Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

30 lat temu pożegnano ostatnich żołnierzy rosyjskich stacjonujących w Polsce

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Janusz Mazur

30 lat temu, 17 września 1993 r., na dziedzińcu Belwederu odbyło się pożegnanie żołnierzy rosyjskich opuszczających Polskę. Moment ten był symbolicznym końcem okupacji, trwającej nieprzerwanie od 1944 r. Negocjacje dotyczące wycofania Rosjan były długim i skomplikowanym procesem.

W XX wieku wojska rosyjskie i sowieckie czterokrotnie opuszczały terytorium Polski. Po raz pierwszy, gdy po klęskach w starciu z armiami Niemiec i Austro-Węgier w 1915 r. ewakuowały się z Królestwa Polskiego i Kresów, dając tym samym okazję do rozpoczęcia odbudowy niepodległego państwa polskiego. Powróciły zaledwie pięć lat później, gdy w marszu na zachód dotarły do Wisły i zostały odparte dzięki zwycięstwu wojsk polskich w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r. Kolejna inwazja sowiecka rozpoczęła się o poranku 17 września 1939 r. Okupacja wschodniej połowy Polski, tak jak w sierpniu 1920 r., przyniosła masowe zbrodnie wymierzone w Polaków. W czerwcu 1941 r. starcie dwóch totalitaryzmów doprowadziło do zastąpienia okupacji sowieckiej równie brutalnym panowaniem niemieckim. W pogoni za wycofującymi się wojskami niemieckimi na początku 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła granice Rzeczypospolitej ustalone w Traktacie ryskim. Nie uznając tego porozumienia i opierając się na metodzie faktów dokonanych, Stalin uważał, że wkroczył do okupowanej przez Niemców Polski dopiero 20 lipca 1944 r., gdy jego wojska przekroczyły Bug. Tym razem wojska okupacyjne pozostały w Polsce aż do września 1993 r. Wówczas po raz pierwszy okupanci ze wschodu wycofali się w sposób pokojowy, ale nie bez oporu.

U progu polskiej transformacji wojska sowieckie stacjonowały w 60 garnizonach, ulokowanych na terenie 21 województw (według podziału administracyjnego z lat siedemdziesiątych). Bazy sowieckie tworzyły pas biegnący ze wschodu na zachód i w pobliżu granicy niemieckiej rozchodzący się na północ i południe. Żołnierze mieli do dyspozycji 15 lotnisk (9 na ich wyłączny użytek i 6 wspólnie z Polakami), 8 poligonów, 4500 m wybrzeża morskiego i 3 ha nabrzeży portowych z infrastrukturą; 23 bocznice kolejowe (64 km), 12 magazynów paliw i ok. 8 tys. mniejszych obiektów. Liczebność Grupy Północnej była zmienna i nie mamy tu precyzyjnych danych, ale w momencie wyjścia z Polski składała się z 53 tys. żołnierzy, 7 tys. pracowników cywilnych i ok. 40 tys. członków towarzyszących im rodzin. Niektóre z polskich miast – jak Legnica, w której mieściło się dowództwo – były zajęte przez Rosjan w jednej trzeciej. A inne – jak Borne Sulinowo – były sowieckie w zasadzie w całości, choć formalnie nie istniały: nie były oznaczane na cywilnych mapach. Właśnie Borne Sulinowo było największym rosyjskim garnizonem w Polsce, stacjonowało tam ok. 25 tys. żołnierzy. Drugie miejsce pod tym względem zajmował Świętoszów z 12 tys. żołnierzy. Ocenia się, że sowiecki sprzęt bojowy był przeznaczony dla minimum 300 tys. żołnierzy.

