Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymañski

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. „Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt” – dodał 36-letni piłkarz.

94-krotny reprezentant kraju, który debiutował w barwach narodowych w lutym 2008 roku, poinformował najpierw selekcjonera Michała Probierza i kolegów z drużyny (na początku treningu w Hanowerze przed wtorkowym meczem z Francją w Dortmundzie), a po zakończeniu zajęć spotkał się z dziennikarzami.

„Dzisiaj przed treningiem z dumą i honorem przekazałem trenerowi oraz kolegom, że to zgrupowanie jest moim ostatnim w reprezentacji. Piękna, ale też smutna chwila. Przez kilkanaście lat gry z orzełkiem na piersi reprezentowanie barw narodowych zawsze było dla mnie czymś więcej niż mecz. Ale nadszedł ten dzień, gdy ogłaszam zakończenie kariery w kadrze” – powiedział 36-letni Grosicki, który w 94 meczach w reprezentacji zdobył 17 bramek.

„Najpierw marzyłem o jednym występie w drużynie narodowej, potem o pierwszym golu. A uzbierało się tych spotkań bardzo dużo. Jestem dumny. Kiedy debiutowałem, to byłem młodym, szalonym Kamilem. A potem chciałem coraz więcej i więcej. Na pewno bardzo ważnym momentem było zaufanie ze strony trenera Adama Nawałki (selekcjoner w latach 2013-18 – PAP). Przy nim czułem się jak prawdziwy reprezentant. Bo wcześniej wchodziłem często z ławki, robiłem dużo szumu, ale dla mnie najważniejsze było boisko. A trener Nawałka widział mnie w roli ważnego piłkarza dla kadry” – podkreślił.

Jak przyznał, jego marzeniem jest teraz rozegranie pożegnalnego meczu w Polsce.

„Będę rozmawiał na ten temat z selekcjonerem i prezesem PZPN Cezarym Kuleszą. Mam nadzieję, że dane mi będzie wystąpić w takim meczu. Najbardziej chciałbym na Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt. Moim marzeniem jest +ostatni taniec+ na tym stadionie. Zawsze czułem tam wsparcie kibiców, to dla mnie ogromne wzruszenie. Ich reakcja pokazywała, że dałem tej drużynie wiele przez ostatnie lata” – podkreślił.

„Dziękuję kibicom za tych kilkanaście lat wsparcia z trybun. Kolegom, z kapitanem Robertem Lewandowskim na czele. Dziękuję selekcjonerom, Nawałce, Probierzowi, Jerzemu Brzęczkowi, Czesławowi Michniewiczowi i mógłbym wymienić jeszcze pięciu-sześciu” – dodał doświadczony zawodnik.

Podziękowań i wyrazów wdzięczności było tego dnia więcej.

„Dziękuję prezesowi Kuleszy i prezesowi Zbigniewowi Bońkowi (poprzedni szef PZPN, obecnie wiceprezydent UEFA – PAP) za możliwość bycia z kadrą. Dziękuję też dziennikarzom za komentarze. Czasem miłe, innym razem krytyczne, ale taka jest wasza rola. Dziękuję rodzinie – żonie, córce, rodzicom – za wsparcie. Za każdym razem wiedzieli, czym jest dla mnie reprezentacja. I widzieli, jak przeżywałem, gdy nie dostawałem powołania. Albo gdy zagrałem słabiej, nie strzeliłem gola” – przyznał.

Grosicki podkreślił, że czuje się „spełniony jako piłkarz”.

„Miałem piękną karierę reprezentacyjną. Oczywiście były też porażki, ale zapamiętam głównie te piękne chwile. Co najbardziej? Każdy mecz był szczególny, ale najbardziej mecze na Narodowym, śpiewanie hymnu. Również bramka na wyjeździe z Rumunią, jedna z najpiękniejszych w mojej karierze (3:0 w listopadzie 2016 roku w eliminacjach MŚ 2018 – PAP). Oczywiście na pewno Euro 2016, zwłaszcza ćwierćfinał z Portugalią i asysta przy golu Roberta Lewandowskiego, atmosfera na stadionie w Marsylii” – przypomniał.

