Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rekordowa zbiórka podczas Wystawy Pupili. Koty będą miały pełne brzuszki

Opublikowano

w dniu

Foto: Grupa Morska Cała Naprzód

Jaszczurki, chomiki, świnki morskie, koty i oczywiście psy – mnóstwo pupili wraz ze swoimi właścicielami pojawiło się w niedzielę na placu Adama Mickiewicza oraz sali MDK. Pupile i ich właściciele mieli okazję rywalizować w różnych konkursach, w których, dzięki uprzejmości sponsorów, do wygrania były atrakcyjne nagrody. Wyjątkowo dużo radości przyniosły konkursy psich sztuczek oraz na psa najbardziej podobnego do właściciela.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

Podczas imprezy można było skorzystać z porad behawiorysty, pojeździć na koniu, czy skorzystać ze stoiska gastronomicznego. Gośćmi specjalnymi byli uczniowie i nauczyciele ze szczecińskiej szkoły średniej, w której można kształcić się w kierunkach technik weterynarz oraz technik hodowca koni. 

– W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset mieszkańców, którzy mieli okazję spędzić czas w towarzystwie swoich zwierzaków oraz mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych zarówno dla pupili, jak i ich opiekunów. Wystawa była doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o opiece nad zwierzętami oraz wesprzeć działania na rzecz ich ochrony – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

– Gościliśmy również wyjątkowego psa – Biankę, która jest psem strażackim i specjalizuje się w poszukiwaniu ludzi pod gruzami. Wydarzenie zaszczycili również przedstawiciele Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt oraz Fundacji Animals Przystań Świnoujście – wymienia Krystian Kośmider.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy wielkie serce i szczodrość. Podczas wystawy trwała zbiórka na karmę dla wolnozyjącysh kotów. W tym roku udało się zebrać 4178,58 zł. To rekord – cieszy się radny Sławomir Nowicki.

Wystawę Pupili udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu Grupy Morskiej Cała Naprzód, Komisji Dialogu Społecznego do Spraw Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności w Świnoujściu, Miasto Świnoujście, wolontariuszy i ludzi kochających zwierzaki.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Remont Biedronki przy ul. Nowokarsiborskiej potrwa 6 tygodni

Opublikowano

w dniu

Od kilku dni supermarket Biedronka przy ul. Karsiborskiej jest zamknięty. Wewnątrz trwa przebudowa. Remont polega na przebudowie sali sprzedaży oraz parkingu na zewnątrz budynku. Dzięki temu klienci będą mogli komfortowo zaparkować przed sklepem, a wewnątrz będą mieli dostęp do jeszcze większej oferty produktów. Remont ma potrwać około 6 tygodni.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Latem pociągiem ze Świnoujścia w Tatry

Opublikowano

w dniu

Pociąg IC Podhalanin w wakacyjnym rozkładzie jazdy 2025 połączy Bałtyk z Tatrami. Jego trasa będzie przebiegała przez Szczecin, Stargard, Poznań, Kalisz, Łódź – Widzew, Częstochowę, Katowice, Bielsko-Białą i Wadowice.

Jak informuje rynek-kolejowy.pl pociąg będzie kursował do Szczecina, jednak w wakacje jego bieg zostanie wydłużony do Świnoujścia.

Wyjazd ze Świnoujścia zaplanowano o 18:23, ze Szczecina – o 20:13, a z Łodzi-Widzewa – o 1:56. Przyjazd do Zakopanego o 9:42.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wytrop z nami elektrośmieci

Opublikowano

w dniu

Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w roku 2022 wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. To tak, jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Dalsze prognozy przewidują, że do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie do 82 miliardów kilogramów, co stanowi wzrost aż o 32%w porównaniu do roku 2022.

Na całym świecie podejmowane są wysiłki mające na celu odwrócić ten rosnący trend. Aby pomóc rozwiązać ten globalny problem, 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci (www.dzienbezelektrosmieci.pl). To wydarzenie mające na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

O wydarzeniu

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci zainicjowany został siedem lat temu przez WEEE Forum i realizowany jest przez jego członków na całym świecie. W Polsce oficjalnym organizatorem wydarzenia jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.która wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz partnerami APPLIA Polska i Związek Cyfrowa Polska przygotowało program działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W roku 2023 w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci udział wzięło 195 organizacji z 55 krajów świata z 6 kontynentów.