Warto dodać, że Północna Grupa Wojsk Sowieckich w Polsce została utworzona w 1945 r. z przekształcenia II Frontu Białoruskiego, lecz formalnoprawne jej usytuowanie nastąpiło dopiero w wyniku odwilży październikowej 17 grudnia 1956 r. na mocy zawartej w Warszawie „Umowy między rządem PRL i rządem ZSRR o statucie prawnym wojsk radzieckich czasowo stacjonujących w Polsce”. Nie zmienił się jednak zasadniczy cel obecności wojsk sowieckich, którym było sprawowanie kontroli nad satelicką wobec Moskwy PRL. Jej symbolem był marsz na Warszawę podjęty przez sowieckie czołgi w październiku 1956 r. „Można więc mówić o dalszym ciągu okupacji, ale nie tak brutalnej jak miało to miejsce w ciągu pierwszych dziesięciu lat po zakończeniu II wojny światowej” – podkreślał w rozmowie z PAP w 2017 r. prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW.

Większość organizacji i działaczy opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych unikała poruszania tematu „sojuszu” ze Związkiem Sowieckim oraz stacjonowania jego wojsk w Polsce. Postulat ich wycofania podnosiły najbardziej radykalne organizacje, takie jak Solidarność Walcząca, Konfederacja Polski Niepodległej i Federacja Młodzieży Walczącej. Hasło „Sowieci do domu” szczególnie popularne stało się podczas manifestacji tych organizacji wiosną 1989 r., gdy łączono je z postulatami przyspieszenia przemian politycznych i rozliczenia działań komunistów.

Powołany we wrześniu 1989 r. rząd Tadeusza Mazowieckiego starannie pomijał sprawę stacjonowania wojsk sowieckich. Mazowiecki uważał, że wysuwanie żądania wycofania armii sowieckiej może zmienić postawę Gorbaczowa wobec reform politycznych ustalonych przy okrągłym stole. „Uważano, że nie należy drażnić Moskwy. Dlatego nie spieszono się z postawieniem postulatu wycofania armii sowieckiej. Ponadto należy pamiętać, że w momencie powołania rządu Mazowieckiego Polska była otoczona przez reżimy komunistyczne” – zauważył prof. Dudek.

Mazowiecki uważał, że wojska sowieckie muszą pozostać w Polsce co najmniej do momentu wynegocjowania porozumienia o zjednoczeniu Niemiec, które uwzględniałoby gwarancje dla polskiej granicy zachodniej. Dwa miesiące przed podpisaniem traktatu o potwierdzeniu granicy między Niemcami a Polską, 7 września 1990 r., minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski przesłał do Moskwy notę wnioskującą o rozpoczęcie rozmów o wycofaniu wojsk sowieckich. Polska dyplomacja żądała także zadośćuczynienia za szkody wywołane stacjonowaniem sił sowieckich. Już po kilku miesiącach negocjacji, na koniec 1990 r., stan wojsk upadającego imperium został zmniejszony do blisko 48 tys. żołnierzy. Polskę opuścił wtedy m.in. pułk lotnictwa myśliwsko-szturmowego z Kołobrzegu, pułk artylerii przeciwlotniczej z Legnicy, pułk śmigłowców z Brzegu, bataliony – samochodowy ze Świdnicy i chemiczny z Wrocławia, oraz brygada desantowo-szturmowa z Białogardu. W tym czasie w Polsce nie było już też sowieckiej broni jądrowej, potajemnie składowanej do schyłku lat osiemdziesiątych.

