Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów

Opublikowano

w dniu

Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony.

Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań…

Świnoujski samorząd wskazuje, że liczba przepisów naruszonych lub całkowicie pominiętych w związku z planami budowy terminala kontenerowego na prawobrzeżu miasta jest znacząca. Całkowicie zignorowano głos mieszkańców w tej sprawie.  

– Jeszcze w 2017 roku mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia podczas Ogólnego Zebrania Mieszkańców jasno wskazali, że terminala kontenerowego nie chcą. Ten głos został zignorowany między innymi przez inwestora i  przedstawicieli byłego rządu. W ten sposób nie powinno podchodzić się do realizacji żadnej inwestycji w naszym kraju – mówi Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia do spraw społecznych – Na początku nie wzięto pod uwagę uchwały organów pomocniczych Rady Miasta, a później nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych ani referendum. Nie powstało też żadne rzetelne i niezależne opracowanie dotyczące wpływu tej inwestycji na miasto oraz mieszkańców. Całkowicie zapomniano najwyraźniej, że ta inwestycja powstaje w Świnoujściu i to mieszkańcy miasta są najważniejsi, a nie prywatny interes inwestora. W tym przypadku inwestora belgijskiego i katarskiego – dodaje Roman Kucierski i zwraca uwagę, że inwestycja realizowana wbrew lokalnej społeczności może mieć problemy z uzyskaniem zewnętrznego dofinansowania.

W dokumencie, który znajdzie się na biurku wojewody zachodniopomorskiego świnoujski samorząd wskazał, że w inwestycji zamiast kierować się dobrem mieszkańców, zabytków oraz środowiska, to uznano, że „interes inwestora jest nadrzędny względem wszystkich pozostałych lokalnych interesów społecznych i interesów obywateli”.

Decyzja w tej formie nie uwzględnia m.in. skutków zakładających utratę cennych zasobów przyrodniczych naszego regionu tj. warszowskich i przymorskich wydm. Uniemożliwia także korzystanie ze Szlaku Fortecznego prowadzącego od najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej do rejonu Podziemnego Miasta, dalszego korzystania z trasy R10 na odcinku Świnoujście-Międzyzdroje, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, w skład którego wchodzi odcinek zachodniopomorskiego szlaku Velo Baltica, części Międzynarodowego Szlaku EuroVelo.

– Poza tym cała wykonana i planowana struktura przestrzenna osiedla Warszów podporządkowana jest założeniu, iż port kończy się na granicy wyznaczonej ulicą Ku Morzu, a terminal kontenerowy całkowicie burzy wypracowaną przez samorząd koncepcję, co także zostało w procesie podejmowania decyzji lokalizacyjnej całkowicie zignorowane – dodaje Arkadiusz Mazepa,  I zastępca prezydenta Świnoujścia ds. między innymi inwestycji – Budowa takiej inwestycji jest niezgodna ze strategią rozwoju miasta Świnoujścia. Nie ma jej także w strategii województwa zachodniopomorskiego – dodaje. 

Błędy w kwestiach bezpieczeństwa i wody

Wśród kilkunastu naruszeń przepisów w zakresie budowy portów morskich świnoujscy urzędnicy wskazali m.in. przepis art. 9 ust. 1 pkt 14 ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Chodzi o całkowite pomięcie warunków i wymagań wynikających z potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa, podczas gdy inwestycja zostanie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie innego strategicznego obiektu; terminala LNG oraz na wodach morskich, podlegających szczególnej ochronie w czasach globalnego zagrożenia spowodowanego wojną w Ukrainie.

Decydenci zignorowali także inne podstawowe kwestie, np. zaopatrzenia w wodę. W dokumencie uznano, że zostanie ona zapewniona w ilości maksymalnej 12 m3/h. Inwestor chce ją pozyskiwać z wodociągowej sieci miejskiej. Gdy miasto, jeszcze za rządów prezydenta Janusza Żmurkiewicza odpowiedziało, że nie ma takiej możliwości, to również zostało zignorowane.

– W naszej ocenie Pan Wojewoda wydał skarżoną decyzję opartą na nieprawdziwych założeniach wskazanych przez inwestora w zakresie zaopatrzenia w wodę z miejskiej sieci. Infrastruktura miejska w tym zakresie nie może spełnić oczekiwań inwestora, a tym samym zatem decyzja lokalizacyjna opiera się na wadliwych założeniach związanych z projektowanym uzbrojeniem terenu – informują przedstawiciele Urzędu Miasta Świnoujście

Błędów  jest w ocenie Urzędu Miasta więcej. Sam dokument charakterystyki inwestycji został sporządzony – jak informują specjaliści świnoujskiego magistratu –  nierzetelnie. 

