Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rowery to nasza regionalna specjalność. Mamy się czym pochwalić

Opublikowano

w dniu

60% Polek i Polaków ma rower, ale czy w pełni wykorzystuje ten środek transportu? Czy turystyka rowerowa jest dla każdego? Która trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim uważana jest za najpiękniejszą w kraju? Co stanowi świetną alternatywę do nadmorskiej Velo Baltica? Czy tory i rowery to dobre połączenie do planowania wycieczek? Jak dbać o bezpieczeństwo i przed jakimi wyzwaniami stoi Pomorze Zachodnie – region będący w awangardzie zrównoważonej turystyki rowerowej.
O tym rozmawiano w sobotę, 17 lutego 2024 r. podczas porannej części I Polsko-Niemieckich Dni Turystyki Rowerowej. Dwudniową konferencję zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Powiat Uckermark.
 –  Bardzo przyjemnie jest otwierać drugi dzień spotkań rowerowych, spotkań transgranicznych. Łączą nas ścieżki rowerowe na pograniczu polsko-niemieckim, łączy nas pasja i miłość do rowerów – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z kolei Frank Bretsch, Wicestarosta Powiatu Uckermark liczy na kontynuację dobrej współpracy, ale też na kolejną odsłonę tego wydarzenia. A zarówno pierwszy dzień, jak i drugi obfitował w wiele atrakcji i wydarzeń. Odbywały się pokazy sprzętu oraz prezentacje rowerowych atrakcji po obu stronach granicy. Można bezpłatnie oznakować rower, dokonać przeglądu lub drobnej naprawy i zapoznać z kalendarzem planowanych na ten rok imprez. W sobotę dostępne były też warsztaty niemieckojęzyczne dla dzieci prowadzone przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, miasteczko rowerowe, tor przeszkód, warsztaty podstawowych napraw rowerowych, warsztaty pierwszej pomocy, warsztaty zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, symulatory rowerowe i strefa foodtrucków.[Relacja z pierwszego dnia wydarzenia]
Wycieczki rowerowe – od czego zacząć?
Od czego zacząć planowanie wycieczki po Pomorzu Zachodnim? Co warto zabrać? Czy ta forma turystyki jest dla wszystkich? O tym rozmawiano m.in. podczas pierwszego panelu dyskusyjnego dotyczącego zrównoważonej turystyki rowerowej, w której uczestniczył Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Załuski redaktor naczelny National Geographic, Szymon Nitka autor bloga ZnajKraj oraz Wanda Nowotarska, Pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.
Na dobry początek apka Pomorze Zachodnie
Pomorze Zachodnie jako województwo daje świetny przykład w kraju, jak rozwijać zrównoważoną turystykę rowerową, tworząc sieć tras rowerowych o długości 1500 km. Dostępne są też nowoczesne narzędzia, które pomagają planować wycieczki, takie jak aplikacja „Pomorze Zachodnie” czy strona internetowa rowery.wzp.pl. Znajdziemy na nich najświeższe informacje o stanie budowanych ścieżek rowerowych, ale i propozycje wycieczek, miejsca przyjazne rowerzystom, ciekawe wydarzenia, panoramy 360 itp.
– Aplikacja zawiera kompleksowe i najświeższe informacje o infrastrukturze, ale też informacje w jakim standardzie wykonane są trasy, wskazuje miejsca przyjazne rowerzystom. Cały czas jest aktualizowana, można też zgłaszać usterki czy niedogodności – mówiła Wanda Nowotarska, Pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej.
Aplikacja bardzo ułatwia przemierzanie na dwóch kółkach regionu, ale na inną kwestię zwracał uwagę Szymon Nitka, turysta i autor bloga podróżniczego Znajkraj.
– Specjalnie dużego przygotowania fizycznego nie trzeba, pamiętajmy to wciąż rekreacja, raczej dostępna dla wszystkich. Postawiłbym jednak na przygotowanie krajoznawcze. Polecam przeczytać artykuł, reportaż o miejscu, do którego wybieramy się – mówił Szymon Nitka.
Jest fajnie, ale co dalej?
Podczas debaty rozmawiano nie tylko o rekreacji, ale i wyzwaniach, przed którymi stoi region, roli samorządów w rozwoju zrównoważonej turystyki rowerowej.
– Bez odpowiedniej infrastruktury można, ale jest trudniej. Rolą samorządów jest ułatwiać cały proces, a więc tworzyć odpowiednie warunki. Na Pomorzu Zachodnim robimy to w partnerstwie z samorządami, ale też współpracujemy z aktywistami, NGO’sami czy zachęcamy przedsiębiorców, pokazując okoliczności biznesowe, jakie tworzy turystyka rowerowa – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
W trakcie rozmowy o wyzwaniach i przyszłości, goście debaty zwracali uwagę na rozwiązania legislacyjne i potrzebę wprowadzenia narodowej strategii rowerowej.
– Ponadregionalna współpraca pozwoli tworzyć ciekawszą ofertę dla turystów, także tych zagranicznych. Nie chcemy być samotną wyspą, dlatego od lat staramy zachęcamy inne województwa do współdziałania. Niestety do tej pory nie widział tego rząd, ale mamy nadzieję, że to się niedługo zmieni. Mamy opracowaną wstępną koncepcją, jak mogłyby takie trasy w całym kraju przebiegać. Potrzebujemy też przepisów ułatwiających budowę dróg rowerowych. Dziś jest łatwiej wybudować drogę dla samochodów, a my chcemy zrównoważyć te elementy infrastruktury – mówiła Wanda Nowotarska.
Widoki, które zapamiętacie
Ale zanim zostaną wprowadzone odpowiednie rozwiązania legislacyjne, na Pomorzu Zachodnim jest naprawdę wiele propozycji, a mieszkańcy i turyści mają do wybory pięć głównych tras rowerowych.
To najpiękniejsza w całej Polsce trasa nadbałtycka Velo Baltica, Stary Kolejowy Szlak Rowerowy łączący Bałtyk przez Szwajcarię Połczyńską z Pojezierzem Wałeckim, alternatywa do Velo Baltiki – Trasa Pojezierzy Zachodnich, Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego z pięknymi widokami czy Blue Velo. Ta ostania to trasa północ – południe, która łączy Bałtyk wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i przez Pojezierze Myśliborskie z Kostrzynem nad Odrą.
Tematy bardzo aktualne
Goście debaty pozytywnie też przyjęli informację o planach utworzenia Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry.
– To jest bardzo ciekawy obszar. Paradoksalnie głównym zagrożeniem dla tego terenu jest brak ingerencji człowieka w ten obszar. Dziś proces zamulania tych kanałów doprowadza do stepowienia. To jest przepiękne miejsce, które trzeba chronić. Głównym wyzwaniem – oprócz wyzwań legislacyjnych – jest znalezienie finansowania na tzw. czynną ochronę przyrody – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Tory i rowery?
W planowaniu wycieczek oprócz aplikacji i tradycyjnych map kolejowych pomocna może być regionalna kolej. Samorząd Województwa inwestuje w tabor z miejscami dla rowerzystów,  które warto wykorzystać. O ciekawych propozycjach wycieczek mówił Andrzej Kraśnicki jr, dziennikarz i doświadczony turysta. – Trasy kolejowe i trasy rowerowe świetnie się uzupełniają. Bez problemu znajdziemy w rozkładzie jazdy pociągi, dzięki którym opuścimy Szczecin, a po południu wrócimy do domu – przekonywał. Podał kilka propozycji takich „łączonych” wycieczek. np. Szczecin – Łubowo –  Szczecinek – Szczecin.
W sobotę rozmawiano także o turystyce rowerowej po stronie niemieckiej, m.in. po Pojezierzu Meklemburskim czy po Berlinie. Były też propozycje dla rodzin z dziećmi.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Polsko-Niemieckie Dni Turystyki Rowerowej” współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

