Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Pięć lat projektu PGE „Tablice Pamięci”

Opublikowano

w dniu

PGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej od 2018 roku prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, nad którym patronat objął prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W ciągu pięciu lat PGE przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka na terenie Warszawy, zamontowała przy nich ponad 130 tabliczek informacyjnych, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. 

Projekt „Tablice Pamięci” został zainicjowany w związku z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, a jego uroczysta inauguracja odbyła się w październiku 2018 roku. Ma on na celu popularyzację informacji o losach mieszkańców Warszawy w czasie okupacji niemieckiej oraz rewitalizację Tablic Tchorka, czyli miejsc pamięci czasów wojny poprzez umieszczenie przy nich nowych tablic w języku polskim i angielskim wraz z kodem QR, odsyłającym do materiałów edukacyjnych. Projekt realizowany jest przez Fundację PGE we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, pod patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. 

We wtorek, 3 października br. odbyło się wydarzenie podsumowujące projekt. 

„Niezmiernie się cieszę, że ta podjęta w 2018 roku inicjatywa przyniosła tak piękne efekty w postaci nie tylko odrestaurowania tablic zainstalowanych w miejscach uświęconych krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny, ale również stworzenia strony internetowej oraz innych działań o charakterze edukacyjnym. Jest rzeczą szczególnie ważną, by w dzisiejszych czasach, które cechuje swego rodzaju ucieczka od historii, a także wynikające z niej wykorzenienie z przeszłości, pamięć o istocie naszych dziejów trwała” – napisał Jarosław Kaczyński, wiceprezes rady ministrów, w liście odczytanym w trakcie uroczystości przez historyka red. Tadeusza Płużańskiego.

„Projekt >>Tablice Pamięci<< zaczynaliśmy w 2018 roku, w tej chwili go kończymy. Tam, gdzie było to potrzebne, powstały nowe opisy miejsc kaźni, m.in. w języku angielskim. To jest nasz obowiązek. Dzięki tej akcji i wielu innym naszym przedsięwzięciom możemy informować świat o prawdzie historycznej tak, by każdy przechodzień mógł być świadomy tego, w jakim miejscu się znajduje. Warszawa jest miastem świętym poprzez krew ofiar, które były tutaj mordowane – zarówno polskich, jak i żydowskich. Pamiętamy o tym, bo od tego zależy przyszły los Polski” – powiedział prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Warszawa była wśród 100 miast zbombardowanych już 1 września 1939 roku. Przez całe 6 lat Warszawa krwawiła. Dzisiaj wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby w czasach postępującego relatywizmu historycznego, agresywnej amnezji historycznej, mówić o prawdzie, o polskiej historii. PGE, jej pracownicy, nie zapominają o tej historii, ale mówią o tym też tablice. Tablice, które nie są tylko topograficznym punktem na mapie Warszawy. Nie są tylko hołdem dla ofiar i pogardą dla sprawców, ale są też wyrazem społecznej narodowej myśli Polaków o rzeczach dla nas ważnych, a wśród tych rzeczy jest na pewno pamięć. Pamięć, która ma moc przekraczania granicy życia i śmierci. Człowiek może umrzeć, a pamięć będzie trwała” – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W ramach projektu „Tablice Pamięci”, PGE ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej i historyków przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich tablic Karola Tchorka znajdujących się w przestrzeni miejskiej Warszawy, a przy ponad 130 z nich umieściła nowe tablice informacyjne. Dodatkowo, stworzono dedykowaną stronę internetową i aplikację umożliwiającą poznanie historii każdego z odwiedzanych miejsc, upamiętniających II Wojnę Światową. W 2022 roku Fundacja PGE rozpoczęła także prace polegające na czyszczeniu i konserwacji ponad 100 tablic Karola Tchorka. 

„Historia Warszawy to historia niezłomnych ludzi i niezłomnego miasta – miasta, które, jak żadne inne na świecie zapłaciło tak wiele za umiłowanie wolności. Najbardziej wymownym symbolem tego poświęcenia są tablice Tchorka, które mijamy codziennie w Warszawie. Projekt „Tablice Pamięci” przypomniał wszystkim, że obok nas w przestrzeni miejskiej istnieją takie miejsca. Mają swoja tragiczną historię i warto o nie dbać, bo to nasza wspólna historia. Czuję ogromną satysfakcję, że dzięki temu projektowi wielu ludzi idąc warszawską ulicą zauważy mijaną tablicę Tchorka, przystanie na chwilę, zapozna się z treścią i pomyśli o bohaterach poległych za wolną Polskę. Pamiętajmy o naszej historii i o miejscach uświęconych krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt „Tablice Pamięci” prócz wyeksponowania i oddania należnej czci miejscom pamięci tablicom i pomnikom, opisującym heroiczne i dramatyczne wydarzenia z czasów II Wojny Światowej ma również na celu zwiększać rozpoznawalność miejsc pamięci i dotrzeć z informacją na temat faktów historycznych do zagranicznych turystów. Właśnie dlatego, Fundacja PGE w 2019 roku zorganizowała koncert „Miasto Pamięci” oraz wystawę „Ofiary cywilne Warszawy w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945”, która była prezentowana w hali dworca Warszawa Centralna, w Muzeum Wojska Polskiego oraz przed budynkiem PGE. 

