Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Badanie: 57 proc. Polaków ogranicza zbędne zakupy w trosce o środowisko naturalne

Opublikowano

w dniu

Świadomość zmiany klimatu i dbałość o naturę rosną wraz z wiekiem, a startupy mogą pomóc w zwiększaniu dostępności przyjaznych dla środowiska produktów i usług – to wnioski z badań Ipsos oraz Startup Academy, przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Autorzy wykazali również, że zachowania proekologiczne są równie popularne w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach.

Wyniki badania przeprowadzonego wśród dorosłych mieszkańców Polski przez Ipsos na zlecenie ING Banku Śląskiego wskazują, że zdecydowana większość ankietowanych (84 proc.) dostrzega ocieplanie się klimatu. Wbrew stereotypom, świadomość zmian rośnie wraz z wiekiem – najniższa jest w grupie 18-34 lat (80 proc.), a najwyższa w grupie 45-65 lat (87 proc.).

Uczestnicy badania byli pytani m.in. o proekologiczne zmiany, jakie wprowadzili w swoim życiu. Wśród trzech najpopularniejszych znalazły się: ograniczanie zbędnych zakupów (57 proc.), naprawianie zepsutych rzeczy (53 proc.) oraz dbanie i naprawianie odzieży, by starczała na dłużej (46 proc.). Jeśli chodzi o deklarowane zachowania, nie było istotnych różnic między ludźmi w trudnej oraz dobrej sytuacji materialnej, ani między mieszkańcami miejscowości różnej wielkości.

Badacze Ipsos zapytali również Polaków o proekologiczne działania, w których przydałoby im się wsparcie. Najwięcej odpowiedzi wskazało na obszary, wymagające specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia jak alternatywne źródła energii (31 proc.), naprawa zepsutych rzeczy oraz energooszczędny sprzęt AGD (po 29 proc.). Dla porównania, na potrzebę wsparcia w zastąpieniu produktów mięsnych lub nabiałowych roślinnymi alternatywami wskazało już tylko 14 proc. badanych.

Zdaniem respondentów najpowszechniejszą barierą utrudniającą ludziom życie w bardziej zrównoważony sposób był brak pieniędzy (53 proc.), a dopiero później badani wskazywali brak wiedzy oraz chęci (po około 45 proc. odpowiedzi).

„Polacy wierzą w swoją sprawczość. Prawie 3/4 badanych uważa, że gdybyśmy wszyscy wprowadzili niewielkie zmiany, mogłoby to mieć duży wpływ na przeciwdziałanie zmianie klimatu. Potrzebują jednak wsparcia ze strony instytucji państwa i biznesu, bo wciąż poważnymi barierami są koszty oraz brak wiedzy i motywacji” – argumentuje Anna Maria Stawiska, Senior Project Manager w Ipsos.

Ponad połowa Polaków uważa, że to instytucje państwowe powinny pracować nad rozwiązaniami na rzecz klimatu. Ale tylko co trzecia osoba zaufałaby państwu na tyle, by się z tymi rozwiązaniami przynajmniej zapoznać. Nieco wyższym zaufaniem cieszyły się znane globalne firmy. Znacznie lepiej pod tym względem wypadają znane polskie firmy i startupy. Jako mocne strony startupów najwięcej badanych wskazało innowacyjność, nieszablonowe myślenie i motywację na sukces.

Równolegle z badaniem Ipsos, pokazującym postawy Polaków, przeprowadzono także badanie startupów z obszaru zrównoważonego rozwoju. Zrealizowała je organizacja Startup Academy, prowadząc wywiady z przedstawicielami 39 firm z tej kategorii.

Z badania wynika, że założycieli tych startupów łączy bardzo często przekonanie, że ich działalność przyczynia się do pozytywnej zmiany społecznej lub środowiskowej. Różnią ich jednak odpowiedzi na pytanie, na ile działalność wspierająca cele zrównoważonego rozwoju wpływa na możliwość pozyskania finansowania. Aż 59 proc. badanych powiedziało, że wpływ ten jest albo neutralny, albo wręcz negatywny. Okazuje się bowiem, że nawet dla funduszy wspierających takie biznesy analiza ekonomiczna i szybkość wzrostu wartości startupu są ważniejsze niż wskaźniki pozytywnego wpływu.

Tymczasem dla takich startupów konkurencja rynkowa bywa często utrudniona ze względu na wyższe koszty działalności. A jak pokazuje badanie Ipsos, polscy konsumenci nie są skłonni płacić więcej niż kilka czy kilkanaście procent za produkty przyjazne środowisku.

