Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Kto odpowiada za odśnieżanie ulic i chodników?

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia chodnika już 3 godziny po ustaniu opadów. Wielu z naszych Czytelników dzwoniło do nas, skarżąc się na nieodśnieżone chodniki wielu wspólnot mieszkaniowych. Także boczne ulice pozostawiają wiele do życzenia.

Zgodnie prawem, to właściciel nieruchomości ma również obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości. Przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Minimalna szerokość odśnieżania chodników powinna wynosić 1,5 m tak aby dwie przechodzące obok siebie osoby mogły się swobodnie minąć.

Jeśli właściciel nie zrobi tego,  to może dostać mandat. Grzywna wynosi najczęściej 100 zł, ale maksymalna wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu.  Ten może wymierzyć karę nawet 5000 złotych.

Zarządcami nieruchomości – o ile  zostali powołani – najczęściej są: Gmina, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli zarządcy brak, jak na przykład w niektórych mieszkaniach  bezczynszowych, to za odśnieżanie odpowiadają sami właściciele mieszkań. Mogą jednak skorzystać z usług firmy. Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel posesji, chodnika lub drogi. Do niego należy zwrócić się z ewentualnymi roszczeniami, jeżeli przytrafi nam się wypadek.

Czytaj dalej
3 komentarze

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    30 listopada 2023 na 08:26

    kto odpowiada za odśnieżanie ulic oraz parkingów miejskich? Poko co odśnieżane są jedynie główne uloce w mieście.

  2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

    26 lutego 2018 na 16:38

    „Chodnik jest mój, kiedy muszę go odśnieżyć, ale nie jest mój, kiedy chcę się na nim napić piwa.”

  3. MIESZKANIEC temu

    26 lutego 2018 na 11:19

    CIEKAWE CZY FIRMA SPRZĄTAJACA ODŚNIEŻYŁA I POSYPAŁA CAŁĄ POSESJE PRZY ULICY POZNAŃSKIEJ 1-15 RANO NIC NIE ZROBIONE WSPÓLNOTA OD STRONY RYNKU ZIELONEGO

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmigłowiec Bell trafił do zachodniopomorskiej policji

Opublikowano

w dniu

Śmigłowiec Bell-407GXi dołączył do zachodniopomorskiej policji. Wyposażony jest m.in. w kamery noktowizyjne i termowizyjne, co umożliwia latanie w dzień i w nocy. Maszyna była już wykorzystywana do zabezpieczenia Festiwalu Pol’and’Rock.

Patrolowo-interwencyjny Bell-407GXi to lekki śmigłowiec wielozadaniowy. Osiąga około 250 km/h, w powietrzu może utrzymać się do 3,5 godz. Ma zasięg około 650 km. Jest wyposażony w kamery noktowizyjne i termowizyjne. Może być wykorzystywany m.in. do pościgów prowadzonych w dzień i w nocy. Ma też kamerę pozwalającą na obserwację dróg i terenów zabudowanych. Dzięki przyrządom termowizyjnym może pomagać np. w poszukiwaniu zaginionych osób – przekazał sierż. Piotr Jaworski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Maszyna wyposażona jest też m.in. w wysokiej jakości wyświetlacze i w szybkie procesory, które gwarantują wysoką jakość obrazu.

Na pokładzie śmigłowca może przebywać dwóch pilotów, czterech pasażerów i operator systemu obserwacji lotniczej. Śmigłowiec wyposażony jest system rejestracji i transmisji obrazu, dzięki czemu obraz z kamery może być transmitowany na żywo do dowódcy operacji.

„Śmigłowiec ma przede wszystkim współpracować z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej Policji, z dyżurnymi w powiatach i w komendach miejskich. Jeżeli otrzymujemy zgłoszenie o zdarzeniu np. w ruchu drogowym w danym powiecie, a jesteśmy w powietrzu, możemy się udać do tego miejsca, obserwować je i informować o sytuacji patrole na ziemi” – powiedział Jaworski.

