Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Minister nauki: będziemy zabiegać, aby uczelnie ściślej współpracowały z gospodarką

Opublikowano

w dniu

Foto: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Uczelnie są kluczową sprawą dla rozwoju gospodarczego Polski. Resort nauki będzie zabiegać, aby ściślej współpracowały z gospodarką – zapowiedział podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Szczecińskim minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek wziął udział w poniedziałek w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/25 na Uniwersytecie Szczecińskim.

„Mocno będziemy zabiegać o to, aby polskie uczelnie, w tym Uniwersytet Szczeciński, mocniej i ściślej współpracowały z polska gospodarką. Jesteście – jako uczelnie – kluczową sprawa dla rozwoju gospodarczego Polski” – powiedział Wieczorek.

Podkreślił, że nie chodzi tylko o kształcenie kadr i dydaktykę, ale o kontekst badań, rozwoju i zmierzenia się z „wyzwaniami XXI wieku”.

„To jest absolutnie kluczowa sprawa i będę wszystkich rektorów w całej Polsce namawiał do tego. Musicie wszędzie pokazywać, że działacie dla polskiej gospodarki, że jesteście potrzebni polskiej gospodarce” – podkreślał Wieczorek.

„Musicie wymagać również od nas, żeby te wasze pomysły później komercjalizować, wykorzystywać, a rząd i ministerstwo musi w tym zakresie pomagać” – zwrócił się do władz uczelni Wieczorek.

Minister nauki podkreślił też, że istotną kwestią jest zapewnienie dobrych warunków do studiowania, tj. lepszego zaplecza socjalno-bytowego. „Stawiamy na remonty i budowy akademików, to jest dla nas absolutnie kluczowa sprawa” – podkreślał.

Uniwersytet Szczeciński został utworzony w wyniku połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Działalność rozpoczął w roku akademickim 1985/86. Aktualnie w swojej ofercie ma 93 kierunki studiów.

„Uniwersytet Szczeciński oferuje szerokie spektrum kierunków, które obejmują za równo nauki humanistyczne, społeczne, jak i ścisłe. Dostrzegli to kandydaci w trakcie tegorocznej rekrutacji” – powiedział podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

„Nasza uczelnia nie tylko edukuje, ale także aktywnie współpracuje z samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi oraz biznesem, aby wspólnie budować przyszłość naszego regionu. Jesteśmy miejscem, gdzie spotykają się nauka, innowacja i praktyka, a także ośrodkiem dialogu na temat wyzwań przed jakimi staje współczesne społeczeństwo” – dodał rektor.

Naukę na Uniwersytecie Szczecińskim w tym roku rozpoczęło blisko 5500 studentów na studiach stacjonarnych i ponad 800 na studiach niestacjonarnych. Najbardziej popularnym kierunkiem jest psychologia, filologia angielska i prawo.(PAP)

misz/ zan/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Świnoujscy karatecy siedem razy stawali na podium

Opublikowano

w dniu

To był bardzo udany weekend dla Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski Młodzieżowców, Młodzików I Kadetów.  Klub Świnoujskiej Akademii Karate Kyokushin reprezentowało pięciu zawodników, którzy zdobyli 4 brązowe medale.
Warto nadmienić, że w poszczególnych kategoriach startowało średnio około 20 zawodników. W sumie w kata i kumite wzięło udział 286 zawodników z 39 ośrodków z całej Polski. Podczas XX Międzynarodowego Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujście nasi zawodnicy zdobyli z kolei medale srebrny i brązowy.
Obie imprezy odbyły się przy wsparciu i pod patronatem Prezydent Miasta Świnoujście, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Otwarcia zawodów dokonał zastępca prezydenta Świnoujścia Pan Roman Kucierski oraz Shihan Andrzej Drewniak.
Sędziami technicznymi zawodów byli Shihan Andrzej Kłujszo oraz Edward Urbańczyk.
Dla naszego Miasta medale zdobyło:
  • Amelia Sawicka brązowy medal w kat. kata młodzieżowców,
  • Letycja Reich brązowy medal w kat. kumite do 40 kg,
  • Jegor Tytarenko brązowy medal w kat. młodzików do 40 kg,
  • Karolina Narczewska srebrny medal w kumite dziewcząt pow. 65 kg,
  • Andrzej Karpiński brązowy medal w kat. juniorów młodszych,
  • Aleksandra Salmanov w kat. kadetek do 35 kg,
  • Nika Kholodniak brązowy medal w kat kumite młodziczek do 40 kg.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i trenerom oraz życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
Współorganizatorami był Ośrodek Sportu I Rekreacji Wyspiarz, Polski Związek Karate, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Karate.
Ogromne podziękowania dla Rodziców, sympatyków i wolontariuszy za pomoc w przygotowaniu zawodów. Nad całością czuwali Sensei Paweł Sujka, Marek Antoniuk, Magdalena Ilczuk, Jacek Antczak, Włodzimierz Sietko-Sierkiewicz, Marcel Prelipcean, Jarosław Pilarek.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wprowadzono zakaz żeglugi na torze wodnym Świnoujście – Szczecin