Strona polska domagała się od ZSRS rekompensaty finansowej za użytkowanie i zniszczenie mienia – sowieci odpowiadali żądaniami zapłaty za wybudowane przez nich i pozostawiane nieruchomości. Sowieckie żądania opiewały na ogromną kwotę w wysokości 27 mld rubli. Patową sytuację usiłowano rozwiązać najpierw tzw. wariantem zero, czyli wzajemną rezygnacją z odszkodowań, później zaś kontrowersyjnym pomysłem stworzenia mieszanych polsko-rosyjskich spółek, które zarządzałyby pozostającym w Polsce majątkiem. Ten postulat władz sowieckich pojawił się w rozmowach toczonych już po upadku ZSRS, w trakcie wizyty prezydenta Lecha Wałęsy w Moskwie w maju 1992 r. Skonfliktowany z nim rząd premiera Jana Olszewskiego pierwszy przedstawiał w swoim programie postulat współpracy z NATO i szybkiego wycofania wojsk sowieckich. Wynegocjowana przez Wałęsę polsko-rosyjska umowa o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy pierwotnie zawierała zapis zobowiązujący obie strony do stworzenia warunków dla zakładania mieszanych przedsiębiorstw polsko-rosyjskich na terenie baz opuszczanych przez armię rosyjską w Polsce. Rząd Olszewskiego zareagował sprzeciwem, uznając, że ograniczałoby to suwerenność Polski. „Interwencja rządu Olszewskiego wywołała jednak wściekłość Wałęsy i przyczyniła się do dalszej antagonizacji obu stron i przyczyniła się do upadku rządu” – zaznaczał w rozmowie z PAP prof. Dudek.

Zgodnie z układem polsko-rosyjskim zawartym 22 maja 1992 r. podczas wizyty prezydenta Wałęsy w Moskwie ostatni żołnierz rosyjski miał opuścić Polskę do 31 grudnia 1993 r. Prezydent Borys Jelcyn, wykonując gest dobrej woli, skrócił ten termin o trzy miesiące. Postawa Jelcyna stała w sprzeczności z wypowiedziami wojskowych armii sowieckiej zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej, gdy polscy negocjatorzy zażądali, by wycofywani żołnierze wyjeżdżali bez broni, która miała być transportowana w wagonach towarowych: obawiano się, że pijani spadkobiercy imperium mogą strzelać z okien wagonów. Gen. Władimir Dubynin, głównodowodzący Północnej Grupy Wojsk, powiedział, że armia, która pokonała III Rzeszę z Polski, wycofa się z rozwiniętymi sztandarami wtedy, kiedy uzna to za stosowne i drogami, które uzna za odpowiednie. Dodał, że sprzeciw wobec tych warunków może być zagrożeniem dla polskich obywateli. Sam Dubynin nie miał jednak wpływu na negocjacje i nie dożył pożegnania wojsk rosyjskich. Zmarł 22 listopada 1992 r. w Moskwie. Rosjanom zależało także na tym, aby ich transporty nie były kontrolowane przez polskie służby. W wielu znajdowały się samochody kradzione w Niemczech, które docierały do Legnicy, a następnie „rozpływały się” w Rosji i innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

16 września 1993 r. wojska rosyjskie opuściły Legnicę, będącą od II wojny światowej siedzibą dowództwa wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce. Następnego dnia na dziedzińcu Belwederu, wówczas rezydencji prezydenta RP, odbyło się pożegnanie Rosjan opuszczających Polskę. Prawdopodobnie resort obrony Federacji Rosyjskiej nie zorientował się, że Polacy organizują tę uroczystość w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Dopiero tuż przed 17 września szef rosyjskiego MON odwołał swój udział w uroczystości, tłumacząc się chorobą. Uroczystość rzeczywiście miała dla Rosjan bardzo gorzki przebieg. Prezydent przypomniał, że 54 lata temu „zadano nam cios w plecy”, a dziś „dopełniła się miara sprawiedliwości dziejowej”. „Klęskę poniósł system przemocy, fałszu i bezprawia” – dodał. Ostatni oficerowie wyruszyli na wschód kilkanaście godzin po uroczystości, 18 września 1993 r. Spadkobiercy imperium sowieckiego pozostawili po sobie ogromne, zdewastowane i ograbione koszary. W ich rękach pozostało wiele bezprawnie zajmowanych obiektów, m.in. w centrum Warszawy, odzyskanych przez Polskę dopiero w latach 2022-2023.