– Na jednej stronie jego autorzy stwierdzają np. że inwestycja znacząco wpłynie na obszar Natura 2000, a na innej, że nie wpłynie znacząco. Nie możemy się zgodzić z tym, żeby do realizacji tego przedsięwzięcia podchodzono w sposób tak niedbały – mówi A. Mazepa.

Samorząd będzie bronił interesów mieszkańców i miasta

Ośmiostronicowe odwołanie od decyzji wojewody trafi także do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Świnoujski samorząd oczekuje rozpoczęcia rozmów w sprawie terminala kontenerowego z przedstawicielami Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, Rządu RP oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, których do tej pory nie było.

Samorządowcy jednocześnie zapewniają, że dostrzegają, jak ważny dla Świnoujścia jest rozwój gospodarki morskiej i zapowiadają, że będą wspierać wszelkie inicjatywy w tym sektorze, ale pod warunkiem, że będą realizowane zgodnie obowiązującymi przepisami i standardami społeczno-gospodarczymi oraz przede wszystkim akceptacją Mieszkańców Świnoujścia. 

– Liczmy, że nasze odwołanie zostanie uwzględnione, a inwestor i instytucje, które procedują ten projekt, przeprowadzą lokalne konsultacje społeczne i przygotują odpowiednie dokumenty. Taki projekt ma szansę  powstać tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie miał społeczną akceptację. Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego rozwoju naszych wysp, na których jest miejsce i dla turystyki i dla nowoczesnych przedsiębiorstw branży morskiej – wyraża stanowisko Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście. 

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej
5 komentarzy

1 Komentarz

  1. Mirek temu

    26 maja 2024 na 09:44

    Żółwik z sąsiadami🤣

  2. Anonim temu

    25 maja 2024 na 18:05

    Niemiecka naracja i interesy….a glupi najczesciej idiotow i slugusow komuchow i ich pociotkow nie maja pojecia o interesach Polski biotav pieniadze polskiego podatnika …swolocz komsomolu dziala przy korycie
    ..

  3. Artur temu

    25 maja 2024 na 14:43

    Właśnie nowe władze miasta zapaliły światełko nadziei w ciemnym tunelu niewrażliwości, niekompetencji i bezmyślności naszego rządu (tego i poprzedniego), który walcem spec ustaw robi wszystko by zadowolić katarsko belgijskie konsorcjum. Biorąc pod uwagę, że (pomijając propagandę) port kontenerowy w stosunku do kosztów nie zapowiada znacznych wpływów to budżetu państwa i prawie zerowe do budżetu miasta, a konsorcjum to znane jest z łapówek wręczanych m.in. urzędnikom europejskim, całość projektu budzi olbrzymie obawy co do jego przejrzystości i legalności. Wygląda na to, że ktoś na tym projekcje już zarobił, a kto inny ma chrapkę na swój przydział grantów…
    Minister Marchewka niech najpierw przypomni sobie co obiecywał lokalnym mieszkańcom, zamiast ich bombardować swoimi niedojrzałymi, destrukcyjnymi i oderwanymi od rzeczywistości pomysłami…

  4. Anonim temu

    24 maja 2024 na 19:17

    odcięli nam także dostęp do pięknego falochronu, zniszczą nam zatokę do której wchodził śledż i składał ikrę i wiele innych gatunków wartościowych ryb.

  5. Obserwator temu

    24 maja 2024 na 18:50

    Jestem teraz pełna optymizmu, że nowo wybrany samorząd, Rada Miasta Świnoujście będzie realizował głos lokalnej społeczności. Będzie to teraz wspólny głos protestu

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

WeNet wspiera walkę z depresją – firma partnerem społecznej inicjatywy „Biegiem Pomagam”

Opublikowano

w dniu

7 grudnia 2024 roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Biegiem Pomagam. Celem tegorocznego biegu jest zbiórka funduszy na pomoc dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia terapeutycznego, zmagającym się z depresją oraz stanami depresyjnymi.

WeNet, lider w branży rozwiązań technologicznych, od lat angażuje się w inicjatywy społeczne i charytatywne, a udział w wydarzeniu „Biegiem Pomagam to kolejny dowód na odpowiedzialność społeczną firmy. Co więcej, zaangażowanie w to wydarzenie stanowi integralną część realizowanej przez firmę strategii ESG (Environmental, Social, Governance), która obejmuje działania proekologiczne, społeczne oraz dbałość o transparentność i odpowiedzialne zarządzanie. Dzięki tej strategii, WeNet aktywnie wspiera inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia w społecznościach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zdrowia i wsparcia osób w trudnej sytuacji.

„Jako firma, która stawia na wartości społeczne, jesteśmy dumni, że możemy po raz kolejny wspierać tak szczytną inicjatywę jak >>Biegiem Pomagam<<. Angażując się w takie wydarzenia, realizujemy naszą strategię ESG, promując zdrowie i aktywność fizyczną, a także pomagając osobom, które potrzebują wsparcia w trudnych momentach życia” mówi Dorota Malarska, dyrektorka ds. ESG w WeNet.

