Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Komunikacja w Świnoujściu po otwarciu tunelu

Opublikowano

w dniu

Dzięki tunelowi pod Świną, przejazd pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie trwał zaledwie kilka minut. Miejskim autobusem dotrzemy z wyspy Uznam, przez tunel, do dworca PKP na Warszowie. Komunikacją miejską do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru. Piesi i rowerzyści mogą przeprawiać się bez zmian promami Bielik, które będą kursować co pół godziny przez cały dzień.

Otwarcie tunelu pod Świną zrewolucjonizuje komunikację w Świnoujściu. By przedostać się z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem nie trzeba będzie już polegać wyłącznie na promach i stać (często w bardzo długich) kolejkach. Wystarczy wsiąść w auto i w ciągu kilku minut przejechać 1,5-kilometrowym tunelem. To oczywiście nie będzie jedyna możliwość przemieszczania się. Samorząd zaplanował nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami. 

– Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego. Proponujemy też nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km.

Jak pojedziemy komunikacją miejską

Po otwarciu tunelu rolą komunikacji miejskiej pozostaje odciążenie ulic z nadmiernego ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczeń i uciążliwości powodowanych transportem oraz zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców i turystów.

Linie A i B. Kluczowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Warszowie, powstały tuż przy dworcu PKP. Tu początek będą miały trasy linii autobusowych A, B,  5, 7 (77) i 10. Od otwarcia tunelu zmienią się dotychczasowe trasy linii A i B, które w celu zapewnienia dojazdu ze wszystkich dzielnic lewobrzeżnej części Miasta będą przejeżdżały tunelem na Węzeł Przesiadkowy. Ich długość z tego względu zostanie powiększona o ok.  dziesięć kilometrów.  Rozkład jazdy został dostosowany do połączeń kolejowych dojeżdżających i odjeżdżających z dworca PKP, a także godzin nauki i pracy w lewobrzeżnej części Miasta.  Liczba kursów w ciągu doby na tych liniach wzrośnie, a częstotliwość będzie większa w godzinach szczytu porannego i popołudniowego.

Linia 5T (tunelowa) połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy ul Łegowej  w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem godzin pracy i nauki. Ponadto nadal pozostanie Linia 5, która będzie wozić mieszkańców z Karsiboru do dworca PKP, gdzie będzie można się przesiąść się na inne linie autobusowe, prom lub pociąg.

Linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych. Nie zmieni się natomiast trasa linii 7 z pętli przy ul. Zalewowej do dworca PKP, gdzie będzie można skorzystać z innych środków lokomocji. 

– Dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, zwiększy się komunikacja zarówno z wyspą Karsibór, jak i osiedlami Łunowo i Przytór – mówi Rafał Łysiak, prezes Komunikacji Autobusowej SA. 

Drobne zmiany dotyczą  pozostałych linii, z tym, że one zostały już wprowadzone od 1 maja bieżącego roku. Linia 2 łącząca Osiedle Zachodnie z Centrum Miasta została zmodyfikowana na wnioski mieszkańców i znaczna część kursów dojeżdża do Ogrodów Granica i Wydrzan. Natomiast linia 6 łącząca Wydrzany z Posejdonem i Dzielnicą Nadmorską, zamiast ul. Grunwaldzką, jedzie Obwodnicą Wschodnią w pobliżu cmentarza i parkingu. Ponadto dojeżdża do granicy z Ahlbeck i niektóre kursy sezonowe dojeżdżają przez Dzielnicę Nadmorską do wiatraka przy ul. Uzdrowiskowej.

Dziś świnoujska Komunikacja Autobusowa dysponuje 20 autobusami. Do końca roku planuje zakupić dodatkowe dziewięć – 5 autobusów niskoemisyjnych oraz 4 elektryczne, dofinansowane ze środków unijnych oraz funduszu Polski Ład. 

