Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Najlepszym lekiem jest obecność drugiego człowieka

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zdaniem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia najlepszym lekiem jest obecność drugiego człowieka, a ogólnoświatowa tendencja starzenia się społeczeństw już teraz stawia wyzwania młodszym pokoleniom. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zachęca do refleksji nad pytaniami: jak zadbać o seniorów, co zrobić, żeby chcieli być jak najdłużej aktywni, a tym samym szczęśliwi oraz jak wykorzystać ich potencjał, wiedzę, doświadczenie do rozwoju społeczeństw lokalnych.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zaznaczyła, że są to bardzo ważne pytania, na które już teraz wiele samorządów poszukuje odpowiedzi. Dodała, że powstają Uniwersytety Trzeciego Wieku, Koła Seniorów, organizowane są warsztaty dla osób starszych.

„Biorąc pod uwagę dane GUS-u, z których wynika, że aż 25 procent Polaków to osoby powyżej 60. roku życia, a z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów, każda taka inicjatywa jest bardzo cenna” – zaznaczyła Janicka.

Podkreśliła, że najlepszym lekiem na samotność jest obecność drugiego człowieka. „Rozejrzyjmy się wokół. Może nikt nie odwiedza naszego sąsiada, który niedawno stracił żonę, a dzieci są daleko? Może coraz rzadziej wychodzi z domu?” – zaapelowała.

Zwróciła uwagę, że samotność jest częstą przyczyną depresji u osób starszych. „Senior szybciej podupada również na zdrowiu fizycznym. Traci chęć do życia. Zapukajmy do jego drzwi, zaprośmy na kawę, spacer. Nawiążmy relacje. To tak niewiele, ale może uratować życie” – podkreśliła Janicka.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest przybliżenie problematyki starości i poprawa sytuacji osób starszych na świecie.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Budynek żłobka oraz MOPR-u podświetlono na czerwono

Opublikowano

w dniu

Dwa budynki zostały w Świnoujściu podświetlone na czerwono. To symboliczny sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. 

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. To też finał ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy. 

Na znak sprzeciwu wobec przemocy dziś budynki Żłobka Miejskiego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zostały podświetlone na czerwono.

Od miesiąca prowadzone są działania, wydarzenia oraz warsztaty, przypominające o inicjatywie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Do mieszkańców Świnoujścia trafią czujki dymu

Opublikowano

w dniu

Foto: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Świnoujście jest jednym z miast regionu, które przystępują do Kampanii na Rzecz Bezpieczeństwa Pożarowego w Województwie Zachodniopomorskim pod nazwą „Czujne Zachodniopomorskie”. Planuje się, że jeszcze w tym roku do mieszkańców miasta trafi 60 czujek dymu. Nasze województwo jest pierwszym w Polsce, w którym uruchomiono program mający na celu zapobieganie skutkom pożarów. Oprócz montażu urządzeń, akcja obejmuje także szeroką kampanię edukacyjną.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pożarów oraz zatrucia niebezpiecznymi gazami pożarowymi. Do pożarów najczęściej dochodzi na skutek wadliwego działania lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Wiele osób traci zdrowie lub życie w pożarach własnych domów i mieszkań. Większość tych tragedii można by było uniknąć, gdyby zagrożone osoby zostały zaalarmowane na czas.

Do tragedii często dochodzi nocą, gdy mieszkańcy śpią, a ogień rozprzestrzenia się niezauważony. Ważnym elementem w ochronie przed pożarami i ich tragicznymi konsekwencjami są czujki dymu. Urządzenia, które dzięki tej kampanii trafią do mieszkańców naszego miasta, stanowią prosty, ale bardzo skuteczny sposób na ratowanie życia. Czujki, dzięki wczesnemu wykryciu zagrożenia, będą pierwszą linią obrony w przypadku pożaru. W momencie wykrycia dymu, sensor uruchomi alarm, który obudzi śpiących domowników, dając im czas na szybszą reakcję i ewakuację.

W celu ograniczenia liczby dramatycznych zdarzeń, województwo zachodniopomorskie zainicjowało akcję „Czujne Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa”. Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wynoszącym 300 tys. zł, zakupiono 4110 czujek, które zostaną przekazane gminom i powiatom w naszym województwie. Inicjatywa, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w okresie grzewczym, jest realizowana pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego. W projekt zaangażowały się kluczowe instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa. Partnerami inicjatywy są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Świnoujście jest jednym z miast, które zgłosiły swój udział w projekcie „Czujne Zachodniopomorskie”. Dzięki tej inicjatywie, 60 nowoczesnych czujek dymu przekazanych naszemu miastu, zostanie zamontowanych przez strażaków w mieszkaniach i domach. Strażacy przeprowadzą także edukację na temat zagrożeń pożarowych, właściwego użytkowania urządzeń grzewczych oraz konieczności regularnych przeglądów kominiarskich.