Pamiętny dla niego będzie też piątkowy mecz z Austrią w Berlinie na Euro 2024, choć zakończony porażką 1:3 i odpadnięciem z turnieju.

„Zostałem wówczas najstarszym w historii piłkarzem reprezentacji Polski, który zagrał w wielkim turnieju” – podkreślił.

Co powiedzieli koledzy z drużyny, gdzie dowiedzieli się w poniedziałek o jego decyzji?

„Część była zaskoczona. Najpierw chciałem o tym poinformować trenera Probierza, zresztą w mniejszym gronie już wspominałem wcześniej, że to prawdopodobnie moje ostatnie zgrupowanie. Myślę, że duży turniej to idealna okazja na taki moment. Oczywiście miał być awans, wówczas lepiej by to wyglądało” – stwierdził Grosicki.

A kiedy sam zawodnik podjął tę decyzję?

„Myślałem już w trakcie sezonu. Moim celem i marzeniem było pojechać na turniej. Ten cel zrealizowałem. Ostateczną decyzję podjąłem przed pierwszym meczem, z Holandią. Najpierw poinformowałem o tym moją żonę. Ona na początku nie wierzyła, ale dzisiaj powiedziałem jej to ponownie” – przyznał.

„Przed nami Liga Narodów. To moment, żeby trener poszedł z tą reprezentacją dalej i ją odmłodził. Myślę, że ten moment był najlepszy na zakończenie kariery w kadrze. Mam to już za sobą. Mogę jeszcze jutro z dumą być na meczu w Dortmundzie i mam nadzieję, że powalczymy z Francją. Na pewno dzisiaj możemy mówić, że zawiedliśmy, bo nie wyszliśmy z grupy. Ale ja wierzę, że reprezentacja pod wodzą trenera Probierza będzie się rozwijać i osiągnie w przyszłości sukces. Potencjał na pewno jest” – zakończył Grosicki.

Z Hanoweru Maciej Białek (PAP)

bia/ co/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Sportowe otwarcie sezonu – Turniej Tenisa Ziemnego

Opublikowano

w dniu

Słoneczna pogoda, sportowe emocje i doskonała atmosfera – tak można podsumować Turniej Tenisa Ziemnego, który odbył się dnia  03.05.2025 roku na kortach tenisowych  przy ulicy Matejki w Świnoujściu, zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Wydarzenie zainaugurowało tegoroczny sezon tenisowy. Było również okazją do wspólnego uczczenia  ważnego święta narodowego – 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

W rywalizacji udział wzięli zawodnicy i zawodniczki w kategoriach Open Kobiet i Open Mężczyzn. Mecze były pełne zaciętej walki i sportowej pasji.

W kategorii Open Kobiet wzięło udział 5 zawodniczek. Turniej został rozegrany systemem grupowym, każda zawodniczka rozegrała po cztery mecze.

Zwyciężczynią turnieju została Julia Ordon, która okazała się bezkonkurencyjna, wygrywając wszystkie swoje spotkania. Drugie miejsce zajęła Halina Polańska, prezentując bardzo solidny poziom gry przez cały turniej. Na trzecim miejscu uplasowały się Magdalena Szymańska oraz Amelia Kujda-Rogowska.

W kategorii Open Mężczyzn wzięło udział 13 zawodników. Zmagania odbyły się w systemie grupowo-pucharowym – zawodnicy zostali podzieleni na cztery grupy, z których do fazy pucharowej awansowało po dwóch najlepszych graczy z każdej grupy.

W ćwierćfinałach rywalizowało ośmiu zawodników, a poziom rozgrywek był bardzo wyrównany.

W pierwszym półfinale zmierzyli się Mateusz Denis i Kamil Poźniak – zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Mateusz Denis, wygrywając 6:2, 7:5.
Drugi półfinał był wyjątkowo zacięty – Michał Denis pokonał Macieja Solocha w trzech setach: 6:7, 6:3, 10:8.

