Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Piotr Piwowarczyk: Świnoujście nie jest folwarkiem Szczecina

Opublikowano

w dniu

Piotr Piwowarczyk – przedsiębiorca turystyczny, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.    Regionalista i inicjator działań na rzecz ochrony zabytków ze szczególnym uwzględnieniem architektury militaris. Twórca, inicjator marek, wydarzeń i produktów turystycznych między innymi: „Twierdza Świnoujście”, „Dzień Flagi na Latarni Morskiej w Świnoujściu”,  „Dni Twierdzy”, „Fort Gerharda” czy „Podziemne Miasto na Wyspie Wolin”. Aktywny działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki i gospodarki morskiej na wyspie Wolin i Uznam.(…) Gdy wybuchła wojna na Ukrainie organizator jednego z pierwszych transportów humanitarnych, który dotarł do oblężonego Kijowa z lekami dla dziecięcego szpitala onkologicznego, (…) a obecnie kandydat do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy Trzeciej Drogi. 

Aleksander Bane: Czy chciałby Pan coś dodać to tego skrótu pana biogramu? Zaznaczę, że musiałem bardzo ten cytat zawęzić, a gdy wpisze się Pana nazwisko w wyszukiwarkę widać Pana bardzo dużą aktywność w mediach- nie tylko na polu ochrony zabytków. 

Piotr Piwowarczyk: Wyspiarz

A.B.: Tylko tyle?

Piotr Piwowarczyk: Aż tyle! Świnoujście i wyspy to od 25 lat moje prawdziwe centrum życiowe. I moja chyba największa miłość. Miejsce magiczne- mimo, że wiele razy próbowałem stąd wyjechać i z różnych powód szukać innego miejsca do życia zawsze po kilku tygodniach wracałem.

A.B.: Od blisko ćwierć wieku działa Pan na rzecz lokalnych zabytków i historii. Stworzył Pan znany nie tylko w Polsce Fort Gerharda, Podziemne Miasta. Walczy Pan – bo to chyba odpowiednie słowo- z uprzemysłowieniem wysp. Czy to odpowiednie sformułowanie?

P.P.: Niestety tak. Starania na rzecz zachowania równowagi pomiędzy przemysłem, a turystyką w ostatnich latach to prawdziwa bitwa o przetrwanie tej ostatniej gałęzi gospodarki. I utrzymanie na odpowiednim poziomie stanu naszej wyspiarskiej przyrody. Bitwa Dawida z Goliatem! Bo z jednej strony stoją potężne i bogate koncerny z Kataru czy Chin, wspierane przez rząd oraz ( niestety) władze samorządowe, a z drugiej strony mieszkańcy.

A.B.: Czyli jest Pan przeciwnikiem rozwoju portu i przemysłu w Świnoujściu?

P.P.: Absolutnie nie! To retoryka narzucona przez naszych oponentów, którzy próbują nam przypiąć łatkę ekoterorystów! Port i usługi portowe muszą się w Świnoujściu rozwijać – ale w zgodzie z naturą, w równowadze z gospodarką turystyczną. I za pełną zgodą i akceptacją Mieszkańców! To możliwe. Wymaga jednak by decydenci zobaczyli w nas partnerów, a władza samorządowa po 7 kwietnia w końcu stanęła po stronie interesu mieszkańców i miasta!

A.B.: Dlatego zdecydował się Pan na start w wyborach?

P.P.: Tak! Doszedłem do wniosku, że sejmik to kolejne narzędzie by zadbać o interes naszego miasta. To ostania chwila, by zbudować koalicję na rzecz w/w równowagi. W chodzimy w decydujący dla przyszłych pokoleń moment naszej wyspiarskiej historii – wszystkie ręce na pokład! Mamy szansę zatrzymać ten szalony autobus, który nazywa się Świnoujście i obecnie zmierza w kierunku przepaści.

A.B.: Uważa Pan, że nasze miasto i wyspy rozwijają się w złym kierunku?