Opublikowano

w dniu

Od dnia 30.09.2024 roku od godziny 14.00 Urząd Morski w Szczecinie wprowadził zakaz żeglugi dla wszystkich jednostek o długości całkowitej poniżej 8.5 m oraz jednostek o konstrukcji kadłuba innej niż stalowa, bez względu na długość.

Zakaz obowiązuje w portach: Szczecin i Police, na Torze Wodnym Świnoujście-Szczecin: od I Bramy Torowej do północnej granicy Portu Police.

Zakaz nie dotyczy jednostek WOPR, Policji, Sił Zbrojnych, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, SAR, Urzędu Morskiego oraz jednostek innych służb biorących udział w akcji przeciwpowodziowej.

Obowiązuje do odwołania.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kluczowy krok dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Opublikowano

w dniu

Do Wojewody Zachodniopomorskiego złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Wniosek ten dotyczy wszystkich trzech odcinków realizacyjnych o łącznej długości 48,9 km, z tunelem pod Odrą o długości 5 km, który po wybudowaniu będzie najdłuższym takim obiektem w Polsce. Przetarg na realizację tej trasy, po uzyskaniu niezbędnych dokumentów i pozwoleń, powinien być ogłoszony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

„Zachodnia Obwodnica Szczecina to przełomowa inwestycja, na którą miasto czeka od dekad. Dziś robimy milowy krok w tej sprawie.

Skala tego przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna, blisko 50 kilometrów drogi ekspresowej, w tym najdłuższy tunel w Polsce, o długości 5 kilometrów, będzie to tunel dwunawowy, w każdej nawie będzie dwupasmowa jezdnia.

To nie tylko nowe kilometry asfaltu. To koniec tranzytu przez centrum miasta, to skrócenie drogi na wybrzeże, to lepsza jakość życia dla mieszkańców” – powiedział wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Pozwolenia na budowę i przejęcie nieruchomości pod drogę

Decyzja ZRID umożliwi przyszłemu wykonawcy rozpoczęcie budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Zostaną w niej również zatwierdzone granice terenu pod budowę trasy. Wszyscy właściciele nieruchomości, które mają zostać przejęte pod drogę, zostaną poinformowani przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków) – najpierw o wszczęciu postępowania, a następnie o wydaniu decyzji ZRID, po której ruszy procedura odszkodowawcza prowadzona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych GDDKiA.

Ring wokół Szczecina

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijający Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenia ruchu, tworzą się na nim spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6), trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).

Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odra, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła 14,85 m, grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły również do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Trzy odcinki realizacyjne

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na trzy odcinki realizacyjne.