Inicjatywa „Czujne Zachodniopomorskie” stanowi ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa pożarowego mieszkańców naszego województwa. Dzięki tej kampanii, w której bierze udział również Świnoujście, mieszkańcy otrzymają cenne wsparcie, które może uratować życie i zapewnić skuteczną ochronę przed pożarami oraz ich tragicznymi konsekwencjami.

Projekt „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” to dopiero początek. Pomysłodawcy i organizatorzy już planują kolejne edycje tej ważnej kampanii.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

U19 Wilki Morskie Szczecin – The Sailors Świnoujście. Mecz w piątek w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

W piątek 22 listopada drużyna koszykarzy The Sailors U-19 Świnoujście rozegra kolejny mecz wyjazdowy w Szczecinie w rozgrywkach ZOZKosz. Tym razem przeciwnikiem będą Wilki Morskie Szczecin. W pierwszym spotkaniu nasza drużyna przegrała. Jedziemy do Szczecina z dobrym nastawieniem by stawić czoła gospodarzom widowiska. Trzymajcie kciuki za naszych zawodników.

Dnia 7 listopada drużyna The Sailors przegrała mecz w Szczecinie z drużyną Bombardier Szczecin. Pomimo wyrównanego wyniku do połowy spotkania to gospodarze w 3 kwarcie uzyskali przewagę, którą utrzymali do końca spotkania. Mecz zakończył się wynikiem 84 do 58 dla drużyny gospodarzy.

Fundacja KS JCH The Sailors Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Magda Ilczuk powalczy w Tokio

Opublikowano

w dniu

Sensei Magdalena Ilczuk dostała powołanie do kadry narodowej Polski i będzie nas reprezentowała w najbliższy weekend podczas Mistrzostw Świata w Tokyo.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL

Opublikowano

w dniu

OSHEE, lider na rynku napojów funkcjonalnych, od lat angażuje się w działania, które mają poprawić dobrostan psychiczny, szczególnie dzieci i młodzieży. Teraz marka ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fundacją SEXEDPL, największą organizacją zajmującą się edukacją seksualną w Polsce. W ramach partnerstwa będą wspólnie działać na rzecz rozwoju i promocji Antyprzemocowej Linii Pomocy 720 720 020 – anonimowej linii pomocy i platformy stworzonej z myślą o osobach doświadczających przemocy lub nią zagrożonych.

Według danych Policji z 2023 roku w Polsce aż 77 832 osób doświadczyło przemocy domowej. Do tej zatrważającej liczby dochodzą jeszcze przypadki agresji, która może nas spotkać również w innych okolicznościach, a wiele przypadków pozostaje niezgłoszonych. W celu wsparcia osób doświadczających przemocy lub które są jej świadkami powstała Antyprzemocowa Linia Pomocy, czyli przestrzeń, gdzie można anonimowo i bezpiecznie porozmawiać z wykwalifikowanymi osobami eksperckimi z różnych dziedzin – psychologii, seksuologii, edukacji oraz psychoterapii. Przemoc, niezależnie od formy, głęboko wpływa na stan psychiczny i emocjonalny osób doświadczających jej, pozostawiając trwałe ślady na ich zdrowiu psychicznym. Osoby dzwoniące mogą liczyć więc na wsparcie w rozwiązaniu problemów, odpowiedzi na trudne pytania i poradę dopasowaną do sytuacji. Celem linii jest zapewnienie pomocy każdemu, kto szuka oparcia w trudnych chwilach, niezależnie od wieku, płci czy doświadczeń.

