Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Zakład Wodociągów i Kanalizacji apeluje, by nie wyrzucać świątecznej sałatki do toalet

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Wyrzucanie świątecznych sałatek czy wylewanie zup do toalet to złe rozwiązanie, grożące nawet poważną awarią sieci – przestrzega szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Nadmiarem jedzenia lepiej podzielić się z potrzebującymi – podkreśla ZWiK.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przypomina, by nadmiaru jedzenia czy po prostu resztek ze świątecznego śniadania lub obiadu nie pozbywać się poprzez kanalizację, ponieważ może to powodować zatkanie sieci kanalizacyjnej, a nawet poważne awarie.

„W okresie świąt mamy więcej zgłoszeń dotyczących niedrożnych kanalizacji. Jest to związane ze świątecznym gotowaniem. Do toalet wrzucamy resztki jedzenia i inne rzeczy, które nie powinny tam trafić. Pamiętajmy, że działając w ten sposób, narażamy się nie tylko na awarię czy zatkanie naszej sieci kanalizacyjnej, ale także dokarmiamy szczury” – tłumaczy kierownik Centralnej Dyspozytorni ZWiK Ewelina Piotrowicz-Wrona, cytowana w komunikacie spółki.

Pracownicy wodociągów apelują, że nadmiarem jedzenia, dzielić się z potrzebującymi. Np. korzystając z Jadłodzielni http://www.jadlodzielniaszczecin.pl. Szafy, w których można pozostawić produkty spożywcze czy potrawy, znajdują się dziewięciu punktach Szczecina. Jadłodzielnie funkcjonują również w innych miastach.

„Kupujemy i gotujemy za dużo, nadwyrężając portfel, by później nadmiar trafił do toalety, obciążając sieć kanalizacyjną. Wtedy o kłopoty bardzo łatwo. Przypominamy, że nadwyżką potraw warto podzielić się z innymi, na przykład przekazując do Jadłodzielni. Wyrzucanie sałatek czy wylewanie zupy do toalety to najgorsze rozwiązanie” – mówi rzeczniczka prasowa ZWiK Hanna Pieczyńska.

Jak podkreśla, że awarie sieci wodociągowej to nie zawsze są zdarzenia losowe. Często mieszkańcy są „sprawcami własnych problemów”, ponieważ toaletę traktują jak śmietnik. Wrzucają tam np. obierki, kości, torby foliowe, opakowania po kostkach WC, pieluchy, bandaże, a nawet części garderoby. Wylewają farby, lakiery, zużyte oleje. „Oblepiając ściany przewodów, stopniowo zmniejszają ich średnicę, prowadząc do zatorów” – wyjaśnia Pieczyńska.

Apeluje, by do toalety nie wylewać zup, tłuszczu, a także fusów po kawie i herbacie. „Pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę. Odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej oraz łączą się z innymi nieczystościami, tworząc nieprzepuszczalną bryłę” – opisuje rzeczniczka ZWiK.

Przypomina, że do kanalizacji nie należy wrzucać materiałów higienicznych (np. nawilżanych chusteczek, podpasek, patyczków do czyszczenia uszu itd.), które są wykonane z tworzyw sztucznych. Nie rozpuszczają się w wodzie, pęcznieją, nie ulegają rozdrobnieniu. W efekcie prowadzi to do zatkania odpływu toalety, pionów kanalizacyjnych, a także „poważnie zakłóca procesy technologiczne w oczyszczalni ścieków”. W toalecie nie powinny lądować też niedopałki, substancje chemiczne, lekarstwa (mogą być niebezpieczne dla mikroorganizmów odpowiadających za oczyszczanie ścieków), igły.

Pracownicy ZWiK dyżurują całą dobę. Cały tydzień. Dbają o bezpiecznie funkcjonowanie miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji. Numer alarmowy 994 działa także w Wielkanoc. „Mieszkańcy dzwonią do nas z różnymi problemami. Musimy wykazać się czujnością i efektywnością. Robimy gradację ważności i rozdysponowujemy osoby z poszczególnych działów, a niejednokrotnie doradzamy dzwoniącemu, jeśli problem nie dotyczy ZWiK-u. Nie zostawiamy nikogo bez pomocy niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Święta wolelibyśmy być oczywiście z rodzinami, ale wiemy jaką ważną rolę pełnimy. Jesteśmy zawsze dla mieszkańców” – mówi dyspozytor ZWiK Przemysław Bartoń.