„Aby zaspokoić potrzeby finansowe startupów zrównoważonego rozwoju, konieczne może być zwiększenie znaczenia wskaźników impaktowych (red. mierzących wpływ na środowisko i społeczeństwo) przy przydzielaniu wsparcia finansowego oraz uproszczenie procedur grantowych, szczególnie dla projektów o stosunkowo niewielkich kosztach początkowych” – wskazuje Michał Misztal, CEO Startup Academy.

Badanie Startup Academy pokazało również, że największe potrzeby startupów w obszarze zrównoważonego rozwoju to: finansowanie, zasoby ludzkie, partnerstwa strategiczne, wsparcie w zakresie sprzedaży i marketingu oraz doradztwo prawne.

Startupy te, operujące na wysokim poziomie ryzyka i w dynamicznym otoczeniu, potrzebują zarówno stabilnego kapitału, jak i dostępu do specjalistycznej wiedzy i kontaktów. Zaspokojenie tych potrzeb mogłoby znacząco przyspieszyć ich rozwój, zwiększyć zdolność do skalowania działalności oraz poprawić ich konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym.

„Polacy oczekują, że biznes będzie dostarczał rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. Obok znanych firm polskich i tych globalnych wysoko oceniają także startupy, u których cenią innowacyjność, ale obawiają się ich niestabilności” – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer w ING Banku Śląskim.

Jej zdaniem współpraca dużych firm ze startupami może przynieść korzyści wszystkim stronom. „Startupy mogą skorzystać na wiarygodności dojrzałego partnera, z kolei firmy – na innowacyjności i zwinności startupu, a konsumenci na większej dostępności produktów i usług” – podsumowuje Małgorzata Jarczyk-Zuber.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

O nowych inwestycjach na drogach wojewódzkich

Opublikowano

w dniu

–  Drogi wojewódzkie czeka dalsza wielka modernizacja. To przebudowa 500 km tras komunikacyjnych. Plan zakłada przeprowadzenie inwestycji do 2028 roku, choć część z działań już zostało wdrożonych. To samo dotyczy ciągów rowerowych, gdzie zakładamy kolejne zmiany dla cyklistów. Do 1100 km z poprzedniej perspektywy dojdzie 400 kolejnych kilometrów. Np. połączenie w jedną całość trasy Velo Baltica – mówił wicemarszałek województwa Jakub Kowalik podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 listopada 2024 r. w siedzibie Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.
Pomorze Zachodnie po raz kolejny wyznacza trendy. Po inwestycjach w tabor kolejowy i trasy rowerowe, region zamierza w krótkim czasie wyremontować wszystkie drogi wojewódzkie. Inwestycje mają być realizowane zarówno z wykorzystaniem środków zewnętrznych, jak i własnych. I właśnie temu tematowi była poświęcona konferencja prasowa w siedzibie ZZDW w Koszalinie.

W konferencji prasowej wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Kowalik, dyrektor ZZDW Koszalin Waldemar Wejnerowski oraz Radne Województwa Zachodniopomorskiego Karolina Siwek i Magdalena Miszke.

W trakcie spotkania z dziennikarzamij omawiano założenia projektu „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze”, którego celem jest ukończenie do roku 2028 przebudów dróg wojewódzkich, tworząc siatkę bezpiecznych połączeń drogowych Pomorza Zachodniego.
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego stawia sobie wyzwanie przebudowy 500 km odcinków dróg wojewódzkich – jako uzupełnienie przebudów realizowanych w ramach programów unijnych FEPZ czy rządowych programów pomocowych Polski Ład i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
Na lata 2025 – 2028 program przebudowy odcinków szlakowych finansowany w 100% ze środków budżetu województwa zakłada przebudowę 500 km odcinków szlakowych w ramach 105 zadań inwestycyjnych. Nakłady na jego realizację to środki własne z budżetu województwa wynoszące co najmniej 800 mln zł. Do przebudów odcinków szlakowych wybrane zostały odcinki dróg, których realizacja nie wymaga ingerencji w konstrukcję drogi.
–  Infrastruktura drogowa to największa bolączka lokalnych samorządów. O tym często mówią włodarze gmin, miast i powiatów. „Pomorze Zachodnie na dobrej drodze” to jest bardzo ambitny projekt zakładający modernizację odcinków dróg o randze wojewódzkiej, istotnych dla sprawnej regionalnej komunikacji. Trzymajmy kciuki za jego powodzenie, bo to ogromna korzyść dla wszystkich mieszkańców – podkreśliła radna województwa Magdalena Miszke.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Synoptyk IMGW: w kolejnych dniach silny wiatr; zimowa aura w drugiej części tygodnia

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W kolejnych dniach nadal może silnie wiać, głównie w północnej Polsce i na krańcach południowych, natomiast w drugiej części tygodnia pojawi się zimowa aura – poinformowała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska.