Wytrop elektrośmieci i przekaż je do recyklingu

Około 1/3 wszystkich elektroodpadów stanowią drobne urządzenia elektroniczne, takie jak: telefony, zabawki, ładowarki, piloty czy e-papierosy. Niestety tylko 12% z nich trafia do recyklingu. Co się dzieje z pozostałymi e-odpadami? Są gromadzone w domach lub wyrzucane do śmietnika razem z odpadami zmieszanymi. Tylko w Polsce łączna masa gromadzonego sprzętu to blisko 0,5 mln ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. I tylko w roku 2022 na całym świecie wyrzucono 14 miliardów kg elektrośmieci do śmietnika.

Dlatego tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci odbywa się pod hasłem „Wytrop z nami elektrośmieci i przekaż je do recyklingu” i ma na celu zwrócenie uwagi na problem nieużywanej elektroniki, która znajduje się w domach. Warto zdać sobie sprawę, że elektrośmieci zawierają cenne surowce, które mogą zyskać nowe życie, jeśli zostaną oddane w odpowiednie miejsca, czyli do punktów zbierania. W ten sposób każdy może przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, ochrony zasobów naturalnych oraz oszczędności energii i CO2.

Celem tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci jest zainspirowanie ludzi do uporządkowania domów z nieużywanych lub zepsutych urządzeń, które latami chomikujemy w domach. Oddanie ich do punktów zbierania ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Elektroodpady niemalże w 100% nadają się do przetworzenia. Wykorzystując surowce wtórne z recyklingu elektrośmieci, unikamy wydobycia 900 miliardów kg kruszców, ważących tyle samo co 17 200 Tytaników, w tym około 4 miliardów kg metali z grupy surowców krytycznych! informuje Anna Podsiadło, koordynator Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, ElektroEko.

Gdzie oddać elektrośmieci?

Wiadomo już, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika oraz, że nie należy ich gromadzić w domu, by nie tracić cennych surowców, jak: szkło, stal, aluminium, miedź, cynk, ołów, plastik czy metali szlachetnych, jak: złoto, srebro, platyna, pallad. Jak więc prawidłowo pozbyć się elektroodpadów, by surowce w nich zawarte mogły być ponownie wykorzystane? Możliwości jest wiele.

Zużyty sprzęt należy oddawać do gminnych punktów zbierania (PSZOK) lub oddać go w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Elektrośmieci można również przekazywać do specjalnych punktów zbierania lub w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Drobne elektrośmieci można wrzucić do specjalnych zielonych pojemników. Wykaz tych miejsc dostępny jest na stronie www.elektrosmieci.pl.

Zbiórka w organizacjach i placówkach oświatowych

W tegorocznej edycji wydarzenia do promowania prawidłowego postępowania z elektrośmieciami zaproszone zostały firmy i organizacje z całej Polski, które są aktywne w ramach działań ESG. Mogły one dołączyć do akcji zbierania elektroodpadów z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci i organizować zbiórki zużytego sprzętu wśród pracowników. Swój udział zadeklarowało prawie 200 podmiotów, a blisko 50 tys. osób zatrudnionych w tych firmach/organizacjach zostało objętych edukacją na temat elektroodpadów. Zbiórki wystartowały 1 października i potrwają przynajmniej do końca miesiąca.

Edukacja na temat elektrośmieci jest kluczowym elementem w walce z nieprawidłowym gospodarowaniem elektrośmieciami. Trwają dążenia do tego, by rosło nowe pokolenie ludzi ekologicznie świadomych, którzy wkraczając w dorosłość, będą potrafili właściwie postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Swój udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci zadeklarowali również uczestnicy ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. To liczna grupa, bo prawie 5500 uczestników. Placówki oświatowe od lat aktywnie włączają się w obchody Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci, przygotowują happeningi czy wystawy edukacyjne, a co najważniejsze organizują zbiórki elektrośmieci. W tym roku dodatkowo szkoły ponadpodstawowe i wyższe dołączają do wydarzenia.

Wymień elektrośmieci na ekologiczne gadżety

W dniu 12 października (sobota), w mobilnych punktach zbierania ElektroEko w Warszawie, będzie można oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektronicznie, a w zamian otrzymać ekologiczną torbę na zakupy i inne ekologiczne gadżety.

Przejrzyjcie swoje szuflady, czy nie zalegają tam stare ładowarki, popsute telefony lub może przedłużacze? Sprawdźcie, czy wszystkie sprzęty elektryczne są sprawne, a te popsute bądź niepotrzebne przynieście do punktu zbierania, które czynne będą, jak w każdą sobotę, w godzinach od 10:00 do 14:00.

Wykaz lokalizacji znajdziecie na www.elektroeko.pl/punkty-zbierania-elektrosmieci/

Wierzymy, że to coroczne wydarzenie skłoni wszystkich do refleksji, a w konsekwencji przyczyni się do podniesienia poziomu recyklingu elektrośmieci i wzrostu świadomości konsumentów w zakresie właściwego postępowania z nimi dodaje Anna Podsiadło, ElektroEko.