„OSHEE od dawna angażuje się w różne inicjatywy społeczne, w ramach których troszczymy się o dobrostan, szczególnie najmłodszych. Nasza Fundacja OSHEE we współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie działa na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, poprzez m.in. takie inicjatywy jak >>WALCZ, ZWYCIĘŻAJ, ŻYJ<< czy >>Ej, wszystko ok?<<. Od roku rozwijamy też projekt OSHEE SPEAK UP, w którym poruszamy kwestie zdrowia psychicznego, zwłaszcza najmłodszych. O przemocy w Polsce wciąż mówi się za mało, a osoby jej doświadczające nadal wstydzą się lub boją szukać pomocy. Dlatego kolejnym krokiem w realizacji naszej misji jest połączenie sił z Fundacją SEXEDPL, poprzez wsparcie Antyprzemocowej Linii Pomocy. To ważny element działań, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie na rynek jednego z naszych produktów ze specjalną etykietą. Na opakowaniach Vitamin Water Magnez ZERO znajduje się numer telefonu Antyprzemocowej Linii Pomocowej oraz kod QR kierujący bezpośrednio do strony. W ten sposób mamy okazję szerzyć świadomość o istnieniu bezpiecznej przestrzeni, w której można otrzymać wsparcie” – mówi Tadeusz Czarniecki, CMO OSHEE.

Listopad miesiącem przeciwdziałania przemocy

Wybór listopada na ogłoszenie współpracy nie jest przypadkowy, ponieważ ten miesiąc poświęcony jest przeciwdziałaniu przemocy. Jest to ważna okazja, aby podkreślić konieczność działań prewencyjnych oraz zapewnienie realnego wsparcia, również psychicznego, osobom zagrożonym agresją. Zjawisko przemocy obecne jest w wielu sferach życia codziennego – od miejsc pracy, przez spotkania towarzyskie, po przestrzenie publiczne. OSHEE i Fundacja SEXEDPL łączą siły, aby uświadomić społeczeństwu wagę tego problemu i zaproponować praktyczne rozwiązania oraz pomoc.

Wiedzę o edukacji seksualnej i bezpieczeństwie czerpie się najczęściej nie z książek, a z rozmów z bliskimi, filmów w social mediach, przypadkowo zobaczonych w autobusie kampanii społecznych. W SEXEDPL staramy się wykorzystywać te >>przypadkowe<< miejsca, na których zatrzymuje się nasz wzrok, a kto nie czyta napisów na etykietach? Jesteśmy dumni, że marka Oshee postanowiła zamienić etykietę swojego kultowego napoju w baner promujący Antyprzemocową Linię Pomocy. Wierzymy, że dzięki temu kolejne osoby zapiszą w telefonie kontakt do naszych ekspertów i zdecydują się zadzwonić lub napisać wiadomość na czacie. Czekamy na pytania, wątpliwości izwierzenia – nasi specjaliści służą bezpłatną, anonimową i profesjonalną pomocą dla wszystkich osób uwikłanych w przemoc” – Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca Fundacja SEXEDPL.

720 720 020 ⬅️ Anonimowa Linia Pomocy dla dorosłych i młodzieży

W ramach współpracy na rynek trafiła właśnie edycja specjalna OSHEE Vitamin Water Magnez Zero z dedykowaną etykietą, na której widnieje numer telefonu Antyprzemocowej Linii Pomocy SEXEDPLoraz kod QR kierujący do strony z informacjami na temat dostępnych form wsparcia. Produkt ten jest wyrazem zaangażowania OSHEE w szerzenie świadomości i wspieranie osób potrzebujących pomocy. Każda butelka staje się nośnikiem ważnej informacji, zwiększając dostęp do wsparcia dla osób, które mogą go potrzebować.

Powstaje też specjalna seria podcastu OSHEE SPEAK UP, we współpracy z Fundacją SEXEDPL. Gościnią pierwszego odcinka była Miri Palak – seksuolożka, edukatorka oraz koordynatorka Antyprzemocowej Linii Pomocy. Opowiedziała ona o problemie przemocy w społeczeństwie oraz o możliwościach przerwania jej cyklu. Premiera odcinka będzie miała miejsce 28 listopada na platformach YouTube i Spotify.

OSHEE jest międzynarodowym i niekwestionowanym liderem innowacji w kategorii produktów funkcjonalnych. W portfolio OSHEE znajdują się min. napoje izotoniczne, wody witaminowe oraz seria produktów takich jak batony musli i proteinowe. Produkty OSHEE podbijają świat – marka jest obecna już w 55 krajach na 6 kontynentach. Na rynku polskim oraz na kilku rynkach europejskich marka już od kilku lat zajmuje 1 miejsce w kategorii napojów izotonicznych i witaminowych.