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Odcinek ten rozpocznie się na połączeniu z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 (przetarg na realizację tej inwestycji ogłosiliśmy w ubiegłym tygodniu). Tu ZOS, poprzez węzeł Siadło Górne, włączy się w układ drogowy nowego węzła Szczecin Zachód na autostradzie A6. Trasa przetnie następnie wiaduktem linie kolejową Berlin – Szczecin. Dalej droga będzie biegła w kierunku północnym, od wschodu omijając m. Będargowo. Za tą miejscowością będzie się znajdował węzeł drogowy Będargowo. Następnie S6 będzie przecinała linię kolejową Szczecin – Stobno Szczecińskie (będzie tu estakada o długości 284 m – najdłuższy obiekt mostowy na całej ZOS). S6 między Dołujami i Skarbimierzycami przetnie obecną DK10. Węzeł drogowy Dołuje powstanie około 900 m na północ od DK10 i będzie łączył S6 z obwodnicą Mierzyna w ciągu DK10, która będzie budowana równolegle z ZOS przez GDDKiA i Miasto Szczecin. Wzdłuż S6 powstanie też łącznik do obecnego przebiegu DK10. Dalej S6 będzie od wschodu omijać Wołczkowo (w pobliżu tej miejscowości będzie kończył się pierwszy odcinek realizacyjny ZOS).

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również obwód utrzymania drogi przy węźle Siadło Górne.

Dołuje – Police (11,9 km)

Odcinek ten rozpocznie się na wschód od m. Wołczkowo. Nowa trasa przetnie następnie drogę powiatową Wołczkowo – Dobra. Węzeł drogowy Dobra będzie zrealizowany w nowej lokalizacji i będzie łączył S6 od wschodu z przewidzianą do realizacji przez gminę Dobra obwodnicą Wołczkowa, a od Zachodu z ul. Dereszową i przez nią z istniejącą drogą powiatową. Dalej nowa S6 będzie przechodziła między miejscowościami Sławoszewo i Bartoszewo. Na południe od tej pierwszej miejscowości będzie zlokalizowane Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Sławoszewo, na którym będą parkingi i toalety. Przebieg S6 będzie zmieniał się na kierunek wschodni. Trasa będzie wchodziła w tereny leśne, gdzie przewidziano realizację aż czterech górnych przejść dla zwierząt. Droga ekspresowa S6 na południe od Tanowa przetnie DW115, a następnie na wschód od tej miejscowości DW114. Na połączeniu z DW114 powstanie węzeł drogowy Tanowo. Następnie trasa drogi ekspresowej będzie prowadziła na północ od m. Trzeszczyn. Tu też będzie się kończył drugi odcinek realizacyjny ZOS.

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Police – Goleniów (23,4 km)

Odcinek rozpocznie się około 1,5 km na zachód od węzła drogowego Police, który powstanie na połączeniu z ulicami Kuźnicką oraz Piotra i Pawła (prowadzącymi do Zakładów Chemicznych), a także od strony południowej z DW114 i realizowaną obecnie przez gminę Police obwodnicą. Przy węźle będzie zlokalizowany obwód drogowy wraz z centrum zarządzania tunelem. Tuż za węzłem rozpocznie się wlot do tunelu drogowego przechodzącego pod instalacjami Zakładów Chemicznych, liniami kolejowymi, DW114, terenami portu Police i nurtem Odry. Wylot zlokalizowany będzie około 500 m od wschodniego brzegu Odry. S6 po wyjściu na poziom terenu będzie biegła w kierunku m. Święta, omijając tę miejscowość od północy. Dalej droga będzie prowadziła w kierunku wschodnim, przechodząc na północ od m. Modrzewie, gdzie będzie zlokalizowany węzeł drogowy na skrzyżowaniu z DW111. Około 2,4 km na wschód od węzła drogowego Modrzewie powstanie MOP Bolesławice, na którym oprócz parkingów i toalet przewidziano rezerwę terenu pod budowę stacji paliw i restauracji. Trasa połączy się z istniejącymi drogami ekspresowymi S3 i S6 na węźle Goleniów Północ, który zostanie rozbudowany o relacje w kierunku nowej S6.

Inwestycja będzie obejmowała budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.

Finał wielu lat prac przygotowawczych

Koncepcja budowy drogi, która od północy i zachodu ominie Szczecin wraz z przeprawą przez Odrę, pojawiła się na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W latach 90. przygotowano pierwsze koncepcje przebiegu trasy. Od 2007 roku samorządy lokalne wraz z Samorządem Województwa przygotowywały dokumentację niezbędną do uzyskania decyzji środowiskowej i następnie prowadziły trwający kilka lat proces uzyskiwania tej decyzji. W 2015 roku Zachodnia Obwodnica Szczecina została wpisana do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych jako przebieg drogi ekspresowej S6. W grudniu 2017 roku Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego uzyskał ostateczną decyzję środowiskową, w której został wyznaczony przebieg tej inwestycji. Następnie proces przygotowawczy prowadziła już GDDKiA.