Więcej o wydarzeniu na www.dzienbezelektrosmieci.pl.

Źródło informacji: ElektroEko

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tuning samochodu – legalne sposoby na poprawę osiągów

Opublikowano

w dniu

Tuning samochodu to popularna metoda na poprawę osiągów pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje są dozwolone przez prawo. Jakie legalne sposoby na podrasowanie swojego auta warto rozważyć?

Na czym polega tuning samochodu?

Tuning samochodu to modyfikacja pojazdu w celu poprawy jego osiągów, wyglądu lub dostosowania go do indywidualnych preferencji właściciela. Może obejmować szereg zmian, zarówno mechanicznych, jak i wizualnych. Pozwala to wyróżnić pojazd na tle innych aut, jednak warto pamiętać, że niektóre modyfikacje mogą być niezgodne z przepisami i wymagać homologacji. Tuning samochodu to niekiedy spora inwestycja, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć pojazd – w tym celu można zdecydować się na polisę autocasco.

To, ile kosztuje AC,  możesz bezpłatnie sprawdzić, korzystając z kalkulatora, który udostępnia towarzystwo ubezpieczeniowe HDI. Przekonasz się, czy wprowadzone przez ciebie modyfikacje mają znaczenie dla ubezpieczyciela.

Tuning mechaniczny i tuning optyczny

Tuning samochodów można podzielić na dwa główne rodzaje: tuning mechaniczny i tuning optyczny:

tuning mechaniczny polega na modyfikacjach elementów silnika, układu napędowego oraz zawieszenia w celu poprawy osiągów pojazdu. Może on obejmować takie zmiany jak modyfikacja układu dolotowego i wydechowego, zastosowanie sportowych sprężyn i amortyzatorów czy wymiana przepustnicy na większą;
z kolei tuning optyczny skupia się na zmianie wyglądu samochodu, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Może on obejmować takie modyfikacje jak montaż spojlerów, progów, felg aluminiowych czy zmiana koloru nadwozia. Tuning optyczny może również obejmować zmiany we wnętrzu pojazdu, takie jak wymiana foteli na sportowe, montaż kierownicy sportowej czy zmiana koloru tapicerki.

Warto pamiętać, że niektóre modyfikacje związane z tuningiem optycznym, takie jak przyciemnianie szyb czy montaż nielegalnego oświetlenia, mogą być niezgodne z przepisami i grozić mandatem. Również kierownica wymaga odpowiedniego certyfikatu lub homologacji.

Czy istnieją przepisy, które regulują kwestię tuningowania samochodów?

W Polsce istnieją przepisy, które regulują kwestię tuningowania samochodów, choć nie są one zbyt restrykcyjne. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto zapoznać się również z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa I Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, a także Ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997.

Wszelkie zmiany muszą zapewniać bezpieczeństwo jazdy i nie mogą powodować nadmiernej emisji spalin czy hałasu.

Legalny tuning co można zmienić, nie łamiąc prawa?

Dozwolona jest zmiana koloru nadwozia, montaż spojlerów, dokładek i progów, o ile nie wystają one poza obrys pojazdu. Można także wymienić felgi na większe, pod warunkiem że opony nie wykraczają poza obrys samochodu. Legalne jest również obniżenie zawieszenia i montaż sportowych sprężyn i amortyzatorów.

W zakresie tuningu mechanicznego dopuszczalne są modyfikacje układu dolotowego, np. wymiana filtra powietrza na sportowy o większej przepustowości czy montaż zimnego dolotu. Można także zmodyfikować układ wydechowy, dodając sportowy tłumik, o ile poziom emitowanego hałasu podczas postoju nie przekracza 93 dB dla silników benzynowych i 96 dB dla diesli. Dozwolone są również chip-tuning i modyfikacje podnoszące moc silnika do 5% bez konieczności zgłaszania zmian w dokumentach. Natomiast powyżej tej wartości wymagane jest przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego i odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

Te zmiany są nielegalne

Niektóre modyfikacje samochodów w ramach tuningu są nielegalne i grożą mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego:

niedozwolone jest całkowite usunięcie katalizatora z układu wydechowego, gdyż prowadzi to do zwiększonej emisji szkodliwych substancji;
niezgodne z prawem jest także nadmierne przyciemnianie szyb – przednia szyba musi przepuszczać co najmniej 70% światła, tak samo przednie boczne;
nielegalne jest również stosowanie niezatwierdzonych, niehomologowanych źródeł światła, np. ksenonów czy LED-ów;
niedozwolone są także modyfikacje zmieniające konstrukcję nośną pojazdu, ingerujące w podwozie czy elementy bezpieczeństwa, np. usuwanie poduszek powietrznych;
niezgodny z przepisami jest również tuning silnika polegający na usunięciu blokad mocy czy zwiększeniu pojemności powyżej 5% bez zgłoszenia tego faktu w wydziale komunikacji;
nie można stosować zbyt szerokich, które wystają poza obrys pojazdu.