Dziś wycofanie wojsk sowieckich jest uważane za jeden z kluczowych momentów procesu transformacji, szczególnie istotny z punktu widzenia zmiany architektury bezpieczeństwa w Europie Środkowej. Do połowy lat dziewięćdziesiątych postulat przystąpienia do NATO stał się częścią programu wszystkich najważniejszych sił politycznych. Pięć i pół roku po uroczystości na dziedzińcu Belwederu Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Historyczny moment z września 1993 r. upamiętnia tablica w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie, umieszczona tam w dwusetną rocznicę rzezi Pragi 4 listopada 1994 r. Przypomniano na niej wszystkie wystąpienia Rosji przeciwko polskiej wolności w latach 1768-1863 oraz okres, gdy jej siły „okupowały naszą Ojczyznę po czwartym rozbiorze (1939-1993) szerząc zbrodnie komuny”. (PAP)

autor: Michał Szukała

szuk/ skp/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Zmiany w rozkładzie jazdy Komunikacji Autobusowej

Opublikowano

w dniu

„Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od 1 grudnia 2024 r. nastąpi zmiana rozkładów jazdy związana z modyfikacjami w kursowaniu promów miejskich Bielik. Zmiany obejmują następujące linie i kursy:

– Linie nr 5, 7 i 77 – zmiany dotyczą godzin popołudniowych.

– Linia nr 2 – zmiana dotyczy jednego kursu, który został przesunięty z godz. 18:20 na godz. 18:08.

– Linia nr B – wprowadzono dodatkowy kurs w relacji Prom – Dworzec:

* w dni powszednie o godz. 20:17,

* w soboty o godz. 20:02, który po dojechaniu do Dworca PKP będzie kontynuowany jako linia nr 7.

Wszystkie szczegółowe informacje o nowych rozkładach jazdy są dostępne na stronie internetowej Spółki: www.ka.swinoujscie.pl w zakładce Rozkłady jazdy.

W przypadku pytań, pasażerowie mogą skontaktować się z dyspozytorem Spółki, który udziela informacji całodobowo pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504.

Zachęcamy pasażerów do korzystania z dogodnych metod zakupu biletów:

  1. Aplikacje mobilne: GoPay, mPay.
  2. Kasowniki do płatności bezgotówkowych umieszczone w każdym autobusie.
  3. Parkomaty/biletomaty.
  4. Wyznaczone punkty sprzedaży biletów (kioski).

Wykaz punktów sprzedaży biletów znajduje się na stronie internetowej Spółki w zakładce Punkty sprzedaży biletów.

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi rozkładami jazdy i życzymy komfortowych podróży!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście w świątecznym nastroju. Miasto dekoruje się na Boże Narodzenie

Opublikowano

w dniu

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a Świnoujście już teraz przygotowuje się na ten wyjątkowy czas. Mimo trudnej sytuacji budżetowej miasta, włodarze miasta postanowili nie rezygnować z tworzenia wyjątkowej atmosfery, starając się, by mimo oszczędności, mieszkańcy poczuli na ulicach miasta świąteczny klimat.

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia w Świnoujściu już rozpoczęły się przygotowania do ozdabiania ulic. Pierwsze iluminacje rozświetlają już ulicę Armii Krajowej, Grunwaldzką oraz Plac Wolności. Z dnia na dzień pojawiać się będą kolejne, by w pełni rozświetlić miasto na czas świąt. Dekoracje ozdobią główne arterie komunikacyjne, a także inne części miasta, w tym dzielnice prawobrzeżne – Warszów, Przytór, Karsibór, Łunowo i Ognicę, co z pewnością ucieszy wszystkich mieszkańców wysp.

Zwieńczeniem przedświątecznych przygotowań będzie oficjalne rozświetlenie choinki na głównym placu w centrum miasta 6 grudnia. W tym roku będzie to żywe drzewko o wysokości blisko 10 metrów, udekorowane setkami światełek, ponad 250 bombkami oraz pierniczkami i gwiazdkami LED. Dodatkowo Plac Wolności wzbogaci się o wyjątkowe ozdoby, które będą niespodzianką dla odwiedzających.