Jeśli miejska infrastruktura kanalizacyjna się zatka, do pokonywania zatorów wykorzystywane są samochody specjalistyczne, wyposażone w urządzenia do odsysania nieczystości z kanalizacji oraz umożliwiające wysokociśnieniowe czyszczenie i udrażnianie sieci. W ciągu minuty pompa tłocząca będąca częścią zestawu może podać nawet 200 l wody pod wysokim ciśnieniem. ZWiK Szczecin posiada 15 różnych pojazdów do czyszczenia sieci.

Jeśli zatka się kanalizacja w domu – trzeba wezwać hydraulika lub samemu spróbować udrożnić rury np. za pomocą spirali kanalizacyjnej czy też środków chemicznych (tzw. kret), które mają rozpuścić zator. ZWiK przypomina też inny domowy sposób czyszczenia odpływów: szklankę sody oczyszczonej zalać szklanką octu. Przykryć odpływ i zostawić na 30 minut, a następnie zalać wrzątkiem. Można też spróbować udrożnić odpływ podgrzaną mieszanką: pół szklanki soli i cztery szklanki wody.(PAP)

tma/ wkr/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Zmiany tras linii A i B w związku z remontem ul. Sienkiewicza

Opublikowano

w dniu

W związku z trwającym remontem ulicy Sienkiewicza i koniecznością tymczasowego wyłączenia z ruchu fragmentu ul. Krzywoustego (na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Słowackiego), od 12 do 18 maja zmianie ulegną trasy autobusów linii A i B.

Zmiany w kursowaniu autobusów:

Linia B
Po zatrzymaniu się na przystanku Słowackiego / Orkana, autobus skręci w lewo w ul. Orkana, następnie pojedzie ul. Żeromskiego i Powstańców Śląskich. Tam zatrzyma się na tymczasowym przystanku Rusałka. Dalej trasa prowadzi ul. Słowackiego (z przystankiem Słowackiego / Gierczak, ale po przeciwnej stronie niż zwykle), a następnie ul. Matejki i Chopina – skąd kurs będzie kontynuowany zgodnie z dotychczasową trasą.

W wariancie kursu przez Grodek, po ul. Powstańców Śląskich autobus skręci w lewo w ul. Słowackiego i dojedzie do przystanku Grodek, a dalej pojedzie ul. Chrobrego, Uzdrowiskową (z przystankiem Uzdrowiskowa – Promenada) i ul. Trentowskiego, by wrócić na ul. Słowackiego (przystanek Słowackiego / Gierczak) i dalej ul. Matejki.

Linia A
Po skręcie z ul. Piłsudskiego w prawo w ul. Słowackiego autobus ominie przystanek Rusałka (bez zatrzymania) i skieruje się bezpośrednio w stronę ul. Chrobrego, Uzdrowiskowej i Trentowskiego.

Uwaga! Na przystankach Grodek oraz Uzdrowiskowa – Promenada zatrzymają się tylko kursy oznaczone literą „G” w rozkładzie jazdy.

Dalej linia A pojedzie ul. Słowackiego, zatrzymując się kolejno na przystankach Rusałka, Słowackiego / Gierczak, Słowackiego / Orkana, aż do ul. Moniuszki i dalej zgodnie z normalną trasą.

 

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Planowana przerwa technologiczna PEC w dniu 21 maja

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Mieszkańcy Świnoujścia muszą przygotować się na jednodniową przerwę w dostawie ciepła. Jak informuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., w środę 21 maja 2025 r. od godziny 00:00 do 24:00 nastąpi planowana przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej. Oznacza to brak centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody użytkowej przez całą dobę.

Przerwa jest konieczna ze względu na coroczne, niezbędne prace remontowe i konserwacyjne zarówno w źródle ciepła, jak i na sieci ciepłowniczej. Jak podkreśla PEC, termin został starannie dobrany — po uwzględnieniu potrzeb mieszkańców i turystów — jako najmniej uciążliwy moment na przeprowadzenie prac.

– Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, jakie może powodować brak ciepłej wody, ale te działania są konieczne, by zapewnić sprawne działanie systemu ciepłowniczego przez cały kolejny sezon – informuje Biuro Obsługi Klienta PEC.

PEC prosi mieszkańców o wyrozumiałość i wcześniejsze zaplanowanie działań wymagających dostępu do ciepłej wody. Przedsiębiorstwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by prace zakończyć w wyznaczonym czasie.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Odłóż telefon i żyj” – trwa malowanie napisów przed przejściami dla pieszych

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

Pożyteczna inicjatywa ma zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach Świnoujścia. W piątek przed Szkołą Podstawową nr 6 przy ulicy Kościuszki pojawiły się pierwsze ostrzegawcze napisy na chodnikach. To część działań w ramach kampanii „Odłóż telefon i żyj”, której inicjatorem jest świnoujski radny Sebastian Iwaniuk.

Namalowane hasła mają przypominać pieszym, zwłaszcza uczniom, by na chwilę oderwali wzrok od ekranów telefonów i zwrócili uwagę na ruch uliczny. Ten drobny napis może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

– Zwróciłem się do prezydent miasta z interpelacją o oznakowanie przejść dla pieszych, bo widziałem, że dzieci często wchodzą na pasy zapatrzone w telefony. Takie proste przypomnienie może uchronić je przed tragedią – mówi radny Sebastian Iwaniuk, który zaproponował wprowadzenie akcji w Świnoujściu, wzorując się na rozwiązaniach z innych miast.

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Świnoujścia zapewniła, że miasto przychyliło się do wniosku i zleciło realizację projektu.

– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży należy traktować jako priorytet, dlatego z entuzjazmem przyjmuję wszelkie inicjatywy promujące pożądane zachowania pieszych uczestników ruchu drogowego – podkreśla prezydent Joanna Agatowska.

To dopiero początek – jeśli projekt okaże się skuteczny, podobne oznaczenia mają się pojawić także przy innych szkołach i przedszkolach w mieście. Radny Iwaniuk sugeruje, by w pierwszej kolejności objąć działaniami najbardziej uczęszczane przejścia w pobliżu placówek edukacyjnych i głównych ulic Świnoujścia.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Saksofonowa magia w Muszli Koncertowej. Międzynarodowi artyści zagrają w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Już w najbliższą niedzielę, 11 maja o godzinie 19.00, Muszla Koncertowa przy promenadzie w Świnoujściu wypełni się dźwiękami saksofonów najwyższej próby. W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego odbędzie się niezwykły koncert z udziałem znakomitych artystów z Polski i zagranicy.

Festiwal, który od lat promuje klasyczną muzykę saksofonową w całym regionie zachodniopomorskim, po raz kolejny zawita do Świnoujścia. Tym razem na scenie wystąpią dwa wyjątkowe zespoły: polski Impression Saxophone Ensemble pod dyrekcją prof. Dariusza Samóla oraz portugalska grupa Vento do Norte prowadzona przez legendę saksofonu barytonowego – Henka van Twillerta.

Impression Saxophone Ensemble to zespół złożony z młodych, utalentowanych muzyków, który swoją działalnością promuje pełne spektrum możliwości saksofonu – od sopranina po bas. W ich repertuarze usłyszymy zarówno aranżacje znanych dzieł klasyków takich jak Bach, Haendel czy Grieg, jak i premierowe wykonania utworów współczesnych kompozytorów z Polski, Europy i świata. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Szczecińskiej i podczas Światowego Kongresu Saksofonowego w Hiszpanii, zdobywając uznanie publiczności i krytyków.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Henk van Twillert – utytułowany holenderski saksofonista, który swoją sławę zyskał m.in. dzięki wyjątkowej interpretacji suit wiolonczelowych Bacha na saksofon barytonowy. Artysta współpracował z muzykami światowego formatu i regularnie występuje na międzynarodowych festiwalach. W Świnoujściu zagra zarówno jako solista, jak i lider portugalskiego zespołu Vento do Norte, prezentującego energetyczne, pełne emocji interpretacje muzyki klasycznej i tradycyjnej.