Źródło informacji: OSHEE

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Korzyści dla chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w domowych dzięki zastosowaniu telemonitoringu – pierwsze polskie badanie

Opublikowano

w dniu

Telemonitoring chorych leczonych nieinwazyjną wentylacją mechaniczną w warunkach domowych (NIV) może poprawić jakość leczenia, szczególnie w kluczowym, tj. początkowym okresie stosowania terapii. Może również przyczynić się do bardziej optymalnego wykorzystania zasobów kadry medycznej, dzięki zastąpieniu części wizyt domowych zdalnym monitorowaniem stanu pacjenta. Telemonitoring umożliwia także wprowadzenie mierników jakości prowadzonej terapii w postaci monitorowania podstawowego parametru jakości wentylacji, jakim jest compliance pacjenta, czyli przestrzeganie zaleceń odnośnie czasu stosowania terapii. Wskazują na to wnioski z badania przeprowadzonego na 152 chorych zrealizowanego przez polskich badaczy.

Pacjenci, u których występuje tzw. przewlekła niewydolność oddychania, wymagają przewlekłego wspomagania oddychania za pomocą domowego respiratora. Najczęstszymi przyczynami przewlekłej niewydolności oddychania są: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, tzw. rozedma płuc), otyłość, choroby nerwowo-mięśniowe powodujące osłabienie mięśni oddechowych oraz skrzywienia kręgosłupa i inne choroby powodujące zmniejszenie objętości klatki piersiowej. U większości pacjentów stosuje się tak zwaną nieinwazyjną wentylację, która polega na tym, że pacjent zakłada na twarz specjalną maskę na kilka-kilkanaście godzin na dobę i przez nią oddycha.

Pacjenci wymagający tego leczenia są zaopatrywani w respiratory domowe oraz pozostają pod opieką specjalistycznych zespołów medycznych w ramach procedury: „Opieka długoterminowa dla chorych wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych”, która jest refundowana przez NFZ. Obecne możliwości techniczne pozwalają na zdalne monitorowanie pracy respiratorów domowych, co nazywamy telemonitoringiem.

To pierwsze badanie tego typu zorientowane na telemedycynę w długoterminowej opiece domowej w Polsce oraz drugie w Europie. W latach 2018-2023 we Francji w ramach programu ETAPES przeprowadzono ministerialny pilotaż telemedycyny w różnych obszarach terapeutycznych, w tym w obszarze chorób układu oddechowego. Był on dla nas inspiracją do przeprowadzenia podobnego badania w Polsce powiedziała Katarzyna Masłowska, koordynator badania oraz dyrektor ds. marketingu i public affairs z firmy VitalAire, sponsora projektu. Cieszymy się, że mogliśmy przeprowadzić badanie w ramach platformy Warsaw Health Innovation Hub, której celem jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony. Dziękujemy także Agencji Badań Medyczny za objęcie naszego projektu patronatem honorowym.

Cele badania

Celem badania była ocena wpływu telemonitoringu na jakość NIV w zakresie:

compliance (przestrzegania zaleceń odnośnie czasu stosowania terapii), 

wielkości przecieków niezamierzonych,

obecności zdarzeń oddechowych podczas snu (bezdechy, spłycenia oddechu na podstawie wskaźnika AHI).

W badaniu przeanalizowano także wpływ wprowadzenia telemonitoringu na stan kliniczny pacjenta i jakość życia, a także oceniono czas pracy personelu zaangażowanego w zdalny nadzór nad NIV, oszacowano koszty prowadzenia systemowego telemonitoringu oraz przeprowadzono subiektywną ocenę teleopieki przez pacjenta i jego rodzinę.

Wyniki badania

U pacjentów zaobserwowano poprawę parametrów jakości wentylacji takich, jak compliance oraz AHI (spłycenia oddechów oraz bezdechy senne) na przestrzeni okresu obserwacji oraz w porównaniu z okresem sprzed rozpoczęcia telemonitoringu. Statystycznie istotnie wzrósł czas stosowania wentylacji w porównaniu z pierwszym miesiącem obserwacji. Wzrósł również odsetek pacjentów przestrzegających zalecany czas stosowania terapii z 80% do 84% na przestrzeni okresu obserwacji. Średni czas stosowania NIV przed rozpoczęciem teleopieki wynosił 8.31 h. Po rozpoczęciu telemonitoringu czas ten wzrósł istotnie w każdym miesiącu, osiągając średnio 8.78 h w szóstym miesiącu podkreślał dr Jacek Nasiłowski, główny badacz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Telemonitoring pozwala na zdalne (online), regularne śledzenie pracy respiratora. Dzięki temu lekarz czy pielęgniarka opiekująca się pacjentem na bieżąco ma możliwość kontroli, czy pacjent stosuje respirator odpowiednią ilość czasu, czy prawidłowo zakłada maskę, nie występują bezdechy, czy objętości oddechowe i częstość oddechów jest prawidłowa.