„Bieliki” nadal będą pływać

Po otwarciu tunelu pod Świną przestanie funkcjonować przeprawa promowa „Centrum” obsługiwana przez promy Karsibór. Przewóz pieszych i rowerzystów bez zmian będzie odbywał się przez przeprawę „Warszów”, promami Bielik. Przeprawa pozostanie bezpłatna, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

– Ruch pieszych i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny, w przypadku awarii czy przeglądów.

Do końca czerwca rozkład kursowania promów pozostaje bez zmian. Od 1 lipca do 31 sierpnia rozkład kursowania promów wygląda następująco: miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami „Bielik”, kursującymi w godzinach 05:30 (pierwszy) – 22:00 (ostatni). Promy będą odpływać jednocześnie z Uznamu i Wolina co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocne kursy zabezpieczy jeden prom Bielik. Z centrum (strona zachodnia) odpłynie o godz. 23:00 a następnie co godzinę do 05:00. Ze strony Warszowa odpłynie o godz. 22:30 i co godzinę do 04:30 rano. Na przeprawie Karsibór jeden prom dedykowany będzie wyłącznie do przewozu materiałów niebezpiecznych w eksploatacji w godzinach 08:00 – 16:00 codziennie.

W tunelu zwolnij do 50 km/h

Przejazd autem przez tunel o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, a także o odcinkowym pomiarze prędkości, który zostanie w nim zainstalowany. System sprawdzi, z jaką prędkością pojazdy pokonują tunel. Na jego początku i końcu umieszczone zostaną bramki z kamerami, które zarejestrują numer rejestracyjne, typy i marki pojazdów, a także czasy ich wjazdu i wyjazdu. System obliczy czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu wyjechania z tunelu. Na tej podstawie wyliczy średnią prędkość przejazdu. Jeśli średnia prędkość będzie wyższa niż wyznaczony limit, kierowca otrzyma mandat karny.

W sumie tunel pod Świną wraz z dojazdami monitorowany będzie przez 143 kamery. 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
20 komentarzy

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    15 sierpnia 2023 na 10:28

    Po co na co komu nazwa tunelu?
    Nie wystarczy zwyczajnie tunel Swinoujscie? Prosto zwyczajnie zrozumiale …

  2. BL temu

    15 sierpnia 2023 na 10:25

    Ale po co komu jakaś nazwa tunelu? Nie wystarczy zwyczajnie Tunel Świnoujście?

  3. Karol temu

    24 czerwca 2023 na 22:57

    komunikacja miejska – minimalnie 1.5 h przez tunel, co pół godziny promem. No to żeś się pan popisał Panie Żmurkiwicz. Z PZPR do PiS

  4. Grzegorz ze Szczecina temu

    24 czerwca 2023 na 18:58

    Od kiedy w tunelu są przęsła?

  5. Staszek temu

    22 czerwca 2023 na 20:51

    Ma być też bezpośredni pociąg z Berlina do Świnoujścia.Jak to miasto wytrzyma taki napływ ludzi?

  6. Sławomir temu

    22 czerwca 2023 na 11:19

    W końcu tunel. 👍
    Jeszcze tylko ścieżka rowerowa w stronę Międzyzdroje, bo niestety przez gazoport nie można już jechać bezpiecznie rowerem, do latarni też. Czy aż tak sztywne muszą być przepisy bezpieczeństwa w tym miejscu, w okolicach gazoportu?

