Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

80. rocznica Akcji „Burza”

Opublikowano

w dniu

W tym roku mija 80. rocznica Akcji Burza (1944 r.), której celem była walka z Niemcami i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich. Chcąc uczcić pamięć o uczestnikach tego wydarzenia, Okręg Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizował w poniedziałek (19.02) jubileuszowe spotkanie i konferencję w Teatrze Polskim w Szczecinie pt.: „Burza zaczęła się na Wołyniu…”. Na uroczystość przybyli kombatanci, lokalni politycy, przedstawiciele instytucji kultury, uczniowie szkół oraz delegacja harcerzy z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR wraz ze sztandarem Świnoujskiego Koła Armii Krajowej.

Konferencja została zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas części dyskusyjnej eksperci analizowali przyczyny i przebieg akcji „Burza” oraz dzieje Armii Krajowej. Rozmawiano o represjach, jakim poddawani byli jej żołnierze w PRL oraz próby wymazania ze świadomości Polaków bohaterstwa żołnierzy AK.

Podczas konferencji harcerki i harcerze z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR  spadkobiercy świnoujskiego koła zostali wyróżnieni Certyfikatem Kustosza Pamięci Etosu Armii Krajowej i wielkiego wyróżnienia Gryfem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin przez Panią Jolantę Szyłkowską – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin za propagowanie i kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, wieloletnie wsparcie przy koła, opiekę na grobami, czy propagowanie idei AK, a także poprzez harcerską służbę, aktywne angażowanie się w historyczne uroczystości i udział w zlotach harcerskich związanych z AK na poziomie ogólnopolskim. Wyróżniono także dyrektorów i przedstawicieli Liceów, Techników, Zespołów Szkół noszące imiona bohaterów Armii Krajowej na terenach Pomorza Zachodniego.

80 lat temu dowódca Armii Krajowej Tadeusz Bór-Komorowski wydał dowódcom okręgów rozkaz dotyczący akcji, która przeszła do historii pod kryptonimem „Burza”. Operacja ta miała wywołać ogólnonarodowe powstanie, które miało być poprzedzone złożoną akcją dywersyjną. Miały się rozpocząć walki z Niemcami, które miały zabezpieczyć przed wyniszczeniem naród, a także przygotować na nadejście sojusznika ze wschodu. Pierwsza podjęła akcję „Burza” 27 Dywizja Piechoty AK na Wołyniu. W zajęciu Lwowa współdziałały z Armią Czerwoną. W okręgu radomsko-kieleckim akcję realizowały 2 i 7 Dywizje Piechoty AK jako korpus „Jodła”, który ma w kościele garnizonowym swoją tablicę. Współpraca Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego z Armią Czerwoną zakończyła się podstępnym aresztowaniem dowódców i sztabów oraz masowym aresztowaniem oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Ponad dwa tysiące żołnierzy Lwowskiej Armii Krajowej zostało skazanych i uwięzionych w łagrach sowieckich. Wielu z nich nie doczekało powrotu do Polski.

Na koniec Powstanie warszawskie zostało zorganizowane przez korpus warszawski AK zamykający jakby klamrą wszystkie walki Armii Krajowej, które krwawo zostało stłumione przez Niemców i ich sojuszników.
Losy bohaterów tamtych dni, którzy przeżyli akcję były bardzo różne. Wielu nie doczekało końca wojny. Wielu było gnębionych za przynależność do AK już po wojnie. Tych którym udało się przetrwać wojenną zawieruchę losy rzuciły po całej Polsce. W Świnoujściu żyli żołnierze Armii Krajowej niemal ze wszystkich okręgów biorących udział w Akcji „Burza”. Doczekali czasów kiedy nie musieli już swojej przeszłości ukrywać. Doczekali honorów, które słusznie im się należały. 7 grudnia 1994 roku Prezydent RP, za wysiłek podjętej walki, żołnierzy Polski podziemnej w latach 39—45 postanowił odznaczyć Krzyżem Armii Krajowej ustanowionym w Londynie przez dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza Bora-Komorowskiego” Barbarę Barańska, Stanisławę Marciniak, księdza prałata Andrzeja Majewicza, Stanisława Ratyckiego, Józefa Brylla, Romualda Bogdanowa, Kazimierza Górnickiego, Wiktora Gajewskiego, Michała Janowicza, Eugeniusza Jakubowskiego, Zdzisława Kornackiego, Jana Kierepkę, Czesława Lewczyka, Józefa Pławskiego, Stanisława Palucha, Bogdana Pietrzyka, Zygmunta Zielonko oraz pośmiertne Zdzisława Juszkiewicza. Ciężko chorego Bogdana Pietrzyka udekorowano krzyżem w jego domu. Stanisław Paluch otrzymał go w szpitalu na parę godzin przed śmiercią. Krzyż przyznany Zdzisławowi Juszkiewiczowi odebrał syn. Rangę dekoracji Krzyżami Armii Krajowej w dniu 25 marca podniósł fakt, że dokonał go dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a zarazem dowódca garnizonu Świnoujście kontradmirał Stanisław Kasperkowiak w sali tradycji 8 FOW. Tego samego dnia oznaką Akcji „Burza”  ustanowioną dla upamiętnienia tej akcji, udekorowano żołnierzy Armii Krajowej zamieszkujących na naszym terenie.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Świnoujście, Parafii Wojskowej w Świnoujściu za pomoc w organizacji wyjazdu.

