkowego, żeby nie zniechęcać do spróbowania. Główny smak to mąka orkiszowa i przyprawy korzenne” – wyjaśniły Patrycja Chmielewska i Małgorzata Bielecka, studentki trzeciego roku kynologii na ZUT, które ugniatały ciasto.

Kępińska-Pacelik zaznaczyła, że głównym problemem w upowszechnieniu produktów spożywczych z owadów jest entomofobia. Owady wywołują lęk, obrzydzenie itd., chociaż w wielu regionach świata są tradycyjną żywnością. Także w diecie zwierząt nie są niczym nowym. „Badania pokazują, że u niektórych psowatych nawet 60 procent treści pokarmowej to są właśnie owady” – powiedziała Kępińska-Pacelik.

Oceniła, że mąkę ze świerszczy będzie konsumentom łatwiej zaakceptować niż „całego ususzonego świerszcza”.

Dr hab. inż. Wioletta Biel z Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych WBiHZ, która w czwartek na ZUT wygłosiła wykład „Świąteczny stół przyszłości: dlaczego owady jadalne podbijają gastronomię i pet food” w rozmowie z mediami podkreśliła, że tradycyjnego schabowego czy świątecznego karpia w galarecie na pewno nie zastąpią „owady w galarecie”.

„Ale liczę na to, że naszymi badaniami uda się przekonać osoby, które postrzegają owady negatywnie, dla których owady są tabu żywieniowym, żeby jednak chociaż elementy z owadów, chociażby mąkę z owadów (zaakceptowali) jako element w produktach spożywczych” – powiedziała Biel.

Wyjaśniła, że dodatki owadzie mogą być stosowane przy wypieku pieczywa, produktów cukierniczych, a także w makaronach, batonach proteinowych, a nawet burgerach wołowych, pasztetach czy lodach. Zwróciła uwagę, że takie produkty są już dostępne w sklepach stacjonarnych. A do niedawna można było je kupić tylko w internecie. Podkreśliła, że jeśli w składzie są owady jadalne, informacja o tym musi być na etykiecie.

Podkreśliła, że owady nie tylko podnoszą wartość odżywczą produktów, ale zawierają białka, które „mają właściwości technologiczne, strukturotwórcze”, czyli zastępują chemiczne dodatki. „Można przekonywać konsumentów, że jak zastosujemy białko owadzie, to będzie mniej dodatków, których się boimy, bo białko owadzie ma właściwości emulgujące, żelujące” – stwierdziła Biel.

Przypomniała, że w krajach UE dopuszczone do konsumpcji przez człowieka są cztery gatunki owadów: mącznik młynarek, szarańcza wędrowna, pleśniakowiec złocisty i świerszcz domowy. Jako paszę można stosować też muchę czarną, muchę domową i dwa gatunki świerszczy (świerszcz bananowy, świerszcz kubański).

Naukowczynie ZUT podkreśliły, że owady zawierają dużo więcej białka niż zwierzęta rzeźne (drób, wołowina, wieprzowina). „Nawet dwukrotnie więcej białka czy tłuszczu niż np. kurczak” – podkreśliła w rozmowie z PAP Kępińska-Pacelik.

Zwróciła też uwagę, że hodowla na masową skalę np. świerszczy jest tańsza i bardziej przyjazna środowisku niż hodowla zwierząt. Zajmuje mniej miejsca, wymaga mniejszego nakładu pracy. Do „skarmiania” owadów można wykorzystać pozostałości po przetwórstwie produktów roślinnych. „Owady ekspresowo się rozmnażają, ekspresowo osiągają postać dorosłą, którą możemy przeznaczyć na cele konsumpcyjne, chociaż najczęściej stosuje się po prostu larwy” – zaznaczyła doktorantka ZUT. „W Polsce jest już kilka przedsiębiorstw, które na dużą skalę zajmują się hodowlą owadów” – podsumowała.

W przepisach UE pierwszy owad jadalny (mącznik) został zatwierdzony w maju 2021 r. Później rozporządzenie ws. nowej żywności zostało rozszerzone o szarańczę wędrowną, świerszcza domowego, a w styczniu 2023 r. o chrząszcza pleśniowego.(PAP)

tma/ bar/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mobilna stacja monitoruje jakość powietrza w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu zamontowano mobilną stację monitoringu jakości powietrza. Urządzenie postawiono na osiedlu Warszów przy ulicy Białoruskiej.

Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary w zakresie: pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 oraz manualne pomiary pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Dane z pomiarów automatycznych dostępne są na mapie „Bieżących danych pomiarowych” portalu „Jakość Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Dane z pomiarów manualnych, po oznaczeniu w laboratorium, publikowane są w Banku danych pomiarowych portalu „Jakość Powietrza GIOŚ”.

Miejscowość Świnoujście w której stanęła stacja, znajduje się w strefie podlegającej ocenom jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim. Wyniki uzyskane w 2025 roku na stacji  w Świnoujściu zostaną uwzględniane w ocenie jakości powierza za rok 2025.

Link do wyników:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current 

Wyniki można zobaczyć klikając na zieloną kropkę albo wchodząc przez bank danych pomiarowych.

Link do instrukcji dotyczącej aplikacji mobilnej:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

W telefonie trzeba w Sklepie Play wyszukać „Jakość powietrza w Polsce” i ją zainstalować.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piłka siatkowa chłopców w ramach Licealiady 2024/2025

Opublikowano

w dniu

W środę 18 grudnia 2024 r., w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Siatkowej  chłopców  w ramach Licealiady. Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu.

Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:
LO MIESZKO;  CEZiT;  ZSM; STSG; WZDZ; LOGOS
Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w grupach do dwóch wygranych setów.
Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji oraz siatkarskich wymian, można było podziwiać umiejętności siatkarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniego seta. Po bardzo wyrównanej rywalizacji w kategorii chłopców: I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
III miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
IV miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji „LOGOS” w Świnoujściu
V miejsce  –  Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
VI miejsce – Społeczne Towarzystwo Szkoły Gimnazjalnej w Świnoujściu
Zwycięski zespół reprezentować będzie nasze miasto w ćwierćfinałach Mistrzostw Województwa (Region B).
Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez
Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524