„Tu jest naprawdę przemiło, w tych grupach, które siadają przy swoich namiotach, grupach ludzi, które wędrują. Tutaj się nie jest samotnym, ponieważ jest z kim i o czym porozmawiać” – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej szef Pol’and’Rock Festival Jerzy Owsiak.
Zapowiedział też, że punktualnie o godz. 17 – w godzinę „W” – rozciągnięta zostanie duża flaga Polski oraz zawyje syrena.
„To będzie ten moment tej minuty, dwóch minut, oddania szacunku tym, którzy 80 lat temu walczyli o m.in. o to, żeby ten kraj wyglądał dzisiaj tak, jak wygląda” – dodał Owsiak.
Jak przekazał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, służby dbają o bezpieczeństwo uczestników festiwalu. To m.in. policja, straż pożarna oraz pracownicy sanepidu.
„Jest ponad sto inspektorów sanepidu, którzy przeprowadzili już ponad sto kontroli i wszystkie są pozytywne, w tym kontekście, że nie mamy żadnych zastrzeżeń, co jest ewenementem. Tak dobrze zorganizowana jest ta impreza. Kontrolujemy nie tylko miejsce samego festiwalu, ale również wszystkie pola campingowe wokół” – przekazał wojewoda.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zachęcał do odwiedzania Strefy Pomorza Zachodniego, gdzie można m.in. przebadać wątrobę. „Już kilka tysięcy ludzi przebadanych łącznie na wątrobę, na wydolność płuc, sprawdzamy swoje płuca po pandemii, panowie mogą również sprawdzić jądra. Zachęcam do tego” – poinformował Geblewicz.
„Mieliśmy przypadki takie, że dzięki badaniom tu, na Pol’and’Rock, dwa lata temu, jeden uczestnik wyłapał raka jąder we wczesnej fazie i stwierdził, że festiwal uratował mu życie” – dodał marszałek.
Geblewicz zaapelował do tych, którzy chcą jeszcze przyjechać na festiwal, aby skorzystali z pociągów. Do 4 sierpnia uruchomionych zostało 15 par dodatkowych pociągów Regio dla uczestników Pol’nad’Rock Festival. Specjalne połączenia skomunikowane są z pociągami z Trójmiasta, Warszawy, Poznania i Szczecina.
Na dużej scenie Pol’and’Rock Festival zagrają m.in. Clawfinger, Coma, Guano Apes, T. Love i Paktofonika Live Band. W Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania m.in. z współtwórcą i autorem wielu audycji radiowych Michałem Figurskim, aktorem Leszkiem Lichotą oraz pisarzem Zygmuntem Miłoszewskim. Festiwal zakończy tradycyjnie Piotr Bukartyk wraz z uczestnikami warsztatów utworem „Z tylu chmur” w nocy z soboty na niedzielę.
Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock) to jeden z największych w Polsce i w Europie festiwali muzycznych, organizowany od 1995 roku przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako podziękowanie dla społeczeństwa za styczniowy Finał WOŚP. Festiwal jest darmowy i niebiletowany.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1995 r. w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim (obecne woj. pomorskie), kolejny odbył się w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następnie do 2003 r. (oprócz „Dzikiego Przystanku Woodstock” w Lęborku w 2000 r.) odbywał się w Żarach, a od 2004 do 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą.
W 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął formułę online jako „Najpiękniejsza Domówka Świata”. W 2021 r. festiwal został zorganizowany na lotnisku Makowice-Płoty, a od 2022 r. odbywa się na terenie lotniska Czaplinek-Broczyno.(PAP)
misz/ dki/