WeNet wspiera walkę z depresją – firma partnerem społecznej inicjatywy „Biegiem Pomagam”

Opublikowano

w dniu

7 grudnia 2024 roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Biegiem Pomagam. Celem tegorocznego biegu jest zbiórka funduszy na pomoc dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia terapeutycznego, zmagającym się z depresją oraz stanami depresyjnymi.

WeNet, lider w branży rozwiązań technologicznych, od lat angażuje się w inicjatywy społeczne i charytatywne, a udział w wydarzeniu „Biegiem Pomagam to kolejny dowód na odpowiedzialność społeczną firmy. Co więcej, zaangażowanie w to wydarzenie stanowi integralną część realizowanej przez firmę strategii ESG (Environmental, Social, Governance), która obejmuje działania proekologiczne, społeczne oraz dbałość o transparentność i odpowiedzialne zarządzanie. Dzięki tej strategii, WeNet aktywnie wspiera inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia w społecznościach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zdrowia i wsparcia osób w trudnej sytuacji.

„Jako firma, która stawia na wartości społeczne, jesteśmy dumni, że możemy po raz kolejny wspierać tak szczytną inicjatywę jak >>Biegiem Pomagam<<. Angażując się w takie wydarzenia, realizujemy naszą strategię ESG, promując zdrowie i aktywność fizyczną, a także pomagając osobom, które potrzebują wsparcia w trudnych momentach życia” mówi Dorota Malarska, dyrektorka ds. ESG w WeNet.