Bell był już wykorzystywany do zabezpieczenia Festiwalu Pol’and’Rock w Czaplinku i do nadzorowaniu ruchu w ostatni weekend wakacji. (PAP)

misz/ joz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wydarzenie w Karsiborze bez zgody Prezydenta Miasta Świnoujście 

Opublikowano

w dniu

Na początku sierpnia do Urzędu Miasta Świnoujście został wysłany e-mail z prywatnego adresu. Z treści e-maila wynikało, że informujący zamierza na prywatnej działce w Karsiborze zorganizować rodzinne wydarzenie na około 300-500 osób. Uwzględnił możliwość występów artystycznych. Podkreślił, że otrzymał zgodę od właścicieli posesji.

Urząd Miasta Świnoujście wskazał przepisy,  które obowiązują w przypadku organizowania imprez masowych, a także przesłał nazwy i adresy instytucji oraz zwrócił się do strony informującej o doprecyzowanie charakteru wydarzenia. Na tym kontakt z zawiadamiającym urwał się.

Informujący nie wystąpił do Prezydenta Miasta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.

W piątek na miejsce skierowano pracownika Urzędu Miasta Świnoujście, który poddał pod wątpliwość „rodzinnego charakteru” wydarzenia. Wydarzenie okazało się biletowane, uczestnicy byli dowożeni autobusami oraz busami. Powiadomiono policję o możliwości złamania prawa.

Interweniować będzie RDOŚ ponieważ organizator nie zwrócił się do nich z wnioskiem o wydanie zgody na organizację imprezy na obszarze chronionym Natura 2000. Będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Specjalny kosz wyłowi śmieci wpływające do portu jachtowego w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Fundacja Mare zainstalowała kosz morski PortBin, który wyłowi odpady bezpośrednio z wody. Kosz ufundowała firma Brita – producent filtrów do wody. 

Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne.

Kosz PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania śmieci pływających w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych przy pomocy skimmera, który pozwala na zasysanie do kosza odpadów bezpośrednio z wody. Wyposażony jest w 30-litrowy kosz oraz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

PortBin wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nadaje się także w 100 proc. do ponownego recyklingu w zgodzie z zasadami gospodarkami obiegu zamkniętego.

Foto: OSIR Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujska komisja mieszkaniowa w nowym składzie

Opublikowano

w dniu

W trakcie sierpniowej sesji Rady Miasta Świnoujście, która odbyła się w dniu 29 sierpnia świnoujscy radni powołali w nowym składzie Społeczną Komisję Mieszkaniową. Zmiana była konieczna z uwagi na to, że poprzednia komisja nie funkcjonowała prawidłowo m.in. z powodu śmierci jednego z jej członków.

Radni na sesji zdecydowali nie uzupełniać składu dotychczasowej komisji, ale postanowili  powołać ją na nowo. Zgodnie z ustaleniami prezydentowi miasta przysługiwały w komisji 2 miejsca, a 5 przypadało w udziale Radzie Miasta Świnoujście . I tak Joanna Agatowska , Prezydent Miasta Świnoujście zgłosiła do składu komisji dwie kandydatury : radnej Agnieszki Kaczmarek i byłego radnego Bogdana Piotrowskiego. Radni natomiast zgłosili pięć pozostałych osób. Wśród osób zaproponowanych do komisji znalazł się radny Paweł Sujka, były radny Wiesław Góreczny, dyrektor techniczny szpitala Dariusz Bielski, działaczka społeczna Renata Koch-Trochimowicz i radna Zofia Sołtysik. Listę zamknięto na wymaganych do składu pięciu osobach. W głosowaniu zaproponowanych siedem osób do Społecznej Komisji Mieszkaniowej wsparło 18 radnych, nikt nie był przeciwny, zaś od głosu wstrzymał się radny Jan Borowski.