W emocjonującym finale bracia Denisowie stanęli naprzeciw siebie. Lepszy okazał się Mateusz Denis, który po wyrównanym meczu pokonał Michała Denisa wynikiem 6:2, 4:6, 10:5, zdobywając tytuł mistrza turnieju.

Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” oraz nagrody rzeczowe od sponsorów: @siłownia i fitness Champions Academy, @dworzysk, @naturalniedlasiebie.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom, kibicom oraz partnerom wydarzenia za wsparcie i obecność.
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Brutalne pobicie podczas majówki w Międzyzdrojach. Sprawca próbował uciec

Opublikowano

w dniu

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotni wieczór podczas „majówki” w Międzyzdrojach. Około godziny 22:00 przed budynkiem „Bałtyk” znaleziono nieprzytomnego mężczyznę. Sprawca pobicia zbiegł z miejsca zdarzenia i próbował się ukryć, jednak długo nie cieszył się wolnością.

W sobotni wieczór 3 maja, dyżurny kamieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że na ulicy Bohaterów Warszawy, tuż przed budynkiem „Bałtyk” leży nieprzytomny mężczyzna, Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Gryficach, a policjanci z Kamienia Pomorskiego natychmiast rozpoczęli intensywne działania. Przesłuchano świadków, zabezpieczono monitoring, a wizerunek 22-latka szybko trafił do funkcjonariuszy i mieszkańców. Mundurowi sprawdzali dworzec PKP, wstrzymano nawet odjazd pociągu. Sprawdzano hotele, lokale gastronomiczne i informowano taksówkarzy.

Choć sprawca próbował się ukryć – przebrał się i założył czapkę z daszkiem – policjanci szybko go rozpoznali i zatrzymali, mimo że próbował jeszcze ucieczki.

Prawidłowa postawa obywatelska mieszkańców i turystów jest godna pochwały. Dzięki wzorowemu zachowaniu i zaangażowaniu ze strony społeczeństwa, sprawca tego zdarzenia został szybko zatrzymany.

Mężczyzna został już doprowadzony do Prokuratury w Świnoujściu. Usłyszał zarzuty, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Zachodniopomorska Policja

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Majowy turniej tenisa stołowego

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W sobotę, 3.05.2025 r. w Hali Sportowej przy ulicy Piłsudskiego, odbył się „Majowy Turniej Tenisa Stołowego” zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Wyspiarz” Świnoujście, który był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale także do wspólnego uczczenia ważnego święta narodowego – 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Turniej został rozegrany w kilku kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców, a także w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn.
Turniej przebiegał w sportowej atmosferze, a uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem. Po emocjonujących pojedynkach wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W kategorii dziewcząt 2009 rok i młodsze zgłosiła się tylko jedna zawodniczka, Martynka Makowczyńska, która rozegrała mecze z chłopcami pokonując czterech z nich. Po wyrównanym  meczu uległa tylko zwycięzcy kategorii chłopców i odebrała puchar za I miejsce w swojej kategorii.

W kategorii chłopcy 2009 rok i młodsi udział wzięło 9 zawodników.
Miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  Nghiem Hai Nam Cao (Niemcy),
II miejsce – Dang Minh Cao (Niemcy),
III miejsce – Christian Balawender (Świnoujście).

W kategorii chłopcy 2014 i młodsi udział wzięło 3 zawodników.
Miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  The Khoi Nghiem (Niemcy),
II miejsce – Miłosz Słupiński (Świnoujście),
III miejsce – Nikodem Osiński (Świnoujście).

W kategorii dziewczęta 2014 i młodsze, udział wzięło 5 zawodniczek.
Miejsca na podium zajęły :
I miejsce – Zosia Januszewska (Gorzów Wielkopolski),
II miejsce – Anastazja Rachubińska (Świnoujście),
III miejsce – Marysia Bartkiewicz (Międzyzdroje).