Biegiem Pomagam to wydarzenie, które każdego roku łączy miłośników sportu z osobami pragnącymi wesprzeć charytatywne cele. Uczestnicy biegu, oprócz emocji związanych z rywalizacją, mają także świadomość, że ich udział przyczynia się do zmiany życia tych, którzy zmagają się z trudnościami zdrowotnymi i psychicznymi.

Stowarzyszenie Terapeutów, jako organizator wydarzenia, podkreśla, że dzięki takim partnerstwom jak to z WeNet możliwa jest realizacja misji wspierania osób, które potrzebują dostępu do terapiiróżnego rodzaju.

„To dzięki wsparciu firm takich jak WeNet możemy nie tylko zrealizować nasz cel, ale również dotrzeć z informacją o potrzebach osób zmagających się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi do szerszego grona odbiorców. Razem możemy więcej!” mówi przedstawiciel Natalia Macioch prezes Stowarzyszenia Terapeutów.

W bieg zaangażowali się również pracownicy firmy WeNet. Zespołowo stawią się na starcie, gotowi do wspólnego biegania, rywalizacji i przede wszystkim pomagania.

Zbiórka na cel biegu: https://www.siepomaga.pl/biegiem-pomagam

Zapisy na bieg już trwają. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie https://terapeuci.org.pl/biegiempomagam3/.

Źródło informacji: WeNet

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szef BBN w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej

Opublikowano

w dniu

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera 21 listopada przebywał w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej w Świnoujściu. Szef BBN zapoznał się ze stanem bezpieczeństwa morskiej infrastruktury krytycznej oraz realizacją inwestycji strategicznych w regionie.

Ministrowi Jackowi Siewierze towarzyszyli Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski, Komendant PDSG kmdr SG Krzysztof Sosnowski oraz Komendant PSG w Świnoujściu.

ppłk SG Andrzej Seroczyński. Podczas patrolu po wodach portu zewnętrznego Terminala LNG z pokładu jednostki pływającej SG-214 Szef BBN przyglądał się infrastrukturze instalacyjnej i terminalowi od strony morza. Ministrowi przedstawiono zakres i sposób realizacji zadań przez Straż Graniczną w ochronie infrastruktury krytycznej, zarówno z wykorzystaniem jednostek pływających SG jak i zabezpieczenia strefy objętej zakazem przebywania. Jackowi Sierzerze pokazano docelowe miejsce planowanej budowy nowej bazy dla jednostek pływających i załóg w porcie zewnętrznym terminala.

Fot. BBN

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołajki na basenie. Będzie wodny tor przeszkód

Opublikowano

w dniu

W dniach 30.11.2024 i 01.12.2024, w  godzinach od 8:00 do 21:00, z okazji Mikołajek Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” serdecznie zaprasza do Kompleksu Sportowego Uznam Arena przy ul. Grodzkiej 5 w Świnoujściu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta na pływalni zostanie zamontowany wodny tor przeszkód.

Wstęp wolny zgodnie z regulaminem zamieszczonym pod linkiem  https://www.osir.swinoujscie.pl/34310-2

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Chcesz prowadzić schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu? Weź udział w konkursie

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony zwierząt w 2025 roku pod nazwą: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”. Konkurs dotyczy prowadzenia schroniska na okres od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Rodzaj zadania: Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego.

Nazwa zadania: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu”

Termin realizacji zadania: Od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r.

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:

Na realizację zadania w budżecie Gminy Miasto Świnoujście zarezerwowano kwotę dotacji w wysokości 864.000,00 zł.

Zadanie polega na zapewnieniu odpowiednich warunków do funkcjonowania schroniska, w tym m.in. zapewnienia opieki, utrzymania oraz rehabilitacji zwierząt, które trafią do placówki w wyniku interwencji, zgłoszeń mieszkańców lub innych działań związanych z zapewnieniem ich bezpieczeństwa. Schronisko będzie musiało pełnić także funkcje edukacyjne, propagując odpowiedzialne postawy wobec zwierząt oraz promując adopcję.

Sposób składania ofert:

Oferty należy składać w formie pisemnej, zgodnie z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. Szczegóły dotyczące składania ofert, w tym formularze i wzory dokumentów, dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Świnoujście.

Termin i miejsce składania ofert:

Oferty na realizację zadania pn.: „Prowadzenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu” należy składać w Urzędzie Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5,
na Stanowisku Obsługi Interesanta, parter, w godzinach od 700 do 1500  w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r. do godz. 1000 (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta). Oferty, które wpłyną po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Informacje dotyczące składania ofert można otrzymać w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Świnoujściu, ul. Wyspiańskiego 35c, pok. 204, I piętro, tel. (91)3278643, osoba do kontaktu: Anna Szklarska, e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz warunki realizacji zadania dostępne są na stronie Biuletyn Informacji Publicznej.

