Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

Opublikowano

w dniu

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin został w środę tymczasowo zamknięty po kolizji dwóch samochodów osobowych. Jednym z pojazdów uczestniczących w kolizji było auto elektryczne. Wnioski wyciągnięte po pierwszym wypadku, do którego doszło miesiąc temu, spowodowały usprawnienie procedury w awaryjnej sytuacji, która zadziałała bardzo dobrze. Kierowcy kierowani byli na przeprawy promowe Centrum i Karsibór.

Dzięki zaangażowaniu służb, tunel udało się otworzyć w mniej niż dwie godziny. Podziękowania należą się pracownikom Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi w Świnoujściu, którzy stawili się w trybie pilnym na stanowiskach pracy, strażakom, policji, straży miejskiej, załogom promów, pracownikom Komunikacji Autobusowej, pracownikom porządkowym, firmom współpracującym i pracownikom Wydziału Kryzysowego.

Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Jednak przy tej okazji warto przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w tunelu.

Ograniczenie prędkości i zakaz wyprzedzania

W tunelu pod Świną jest jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, każdy w przeciwnym kierunku. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania o czym informują stosowne znaki pionowe i poziome. Ze względów bezpieczeństwa należy bezwzględnie tych ograniczeń przestrzegać. Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania w ręku.

Należy pamiętać, że wypadek w tunelu może mieć znacznie groźniejsze skutki nie tylko dla uczestników zdarzenia, ale też dla innych kierowców ze względu na ryzyko pożaru. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej uwagi i skupienia przejeżdżając przez tunel.

O przestrzeganie ograniczeń prędkości w tunelu dba system odcinkowego pomiaru prędkości obejmujący całą długość tunelu. Bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy wyliczy średnią prędkość pojazdu. System działa w ramach CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), czyli komórki organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Nie zatrzymujmy się w tunelu

W tunelu, poza sytuacjami absolutnie awaryjnymi, obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Jakiekolwiek zatrzymanie zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa w tunelu. Dlatego jeżeli jest to tylko możliwe należy opuścić tunel i zatrzymać się po wyjeździe z niego. Jeżeli doszło na przykład do awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę należy zatrzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni wykorzystując pobocze. Pomoc można wezwać łącząc się z kolumny alarmowej oznaczonej piktogramem SOS z centrum obsługi tunelu. W tunelu nie można cofać i zawracać.

Obowiązuje również bezwzględny zakaz poruszania się rowerów i pieszych. Przez tunel nie mogą przejeżdżać pojazdy z towarami niebezpiecznymi (dla nich pozostaje możliwość korzystania z promów).

Tunel w oku kamer i systemów

Tunel jest wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa. Jest to przede wszystkim system wentylacji, który zadba o odpowiednią jakość powietrza w tunelu podczas jego użytkowania, a w sytuacji awaryjnej o oddymianie. Są to tak naprawdę dwa systemy wentylacji, jeden dla jezdni tunelu, drugi dla przestrzeni ewakuacyjnych do której nie może przedostać się dym.

W centralnej części tunelu zamontowano system zraszaczy, który ma ograniczyć skutki ewentualnego pożaru w tunelu. W całym tunelu jest też instalacja hydrantowa, z której będą mogli skorzystać strażacy. W niszach SOS znajdują się gaśnice i telefony łączności alarmowej umożliwiające bezpośredni kontakt z centrum obsługi tunelu.

Wyposażeniem obiektu jest również system nagłośnieniowy, przez który mogą być nadawane komunikaty i polecenia, do których należy się bezwzględnie stosować. Komunikaty mogą być również nadawane na częstotliwościach FM (stacji radiowych). Aby były słyszane w pojazdach należy w radioodbiorniku włączyć funkcję TA (Traffic Announcement).