W 2018 roku ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża. Kompletną dokumentację, która kosztowała 24 mln zł, otrzymaliśmy w 2021 roku. Na jej potrzeby wykonano szeroki zakres badań podłoża – w tym wiercenia na głębokość 90 m na przebiegu tunelu pod Odrą. Opracowana wówczas dokumentacja ustaliła podstawowe rozwiązania projektowe i określiła ostateczną długość tunelu pod Odrą na 5 km, co pozwoliło na uniknięcie kolizji z obszarem i instalacjami Zakładów Chemicznych w Policach.

W 2022 roku ruszył dalszy etap prac projektowych – przygotowanie projektu budowlanego. Prace były już prowadzone w podziale na poszczególne odcinki realizacyjne. Łączny koszt tych prac sięgnął 60 mln zł. Opracowana została szczegółowa dokumentacja projektowa wraz z raportami do ponownej oceny oddziaływania na środowisko. W toku tych prac szczególną uwagę zwracaliśmy na wybór optymalnych rozwiązań projektowych, zwłaszcza dla obiektów inżynierskich, w tym tunelu pod Odrą. Łącznie podczas prowadzonych w ostatnich latach prac projektowych wykonano 63 km wierceń i 22 km sondowań na głębokości od 3 do 90 m. W tym roku dokumentacja projektowa została zakończona i odebrana, co umożliwiło złożenie wniosku o decyzję ZRID.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Konferencja podsumowująca pilotażowy program dotyczący polsko-niemieckiego zespołu policji

Opublikowano

w dniu

26 października b.r. w Świnoujściu odbyła się konferencja końcowa w ramach projektu Interreg, poświęcona wspólnemu polsko-niemieckiemu zespołowi Policji Świnoujście – Heringsdorf. Spotkanie kończyło okres pilotażowy funkcjonowania zespołu, w którym funkcjonariusze oprócz stałych służb przechodzili liczne szkolenia z zakresu polskiego i niemieckiego prawodawstwa, występujących różnic międzykulturowych, nauki języków obcych oraz taktyk i technik podejmowania interwencji.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele zachodniopomorskiej i meklemburskiej Policji m.in. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, Pan insp. Przemysław Domagała, Komendant Miejski Policji w Świnoujściu, Pan insp. Jarosław Czaja oraz Prezydent Prezydium Policji w Neubrandenburgu Pan Thomas Dabel. Spotkanie swoją obecnością uświetnił także Sekretarz Stanu przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Cyfryzacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Pan Wolfgang Schmülling. Gośćmi honorowymi uroczystości byli także funkcjonariusze wspólnego polsko-niemieckiego zespołu Policji Świnoujście-Heringsdorf. Podczas swoich przemówień, Komendant Domagała wraz z Prezydentem Dabelem, zwrócili bezpośrednią uwagę na zwiększone poczucie bezpieczeństwa wśród polskich i niemieckich mieszkańców i turystów w obszarze pasa nadmorskiego, wynikające z obecności dwujęzycznych patroli. Obaj panowie wyrazili swoje opinie, co do potrzeby nie tylko utrzymania ciągłości trwających służb, ale możliwego wzmocnienia ich liczebności czy zasięgu terytorialnego w przyszłości. Komendant Miejski Policji w Świnoujściu omówił korzyści wynikające z funkcjonowania zespołu na terenie miasta i gminy Świnoujście uwzględniając m.in. szybszy czas reakcji na występujące zdarzenia, czy brak potrzeby angażowania dodatkowych sił w przypadku obsługi zdarzeń, z udziałem obcojęzycznych obywateli.