Tuning samochodu to skuteczna metoda na poprawę osiągów pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje są dozwolone przez prawo. Przed przystąpieniem do wprowadzania zmian warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami i skonsultować planowane z doświadczonym mechanikiem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Międzymiastowy autobus połączy Wolin ze Świnoujściem?

Opublikowano

w dniu

Foto: Solaris

Jeśli byliby chętni do podróżowania linią Świnoujście – Wolin – Świnoujście, to jest duża szansa na powstanie takiej linii międzymiastowej. Dodatkowym atutem jest nowa droga ekspresowa.

Mieszkańcy Wolina pracujący w Świnoujściu najcześciej korzystają z pociągu, podobnie młodzież ucząca się w szkołach. Są i tacy, którym rozkład jazdy pociągów nie pasuje do grafiku pracy. Podkreślają, że uruchomienie linii autobusowej rano i po południu ułatwiłoby codzienne życie.

Wiadomo, że Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu analizuje powstanie takiego połączenia. Jeśli znajdą się pieniądze z zewnętrznego dofinansowania na zakup autobusów i utrzymywanie linii, to jest duża szansa na uruchomienie takiego kierunku linią międzymiastową. 

Niedawno m.in. o tym rozmawiała prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska z burmistrzem Wolina Ewą Grzybowską.

– Omówiłyśmy kwestie dotyczące komunikacji międzygminnej oraz poruszyliśmy kilka innych istotnych tematów. Wierzę, że nasza współpraca z sąsiednimi gminami powinna się dynamicznie rozwijać i obejmować coraz szersze obszary, co pozwoli na lepszą koordynację działań oraz realizację wspólnych celów – napisała na swoim facebookowym profilu Joanna Agatowska.

Niegdyś istniało połączenie ze Świnoujścia do Wolina. Obsługiwane było przez firmy Emilbus, Jomsborg i Norbis. Połączenia prywatnych przewoźników zostały zlikwidowane ze względu na niewielkie zainteresowanie pasażerów.

W obliczu rosnącej troski o środowisko, wprowadzenie autobusów na tej trasie przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby samochodów na drogach. Nie od dziś wiadomo, że publiczny transport jest bardziej ekologiczną alternatywą.

Uruchomienie połączenia autobusowego między Świnoujściem a Wolinem byłoby nie tylko krokiem w stronę większej mobilności mieszkańców, ale także ważnym element strategii rozwoju regionu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sztafetowe biegi przełajowe z udziałem szkolnych sportowców

Opublikowano

w dniu

4 października 2024 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował Sztafetowe Biegi Przełajowe w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół, w kategorii: Igrzyska Dzieci rocznik 2012 i młodsi, Igrzyska Młodzieży Szkolnej rocznik 2010/2011, Licealiada rocznik 2005 i młodsi.

Miejscem zmagań sztafet dziewcząt i chłopców był fragment korony wokół stadionu ze startem i metą na bieżni.
Każda sztafeta składała się z 6 zawodników, wszyscy zawodnicy mieli do pokonania dystans 800 m. Sztafety walczyły o punkty w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół oraz o awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 17 października 2024r. w Gryfinie.
Na zwycięzców czekały okolicznościowe puchary oraz pamiątkowe medale ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

KLASYFIKACJA SZTAFET

Igrzyska Dzieci ( ID)

•    dziewczęta
I miejsce – SP1  – 18.05.50
II miejsce – SP6 – 20.37.12
III miejsce SP4 – 20.52.69

•    chłopcy
I miejsce – SP1 – 18.28.92
II miejsce – SP4 – 20.12.53

Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( IMS)

•    dziewczęta
I miejsce – SP1 – 19.40.05
II miejsce – SP6 – 20.07.36
III miejsce – SP4 – 22.28.92

•    chłopcy
I miejsce – SP6 – 16.21.49
II miejsce – SP1 – 16.22.98
III miejsce – SP4 – 16.24.98

Licealiada

•    dziewczęta
I miejsce – LO im. Mieszka I – 18.18.77
II miejsce – CEZiT –    22.48.23

•    chłopcy
I miejsce – LO im. Mieszka I – 15.25.04
II miejsce – CEZiT –  15,50.00
III miejsce – ZCKZiU  – 16.58.00

Gratulujemy sportowego zaangażowania.

OSIR „Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524