Niedzielny koncert to niepowtarzalna okazja, by posłuchać saksofonu w jego najbardziej szlachetnej odsłonie – od klasyki po współczesność, w wykonaniu artystów światowej klasy. Wstęp wolny.

Źródło: MDK Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Budowa S3. W tym tygodniu po nowej drodze od ronda tunelowego do węzła Łunowo?

Opublikowano

w dniu

Foto: Polaqua

Dla zmotoryzowanych mieszkańców Świnoujścia i regionu nadchodzą długo wyczekiwane zmiany. Już w najbliższych dniach ma zostać otwarty nowy fragment drogi ekspresowej S3 – od ronda tunelowego do węzła Łunowo. To pierwszy z fragmentów brakującej jeszcze trasy pomiędzy Świnoujściem a Troszynem.

Na miejscu trwają ostatnie prace wykończeniowe. Ekipy wykonują montaż tymczasowego oznakowania, ustawiają słupki oddzielające pasy ruchu, a także prowadzą prace porządkowe – m.in. koszenie trawy na poboczach i sprzątanie nawierzchni. Całość wskazuje na to, że wszystko zmierza ku otwarciu drogi jeszcze w tym tygodniu.

Otwarcie odcinka S3 pomiędzy rondem tunelowym a węzłem Łunowo będzie miało bezpośredni wpływ na płynność ruchu.  

Nowy odcinek to jedynie fragment większej inwestycji. Cała trasa S3 z Świnoujścia do Troszyna – ostatni brakujący fragment ekspresówki prowadzącej aż do granicy z Czechami – wciąż czeka na pełne ukończenie. Według zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na większości tego odcinka przejezdność ma zostać zapewniona do końca czerwca, co daje nadzieję, że przed sezonem wakacyjnym kierowcy będą mogli korzystać z niemal całej nowej infrastruktury.

Wciąż jednak pod znakiem zapytania pozostaje przejezdność przez drugi most w Wolinie. To jedno z newralgicznych miejsc inwestycji.

Droga ekspresowa S3 to kręgosłup komunikacyjny Pomorza Zachodniego a jej ukończenie do Świnoujścia oznacza nowy standard podróży – bezpieczniej, szybciej i bez korków. Choć do pełnej funkcjonalności trasy jeszcze trochę brakuje, każdy nowy oddany fragment to realna poprawa dla kierowców.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ścieżka rowerowa Świnoujście–Ahlbeck. Padł nowy rekord

Opublikowano

w dniu

Ścieżka rowerowa łącząca Świnoujście z niemieckim Ahlbeckiem znów okazała się najpopularniejszym odcinkiem w całym regionie Pomorza Zachodniego. W 2024 roku przejechano nią aż 782 527 razy – to o 2,3 procent więcej niż w roku ubiegłym. Dane pochodzą z systemu monitorowania mobilności rowerowej, który od lat rozwija Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

To wynik, który robi wrażenie, ale też jasno pokazuje, jak wielkim potencjałem turystycznym i komunikacyjnym dysponujemy – podkreśla Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.

Sukces tej trasy wynika nie tylko z jej położenia nad morzem i popularności wśród turystów, ale również z faktu, że jest częścią dwóch międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo 10 i EuroVelo 13. To odcinek, który łączy rekreację z funkcją codziennego dojazdu do pracy, szkoły czy sklepów – z obu stron granicy.

Pomorze Zachodnie konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę rowerową i nowoczesny system monitoringu. Liczniki rowerowe działają obecnie w 16 punktach sieci Velo Baltica, a część z nich została sfinansowana w ramach unijnego projektu „Biking South Baltic!”, realizowanego wspólnie z partnerami z Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy i Polski.

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podczas zorganizowanego w tym tygodniu w Świnoujściu Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Zachodniopomorskiego tematyka rowerowa była jednym z głównych punktów programu. Marszałek Olgierd Geblewicz i Wanda Nowotarska zaprezentowali plany dalszego rozwoju sieci tras rowerowych, które mają jeszcze lepiej skomunikować region i zachęcać mieszkańców do przesiadania się na dwa kółka.

Dla mieszkańców Świnoujścia to jasny sygnał: nasze miasto już dziś jest rowerową wizytówką regionu.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524