P.P.: Zewnętrzne ośrodki decyzyjne całkowicie nie liczą się z naszym zdaniem i interesem. Przypomnieć? Obiecano koniec uprzemysławiania wysp, dostęp do zabytków – fortu, latarni i falochronu, konsultacje społeczne itd. Dziś już słyszymy nie tylko o porcie kontenerowym, ale o „portowym potworku” na skalę portu północnego w Gdańsku, w Przytorze planowany jest zakład petrochemiczny, a w Łunowie – podziemne zbiorniki wodoru. Czy piękna promenada, molo jest wstanie załatwić problem z zakorkowanymi drogami do miasta, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, które te inwestycje mogę generować? Z brakiem wody, czy miejscem gdzie może rozwijać się miasto? Gdy do tego doda się, że te inwestycje wprowadzane są do miasta tylnymi drzwiami – bez konsultacji i bez uwzględnienia interesu lokalnego społeczeństwa – czy taki kierunek rozwoju miasta to nie droga na końcu której jest przepaść? Wisienką na torcie jest retoryka lobbystów- bo te inwestycje to POLSKA RACJA STANU! Tak jak polski w tym przypadku jest inwestor z Kataru, Belgii i Chin.

A.B.: Dlaczego sejmik województwa, a nie np. rada miasta?

P.P.: Z punktu widzenia interesu miasta to właśnie w sejmiku zapadają jedne z najważniejszych decyzji dotyczących przyszłości Świnoujścia! To marszałek i sejmik uchwalają strategię rozwoju województwa i rozdysponowują olbrzymie fundusze. Tak przy okazji- jestem ciekawy, czy ktoś z naszych Czytelników jest w stanie wymienić nazwiska radnych sejmiku ze Świnoujścia, którzy reprezentowali nasze miasto w poprzednich kadencjach.

A.B.: W jednym z wywiadów użył Pan ciekawego sformułowania , że – „Szczecin kolonizuje Świnoujście”

P.P.: Świnoujście od lat – w różnych okresach swojej historii- potyka się o swoje interesy z tzw. wielkim Szczecinem. Ta wielka aglomeracja – oczywiście głosami swoich zarządców – od lat traktuje Świnoujście jak swój biedny przysiółek. Taki folwark. I od lat próbuje w najróżniejszy sposób nas kolonizować! Dominować gospodarczo, a ostatnio – by realizować ten pierwszy cel – także i politycznie. Tak jest od niemal 250 lat , czyli od dnia powstania miasta, ale w ostatnich latach nasi „szczecińscy przyjaciele” przekraczają w tych działania wszelkie dopuszczalne granice.

A.B.: A jakieś przykłady tego szczecińskiego kolonializmu?

P.P.: Likwidacja stoczni w Świnoujściu – po to by ratować stoczniowego trupa w Szczecinie. Budowa portu kontenerowego w trybie specustawy – bez zapytanie mieszkańców o opinię, czy chcą tej inwestycji. Próba przejęcia władzy samorządowej w Świnoujściu przez Platformę Obywatelską ze Szczecina – poprzez wystawienie i wspieranie kandydatury prezes szpitala na prezydenta miasta i p. Janusza Żmurkiewicza – do sejmiku. Czytał Pan, że według byłego członka Platformy Obywatelskiej Jana Borowskiego świnoujskie PO głosowało podczas sesji rady miasta zgodnie ze wskazaniami Szczecina? To nieprawdopodobne, ale niestety prawdziwe!

A.B.: W Pana programie jest postulat by usamodzielnić świnoujski port od Szczecina!

P.P.: Tak – bo dzisiejszy twór – czyli Zespół Morskich Portów Szczecin Świnoujście to właśnie kolejny dowód na tzw. szczeciński kolonializm! Przecież to mariaż, który podporządkował świnoujski portu Szczecinowi, byśmy nie mogli otwarcie konkurować z „bagienną” przystanią w Szczecinie! To oczywiście proces długotrwały, ale możliwy do zrealizowania, a powinien rozpocząć się od przyznania Świnoujściu większej ilości członków w zarządzie portu. By Świnoujście miało wpływ na to jak ta spółka ma się dalej rozwijać. Raz jeszcze historycznie – proces podporządkowywania Świnoujścia ośrodkowi w Szczecinie trwa od wielu lat. Do 1945 roku mieliśmy w Świnoujściu mocnych lobbystów, którzy w najważniejszych dla miasta sprawach potrafili opierać się szczecińskiemu lobby i skutecznie walczyć o interes miasta. W ostatnich latach wpływ Szczecina na nasze życie rośnie – według moich obserwacji strat z powodu istnienia tego układu jest o wiele więcej niż jakichkolwiek potencjalnych korzyści. Sejmik oczywiście nie ma bezpośrednich kompetencji by o tym decydować, ale może być politycznym narzędziem do lobbowania za większą niezależnością naszych wysp.