Warto zaznaczyć, że każdy z funkcjonariuszy polsko-niemieckiego zespołu Policji miał możliwość zaprezentowania na forum swoich dotychczasowych doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów na dalsze jego funkcjonowanie. Co równie istotne, wraz z konferencją końcową, zespół nie kończy swojej działalności lecz będzie wciąż obecny w polsko-niemieckim obszarze transgranicznym, wykonując niezbędne czynności w zależności od występujących potrzeb i sytuacji.

mł. asp. Jarosław Migowicz

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prorektor AWF: jak najwięcej odpowiedzialności za powszechny sport powinno trafiać do samorządów

Opublikowano

w dniu

Foto: Business&Sport Group Sp. z o.o.

Według ekspertów II edycji Europejskiego Forum Regionalnego Sportu (EFRS) warto zmniejszyć centralizację w rozdzielaniu funduszy na lokalny sport. „Samorząd musi odgrywać główną rolę w finansowaniu sportu, lokalni działacze znają potrzeby, wiedzą, gdzie w lokalnych klubach potrzeba pieniędzy” – mówiła prof. Jolanta Żyśko, prorektor ds. rozwoju AWF w Warszawie podczas dyskusji panelowej.

II edycja Europejskiego Forum Regionalnego Sportu zgromadziła przedstawicieli klubów sportowych, biznesu oraz samorządów z całego kraju, tworząc platformę do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań oraz możliwości rozwoju sportu w mniejszych miastach, miejscowościach i wsiach.

Jedna z dyskusji dotyczyła odpowiedzialności Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) za rozwój sportu na poziomie lokalnym. Ministerstwo odgrywa kluczową rolę w tworzeniu strategii rozwoju sportu w Polsce, w tym wspieraniu lokalnych klubów poprzez finansowanie, szkolenia i promocję. To od Ministerstwa zależy, czy regionalne inicjatywy sportowe będą miały odpowiednie zasoby i narzędzia do rozwoju. Dorota Ognicha, dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki wyjaśniła, że jej rolą jest zwiększanie aktywności fizycznej społeczeństwa, a tym samym dążenie do tego, żeby Polacy byli zdrowsi.

„W moim departamencie powstają nowe programy kierowane do konkretnych grup m.in. uczniów klas I-III. Rozpoczęło się też tworzenie strategii rozwoju działań sportowych na poziomie kraju” – informowała Dorota Ognicha.

Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, lokalne kluby są podstawą sportu amatorskiego i młodzieżowego, budując fundamenty przyszłych sukcesów sportowych na poziomie krajowym i międzynarodowym. W ich opinii współpraca z Ministerstwem Sportu jest kluczowa, aby te kluby mogły skutecznie działać i przyczyniać się do rozwoju sportu w regionach.

„Oczekiwania wobec Ministerstwa to większe zaangażowanie w szkolenie dzieci, rozkochanie ich w sporcie na najwcześniejszym etapie. Najważniejsze jest wsparcie na etapie szkoleniowym. Najlepszych trenerów potrzebujemy na najwcześniejszym etapie szkolenia młodzieży, to nie mogą być ludzie z doskoku, a to wymaga pieniędzy” – zauważył Artur Stanowski, prezes Orlen Wisła Płock (piłka ręczna).

Jak zwracano uwagę, brak stabilnego finansowania jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi borykają się lokalne kluby sportowe.

Janusz Szydłowski, prezes agencji Actisport/Move marketing sportowy, zwrócił uwagę, że w sporcie powszechnym dominują działania akcyjne np. dzień pływania, dzień biegania. Za takimi inicjatywami nie idzie systematyczność. A to oznacza, że mogą powstawać „dziury” w budżetach klubów sportowych.

„Państwo i samorząd nie mogą być jedynym podmiotem finansującym sport w Polsce, należy dopuścić strefę prywatną” – apelował Janusz Szydłowski.

Prof. Jolanta Żyśko, prorektor ds. rozwoju AWF w Warszawie, postulowała, żeby jak najwięcej odpowiedzialności za powszechny sport trafiało jak najniżej – z poziomu centralnego do lokalnych samorządów.

„Samorząd musi odgrywać główną rolę w finasowaniu sportu, lokalni działacze znają potrzeby, wiedzą, gdzie w lokalnych klubach potrzeba pieniędzy” – mówiła prof. Jolanta Żyśko.