Choć sytuacja budżetowa miasta jest trudna, władze samorządowe postanowiły nie rezygnować z tworzenia wyjątkowej atmosfery, starając się, by mimo oszczędności, mieszkańcy poczuli na ulicach miasta świąteczny klimat i mogli w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” na PGE Narodowym – święto młodzieżowego futbolu

Opublikowano

w dniu

19 listopada na murawie PGE Narodowego odbył się wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion”, który zgromadził 48 najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców z całej Polski oraz 6000 kibiców. Był to dzień pełen sportowych emocji, wyjątkowych akcji i niezapomnianych bramek. Turniej stał się prawdziwym świętem młodzieżowego futbolu, pokazującym siłę i pasję młodych zawodników oraz potencjał infrastruktury orlików w promowaniu aktywności fizycznej.

Wyjątkowi goście i atmosfera pełna wsparcia

Młodych piłkarzy wspierali na PGE Narodowym reprezentanci Polski oraz ambasadorowie turnieju Kacper Urbański oraz Jakub Moder. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością premier Donald Tusk oraz minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Na trybunach kibicowali oraz uczestniczyli w dekoracji także przedstawiciele świata sportu i biznesu, m.in. Ireneusz Fąfara prezes zarządu ORLEN SA, Artur Olech, prezes zarządu PZU SA, Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN, a także selekcjonerzy reprezentacji Polski Nina Patalon i Michał Probierz. Mecze prowadził ceniony polski sędzia międzynarodowy Szymon Marciniak.

Najlepsze drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Dziewczęta:

U-13: I JGSmart.pl Krosno (podkarpackie), II Katowiczanki (śląskie), III VAMOS (pomorskie), IV MilankiGirls (mazowieckie), V Tęczówki (kujawsko-pomorskie), VI Trójeczka (małopolskie), VII Szóstka Brzeg (opolskie), VIII Agentki (lubuskie);

U-14: I Dream Team Wrocław (dolnośląskie), II VAMOS (pomorskie), III Girls Gostyń (wielkopolskie), IVZPO Klimontów (świętokrzyskie), V Pantery z Choroszczy (podlaskie), VI Osadniczki (zachodniopomorskie), VII Dziewiątka Kędzierzyn-Koźle (opolskie), VIII Lubuszanki (lubuskie);

U-15: I Katowiczanki AP-Sport (śląskie), II Tęczówki (kujawsko-pomorskie), III SMS Wrocław (dolnośląskie), IV Team Gościęcin (opolskie), V Stalowe Dziewczyny (podkarpackie), VI Girls Mieścisko (wielkopolskie), VII Skoliemki (łódzkie), VIII FC Kołobrzeg (zachodniopomorskie).

Chłopcy:

U-13: I Osiemnastka Olsztyn (warmińsko-mazurskie), II Powiat Dąbrowski i Przyjaciele (małopolskie), III Strefa 19 (opolskie), IV SMS Gedania 1922 (pomorskie), V Górniczek (lubelskie), VI SP 10 APMM Zielona Góra (lubuskie), VII Yellow Steel (łódzkie), VIII SMS Stal Rzeszów I (podkarpackie);

U-14: I SMS Stał Rzeszów (podkarpackie), II SP 8 Toruń (kujawsko-pomorskie), III SP 7 Leszno (wielkopolskie), IV SMS Cetniewo (pomorskie), V SMS ZKS Unia Tarnów (małopolskie), VI OMS SP5 Szczecinek (zachodniopomorskie), VII FB Milky Bomb (świętokrzyskie), VIII SP1 Słubice (lubuskie);

U-15: I ZSP Książenice (mazowieckie), II Talent ID (zachodniopomorskie), III Niebiescy Prudnik (opolskie), IV SP7 Leszno (wielkopolskie), V SMS Stal Rzeszów (podkarpackie), VI SP3 Wschowa (lubuskie), VII ZSP21 (Wrocław) (dolnośląskie), VIII SMS ZKS Unia Tarnów (małopolskie).