A.B.: Czy to nie zbyt surowa ocena? Przecież urząd marszałkowski np. dofinansowuje różne przedsięwzięcia…

P.P.: Próbował Pan policzyć ile pieniędzy wydaje się na inwestycje, czy kulturę w Szczecinie, Kołobrzegu, a ile na Świnoujście? Ile przeznaczono środków na budowę Morskiego Centrum Nauki, remont Zamku Książąt Piastowskich, modernizacje szczecińskiego teatru? Do Szczecina od marszałka płynął miliardy złotych! Od lat mocno w tym zakresie jest też wspierany Kołobrzeg. W ostatnim konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski dofinansowano 39 wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Ani jednego ze Świnoujścia!

A.B.: Dlaczego warto oddać na Pana głos?

P.P.: Wybijmy się na niepodległość! Dla naszych dzieci i wnuków. Dla nas. Nic o nas bez nas!

Rozmawiał: A. Bane

Czytaj dalej
4 komentarze

1 Komentarz

  1. 𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ temu

    27 grudnia 2024 na 21:36

    Odłączyć Szczecińskiego pasożyta od Świnoujścia i pobierać myto za korzystanie z toru wodnego do Szczecina, wtedy wyjdzie jaki Szczecin jest miastem nadmorskim.

  2. Saper temu

    11 sierpnia 2024 na 22:35

    pamiętam jak razem służyliśmy w dziwnowie…twardy ostry ale fachowiec

    • Mariusz Zynda temu

      9 grudnia 2024 na 20:40

      Tak tak…Piotrek saper w kompani por.Swiniaka

  3. Anonim temu

    6 kwietnia 2024 na 10:48

    brawo p.Piotrze wreszcie ktoś odważył się powiedzieć prawdę o okupacji Szczecina nad naszym miastem i terenami.to że utrzymujemy Szczecin od lat to wiedzą portowcy, pogłębianie toru wodnego za naszą kasę itd.prawobrzeże też okupacja,Niemcy korzystają i ich spółi też, stocznia itd,szntaż…Wałcz o to chłopie będziesz wielki.i miał szacunek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Program „Aktywne place zabaw” rozstrzygnięty. Do Świnoujścia trafi 300 tys. złotych

Opublikowano

w dniu

Plac zabaw przy Miejskim Żłobku „Kubuś Puchatek” niebawem zmieni się nie do poznania. Gmina Miasto Świnoujścia otrzyma 300 tys. złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– To miejsce pozostawiało wiele do życzenia. Przede wszystkim zależy nam, aby maluszki były w tym miejscu bezpieczne, mogły spalić energię i aby zabawy na świeżym powietrzu były zróżnicowane. Bardzo dziękuję za przygotowanie wniosku pracownikom Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych – mówi Roman Kucierski, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Plac zabaw przy Żłobku Miejskim „Kubuś Puchatek” w Świnoujściu przejdzie gruntowną modernizację dzięki dofinansowaniu w wysokości 300 tys. zł, przyznanemu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne place zabaw”.

O dofinansowanie mogły wnioskować gminy, które prowadzą instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w formie żłobka lub klubu dziecięcego.

Żłobek Miejski „Kubuś Puchatek” w Świnoujściu, mieszczący się przy ul. Wyspiańskiego 2, zapewnia opiekę dla dzieci w wieku do lat 3.

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę 30 marca pierwszy w tym roku Pchli Targ

Opublikowano

w dniu

Po zimowej przerwie, w niedzielę 30 marca 2025 roku, w Świnoujściu odbędzie się pierwszy Pchli Targ w tym roku. To doskonała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, jak i znaleźć dla siebie unikalne przedmioty, które mogą stać się nowymi skarbami.

W marcu rozpoczynamy cykl Pchlich Targów, które będą regularnymi wydarzeniami aż do grudnia, oferującym mieszkańcom Świnoujścia oraz gościom wyjątkową okazję do sprzedaży i wymiany rzeczy.

Pchli Targ to świetna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które zalegają w domu, a także znaleźć unikalne skarby wśród wystawianych przedmiotów. Wśród przedmiotów, które będą dostępne, znajdą się m.in. książki, płyty CD i DVD, gry komputerowe, filmy, antyki, galanteria domowa, wyroby dekoracyjne, biżuteria, sprzęt AGD i RTV oraz jego części, instrumenty muzyczne i akcesoria, rekwizyty wojskowe, rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie, odzież oraz meble – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Targi będą odbywać się w pobliżu Targowiska Miejskiego „Zielony Rynek pod Zegarem” przy ul. Kołłątaja 4a, w godzinach 9:00-14:00.