Cały tunel jest objęty systemem monitoringu, zarówno w głównej nawie, jak i w przestrzeniach ewakuacyjnych. Systemy bezpieczeństwa dysponują również szeregiem czujników: dymu, wzrostu temperatury czy zanieczyszczeń powietrza. Całość jest sterowana z centrum obsługi tunelu, które znajduje się po stronie wyspy Uznam.

Systemy bezpieczeństwa mają ograniczyć negatywne skutki przede wszystkim wypadków drogowych. Najważniejsze jest jednak to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie opisanych zasad bezpieczeństwa.

Drogi ewakuacji

W razie potrzeby w tunelu włączy się oświetlenie awaryjne koloru czerwonego, a system nagłośnieniowy zacznie nadawać sygnał alarmowy i komunikaty głosowe. Należy bezwzględnie się do nich stosować. Pojazdy należy zatrzymać przy prawej krawędzi, tak aby zapewnić korytarz dojazdu dla służb. W wypadku wystąpienia pożaru, przed pojazdem którym się poruszamy, trzeba jak najszybciej tunel opuścić. Umożliwi to galeria ewakuacyjna pod jezdnią, do której prowadzą dwa zejścia z poziomu jezdni znajdujące się w odległościach około 600-700 metrów od wlotów do tunelu. Pomiędzy tymi wejściami jest 500 metrów odległości. Galeria ewakuacyjna prowadzi do klatek schodowych, umieszczonych przy wlocie i wylocie z tunelu, umożliwiających wyjście na powierzchnię. Do tych klatek schodowych można również wejść z poziomu jezdni. Na całej długości tunelu są oznaczenia pokazujące odległość do wyjścia awaryjnego, należy skierować się do najbliższego.

Gdzie szukać informacji?

Pozostali kierowcy, którzy jeszcze nie wjechali do tunelu dowiedzą się o zamknięciu tunelu z informacji wyświetlanych na tablicach przed tunelem. Przeprawę między wyspami przejmują wówczas promy: Bieliki lub/i Karibory. Lokalne stacje radiowe nadające komunikaty dla kierowców poinformują o przyczynach zamknięcia tunelu oraz wskażą alternatywną przeprawę.

Warto zainstalować w telefonie Regionalny System Ostrzegania (RSO) to darmowa, powszechna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów umożliwiająca powiadamianie obywateli o zagrożeniach. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym o wypadkach drogowych.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA pełni rolę Inwestora zastępczego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 913,8 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

ZHR dla powodzian. Dary dla przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Opublikowano

w dniu

W dniach 15-17 listopada delegacja harcerzy z 13. Świnoujskiej Drużyny Wędrowników „Ptaki” z III Szczepu Harcerskiego im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pojechała pomagać powodzianom w ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR.
W pierwszej kolejności udali się do Ołdrzychowic Kłodzkich, do Przedszkola Gminnego. Tam przekazali dary, otrzymane od uczestników „Biegu Charytatywnego dla przedszkola” oraz innych donatorów. Zebrane pieniądze podczas Biegu oraz zrzutki, w kwocie 4000 zł, zostały wcześniej przekazane na konto Przedszkola.
Po przekazaniu darów wyruszyli do Kłodzka, gdzie zrealizowali dalsze zadania wynikające ze zleconej służby z Pogotowia ZHR.
Na miejscu, na terenie zabytkowego Klasztoru Zakonu Franciszkanów w Kłodzku (założonego w 1678 r.), pomagali w pracach porządkowych i remontowych. Skuwali zalane tynki, naprawiali instalację elektrycznej, wywozili gruz.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz dzieci z Przedszkola podziękowali za pomoc, pisząc m.in.:
W imieniu całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękujemy za hojne wsparcie wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli. Zaangażowanie w pomoc jaką nam niesiecie w tym trudnym dla nas czasie jest godne podziwu. Wasze wsparcie nie tylko pomaga nam finansowo ale także dodaje nam otuchy i motywacji, aby z jeszcze większą determinacją odbudować nasze przedszkole.