Pozdrawiamy – Czuwaj!
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Zielona Brygada z nowym sprzętem. Miasto stawia na własne siły

Opublikowano

w dniu

Zielona Brygada, zespół odpowiedzialny za utrzymanie miejskiej zieleni, wzbogaciła się o nowy samochód, dużą przyczepę oraz nowoczesny sprzęt do koszenia trawy i pielęgnacji roślin. 

Dzięki nowym zakupom Zielona Brygada może działać samodzielnie i szybko reagować na potrzeby miasta. Sprzęt pozwoli utrzymywać zieleń przez cały rok, bez konieczności czekania na usługi zewnętrzne.

– Najważniejsze jest zadowolenie mieszkańców, a sygnały, które otrzymujemy, są bardzo pozytywne – podkreśla na sfoim facebookowym profilu prezydent miasta Joanna Agatowska.

Władze zaznaczają, że współpraca z firmami prywatnymi będzie kontynuowana. Będą one wciąż wspierać miasto przy większych lub bardziej wymagających zadaniach. Jednak priorytetem jest rozwijanie własnego zespołu, który przez cały rok będzie dbał o parki, skwery i inne tereny zielone.

Choć nie wszystkim radnym podoba się zmiana podejścia, prezydent zapewnia, że obietnice dotyczące poprawy jakości miejskiej przestrzeni będą konsekwentnie realizowane.

Podziękowania za utrzymanie miasta należy się pracownikom Wydziału Infrastruktury i Zieleni. Codziennie mierzą się z wieloma wyzwaniami, a ich praca ma bezpośredni wpływ na wygląd i komfort życia w mieście. Miasto liczy, że nowe inwestycje w Zieloną Brygadę przyniosą efekty i uczynią przestrzeń publiczną jeszcze bardziej przyjazną dla mieszkańców.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pożegnanie maturzystów w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Dziś w Świnoujściu odbyło się symboliczne zakończenie roku szkolnego dla uczniów ostatnich klas Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I oraz Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki. Maturzyści, którzy już za chwilę przystąpią do egzaminu dojrzałości, usłyszeli wiele ciepłych słów – zarówno od swoich nauczycieli, jak i przedstawicieli lokalnych władz.

W imieniu samorządu głos zabrał Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia, który nie tylko pogratulował młodzieży ukończenia szkoły, ale również życzył im powodzenia na nadchodzących egzaminach. – Żegnamy naszych Maturzystów i zaczynamy mocno trzymać kciuki za zbliżający się egzamin dojrzałości – powiedział podczas wystąpienia.

W swojej wypowiedzi Kucierski podkreślił, że przed młodymi ludźmi otwierają się teraz drzwi do nowych możliwości: studiów, pracy, podróży, przyjaźni i spełniania marzeń. – Mam ogromną nadzieję, że część z Was – po tych wszystkich doświadczeniach – wróci do naszego miasta. Bo to Wy będziecie jego przyszłością. Wasza energia, kreatywność i odwaga są tym, czego Świnoujście potrzebuje – dodał.

Uroczystość miała uroczysty, ale też wzruszający charakter. Dla wielu młodych ludzi był to moment pożegnania z codziennością szkolną i wejścia w dorosłość. Wspomnienia, przyjaźnie, a także pierwsze życiowe lekcje – wszystko to zabierają ze sobą na dalszą drogę.

Świnoujście, jak wiele miast w Polsce, stara się wspierać młodych ludzi w ich rozwoju. Władze miasta coraz częściej podkreślają znaczenie powrotu wykształconych mieszkańców, licząc na ich wkład w rozwój lokalnej społeczności. Maturzyści, którzy dziś zamknęli pewien etap swojego życia, być może już wkrótce będą decydować o przyszłości Świnoujścia – jako przedsiębiorcy, nauczyciele, lekarze, inżynierowie czy społecznicy.

Tymczasem najbliższe tygodnie to dla nich czas intensywnej nauki i przygotowań. Egzamin maturalny to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale i wytrwałości. Świnoujście trzyma za Was kciuki!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Naprawa „ulicy dziurawej jak ser” ruszyła. Wkrótce kolejne remonty w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Rozpoczęły się prace na ulicy „dziurawej jak ser”. Wkrótce remonty kolejnych ulic w Świnoujściu

W Świnoujściu ruszyły długo wyczekiwane prace remontowe na jednej z najbardziej zniszczonych ulic w mieście – ul. Barlickiego, która przez mieszkańców żartobliwie była nazywana „dziurawą jak ser”.