Wymieniajmy się przedmiotami, które dla nas nie są już potrzebne, ale mogą stanowić wartość dla innych.

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sukces uczniów świnoujskiej „Jedynki” na finałach wojewódzkich w pływaniu drużynowym

Opublikowano

w dniu

W dniu 28.03.2025 r. w Szczecinku odbył się Drużynowy Finał Wojewódzki we współzawodnictwie szkół podstawowych w pływaniu drużynowym, w kategorii Igrzysk Dzieci (roczniki do 2012) oraz w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (roczniki 2011-2010).

Do finałów wojewódzkich zakwalifikowały się 4 drużyny z naszej miejskiej JEDYNKI.
Zawodniczki i zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu im. Marynarki Wojennej RP w finale wojewódzkim, stanęli trzy razy na podium, w kategorii Igrzysk Dzieci jeden raz, a w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej dwa razy. Tym samym uczniowie naszej jedynki powtórzyli ogromny sukces z poprzedniego roku i dodali o jedno podium więcej.
Pływanie drużynowe oznacza, że każdy zawodnik startujący w konkurencji indywidualnej oraz w sztafecie punktuje dla swojej drużyny i suma punktów na tle pozostałych daje wynik ostateczny.
Dziewczęta w kategorii ID wywalczyły 4 miejsce. Zawodniczki JEDYNKI popłynęły w składzie:
1. Alicja Wiśniewska – 25 m stylem klasycznym
2. Julia Stawik – 25 m stylem klasycznym
3. Zuzanna Mielcarz – 25 stylem grzbietowym
4. Lena Twaróg – 25 m stylem motylkowym
5. Katarzyna Czech – 25 m stylem dowolnym
6. Joanna Chyła – 25 m stylem dowolnym
7. Lena Granisz – 25 m stylem dowolnym
8. Oliwia Piętak – 25 m stylem dowolnym
Chłopcy w kategorii ID wywalczyli 3 miejsce. Zawodnicy JEDYNKI wystąpili w składzie:
1. Marcin Gutkowski – 25 m stylem grzbietowym
2. Szymon Nadratowski – 25 m stylem grzbietowym
3. Karol Skiba – 25 m stylem klasycznym
4. Miłosz Słupiński – 25 m stylem klasycznym
5. Kajetan Szpeflicki – 25 m stylem motylkowym
6. Mateusz Czerniak – 25 m stylem dowolnym
7. Tomasz Czerniak – 25 m stylem dowolnym
Dziewczęta w kategorii IMS wywalczyły 3 miejsce. Zawodniczki JEDYNKI wystąpiły w składzie:
1. Marta Nieśpelska – 25 m stylem motylkowym
2. Oliwia Śnieć – 25 m stylem dowolnym
3. Aleksandra Orszanowska – 50 m stylem klasycznym
4. Olga Błaszak – 50 m stylem grzbietowym
5. Julia Lange – 50 m stylem grzbietowym
6. Martyna Stefaniak – 50 m stylem dowolnym.
7. Blanka Bochna- 25 m stylem dowolnym
Chłopcy w kategorii IMS wywalczyli 2 miejsce. Zawodnicy jedynki wystąpili w składzie:
1. Jakub Tomaszewski – 50 m stylem grzbietowym
2. Oliwier Nowak – 25 m stylem dowolnym
3. Wiktor Lupa – 50 m stylem klasycznym,
4. Jakub Micał – 25 m stylem motylkowym
5. Aleks Morawski – 25 m stylem motylkowym
6. Marcin Czech – 50 m stylem dowolnym
7. Artur Markowski – 50 m stylem dowolnym
Trenerem prowadzącym zawodników jest Michał Stefaniak, a trenerką wspomagającą Renata Majewska.
Podziękowania dla OSiR Wyspiarz Świnoujście za zorganizowanie transportu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikacja świętuje. W sobotę zajrzyj do zajezdni

Opublikowano

w dniu

W najbliższą sobotę w ramach obchodów 20. lecia Komunikacji Autobusowej sp. z o. o. będzie możliwość zajrzenia na „zaplecze” komunikacji, czyli do zajezdni autobusowej. W godz. 09:00 – 12:00 pracownicy będą oprowadzać chętnych po budynku zajezdni pokazując gdzie autobusy nocują, gdzie się je naprawia i myje. Będą też ciekawostki dotyczące pracy kierowcy.