 

Dziękujemy za pomoc i wsparcie, współorganizatorom biegu, jak i tego wyjazdu:
– Pani Prezydent Joannie Agatowskiej,
– Panu Radnemu Sławomirowi Nowickiemu,
– Urzędowi Miasta Świnoujście,
– Grupie Morskiej – Cała Naprzód!,
– Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 9 w Świnoujściu,
– Radzie Rodziców przy ZSP nr 9,
– Barowi Krewetka,
– Hurtowni Warzyw i Owoców „Marciny”,
– MDK Przytór,
– OHP Świnoujście – Hufiec Pracy,
– OSP Przytór,
– Color Copy.

 

Zachęcamy do wsparcia działań pogotowia oraz do zapisania się do niego przez ankietę internetową.
  • Kłodzko: Punkt pomocy dla poszkodowanych w Kłodzku wciąż potrzebuje osób do sortowania i wydawania materiałów oraz wsparcia w pracach rozbiórkowych i usuwaniu zniszczonych elementów budynków.
  • Małe wioski wokół Kłodzka: Wciąż pilnie potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą w oczyszczaniu zalanych domów i podwórek, zwłaszcza w miejscach, gdzie pomoc jeszcze nie dotarła. Każda para rąk jest na wagę złota – zarówno przy pracach rozbiórkowych, jak i obsłudze narzędzi oraz sprzętu porządkowego.
Szukamy również osób mających doświadczenie w konkretnym fachu budowlanym, które znają się m.in. na kładzeniu płytek.
Na miejscu jest potrzebna nie tylko pomoc fizyczna, ale również wsparcie psychiczne osób, które już powoli opadają z sił i nadziei na powrót do normalności. Potrzebują po prostu ciepłej rozmowy i chwili wytchnienia od trudów codziennej walki z następstwami powodzi. Twoja obecność może nieść nie tylko pomoc, ale także nadzieję.

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia na służbę znajdziesz w Procedurze działania w terenie PHH. Skontaktuj się z Twoim koordynatorem wojewódzkim, aby ustalić szczegóły i dołączyć do akcji!
https://zhr.pl/dlapowodzian/
Razem możemy więcej – wesprzyjmy tych, którzy najbardziej tego potrzebują!
Czuwamy!
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Z powodu awarii ponad 16 tysięcy odbiorców nie ma prądu

Opublikowano

w dniu

O awarii zasilania w woj, zachodniopomorskim poinformował w czwartek operator Energa. Bez prądu jest ponad 16 tysięcy obiorców. Usuwanie awarii może potrwać do późnego popołudnia.

Jak podała Energa, z powodu awarii prądu nie ma w powiatach: białogardzki, koszaliński, szczecinecki, świdwiński.

Bez zasilania jest 16473 obiorców i niemal 500 stacji transformatorowych.

Służby energetyczne pracują, żeby jak najszybciej usunąć awarię. Prądu może jednak nie być do późnego popołudnia.

Przyczyną awarii mogą być złe warunki pogodowe w regionie. (PAP)

pij/ agz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Budynek żłobka oraz MOPR-u podświetlono na czerwono

Opublikowano

w dniu

Dwa budynki zostały w Świnoujściu podświetlone na czerwono. To symboliczny sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. 

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. To też finał ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy. 

Na znak sprzeciwu wobec przemocy dziś budynki Żłobka Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zostały podświetlone na czerwono.