– Ekipy drogowe starały się maksymalnie ograniczyć utrudnienia, choć kierowcy musieli liczyć się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu – mówi Arkadiusz Mazepa, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Mieszkańców przepraszano za niedogodności i apelowano o ostrożność – nie tylko w czasie prowadzenia prac, ale także w kolejnych dniach, gdy na drodze mogły występować chwilowe utrudnienia.

Remont ul. Barlickiego to początek szerszego planu modernizacji miejskiej infrastruktury drogowej. Władze Świnoujścia zapowiedziały, że wkrótce ruszą kolejne prace na następnych ulicach.

Miasto konsekwentnie realizuje plan poprawy stanu dróg, dbając o komfort i bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zaproszenie na obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Opublikowano

w dniu

W związku z organizowanymi obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja, Prezydent Miasta Joanna Agatowska oraz Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, serdecznie zapraszają (również poczty sztandarowe) do upamiętnienia uroczystości, która rozpocznie się 3 maja 2025 r. o godzinie 10.00 mszą świętą w Sanktuarium Chrystusa Króla. Po mszy ok. godz. 11.00 nastąpi przemarsz na Plac Słowiański, gdzie odbędzie się druga część uroczystości i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”.

Plan obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja:

– 10.00 – Sanktuarium Chrystusa Króla

Msza Święta z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości

– 11.00 – Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej

– 11.15 – Plac Słowiański

Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości.

1) zajęcie miejsca przez asystę honorową,

2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego,

3) Apel Pamięci,

4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście,

5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem,

6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja,

7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych,

8) zakończenie uroczystości.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

 

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany w kursowaniu promów na przeprawie promowej od 1 maja 2025 roku

Opublikowano

w dniu

Od 1 maja 2025 roku zostaną wprowadzone zmiany w rozkładzie kursowania promów na przeprawie promowej w Świnoujściu. Na podstawie obserwacji i doświadczeń z ubiegłych lat wynika, że liczba pasażerów korzystających z przeprawy wzrasta w okresie „majówki”, a więc jeszcze przed rozpoczęciem tzw. „wysokiego” sezonu.

W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie wprowadzone zostaną cztery dodatkowe kursy w porównaniu do dotychczasowego rozkładu. Zwiększenie liczby rejsów dotyczy głównie godzin porannych oraz popołudniowo-wieczornych. Ponadto, od godziny 5:40 do 20:30 kursować będą dwa promy.

Zachęcamy do zapoznania się z nowym rozkładem i planowania podróży z wyprzedzeniem, by uniknąć ewentualnych utrudnień. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi pod linkiem: https://www.zdmiz.swi.pl/

Liczymy, że wprowadzone zmiany poprawią komfort Państwa podróży.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zawody VIII Edycji „Świnoujskie Czwartki Lekkoatletyczne”

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Dnia 24 kwietnia 2025 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu odbyły się kolejne zawody VIII  edycji „ Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych”.

Podczas „Świnoujskich Czwartków” dzieci mają okazję rywalizować w różnych konkurencjach lekkoatletycznych: biegi, skok w dal i rzut piłeczką palantową, zdobywając cenne doświadczenie,  a najlepsi mają szansę zakwalifikować się do Ogólnopolskiego Finału
w Łodzi.

Poniżej najlepsze wyniki uzyskane przez naszych młodych lekkoatletów (pełny komunikat umieszczony na stronie www.osir.swinoujscie.pl ).

Dziewczęta:
60 m
2014 i młodsi –  Hanna Knapczyk SP1 – 8,80
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 8,50

Chłopcy
60 m
2014 i młodsi – Leonard Karaś SP1 – 9,76
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 8,76

Dziewczęta
300 m
2013 – Natalia Smolińska SP6 – 47,82
2012 – Lena Kowalska SP2 – 50,36

Chłopcy
300 m
2014 i młodsi – Julian Wiśniewski SP6 – 57,3

Dziewczęta
Skok w dal
2014 i młodsi – Hania Knapczyk SP1 – 4,05
2013 – Natalia Smolińska SP6 – 4,06
2012 – Julia Wojtkiewicz SP4 – 4,08

Dziewczęta
Rzut piłeczką palantową
2014 i młodsi – Juliana Kuczyńska SP1 – 25,00
2012 – Aleksandra Mucha SP1 – 42,5

Chłopcy
Rzut piłeczką palantową
2014 i młodsi – Julian Wiśniewski SP6 – 20,00
2013 – Kacper Lesnau SP6 – 22,5
2012 – Szymon Nadratowski SP1 – 43,5

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych sukcesów sportowych!
Jednocześnie serdecznie zapraszamy na kolejne zawody, które odbędą się już 08 maja 2025 r. o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim.

Źródło: OSIR „ Wyspiarz”

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524