Zapraszamy do składania ofert i dziękujemy za zaangażowanie w ochronę zwierząt w naszym mieście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ZHR dla powodzian. Dary dla przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Opublikowano

w dniu

W dniach 15-17 listopada delegacja harcerzy z 13. Świnoujskiej Drużyny Wędrowników „Ptaki” z III Szczepu Harcerskiego im. Zawiszy Czarnego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pojechała pomagać powodzianom w ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR.
W pierwszej kolejności udali się do Ołdrzychowic Kłodzkich, do Przedszkola Gminnego. Tam przekazali dary, otrzymane od uczestników „Biegu Charytatywnego dla przedszkola” oraz innych donatorów. Zebrane pieniądze podczas Biegu oraz zrzutki, w kwocie 4000 zł, zostały wcześniej przekazane na konto Przedszkola.
Po przekazaniu darów wyruszyli do Kłodzka, gdzie zrealizowali dalsze zadania wynikające ze zleconej służby z Pogotowia ZHR.
Na miejscu, na terenie zabytkowego Klasztoru Zakonu Franciszkanów w Kłodzku (założonego w 1678 r.), pomagali w pracach porządkowych i remontowych. Skuwali zalane tynki, naprawiali instalację elektrycznej, wywozili gruz.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz dzieci z Przedszkola podziękowali za pomoc, pisząc m.in.:
W imieniu całej społeczności przedszkolnej serdecznie dziękujemy za hojne wsparcie wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli. Zaangażowanie w pomoc jaką nam niesiecie w tym trudnym dla nas czasie jest godne podziwu. Wasze wsparcie nie tylko pomaga nam finansowo ale także dodaje nam otuchy i motywacji, aby z jeszcze większą determinacją odbudować nasze przedszkole.

 

Dziękujemy za pomoc i wsparcie, współorganizatorom biegu, jak i tego wyjazdu:
– Pani Prezydent Joannie Agatowskiej,
– Panu Radnemu Sławomirowi Nowickiemu,
– Urzędowi Miasta Świnoujście,
– Grupie Morskiej – Cała Naprzód!,
– Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 9 w Świnoujściu,
– Radzie Rodziców przy ZSP nr 9,
– Barowi Krewetka,
– Hurtowni Warzyw i Owoców „Marciny”,
– MDK Przytór,
– OHP Świnoujście – Hufiec Pracy,
– OSP Przytór,
– Color Copy.

 

Zachęcamy do wsparcia działań pogotowia oraz do zapisania się do niego przez ankietę internetową.
  • Kłodzko: Punkt pomocy dla poszkodowanych w Kłodzku wciąż potrzebuje osób do sortowania i wydawania materiałów oraz wsparcia w pracach rozbiórkowych i usuwaniu zniszczonych elementów budynków.
  • Małe wioski wokół Kłodzka: Wciąż pilnie potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą w oczyszczaniu zalanych domów i podwórek, zwłaszcza w miejscach, gdzie pomoc jeszcze nie dotarła. Każda para rąk jest na wagę złota – zarówno przy pracach rozbiórkowych, jak i obsłudze narzędzi oraz sprzętu porządkowego.
Szukamy również osób mających doświadczenie w konkretnym fachu budowlanym, które znają się m.in. na kładzeniu płytek.
Na miejscu jest potrzebna nie tylko pomoc fizyczna, ale również wsparcie psychiczne osób, które już powoli opadają z sił i nadziei na powrót do normalności. Potrzebują po prostu ciepłej rozmowy i chwili wytchnienia od trudów codziennej walki z następstwami powodzi. Twoja obecność może nieść nie tylko pomoc, ale także nadzieję.

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia na służbę znajdziesz w Procedurze działania w terenie PHH. Skontaktuj się z Twoim koordynatorem wojewódzkim, aby ustalić szczegóły i dołączyć do akcji!
https://zhr.pl/dlapowodzian/
Razem możemy więcej – wesprzyjmy tych, którzy najbardziej tego potrzebują!
Czuwamy!
Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR
III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Z powodu awarii ponad 16 tysięcy odbiorców nie ma prądu

Opublikowano

w dniu

O awarii zasilania w woj, zachodniopomorskim poinformował w czwartek operator Energa. Bez prądu jest ponad 16 tysięcy obiorców. Usuwanie awarii może potrwać do późnego popołudnia.

Jak podała Energa, z powodu awarii prądu nie ma w powiatach: białogardzki, koszaliński, szczecinecki, świdwiński.

Bez zasilania jest 16473 obiorców i niemal 500 stacji transformatorowych.

Służby energetyczne pracują, żeby jak najszybciej usunąć awarię. Prądu może jednak nie być do późnego popołudnia.

Przyczyną awarii mogą być złe warunki pogodowe w regionie. (PAP)

pij/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524