Od miesiąca prowadzone są działania, wydarzenia oraz warsztaty, przypominające o inicjatywie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Do mieszkańców Świnoujścia trafią czujki dymu

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Świnoujście jest jednym z miast regionu, które przystępują do Kampanii na Rzecz Bezpieczeństwa Pożarowego w Województwie Zachodniopomorskim pod nazwą „Czujne Zachodniopomorskie”. Planuje się, że jeszcze w tym roku do mieszkańców miasta trafi 60 czujek dymu. Nasze województwo jest pierwszym w Polsce, w którym uruchomiono program mający na celu zapobieganie skutkom pożarów. Oprócz montażu urządzeń, akcja obejmuje także szeroką kampanię edukacyjną.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pożarów oraz zatrucia niebezpiecznymi gazami pożarowymi. Do pożarów najczęściej dochodzi na skutek wadliwego działania lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Wiele osób traci zdrowie lub życie w pożarach własnych domów i mieszkań. Większość tych tragedii można by było uniknąć, gdyby zagrożone osoby zostały zaalarmowane na czas.

Do tragedii często dochodzi nocą, gdy mieszkańcy śpią, a ogień rozprzestrzenia się niezauważony. Ważnym elementem w ochronie przed pożarami i ich tragicznymi konsekwencjami są czujki dymu. Urządzenia, które dzięki tej kampanii trafią do mieszkańców naszego miasta, stanowią prosty, ale bardzo skuteczny sposób na ratowanie życia. Czujki, dzięki wczesnemu wykryciu zagrożenia, będą pierwszą linią obrony w przypadku pożaru. W momencie wykrycia dymu, sensor uruchomi alarm, który obudzi śpiących domowników, dając im czas na szybszą reakcję i ewakuację.

W celu ograniczenia liczby dramatycznych zdarzeń, województwo zachodniopomorskie zainicjowało akcję „Czujne Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa”. Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wynoszącym 300 tys. zł, zakupiono 4110 czujek, które zostaną przekazane gminom i powiatom w naszym województwie. Inicjatywa, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w okresie grzewczym, jest realizowana pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego. W projekt zaangażowały się kluczowe instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa. Partnerami inicjatywy są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Świnoujście jest jednym z miast, które zgłosiły swój udział w projekcie „Czujne Zachodniopomorskie”. Dzięki tej inicjatywie, 60 nowoczesnych czujek dymu przekazanych naszemu miastu, zostanie zamontowanych przez strażaków w mieszkaniach i domach. Strażacy przeprowadzą także edukację na temat zagrożeń pożarowych, właściwego użytkowania urządzeń grzewczych oraz konieczności regularnych przeglądów kominiarskich.

Inicjatywa „Czujne Zachodniopomorskie” stanowi ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców naszego województwa. Dzięki tej kampanii, w której bierze udział również Świnoujście, mieszkańcy otrzymają cenne wsparcie, które może uratować życie i zapewnić skuteczną ochronę przed pożarami oraz ich tragicznymi konsekwencjami.

Projekt „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” to dopiero początek. Pomysłodawcy i organizatorzy już planują kolejne edycje tej ważnej kampanii.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

U19 Wilki Morskie Szczecin – The Sailors Świnoujście. Mecz w piątek w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

W piątek 22 listopada drużyna koszykarzy The Sailors U-19 Świnoujście rozegra kolejny mecz wyjazdowy w Szczecinie w rozgrywkach ZOZKosz. Tym razem przeciwnikiem będą Wilki Morskie Szczecin. W pierwszym spotkaniu nasza drużyna przegrała. Jedziemy do Szczecina z dobrym nastawieniem by stawić czoła gospodarzom widowiska. Trzymajcie kciuki za naszych zawodników.

Dnia 7 listopada drużyna The Sailors przegrała mecz w Szczecinie z drużyną Bombardier Szczecin. Pomimo wyrównanego wyniku do połowy spotkania to gospodarze w 3 kwarcie uzyskali przewagę, którą utrzymali do końca spotkania. Mecz zakończył się wynikiem 84 do 58 dla drużyny gospodarzy.

Fundacja KS JCH The Sailors Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Magda Ilczuk powalczy w Tokio

Opublikowano

w dniu

Sensei Magdalena Ilczuk dostała powołanie do kadry narodowej Polski i będzie nas reprezentowała w najbliższy weekend podczas Mistrzostw Świata w Tokyo.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524