Aby jak najwięcej osób mogło dotrzeć do zajezdni, w godz. 08:30 – 12:30 wszystkie autobusy linii A i B będą zatrzymywały się na przystanku obok zajezdni. Zapraszamy!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Parada zabytkowych autobusów już w ten weekend!

Opublikowano

w dniu

Miłośnicy motoryzacji i historii komunikacji miejskiej będą mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć i przejechać się legendarnymi autobusami. W najbliższy weekend aż trzykrotnie będzie można spotkać zabytkowe pojazdy, które niegdyś kursowały po ulicach Świnoujścia.

Sobotnia parada ulicami miasta

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godzinie 10:00. Spod Muzeum Rybołówstwa wyruszy Parada Zabytkowych Autobusów. Wezmą w niej udział trzy historyczne pojazdy oraz najstarszy obecnie kursujący autobus w mieście. Trasa parady obejmie przeprawę promową Bielik, co stworzy doskonałą okazję do wykonania unikalnych zdjęć.

Po krótkim postoju przy dworcu PKP pojazdy przejadą ulicami Warszowa, następnie przez tunel powrócą na lewobrzeże. Kolejne przystanki odbędą się w Dzielnicy Nadmorskiej przy ul. Słowackiego oraz na pl. Wolności, gdzie zaplanowano krótkie sesje fotograficzne. Ostatnim punktem przejazdu będzie pl. Mickiewicza, gdzie autobusy wezmą udział w Festynie Rodzinnym.

Festyn rodzinny – zwiedzanie i atrakcje

Między 12:00 a 16:00 uczestnicy festynu będą mogli dokładnie obejrzeć każdy z zabytkowych autobusów. To jednak nie koniec atrakcji! W programie znalazły się także pokazy sportowych samochodów, symulatory jazdy VR, dmuchańce, zabawy dla dzieci, strefa gastronomiczna, konkursy i wiele innych niespodzianek.

Niedziela: bezpłatne przejazdy po mieście

W niedzielę, od godziny 9:00, zabytkowe autobusy ponownie pojawią się na ulicach miasta. Spod Muzeum Rybołówstwa wyruszą specjalne kursy turystyczne. Przejazdy będą bezpłatne i potrwają do godziny 16:00.

Jakie autobusy pojawią się w Świnoujściu?

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć trzy wyjątkowe modele Jelcza:

  • Jelcz 272 MEX – miejska wersja legendarnego Jelcza 043, zaprojektowana w latach 60. Posiadał pneumatyczne drzwi, zmieniony układ siedzeń oraz brak półek bagażowych, co pozwalało na przewóz nawet 81 pasażerów.
  • Jelcz 043 – międzymiastowy model, który wywodzi się z czechosłowackiego Škody 706 RTO. Wyróżniał się klasycznym, zaokrąglonym nadwoziem i możliwością przewozu 42 pasażerów na stałych miejscach oraz 10 na składanych.
  • Jelcz L11 – nowsza generacja autobusów podmiejskich, bazująca na francuskiej licencji Berlieta, z podwoziem węgierskiego Ikarusa. Konstrukcja ta była rozwinięciem modelu M11 i zapewniała wygodny transport dla większej liczby pasażerów.

Niezwykła podróż w przeszłość

To wydarzenie to nie tylko gratka dla fanów zabytkowych pojazdów, ale także wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych lat. Nie przegapcie tej okazji – spotkajmy się na ulicach Świnoujścia już w ten weekend!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie żyje Andrzej Ryfczyński

Opublikowano

w dniu

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Ryfczyńskiego. W środę, 26 marca 2025 roku, po długiej walce z chorobą, odszedł wyjątkowy człowiek – mistrz obiektywu, fotoreporter, dziennikarz i kronikarz naszych wysp.

Przez dziesięciolecia z pasją dokumentował życie miasta, jego mieszkańców, wydarzenia i zmiany. Zatrzymywał w kadrze to, co ulotne, tworząc bezcenny dorobek fotograficzny, który pozostanie z nami na zawsze.

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w kole fotograficznym przy Zakładowym Domu Kultury „Odra” w Świnoujściu. Z czasem stał się nieodłączną częścią regionalnych mediów. Przez większość życia prowadził własny zakład fotograficzny, gdzie uwieczniał radość, wzruszenia i codzienność mieszkańców.

Jego aparat widział wszystko – uśmiechy dzieci, zmieniające się miasto, historyczne momenty i ciche, intymne chwile zwykłych ludzi.

Rodzinie i bliskim składamy kondolencje.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524