Indywidualne wyróżnienia

W każdej kategorii wiekowej przyznano nagrody dla królów i królowych strzelców, najlepszych bramkarzy i bramkarek oraz MVP turnieju, podkreślając indywidualne osiągnięcia uczestników i uczestniczek:

U-13 Dziewczęta: Królowa Strzelczyń: Lena Polek (JS Smart.pl Krosno), Najlepsza Bramkarka: Lena Cieślak (Katowiczanki,; MVP: Lena Furdak (JS Smart.pl Krosno);

U-13 Chłopcy: Król Strzelców: Maksymilian Paul (SP 7 Leszno), Najlepszy Bramkarz: Oskar Wojtoń(Gedania Gdańsk), MVP: Fabian Piotrowicz (Powiat Dąbrowski i Przyjaciele);

U-14 Dziewczęta: Królowa Strzelczyń: Małgorzata Zagórska (SP 3 Zakopane), Najlepsza Bramkarka:Nina Łoposzko (Dream Team Wrocław), MVP: Martyna Dembowska (Dream Team Wrocław);

U-14 Chłopcy: Król Strzelców: Jan Dudek (FC Milky Bomb), Najlepszy Bramkarz: Piotr Sobierajski (SP 7 Leszno), MVP: Bartosz Witkowski (Stal Rzeszów);

U-15 Dziewczęta: Królowa Strzelczyń: Antonina Dzierżęga (Katowiczanki), Najlepsza Bramkarka: Lena Latacz (Katowiczanki), MVP: Nicola Gałuszka (Katowiczanki);

U-15 Chłopcy: Król Strzelców: Alex Wójtowicz (Talent ID), Najlepszy Bramkarz: Błażej Ślazyk (ZSP Książenice), MVP: Igor Brzeziński (ZSP Książenice).

Organizatorzy i wsparcie finansowe

Turniej Z Orlika na Stadion to program rządowy sfinansowany ze środków budżetu Państwa w ramach programu Aktywna Szkoła. Jego organizatorami są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Fundacja Orły Sportu, współorganizatorem Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), sponsorem generalnym turnieju jest PZU, partnerem strategicznym jest ORLEN SA. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zrealizować turniej promujący aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, rozwijać współpracę z lokalnymi samorządami i szkołami oraz skorzystać z infrastruktury orlików.

Podsumowanie edycji 2024

Turniej ,,Z Orlika na Stadion” w 2024 roku przyciągnął ponad 5500 drużyn, blisko 43000 uczestników. W eliminacjach rozegrano ponad 10000 meczów na blisko 800 orlikach w całej Polsce. To wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania ponad 1000 organizatorów, wsparcia lokalnych samorządów.

Dzięki takim inicjatywom jak Aktywna Szkoła i turniej „ Z Orlika na Stadion, organizatorzy realizują misję promowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, zasad fair play oraz współpracy z lokalnymi społecznościami. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, trenerom oraz kibicom za zaangażowanie i wspólne tworzenie tego wyjątkowego wydarzenia.

Więcej informacji na stronie: www.zorlikanastadion.pl

A już 12.12.2024 r. na stadionie PGE Narodowy odbędzie się Kongres Sportu Powszechnego, podczas którego spotkają się przedstawiciele władz, naukowcy i specjaliści tworzący sportową przyszłość Polski. Rejestracja i więcej informacji na temat wydarzenia www.kongressportupowszechnego.pl

KONTAKT:
Aneta Lisicka
e-mail: a.lisicka@orlysportu.pl
tel.: +48 502 596 188

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pomagaj z Bankami Żywności – Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada

Opublikowano

w dniu

W dniach 29 i 30 listopada odbędzie się 28. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności orgaznizowanej przez Banki Żywności. Jak co roku darowizny przekazane w sklepach stacjonarnych, a także wpłaty w charytatywnym sklepie online zbiorkazywnosci.pl posłużą pomaganiu osobom najbardziej potrzebującym w Polsce.