    • X men temu

      24 czerwca 2023 na 12:08

      Pilnują lasu niby dla bezpieczeństwa ale w dzisiejszych czasach techniki wystarczy mały dron

  7. Mariusz temu

    21 czerwca 2023 na 21:55

    Najlepsze ,że PO chce mieć w tym udział i nazwać tunel Unii Europejskiej śmiech na sali mieszkańcy niech zdecydują jak ma się nazywać a nie Rudy i ich poplecznicy

    • J23 temu

      22 czerwca 2023 na 09:29

      Tunel Jazdy Polskiej, a nie skompromitowanej unii jewropejskiej i ich czynownika chyżego rója…

    • roman jablonski temu

      22 czerwca 2023 na 09:44

      A może Lech Kaczyński śmiech na sali

  8. Karol temu

    21 czerwca 2023 na 07:38

    Czyli wybudowanie tunelu skutkuje zmniejszoną częstotliwością kursowania promów w Centrum. Już widzę tych ludzi jadacych na dworzec PKP, stloczonych w autobusie linii 5 i 7. A czytajac o ilości autobusów, to pewnie będą kursowaly jeszcze rzadziej niż promy.Gratuluje przygotowania miasta na zmiany. No ale przecież jest sukces

  9. Fryy temu

    20 czerwca 2023 na 22:18

    Co żal komuchom że rudy złodziej nie ma w tym udziału,haha pieniędzy nie ma i nie będzie😁😁😁

    • Jarosław Polskę Zbaw temu

      21 czerwca 2023 na 13:38

      Powinieneś się leczyć na głowę, a potem zapoznać się z faktami. A póki co weź coś na s®aczkę!

      • TFU-j fan temu

        22 czerwca 2023 na 21:40

        Podziwiam waszą rycerskosć. Głowy macie zakute w szczelne osłony ze stali nierdzewnej….

    • Sowa temu

      21 czerwca 2023 na 17:51

      Zeby nie rudy zlodziej,to nie byloby pieniedzy na budowe tunelu!Pozdrawiam Sowa

      • Pamiętliwy temu

        22 czerwca 2023 na 12:21

        Których pieniędzy? Tych które były Zakopane? Zanim napiszesz kolejne kłamstwo to sprawdź co jest w internecie. To nie czasy PRL wtedy można było ukryć niewygodne wiadomości. Tak Twój idol stwierdził i to dwukrotnie że nie ma pieniędzy tym bardziej że w tym samym czasie ze strony niemieckiej szły negatywne rekomendacje dla tej inwestycji. Między innymi podejmowano tradycyjny powód „EKOLOGIA” Tak więc nie wysyłaj się. Internet bezlitośnie dokumentuje.

  10. Upencjiusz temu

    20 czerwca 2023 na 19:20

    30 minut czekania na prom, świetnie. Wystarczy że ci zamkną szlabany przed nosem i jesteś w du@#%. Na pociąg będzie trzeba wychodzić godzinę przed czasem bo wiadomo, może płynąć statek i zablokować kanał. Zimą jak będzie kra to też trzeba brać godzinną poprawkę.

    • Mariusz temu

      21 czerwca 2023 na 21:53

      I co się stanie ,że wyjdziesz trochę wcześniej na prom jakoś ja dojeżdżam pociągiem do pracy i też muszę wyjść wcześniej aby pokonać kilka km.

  11. Anonim temu

    20 czerwca 2023 na 17:07

    Zakład że już w pierwszy dzień świnoujście zamieni się w jeden wielki korek a tunel będzie można stojąc w korku obejrzeć bardzo dokładnie przęsło po przęśle