W sobotę na północy, północnym wchodzie i wschodzie kraju występować będzie zachmurzenie duże lub całkowite, miejscami pojawią się słabe opady deszczu albo mżawki. Natomiast w całej południowo-zachodniej Polsce, a w drugiej części dnia także w centralnej i południowej części kraju zachmurzenie będzie małe lub nawet wcale.

„Od godzin popołudniowych przewidujemy już rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 st. C na południu Lubelszczyzny, przez 5-7 st. C na wschodzie kraju, do 9 st. C na zachodzie, 8-9 st. C w Centrum i 10 st. C na południu” – wskazała synoptyk.

Według prognoz wiatr będzie umiarkowany, ale na północy kraju porywisty. Najsilniejsze porywy wystąpią nad morzem (do około 70-75 km/h) i w rejonach podgórskich (do 75-80 km/h).

W nocy z soboty na niedzielę na północy i na zachodzie kraju zachmurzenie będzie duże, miejscami przelotnie będzie padał deszcz. „Temperatura minimalna w rejonach podgórskich Podkarpacia, Małopolski, np. w Krakowie, wyniesie około minus 1 st. C i tam może wystąpić długo osadzająca się szadź. Na południowym wschodzie Polski termometry pokażą około 1-2st. C, a w rejonach podgórskich nawet minus 2. W Centralnej Polsce spodziewana jest temperatura 2-3 st. C. Najcieplej będzie nad morzem i na północnym zachodzie – około 6-7 st. C. Tam też wystąpi najwięcej chmur” – podkreśliła Łapińska.

W nocy wiatr w całym kraju będzie umiarkowany, chwilami porywisty. Najsilniejsze porywy wystąpią nad morzem (około 65 km/h) i w Bieszczadach (do 110 km/h w kierunku południowo-zachodnim).

W niedzielę na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, jedynie na południu kraju, czyli na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce raczej nie powinno padać. Wysoko w górach będzie słonecznie, natomiast na Pomorzu Zachodnim i na Kaszubach może przelotnie padać deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg. Na Pomorzu możliwe są burze, deszcz ze śniegiem, na Przedgórzu Sudeckim i wysoko w Sudetach może pojawić się śnieg. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 5 st. C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich, 6 st. C w Polsce Centralnej, 8 st. C nad morzem i do 9 st. C w Tarnowie czy Nowym Sączu.

Wiatr cały czas będzie umiarkowany i porywisty. Najsilniejsze porywy nad morzem do 75 km/h, a w górach do 80 km/h w kierunkach południowo-zachodnich i zachodnim.

W strefie nadmorskiej i w rejonach podgórskich już obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem – nad morzem do godz. 18. w sobotę oraz w górach do niedzieli do godziny 19. „W kolejnych dniach nadal spodziewamy się silnego wiatru, głównie właśnie w Polsce północnej i na tych krańcach południowych” – powiedziała synoptyk Ewa łapińska. „Przyszły tydzień szykuje nam się z dynamiczną pogodą i bardziej zimową aurą w drugiej części tygodnia” – dodała synoptyk. (PAP)

azk/ aba/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tu bezpłatnie ustawisz światła w swoim samochodzie

Opublikowano

w dniu

Trwa ogólnopolska kampania pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. W sobotę 16 listopada 2024 roku, na wybranych stacjach kontroli pojazdów, będzie można bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w pojazdach.

Poniżej publikujemy wykaz liczący blisko 1500 stacji diagnostycznych w całej Polsce, które biorą udział w kampanii. Wykaz można znaleźć także na stronach jednostek Policji oraz partnerów kampanii. Dodatkowo aplikacja Yanosik wskaże zainteresowanym najbliższą stację, na której można sprawdzić stan oświetlenia pojazdu. Stacje można zlokalizować także na interaktywnej mapie pod linkiem Yanosik – Dobre Światla.

Prawidłowe działanie świateł pojazdu ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych.

