21 listopada br., w dniu Święta Służby Czołgowo-Samochodowej, do portu w Świnoujściu wpłynął statek z transportem czołgów M1A1 ABRAMS, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES.
Jest to już druga transza czołgów M1A1 ABRAMS, zakupionych w styczniu br. na potrzeby Sił Zbrojnych RP, która dotarła drogą morską do polskiego portu, tym razem do Świnoujścia. Realizowana dostawa obejmuje 26 czołgów oraz sprzęt towarzyszący, w tym 9 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, oraz zapas części eksploatacyjnych. Czołgi po zakończonym rozładunku zostaną przetransportowane do miejsca przeznaczenia na terenie kraju.
Wraz z czołgami do Polski przybyła trzecia grupa zakupionych w 2019 r. wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS w liczbie 11 wyrzutni, w „konfiguracji amerykańskiej”.
***
28 czerwca br. dokonano odbioru pierwszej partii złożonej z 14 czołgów podstawowych M1A1 ABRAMS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Transport morski obejmował również 3 wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES.
15 maja br., na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, dokonano odbioru pierwszych 5 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W drugiej połowie miesiąca do Polski dotarły kolejne 2 wyrzutnie.
***
4 stycznia br., na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, została podpisana umowa na dostawę czołgów podstawowych M1A1 ABRAMS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedmiotem umowy, zawartej ze stroną amerykańską, jest dostawa 116 czołgów M1A1 ABRAMS, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.
Powyższy kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczące liczby nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP.
Całkowita wartość umowy wynosi ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w bieżącym roku i zostaną zrealizowane do końca 2024 r.
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne.
Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.
***
13 lutego 2019 r. została zawarta umowa o wartości 414 mln dolarów netto, pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar (DMO WWR Homar) dla Sił Zbrojnych RP.
Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są dostawy innych elementów, wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych. Zgodnie z zawartym kontraktem do Sił Zbrojnych RP trafi w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa zapewnia również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.
***
Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS, które zostały pozyskane za kwotę 4,75 mld USD wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.
Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026, niemniej w miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. Ponadto w 2022 r., na podstawie odrębnego porozumienia, Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS, wraz z instruktorami, do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii ABRAMS, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
***
Wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz pododdziałów Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach kilkudziesięciu kilometrów, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do kilkuset kilometrów, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.
Fot. 8 FOW
Adam temu
28 listopada 2023 na 04:47
Kto powierza wolność i niepodległości obcej armii nie zasługuje na żadne z nich.
㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu
23 listopada 2023 na 20:50
Podobno ten złom już jest na ukraińskim OLX’ie… XD