Jak poinformowano obsługą Społecznej Komisji Mieszkaniowej zajmie się TBS „LOKUM”. Zadania jakie stoją przed komisją są niezwykle ważne ona bowiem opiniuje wnioski w sprawie mieszkań komunalnych oceniając ich zasadność. Jak wiadomo kwestie mieszkaniowe należą do podstawowej  sfery egzystencjonalnej. W dobie ciągłego braku lokali mieszkaniowych w Świnoujściu, wobec długiej listy oczekujących oraz trudnych sytuacji życiowych starających się o lokale komisja ma do podjęcia najczęściej niezwykle trudne decyzje.

Źródło: BiK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ratownicy wodni w Świnoujściu zakończyli pracę, ale apelują o rozwagę

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu ratownicy wodni zakończyli pracę. A to oznacza, że plaża jest niestrzeżona. Pogoda jednak zachęca do wypoczynku i kąpieli. Dlatego w imieniu ratowników apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku przy korzystaniu z morskich kąpieli.

Dzięki profesjonalizmowi ratowników pracujących na kąpieliskach w Świnoujściu udało się zapewnić bezpieczeństwo dla tysięcy plażowiczów wypoczywających w kurorcie.

Przez dwa miesiące funkcjonowania kąpieliska w Świnoujściu, ratownicy wodni najwięcej pracy mieli przy drobnych urazach typu skręcenia, czy zwichnięcia. Pomagali również przy szukaniu zaginionych na plaży dzieci. Aż 16 razy podejmowali z wody ludzi, którzy weszli do morza po spożyciu alkoholu.

Przypomnijmy, że w tym roku w Świnoujściu zorganizowano kąpieliska: Uznam, Bałtycka, Interferie oraz Przytór. Ratownicy pilnowali bezpieczeństwa od strony wody – z wieżyczek oraz od strony wody – z łodzi. Dodatkowo, w tym roku ratownicy wodni ze Świnoujścia otrzymali kolejnego quada – Yamaha Grizzly – to jeden z popularniejszych modeli wykorzystywanych przez ratowników na całym świecie.

Aby bezpiecznie korzystać z kąpieli w Bałtyku pod nieobecność ratowników, przede wszystkim nie należy przeceniać swoich umiejętności pływackich. Nie należy wchodzić do wody po uprzednim spożyciu alkoholu. Nie wolno wchodzić do morza, gdy panują złe warunki atmosferyczne np. wieje silny wiatr i jest bardzo duże falowanie. Należy również pilnować dzieci i nie spuszczać ich z zasięgu wzroku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Platforma wiertnicza będzie poszukiwała gazu

Opublikowano

w dniu

Foto: Noble Resolve

Firma Noble Resolve otrzymała kontrakt od Central European Petroleum na odwiert na Morzu Bałtyckim w okolicy Świnoujścia. Prace mają trwać około 45 dni i rozpoczną się w październiku.

Przypomnijmy, Central European Petroleum otrzymało koncesję wydaną przez Ministerstwo Środowiska 1 grudnia 2017 r. i przyznającą CEP wyłączne prawa do poszukiwania, rozwoju i produkcji węglowodorów. Firma koncentruje się na poszukiwaniu i rozpoznaniu gazu ziemnego na obszarze wyspy Wolin.

CEP to kanadyjska firma. Według jej zapewnień, wszelkie działania wiertnicze na lądzie podejmowane przez spółkę będą zgodne ze wszystkimi wymogami regulacyjnymi i prawnymi.

W odniesieniu do odwiertów morskich CEP będzie kontynuować proces poszukiwania gazu w odniesieniu do przeprowadzonych trójwymiarowych badań sejsmicznych.

Noble Resolve jest platformą wiertniczą zbudowaną w 2009 r. w stoczni Keppel Fels Shipyard w Singapurze. Nadaje się do pracy na głębokości ponad 100 metrów, z maksymalną głębokością wiercenia ponad 9 km.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524