W kategorii OPEN mężczyzn udział wzięło 17 zawodników.
Miejsca na podium zajęli :
I miejsce – Kamil Wawrzycki (Kostrzyn),
II miejsce – Dariusz Dębal (Świnoujście),
III miejsce – Marek Bartkiewicz (Międzyzdroje).

W kategorii OPEN kobiet udział wzięły 4 zawodniczki.
Miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Anna Migacz Swędrowska (Lubin),
II miejsce – Martynka Makowczyńska(Międzyzdroje),
III miejsce – Renata Nitecka (Radomsko).

Na zakończenie turnieju zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium  otrzymali okolicznościowe puchary, a specjalną statuetką, dla najmłodszego zawodnika turnieju, została uhonorowana sześcioletnia  świnoujścianka – Matylda Gan.

Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne gratulacje!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza regularna linia na lotnisko Szczecin-Goleniów bezpośrednio ze Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: PKS Szczecin

Do obsługi linii Port Lotniczy Szczecin-Goleniów – Międzyzdroje – Świnoujście przewoźnik PKS Szczecin skieruje najnowsze, ergonomiczne i bogato wyposażone pojazdy marki Mercedes. Busy te posiadają wygodne, regulowane fotele wraz z podłokietnikami, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz  gniazda USB, które znacząco ułatwiają pasażerom korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie podróży z/na lotnisko.

Z inicjatywy Portu Lotniczy Szczecin- Goleniów przy zaangażowaniu przedstawicieli Miasta Świnoujście oraz Miasta Międzyzdroje wraz z przewoźnikiem PKS Szczecin już od 15 maja uruchomione zostaje długo wyczekiwane połączenie autobusowe pomiędzy zachodniopomorskim portem lotniczym, a nadmorskimi kurortami Świnoujście i Międzyzdroje. Tak jak w przypadku już realizowanych bezpośrednich połączeń autobusowych pomiędzy lotniskiem, a centrum Szczecina tak i tu przyjazdy i odjazdy z/do portu lotniczego będą skorelowane ze wszystkimi połączeniami lotniczymi.

Na wyżej wymienionej trasie obowiązywać będą następujące przystanki:

  • ŚWINOUJŚCIE Port
  • ŚWINOUJŚCIE Uzdrowiskowa – Promenada
  • ŚWINOUJŚCIE 11 listopada – Dworzec UBB
  • MIĘDZYZDROJE Dworzec PKP
  • MIĘDZYZDROJE Niepodległości (muzeum)
  • PORT LOTNICZY SZCZECIN-GOLENIÓW

Źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapelanów, ofiar zbrodni katyńskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Górka/IPN Szczecin

Tablicę poświęconą duchownym ofiarom zbrodni katyńskiej, kapelanom różnych wyznań i religii, odsłonił dziś w kościele garnizonowym w Świnoujściu zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy odbyła się dziś w kościele garnizonowym w Świnoujściu. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Została wykonana z czarnego granitu, odlany z brązu i umieszczony w górnej części napis informuje o zbrodni katyńskiej. Wężyki oficerskie w górnych rogach tablicy nawiązują do stopni wojskowych pomordowanych kapelanów. Na tablicy znajdują się nazwiska 35 zamordowanych kapelanów. Nad nimi widnieją symbole wyznań.

– Byli to kapelani Wojska Polskiego różnych obrządków a nawet religii, ich wszystkich łączył mundur Wojska Polskiego. Spotykamy się, by podziękować im za świadectwo, które dali najpierw stawiając się do armii we wrześniu 1939 roku, a następnie w obozach jenieckich Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach, których nie znamy. Odgrywali ważną rolę dla wszystkich żołnierzy i dlatego byli pod szczególną obserwacją sowieckich służb bezpieczeństwa – mówił w przemówieniu dr Mateusz  Szpytma.