Fundacja PGE we współpracy z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych przygotowała również program edukacyjny dla szkół „Miasto Pamięci” oraz wystawę i koncert „Warszawa Miasto Bohaterów”. Dodatkowo, wraz z wydawnictwem Biały Kruk, wydano dwujęzyczny album zatytułowany „Pamięć Warszawy”. Przeprowadzono również rewitalizację Skweru Męczenników Warszawskiej Woli, zlokalizowanego przy ulicy Karolkowej 49 w Warszawie. 

Więcej informacji o projekcie „Tablice pamięci” znajduje się na stronie internetowej: https://www.tablicepamieci.pl 

Link do filmu podsumowującego projekt „Tablice Pamięci”, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PZ2S2mMEL6E&feature=youtu.be 

Link do filmu o „Tablicach Pamięci” wyprodukowanego we współpracy z Patrickiem Neyem: https://www.youtube.com/watch?v=VhLP6_cWngM 

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Międzyzdrojska mewcia Ewcia. Kolejna stanęła przy kinie Eva

Opublikowano

w dniu

Z dumą ogłaszamy, że w styczniu 2025r. w przestrzeni miejskiej Międzyzdrojów stanęła nowa rzeźba Mewci Ewci. Mewcia Ewcia – reżyser z kamerą, charakterystyczną czapeczką i filmowym klapsem to indywidualna inicjatywa właścicielki Gabinetu Figur Woskowych i kina Eva, Pani Katarzyny Gołos, która dostrzegła  potencjał turystyczny marki towarowej Ewci Mewci i na własny koszt wykonała rzeźbę, wspierając się wytycznymi ściśle określonymi i zastrzeżonymi przez Gminę certyfikatem patentowym.

Tak więc kolejna Mewcia Ewcia, wykonana z brązu, stanęła przy wejściu do Gabinetu Figur Woskowych i jest kolejną, czwartą już rzeźbą na turystycznym szlaku. Przypomnijmy, że pierwsza Mewcia Ewcia – turystka z walizką powstała w 2021r. i znajduje się przy Informacji Turystycznej. Kolejne trzy rzeźby powstały w 2024r. w ramach ogłoszonego przez burmistrza Międzyzdrojów konkursu plastycznego. I tak na szlaku mamy Mewcię Ewcię podróżniczkę – przy dworcu PKP, piłkarkę nożną – przy stadionie miejskim i pianistkę – w Parku Zdrojowym.

Jak informuje burmistrz Mateusz Bobek: cieszy fakt, że projekt Mewcia Ewcia zyskał uznanie przedsiębiorców branży turystycznej. Mam nadzieję, że wzorem wrocławskich krasnali w ślady Pani Katarzyny pójdą i inni lokalni przedsiębiorcy. Mewcia Ewcia stała się niewątpliwie nowym znakiem towarowym naszej Gminy i atrakcją turystyczną, której nie ominie żaden turysta odwiedzając Międzyzdroje. Dlatego i w tym roku ogłosiłem konkurs plastyczny na wizję rzeźby z brązu – postaci Mewci Ewci, do uczestnictwa którego zapraszam serdecznie dzieci i młodzież. Mam nadzieję, że autorom prac konkursowych nie zabraknie wyobraźni i pomysłów, a szlak Mewci Ewci rozszerzy się o kolejne trzy pomniki, może tym razem obejmie również nasze sołectwa. 

Ogłoszony regulamin konkursu zakłada wykonanie projektu plastycznego w formacie A3 , dowolną techniką plastyczną, którego elementem jest postać mewy – Mewci Ewci wraz z elementami, charakterystycznymi dla Międzyzdrojów, w szczególności z: nadmorskim położeniem, potencjałem przyrodniczym, społecznym i architektonicznym.  Dopuszczalne są również elementy stroju, w które można przyozdobić Mewcię Ewcię. Zadaniem uczestnika jest nadesłanie 1 pracy plastycznej inspirowanej postacią naszej bohaterki oraz określenie miejsca na terenie Gminy Międzyzdroje, gdzie rzeźba mogłaby by być eksponowana.  Przy ocenie prac zostaną wzięte pod uwagę  przede wszystkim oryginalność i kreatywność oraz możliwość wykonania rzeźby na podstawie wizji autora i posadowienia jej w zaproponowanej przestrzeni publicznej na terenie Gminy Międzyzdroje.  Z uwagi na ogłoszenie konkursu dla osób niepełnoletnich wraz z pracą plastyczną, należy przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia konkursowego, podpisaną przez rodzica lub ich prawnego opiekuna.