W Świnoujściu światła można ustawić w Świnoujściu w warsztacie PITSTOP przy ul. Nowokarsiborskiej 5 oraz w Okręgowej Stacji Kontroli pojazdów przy ul. Karsiborskiej 33A.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Łódź rybacka przewróciła się na Bałtyku; trzy osoby poszkodowane, jedna poważnie

Opublikowano

w dniu

Na wysokości Ustronia Morskiego na Bałtyku przewróciła się łódź rybacka. Dwóch członków załogi zostało podjętych z wody przez statek ratowniczy „Szkwał”, trzecią, nieprzytomną, morze wyrzuciło na plażę – poinformowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Do wypadku doszło w sobotę rano na wysokości Ustronia Morskiego (pow. kołobrzeski), gdzie na Bałtyku przewróciła się łódź rybacka. Dwóch rybaków, którzy unosili się na wodzie, zostało podjętych przez statek ratowniczy „Szkwał”.

„Trzecią osobę z załogi nieprzytomną i nieoddychającą morze wyrzuciło na plażę” – poinformował rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck. Dodał, że na miejscu trwa resuscytacja, dodatkowo leci śmigłowiec ratowniczy, który będzie lądował na plaży, aby przetransportować tę osobę do szpitala.

Dodał, że pozostali poszkodowani „cali i zdrowi, ale wymarznięci zostali przetransportowani do portu w Kołobrzegu”. (PAP)

misz/ itm/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kierowca maserati stracił prawo jazdy. Jechał 157 km/h w terenie zabudowaym

Opublikowano

w dniu

Policjanci w Szczecinie zatrzymali 43-letniego mieszkańca Świnoujścia, który prowadząc pojazd marki Maserati, znacząco przekroczył dozwoloną prędkość na jednej z ulic w dzielnicy Pogodno. Kierowca poruszał się z prędkością o 107 km/h większą niż dozwolone w tym miejscu ograniczenie.

Policjanci apelują  o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Nadmierna prędkość to jedno z głównych zagrożeń na drogach, a jej lekceważenie może prowadzić do tragicznych skutków.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Silny wiatr powieje aż do poniedziałku

Opublikowano

w dniu

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi, od soboty 16 listopada do poniedziałku 18 listopada 2024 roku, mieszkańcy Świnoujścia oraz okolicznych powiatów powinni przygotować się na silne wiatry, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu życia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega, że w rejonie nadmorskim prędkość porywów wiatru może osiągnąć prędkość 85 km/h.

Pierwsze silniejsze porywy wiatru spodziewane są już w sobotę 16 listopada, od godzin porannych. Według prognoz IMGW, prędkość wiatru będzie wynosić do 75 km/h. W ciągu dnia wiatr zacznie stopniowo wzmacniać się, a w niedzielny poranek 17 listopada prędkość porywów może wzrosnąć nawet do 85 km/h. Wiatr w tym okresie będzie charakterystyczny dla nadmorskich rejonów, zwłaszcza w pobliżu wybrzeża, gdzie skutki jego działania mogą być najbardziej odczuwalne.

Silne wiatry mogą prowadzić do szeregu niebezpiecznych zjawisk. Istnieje ryzyko uszkodzeń infrastruktury, takich jak zerwane linie energetyczne, połamane gałęzie drzew czy zniszczenie mniejszych budynków gospodarczych i reklam. Ponadto, porywisty wiatr może utrudnić poruszanie się po drogach, zwłaszcza na obszarach otwartych i wzdłuż wybrzeża. Apelujemy o zachowanie ostrożności, a także o unikanie wychodzenia na otwarte przestrzenie, szczególnie w czasie największych porywów wiatru.

Oto kilka wskazówek:

  • Zabezpieczenie mienia – należy sprawdzić czy wszystkie przedmioty na zewnątrz, takie jak meble ogrodowe, parasole czy tablice reklamowe są odpowiednio zabezpieczone.
  • Unikanie otwartych przestrzeni – osoby przebywające na zewnątrz powinny unikać przebywania w pobliżu drzew, słupów energetycznych, a także innych elementów, które mogą zostać przewrócone przez wiatr.
  • Podróżowanie z ostrożnością – kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drogach, zwłaszcza w rejonach przybrzeżnych, gdzie wiatr może powodować trudności w prowadzeniu pojazdów
  • Monitorowanie prognoz – warto śledzić na bieżąco komunikaty meteorologiczne i stosować się do ostrzeżeń wydawanych przez IMGW oraz lokalne służby.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524