Wiedzieli, że są wartości, które nie mają ceny. Dzięki odnalezionym pamiętnikom wiemy, z jakim poświęceniem wykonywali swoją duszpasterską posługę. I tym, którzy mieli jeszcze nadzieję na powrót do Ojczyzny, i tym którzy wątpili, towarzyszyli kapelani katyńscy. Dziś widzimy, jak wiele wspólnego mieli z apostołami, odznaczając się mądrością płynącą z ewangelii, odwagą i męstwem – w homilii przypomniał ks. mjr Pawłowski.

Tablicę odsłonili dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dowódca 8 FOW kadm. Piotr Sikora, Sławomir Gargasiewicz ze Stowarzyszenia Kapelanów Katyńskich, proboszcz parafii garnizonowej w Świnoujściu ks kmdr Sławomir Pałka i ks. mjr dr Stanisław Pawłowski z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Jest to pierwsza taka tablicą nad Bałtykiem i pierwsza umieszczona w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Jej projekt wykonali pracownicy szczecińskiego Oddziału IPN, który także sfinansował jej wykonanie.

W uroczystości wzięli udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Sikora i przedstawiciele innych jednostek wojskowych, zastępca prezydenta Świnoujścia Roman Kurierski i pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Ireneusz Konopa. Byli członkowie Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, delegacje szkół, organizacji patriotycznych. Duchownych wielu wyznań reprezentowali kapelani wojskowi. Mszę św. koncelebrowaną odprawił reprezentujący biskupa polowego Wojska Polskiego ks. kan. mjr dr Stanisław Pawłowski.

Uroczystość w Świnoujściu zorganizowały wspólnie szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Parafia Rzymskokatolicka Garnizonowa pw. bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w Świnoujściu, Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich i Stowarzyszenie Katyń w Szczecinie.

Hołd oddany kapelanom wpisuje się w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Warto również przypomnieć, że 29 kwietnia 1945 roku, armia amerykańska oswobodziła niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona od 2002 roku, decyzją Episkopatu Polskie, jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Inicjatorem tego upamiętnienia był kardynał Ignacy Jeż, jeden z cudownie ocalałych więźniów KL Dachau.

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów KL Dachau. 22 kwietnia 1945 r. ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kaliskiego sanktuarium św. Józefa. Obóz w Dachau został wyzwolony tydzień później (29 kwietnia 1945 r.) przez armię amerykańską, a ocaleni duchowni do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie.

Źródło: IPN Szczecin

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nocne pomiary oświetlenia w tunelu. Ruch przez prom i linię nocną „N”

Opublikowano

w dniu

W nocy z piątku na sobotę, z 9 na 10 maja 2025 r., tunel pod Świną zostanie czasowo wyłączony z ruchu. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, całkowite zamknięcie przeprawy obowiązywać będzie w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Powodem są obowiązkowe pomiary oświetlenia wewnątrz tunelu, przeprowadzane na wniosek jego użytkownika.

Na czas prac tunelowych utrzymany zostanie przejazd jedynie dla pojazdów komunikacji autobusowej i służb uprzywilejowanych, jednak tylko po wcześniejszym zgłoszeniu i wyłącznie za zgodą dyspozytorów tunelu. Przejazdy będą odbywały się w asyście służbowego pojazdu technicznego.

Aby zapewnić mieszkańcom i podróżnym możliwość przemieszczania się między wyspami Uznam i Wolin, uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja nocna. Połączenie zapewni autobus linii „N” Komunikacji Autobusowej oraz prom Bielik I, który będzie kursował zgodnie z rozkładem:

Z Warszowa (Wolin):
23:00, 00:00, 01:00, 02:00, 03:00, 03:40, 04:20

Z centrum Świnoujścia (Uznam):
23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:20, 04:00, 04:40

Zarząd Dróg Miejskich zastrzega, że w przypadku zwiększonego natężenia ruchu, godziny kursowania promu mogą ulec zmianie.

Mieszkańców i kierowców prosi się o zaplanowanie podróży z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnienie możliwych opóźnień. – Dziękujemy za wyrozumiałość i apelujemy o ostrożność oraz dostosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu – przekazują służby miejskie.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524