Stan kliniczny pacjentów, mierzony parametrami charakteryzującymi wymianę gazową, uległ poprawie. Zmniejszyło się ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (pCO2) oraz zwiększyło się ciśnienie parcjalne tlenu (pO2).

Ocena jakości życia pacjenta badana kwestionariuszem SRI poprawiła się istotnie na przestrzeni okresu obserwacji.

Znacząca większość pacjentów i ich rodzin pozytywnie oceniła teleopiekę. 72% pacjentów uznało, że stałe monitorowanie pracy respiratora dawało im poczucie bezpieczeństwa, a 2/3 obserwowanych chorych chciałoby, aby telemonitoring ich terapii był stale prowadzony. To oznacza, że jest potrzebny i podnosi jakość życia pacjentów podkreślał dr Jacek Nasiłowski.

Wnioski z badania a realizacja świadczenia domowej wentylacji mechanicznej

Liczba pacjentów wentylowanych mechanicznie w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców wynosiła w 2019 roku 23 pacjentów (Rozwój domowej wentylacji mechanicznej w Polsce w latach 2009-2019 na podstawie danych z Narodowego Funduszu Zdrowia”, Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Kinga Bartolik, Jacek Nasiłowski, Aleksander Kania), podczas gdy w innych krajach była znacznie wyższa –  Francja 113, Włochy 99, Niemcy 97, Hiszpania 91 Portugalia 80. Świadczenie domowej wentylacji mechanicznej nie przechodziło zasadniczych zmian od momentu powstania. Mając na uwadze:

bardzo ograniczone zasoby personelu medycznego, w szczególności lekarzy specjalistów chorób płuc oraz anestezjologii i intensywnej terapii

rosnącą grupę chorych na POChP oraz osób otyłych, które stanowią większość w grupie pacjentów wentylowanych nieinwazyjnie,

dostęp do nowych technologii oraz

wyzwania finansowe systemu zdrowia,

świadczenie domowej wentylacji mechanicznej wymaga unowocześnienia. Zmodernizowana ścieżka leczenia mogłaby zostać oparta o mierniki jakości oraz wartości istotne dla pacjenta.

Wykorzystanie technologii telemonitoringu pozwoliłoby na pozyskanie danych umożliwiających ocenę jakości usług, monitorowanie stanu klinicznego pacjenta na co dzień, a także optymalizację ilości wizyt domowych oraz ich adaptację w zależności od stanu i sytuacji chorego.

Badanie objęło 152 chorych, którzy byli monitorowani przez 6 miesięcy:

51% mężczyzn, 49 % kobiet

średni wiek 64,5 lat (28-92)

BMI 31+/-9

22 pacjentów (14%) nie ukończyło badania

51% choroby obturacyjne płuc, 18% zespół hipowentylacji otyłych, 17% choroby restrykcyjne płuc, 14% choroby nerwowo-mięśniowe, 1% inne

Badanie w liczbach:

457 dni – czas trwania badania:10 październik 2022 – 9 luty 2024

9 badaczy (2 anestezjologów, 7 pulmonologów)

5 pielęgniarek w Centrum Telemonitoringu

130 pacjentów per protocol’, 152 zrekrutowanych pacjentów

221 godzin – całkowity łączny czas pracy personelu TM

1406 przeanalizowanych alertów w populacji ‘per protocol

średnio 10.82 alertów na 1 pacjenta przez cały 6-miesięczny okres prowadzenia TM.

Badanie zaprojektowali i przeprowadzili naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego:

1. Jacek Nasiłowski, Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
2. Agnieszka Kaczmarska, VitalAire Poland
3. Dorota Kaczmarska, VitalAire Poland
4. Szymon Skoczyński, Katedra i Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny
5. Przemysław Bieleń, VitalAire Poland
6. Katarzyna Przybyłowska, VitalAire Poland
7. Katarzyna Mycroft, Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
8. Piotr Jankowski, VitalAire Poland
9. Aleksander Kania, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, II Katedra Chorób Wewnętrznych, Klinika Pulmonologii

Szymon Białka, Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Źródło informacji: VitalAire Polska

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524