Regulamin konkursu fotograficznego dostępny jest na stronie : https:/miedzyzdroje.pl/strona/konkurs-plastyczny-na-wizje-rzezby-z-brazu-mewci-ewci, oraz w urzędzie miejskim.  Wszelkich informacji o konkursie udziela również Referat Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego pod numerem tel.32 75 664 lub 32 75 654 lub kom.  609 519 590. Konkurs trwa do 7 marca br. Zapraszamy!

Anetta Czyżak

UM Międzyzdroje

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zima w Świnoujściu, czyli dwieście sposobów, aby zima i ferie były ciekawe

Opublikowano

w dniu

Ma blisko 50 stron i stanowi chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń, jakie w styczniu i lutym przygotowały miejskie instytucje kultury oraz ich partnerzy. Ten szczegółowy informator jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej świnoujskiego samorządu. Dla osób preferujących tradycyjną formę, przygotowano wersję drukowaną, którą można znaleźć nie tylko w Centrum Informacji Turystycznej, ale także w specjalnych dystrybutorach umieszczonych w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach miejskich.

„Zima w Świnoujściu” – kompleksowy przewodnik po wydarzeniach

Informator „Zima w Świnoujściu” to wyjątkowa publikacja mająca na celu ułatwienie mieszkańcom i turystom dostępu do informacji o wydarzeniach organizowanych na wyspach. Jego zadaniem jest także zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w lokalnych inicjatywach. Broszura zawiera nie tylko spis wydarzeń, ale także szczegółowe opisy najważniejszych przedsięwzięć, praktyczne informacje o atrakcjach, a także dane dotyczące półkolonii i innych zimowych aktywności.

Mieszkańcy często podkreślali, że brakuje łatwego dostępu do informacji o działalności naszych instytucji – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście – Wielu z nich wyraźnie wskazywało na potrzebę stworzenia publikacji, która zbierze wszystkie miejskie wydarzenia w jednym miejscu. Dlatego cieszę się, że udało się zrealizować ten projekt i gorąco zachęcam do pobrania lub zapoznania się z informacjami w wersji drukowanej.

Samorząd i Świnoujska Organizacja Turystyczna, która jest wydawcą broszury zapowiadają, że będą analizować skuteczność publikacji i uwagi na jej temat od mieszkańców.

Jeśli ta formuła spotka się z pozytywnym odbiorem, będziemy ją kontynuować – dodaje Roman Kucierski, II zastępca prezydenta Świnoujścia. – Chciałbym przypomnieć, że w urzędzie powołano specjalną grupę, której celem jest koordynacja miejskich wydarzeń. Jednym z jej priorytetów jest to, by informacje o eventach trafiały do mieszkańców z dużym wyprzedzeniem.

W informatorze zebrano szczegóły dotyczące ponad 200 wydarzeń, które odbędą się w Świnoujściu do końca lutego 2025 roku. Od warsztatów artystycznych, przez koncerty, aż po wydarzenia sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy do korzystania z tej nowej formy komunikacji i aktywnego uczestnictwa w zimowych wydarzeniach na wyspach!

Kliknij tu, aby pobrać folder ZIMA W ŚWINOUJŚCIU

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Policzono pieniądze ze skarbonek. Aukcje wciąż trwają

Opublikowano

w dniu

Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali.

– Wspólnie z organizatorami ze sztabu serdecznie dziękujemy każdemu, kto włączył się w akcję, ofiarując swój czas, energię i hojność. Wasze serca pełne dobroci sprawiły, że tegoroczna zbiórka była udana – mówi Tomasz Michalak, szef świnoujskiego sztabu. – Dziękujemy za hojność i serdeczność – dodaje.

  1. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się pod hasłem wsparcia onkologii i hematologii dziecięcej, skupiając się na zdrowiu i bezpieczeństwie. W Świnoujściu 165 wolontariuszy zbierało datki.

Wydarzenie obfitowało w atrakcje. W sali sportowej MDK działały stoiska oferujące usługi medyczne i edukacyjne, takie jak pomiary ciśnienia, badania EKG, masaże czy nauka pierwszej pomocy. Stowarzyszenie Kobiet po Chorobie Raka Piersi ANNA prowadziło profilaktykę oraz badania piersi na fantomie. Dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, robienie tatuaży brokatowych, loterię fantową i wiele innych atrakcji.

W sali teatralnej MDK odbyły się koncerty – w pierwszej części wystąpili młodzi wykonawcy, a w drugiej dorośli. Zorganizowano również karaoke i aukcje charytatywne, działała kawiarenka z ciastami, a przed MDK serwowano potrawy z kuchni polowej i grilla.