Biegiem Pomagam to wydarzenie, które każdego roku łączy miłośników sportu z osobami pragnącymi wesprzeć charytatywne cele. Uczestnicy biegu, oprócz emocji związanych z rywalizacją, mają także świadomość, że ich udział przyczynia się do zmiany życia tych, którzy zmagają się z trudnościami zdrowotnymi i psychicznymi.

Stowarzyszenie Terapeutów, jako organizator wydarzenia, podkreśla, że dzięki takim partnerstwom jak to z WeNet możliwa jest realizacja misji wspierania osób, które potrzebują dostępu do terapiiróżnego rodzaju.

„To dzięki wsparciu firm takich jak WeNet możemy nie tylko zrealizować nasz cel, ale również dotrzeć z informacją o potrzebach osób zmagających się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi do szerszego grona odbiorców. Razem możemy więcej!” mówi przedstawiciel Natalia Macioch prezes Stowarzyszenia Terapeutów.

W bieg zaangażowali się również pracownicy firmy WeNet. Zespołowo stawią się na starcie, gotowi do wspólnego biegania, rywalizacji i przede wszystkim pomagania.

Zbiórka na cel biegu: https://www.siepomaga.pl/biegiem-pomagam

Zapisy na bieg już trwają. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie https://terapeuci.org.pl/biegiempomagam3/.

Źródło informacji: WeNet

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szef BBN w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej

Opublikowano

w dniu

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera 21 listopada przebywał w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu. Szef BBN zapoznał się ze stanem bezpieczeństwa morskiej infrastruktury krytycznej oraz realizacją inwestycji strategicznych w regionie.

Ministrowi Jackowi Siewierze towarzyszyli Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski, Komendant PDSG kmdr SG Krzysztof Sosnowski oraz Komendant PSG w Świnoujściu.

ppłk SG Andrzej Seroczyński. Podczas patrolu po wodach portu zewnętrznego Terminala LNG z pokładu jednostki pływającej SG-214 Szef BBN przyglądał się infrastrukturze instalacyjnej i terminalowi od strony morza. Ministrowi przedstawiono zakres i sposób realizacji zadań przez Straż Graniczną w ochronie infrastruktury krytycznej, zarówno z wykorzystaniem jednostek pływających SG jak i zabezpieczenia strefy objętej zakazem przebywania. Jackowi Sierzerze pokazano docelowe miejsce planowanej budowy nowej bazy dla jednostek pływających i załóg w porcie zewnętrznym terminala.

Fot. BBN

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołajki na basenie. Będzie wodny tor przeszkód

Opublikowano

w dniu

W dniach 30.11.2024 i 01.12.2024, w  godzinach od 8:00 do 21:00, z okazji Mikołajek Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” serdecznie zaprasza do Kompleksu Sportowego Uznam Arena przy ul. Grodzkiej 5 w Świnoujściu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta na pływalni zostanie zamontowany wodny tor przeszkód.

Wstęp wolny zgodnie z regulaminem zamieszczonym pod linkiem  https://www.osir.swinoujscie.pl/34310-2

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Chcesz prowadzić schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu? Weź udział w konkursie

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony zwierząt w 2025 roku pod nazwą: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”. Konkurs dotyczy prowadzenia schroniska na okres od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Rodzaj zadania: Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.

Nazwa zadania: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”

Termin realizacji zadania: Od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:

Na realizację zadania w budżecie Gminy Miasto Świnoujście zarezerwowano kwotę dotacji w wysokości 864.000,00 zł.

Zadanie polega na zapewnieniu odpowiednich warunków do funkcjonowania schroniska, w tym m.in. zapewnienia opieki, utrzymania oraz rehabilitacji zwierząt, które trafią do placówki w wyniku interwencji, zgłoszeń mieszkańców lub innych działań związanych z zapewnieniem ich bezpieczeństwa. Schronisko będzie musiało pełnić także funkcje edukacyjne, propagując odpowiedzialne postawy wobec zwierząt oraz promując adopcję.

Sposób składania ofert:

Oferty należy składać w formie pisemnej, zgodnie z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. Szczegóły dotyczące składania ofert, w tym formularze i wzory dokumentów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Świnoujście.

Termin i miejsce składania ofert:

Oferty na realizację zadania pn.: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu” należy składać w Urzędzie Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5,
na Stanowisku Obsługi Interesanta, parter, w godzinach od 700 do 1500  w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r. do godz. 1000 (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta). Oferty, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Informacje dotyczące składania ofert można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Świnoujściu, ul. Wyspiańskiego 35c, pok. 204, I piętro, tel. (91)3278643, osoba do kontaktu: Anna Szklarska, e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz warunki realizacji zadania dostępne są na stronie Biuletyn Informacji Publicznej.