W 2024 roku liczba osób, które czekają na wsparcie na święta jest jeszcze wyższa niż w poprzednich latach. Według danych GUS w 2023 roku odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł do 6,6%, co oznacza, że około 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego. Codziennie muszą podejmować niezwykle trudne decyzje pomiędzy opłaceniem rachunków, kupnem leków czy jedzenia. Ta sytuacja dotyka najmocniej dzieci – 7,6 proc. spośród nich żyje w skrajnym ubóstwie – oraz seniorów, wśród których ten odsetek wynosi 5,7 proc. To tym najbardziej zagrożonym grupom pomagają Banki Żywności.

Jedną z form wsparcia jest Świąteczna Zbiórka Żywności, która odbędzie się w tym roku po raz 28. W dniach 29-30 listopada br. w ponad 2100 sklepach w Polsce pojawią się specjalne kosze, w których można zostawić zakupione produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Pełna lista sklepów dostępna jest pod adresem: https://zbiorkazywnosci.pl/sklepy/.

W obecnych czasach solidarność jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pomoc w postaci żywności to akt troski o drugiego człowieka, który może odmienić czyjeś życie. Każdy gest ma znaczenie – zwłaszcza teraz, gdy tak wiele osób potrzebuje wsparcia. Podzielmy się tym, co mamy – apeluje Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Drugą metodą wsparcia Świątecznej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym można przekazać darowiznę finansową, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią żywność zgodnie z lokalnymi potrzebami dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Zbiórka online potrwa aż do 26 grudnia br.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 20182030 PROO.

Źródło informacji: Federacja Polskich Banków Żywności

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kładka leśna. Można już spacerować

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy oraz goście od kilkunastu dni mogą korzystać z kładki spacerowej leśnej wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej w Świnoujściu.

800-metrowa promenada została wykonana tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w otaczającą ją przyrodę i zapobiec wycince drzew.

Kładka połączyła al. Interferie z dojściem do popularnej atrakcji turystycznej w Świnoujściu – Stawy Młyny tzw. wiatraka.

Inwestycja została dofinansowana z rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska (98 proc. kosztów). Całość wyniosła 5 346 179,71 zł.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Inspektorzy na targowisku sprawdzali oznaczenia warzyw i owoców

Opublikowano

w dniu

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Szczecinie, łącząc działania monitoringowe z edukacyjnymi, odwiedzili Targowisko Zielony Rynek „Pod Zegarem” w Świnoujściu. W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej #SprzedawajŚwiadomie przeprowadzili spotkania skierowane do przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną na lokalnych targowiskach.

Celem kampanii było przekazanie praktycznej wiedzy na temat:

  • Wymagań norm Unii Europejskiej dotyczących jakości świeżych owoców i warzyw,
  • Przepisów obowiązujących przy sprzedaży ziemniaków, w tym zasad prawidłowego oznakowania oraz przestrzegania standardów jakościowych.

Inspektorzy WIJHARS odpowiadali na pytania sprzedawców, wyjaśniając zawiłości przepisów, a także wskazywali najlepsze praktyki związane z prowadzeniem działalności handlowej zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Edukacja w terenie – bliżej przedsiębiorców

Działania prowadzone na targowisku były świetną okazją do bezpośredniej rozmowy z przedsiębiorcami, którzy docenili możliwość uzyskania fachowych porad w swoim miejscu pracy. Tego typu inicjatywy pozwalają na budowanie świadomości wśród sprzedawców i wspierają ich w spełnianiu wymogów prawnych, co przekłada się na korzyści dla konsumentów.

Podziękowania za wspólny czas

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za otwartość i zaangażowanie podczas spotkań. Kampania #SprzedawajŚwiadomie to kolejny krok w stronę podnoszenia standardów handlu i jakości produktów dostępnych na targowiskach. Już teraz zapraszamy do śledzenia kolejnych działań WIJHARS na terenie województwa!

Zapraszamy do śledzenia naszej działalności oraz informacji o przyszłych wydarzeniach na naszym profilu na Facebooku: Strona Facebook WIJHARS w Szczecinie.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524