Na placu Adama Mickiewicza odbyły się pokazy sprzętu Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i OSP, a także występy muzyczne, w tym koncert Orkiestry Wojskowej. Inne atrakcje to m.in. strzelanie w strzelnicy sportowej, zwiedzanie jednostki SAR, kąpiele morsów w Zatoce Pomorskiej, przejażdżki WOŚP-ową kolejką oraz pokaz psich umiejętności grupy „Psiaki Bystrzaki”. Wydarzenie zakończyło się „Światełkiem do nieba” na placu Mickiewicza.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Igrzyska młodzieży szkolnej w piłce koszykowej chłopców

Opublikowano

w dniu

W ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował w dniu 24 stycznia 2025 r., w Hali Sportowej przy ulicy Grodzkiej, Mistrzostwa Miasta Świnoujście w piłce koszykowej chłopców w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej, rocznik 2010/2011.
W zawodach udział wzięło siedem drużyn chłopców reprezentujących świnoujskie szkoły podstawowe. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyli  chłopcy ze  Szkoły Podstawowej nr 4 i tym samym jako najlepszy zespół reprezentować będą nasze miasto w rozgrywkach regionu B.

Końcowa klasyfikacja:
•    I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 4
•    II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 6
•    III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1
•    IV miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 2
•    V miejsce – Społeczne Towarzystwo Szkoły Gimnazjalnej
•    VI miejsce – Szkoła Podstawowa Fundacji „LOGOS”
•    VII miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 9
Na koniec turnieju każda z drużyn nagrodzona została okolicznościowymi pucharami ufundowanymi przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach sportowej rywalizacji.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tydzień z astronomią w Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Opublikowano

w dniu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone astronomii. Od 29 stycznia do 2 lutego 2025 roku odbędzie się „Tydzień z astronomią”, w ramach którego zaprezentowane zostaną fascynujące wystawy, pokazy oraz unikalne wydarzenia związane z odkrywaniem tajemnic kosmosu. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę o wszechświecie i poczuć się jak prawdziwy badacz nieba.

  • 29 stycznia, godz. 18:00 – Skarb z muzealnego sejfu
    W muzealnym sejfie odbędzie się pokaz zabytkowego sprzętu do obserwacji nieba. Dodatkowo, tego dnia zostanie otwarta wystawa „Kosmos w zabytkowych drukach Biblioteki Elbląskiej”, która pozwoli odkryć fascynujące związki między nauką a historią.
  • 29 stycznia, godz. 18:30 – Spotkanie i pokaz filmu „Chopin w Kosmosie”
    Film Adama Ustynowicza zabierze widzów w niezwykłą podróż, łączącą muzykę Fryderyka Chopina z zagadnieniami kosmicznymi. To unikalne połączenie sztuki i nauki w jednym projekcie.
  • 31 stycznia, godz. 17:00 – Autobus do gwiazd
    Zapraszamy na niezwykłą podróż „Autobusem do gwiazd” – uczestnicy wyruszą z Muzeum Rybołówstwa Morskiego na obserwacje astronomiczne do Karsiboru. Wspólnie z renomowanym Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach będzie można podziwiać niebo i zgłębiać tajniki astronomii (warunkiem jest bezchmurne niebo).
  • 2 lutego, godz. 11:00 – Spacer z historią „Spacerem po kurorcie”
    Spacer rozpocznie się przy muszli koncertowej na promenadzie i poprowadzi uczestników przez najważniejsze punkty kurortu, łącząc historię z fascynującymi opowieściami o kosmosie. Wydarzenie będzie odbywać się w dwóch językach: polskim i niemieckim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Foto: Świnoujska Organizacja Turystyczna

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Helikopter wylądował przy parkingu

Opublikowano

w dniu

Foto: Oskar

Lądowanie śmigłowca przy parkingu, przy ulicy Bohaterów Września, to rzadki widok, szczególnie w tej okolicy, gdzie w pobliżu znajdują się wysokie zabudowania. Tym razem jednak pilot zdecydował się na lądowanie jak najbliżej pacjenta, aby jak najszybciej udzielić mu pomocy.

Zgłoszenie dotyczyło 41-letniego mężczyzny, który skarżył się na ból w klatce piersiowej. Istniało podejrzenie, że ma on zawał serca, a w takich sytuacjach każda minuta jest na wagę złota.

Foto: Oskar

Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 15.

Piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego najczęściej wybierają teren Portu Wojennego jako miejsce lądowania, ze względu na przystosowane lądowisko. Gdy jednak liczy się każda sekunda, wybierają miejsce jak najbliżej pacjenta. Tak też było w tym przypadku. Lądowanie śmigłowca wzbudziło zainteresowanie mieszkańców pobliskich budynków.

Czytaj dalej
Reklama

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524