W opinii uczestników debaty inwestycje w infrastrukturę sportową – taką jak boiska, hale sportowe i stadiony – są kluczowe dla rozwoju sportu w regionach. Ministerstwo Sportu, we współpracy z samorządami i klubami, powinno stawiać na modernizację i budowę obiektów sportowych, które spełnią potrzeby lokalnych społeczności.

„Nowo wybudowana hala zmieniła życie Legionowa, grają tu zespoły siatkarzy, piłkarzy ręcznych, koszykarzy. Hala żyje. Mamy poczucie odpowiedzialności społecznej i misję angażowanie młodych w sport” – wskazywał Bogdan Kiełbasiński, prezydent Legionowa. „Staramy się by nasze obiekty sportowe, np. szkolne, były dostępne powszechnie, także w wakacje” – dodał.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, wspierając lokalne kluby, odgrywa ważną rolę w promowaniu aktywności fizycznej i sportu masowego. Współpraca z lokalnymi klubami może pomóc w zwiększeniu liczby uczestników sportu na poziomie amatorskim i rekreacyjnym, co ma wpływ na zdrowie społeczeństwa. Efektywny rozwój sportu na poziomie lokalnym wymaga współpracy między Ministerstwem Sportu, lokalnymi władzami i klubami sportowymi.

„Samorządy muszą być kołem zamachowym rozwoju lokalnego sportu, ale nie mogą być jedynym sponsorem. Mamy wiele obszarów działania – np. infrastruktura, a na nią nie może zabraknąć funduszy, często kosztem dofinansowania aktywności fizycznej” – zauważył Marcin Fabisiak, członek zarządu powiatu w Legionowie.

Łukasz Wodarski, radny Miasta Ruda Śląska wymienił cztery filary sponsorowania sportu na poziomie regionalnym.

„Składki, dotacje samorządowe, programy ministerialne i sponsorzy” – wyliczył radny.

Według ekspertów zajmujących się sportem powszechnym najważniejsza jest systemowa organizacja i powszechny udział. To dwa filary późniejszego sukcesu w sporcie na najwyższym poziomie.

„Według Eurobarometru aktywność sportowa młodych Polaków spadła o 9 proc. W pozostałych krajach UE wzrosła. Jesteśmy na dnie. Musimy uruchomić świadomość i zmienić polski sport. Inaczej obecna zapaść za kilka lat odbije się na zdrowiu społeczeństwa” – oceniła prof. Jolanta Żyśko.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przebudowa ulicy Henryka Sienkiewicza coraz bliżej. Podpisano umowę z wykonawcą

Opublikowano

w dniu

Świnoujście wybrało w przetargu wykonawcę przebudowy ulicy Sienkiewicza. Zadania podjęła się firma MUSINGBUD ze Szczecina. Wykonawca będzie miał 2 lata na zakończenie prac. W poniedziałek (30.09) podpisano umowę.

Przebudowa ulicy Sienkiewicza będzie odbywała się etapami, tak aby spowodować jak najmniej trudności komunikacyjnych. Rozpocznie się od ulicy Chrobrego. Prace będą obejmowały także roboty na rzecz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Zanim na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt, wykonawca opracuje plan tymczasowej organizacji ruchu.

– Zależy nam na sprawnym przebiegu przebudowy ulicy. Poprosiłam wykonawcę, by uwzględnił interes firm i osób prowadzących działalność przy ulicy Sienkiewicza i tak poprowadził organizację ruchu, by utrudnienia były jak najmniejsze – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Ulica Henryka Sienkiewicza od północnej strony graniczy z zabudową mieszkaniowo-wypoczynkową, od południowej z leśno-parkową. Jeżdżą po niej autobusy oraz jest na niej strefa Płatnego Parkowania.

Głównym celem przebudowy jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników oraz zmniejszenie uciążliwości ruchu, emisji spalin i hałasu w strefie uzdrowiskowej.

Zakres przebudowy obejmuje rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni i chodników, przebudowę oświetlenia ulicy, przebudowę kanalizacji deszczowej, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą podziemną, wykonanie nowych nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i urządzonych miejsc postojowych, nasadzenie nowej zieleni.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 50 procent.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524