Zapraszamy do składania ofert i dziękujemy za zaangażowanie w ochronę zwierząt w naszym mieście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ZHR dla powodzian. Dary dla przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Opublikowano

w dniu

W dniach 15-17 listopada delegacja harcerzy z 13. Świnoujskiej Drużyny Wędrowników „Ptaki” z III Szczepu Harcerskiego im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pojechała pomagać powodzianom w ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR.
W pierwszej kolejności udali się do Ołdrzychowic Kłodzkich, do Przedszkola Gminnego. Tam przekazali dary, otrzymane od uczestników „Biegu Charytatywnego dla przedszkola” oraz innych donatorów. Zebrane pieniądze podczas Biegu oraz zrzutki, w kwocie 4000 zł, zostały wcześniej przekazane na konto Przedszkola.
Po przekazaniu darów wyruszyli do Kłodzka, gdzie zrealizowali dalsze zadania wynikające ze zleconej służby z Pogotowia ZHR.
Na miejscu, na terenie zabytkowego Klasztoru Zakonu Franciszkanów w Kłodzku (założonego w 1678 r.), pomagali w pracach porządkowych i remontowych. Skuwali zalane tynki, naprawiali instalację elektrycznej, wywozili gruz.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz dzieci z Przedszkola podziękowali za pomoc, pisząc m.in.:
W imieniu całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękujemy za hojne wsparcie wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli. Zaangażowanie w pomoc jaką nam niesiecie w tym trudnym dla nas czasie jest godne podziwu. Wasze wsparcie nie tylko pomaga nam finansowo ale także dodaje nam otuchy i motywacji, aby z jeszcze większą determinacją odbudować nasze przedszkole.

 

Dziękujemy za pomoc i wsparcie, współorganizatorom biegu, jak i tego wyjazdu:
– Pani Prezydent Joannie Agatowskiej,
– Panu Radnemu Sławomirowi Nowickiemu,
– Urzędowi Miasta Świnoujście,
– Grupie Morskiej – Cała Naprzód!,
– Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 9 w Świnoujściu,
– Radzie Rodziców przy ZSP nr 9,
– Barowi Krewetka,
– Hurtowni Warzyw i Owoców „Marciny”,
– MDK Przytór,
– OHP Świnoujście – Hufiec Pracy,
– OSP Przytór,
– Color Copy.

 

Zachęcamy do wsparcia działań pogotowia oraz do zapisania się do niego przez ankietę internetową.
  • Kłodzko: Punkt pomocy dla poszkodowanych w Kłodzku wciąż potrzebuje osób do sortowania i wydawania materiałów oraz wsparcia w pracach rozbiórkowych i usuwaniu zniszczonych elementów budynków.
  • Małe wioski wokół Kłodzka: Wciąż pilnie potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą w oczyszczaniu zalanych domów i podwórek, zwłaszcza w miejscach, gdzie pomoc jeszcze nie dotarła. Każda para rąk jest na wagę złota – zarówno przy pracach rozbiórkowych, jak i obsłudze narzędzi oraz sprzętu porządkowego.
Szukamy również osób mających doświadczenie w konkretnym fachu budowlanym, które znają się m.in. na kładzeniu płytek.
Na miejscu jest potrzebna nie tylko pomoc fizyczna, ale również wsparcie psychiczne osób, które już powoli opadają z sił i nadziei na powrót do normalności. Potrzebują po prostu ciepłej rozmowy i chwili wytchnienia od trudów codziennej walki z następstwami powodzi. Twoja obecność może nieść nie tylko pomoc, ale także nadzieję.

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia na służbę znajdziesz w Procedurze działania w terenie PHH. Skontaktuj się z Twoim koordynatorem wojewódzkim, aby ustalić szczegóły i dołączyć do akcji!
https://zhr.pl/dlapowodzian/
Razem możemy więcej – wesprzyjmy tych, którzy najbardziej tego potrzebują!
Czuwamy!
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Z powodu awarii ponad 16 tysięcy odbiorców nie ma prądu

Opublikowano

w dniu

O awarii zasilania w woj, zachodniopomorskim poinformował w czwartek operator Energa. Bez prądu jest ponad 16 tysięcy obiorców. Usuwanie awarii może potrwać do późnego popołudnia.

Jak podała Energa, z powodu awarii prądu nie ma w powiatach: białogardzki, koszaliński, szczecinecki, świdwiński.

Bez zasilania jest 16473 obiorców i niemal 500 stacji transformatorowych.

Służby energetyczne pracują, żeby jak najszybciej usunąć awarię. Prądu może jednak nie być do późnego popołudnia.

Przyczyną awarii mogą być złe warunki pogodowe w regionie. (PAP)

pij/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524