  12. Anonim temu

    20 czerwca 2023 na 13:08

    Przydał by się autobus dla rowerzystów

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

394. parkrun – sport i pamięć o wyjątkowym trenerze

Opublikowano

w dniu

394. edycja parkrunu zgromadziła blisko 50 uczestników i miała wyjątkowy charakter – była poświęcona pamięci Jerzego Łapińskiego, cenionego nauczyciela, zasłużonego działacza sportowego, sędziego lekkoatletycznego oraz trenera wielu pokoleń młodzieży ze Świnoujścia.
Tuż przed rozpoczęciem biegu uczestnicy uczcili jego pamięć minutą ciszy. Wśród nich byli dawni współpracownicy, uczniowie oraz przyjaciele, dla których Jerzy Łapiński był nie tylko wychowawcą, ale też inspiracją i przewodnikiem. Choć chwile przed startem były pełne wzruszeń, uśmiech nie znikał z twarzy – bo, jak mówili uczestnicy, „właśnie tak by chciał Jerzy”.
Na wydarzeniu obecna była również Jagoda Deluga – jedna z najbardziej utytułowanych wychowanek trenera Łapińskiego, wicemistrzyni Polski młodzików w pięcioboju lekkoatletycznym z 2016 roku. Nie zabrakło też wspomnień o trenerze – jego zaangażowaniu, pasji i serdeczności, którą dzielił się z każdym, kto stanął na sportowej ścieżce.
Moc wspólnej pamięci dodała uczestnikom sił – na podium stanęli zawodnicy z bardzo dobrymi rezultatami. Wśród mężczyzn triumfował Rafał Kowalczyk, pokonując trasę w czasie 18:08 (kategoria JM15-17). Jego wynik to również najwyższy współczynnik wieku wśród wszystkich uczestników – 75,55%. Wśród kobiet najlepsza okazała się Magda Karpińska z czasem 21:06 (SW18-19, współczynnik wieku 70,93%).
W klasyfikacji uwzględniającej współczynnik wieku najwyższy wynik wśród kobiet osiągnęła Agata Zych (VW50-54) – 68,20%.
Sobotni parkrun przyniósł także kilka nowych rekordów życiowych. Najlepsze dotychczas wyniki uzyskali:
– Krzysztof Wytwicki (21:51)
– Edyta Zdybel (28:28)
– Ignacy Garboś i Michał Garboś (obaj 39:26)
– Anna Magdalena Mrozińska (51:48)
– Urszula Czołba (51:50)
Do grona uczestników dołączyli również debiutanci: Magdalena Czekała, Beata Windak i Ryszard Marek Raś. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy ich na starcie!
Serdeczne podziękowania należą się 14 wolontariuszom, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć. To właśnie ich zaangażowanie i życzliwość sprawiają, że każda sobota w Parku Zdrojowym nabiera wyjątkowego charakteru. Szczególne ukłony kierujemy do najmłodszych wolontariuszy – Gabrieli i Gabrysia – którzy z uśmiechem serwowali herbatkę i słodkości wszystkim uczestnikom. To właśnie takie gesty tworzą ciepłą i przyjazną atmosferę parkrunu.
parkrun to nie tylko sport – to wspólnota, która łączy ludzi w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, ale z tą samą chęcią aktywnego spędzania czasu. Zapraszamy wszystkich – biegaczy, kijkarzy, spacerowiczów i wolontariuszy – do udziału w kolejnych edycjach.
Już za tydzień spotkamy się podczas wielkanocnej odsłony parkrunu – będą zajączki, babki, serniczki i wiele uśmiechów! Obowiązujące kolory? Żółty i zielony – do zobaczenia!
Zespół parkrun Świnoujście
Fot. Marcin Ruciński

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szkolenia i warsztaty dla uczniów. Zawodowy Summer Camp już za nami

Opublikowano

w dniu

W Międzyzdrojach zakończyła się 2. edycja Summer Camp. Za nami cztery dni spotkań, warsztatów i zajęć w ramach obozu edukacyjno-zawodowego. To kontynuacja działań na rzecz wsparcia nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.
Rekrutacja do drugiej edycji programu odbyła się w grudniu 2024 roku. Placówki szkolne reprezentowane przez grupy uczniów w ramach konkursu „Kreci mnie to!” nadsyłały swoje zgłoszenia. Ostatecznie wpłynęło 60 prac przygotowanych przez 812 uczniów z 37 zachodniopomorskich szkół zawodowych, liceów i techników. Kapituła konkursu wyłoniła 26 najlepszych zespołów. Udział w obozie był nagrodą dla 377 uczniów z regionu, którzy zwyciężyli w konkursie.
– Celem Summer Campu jest wyrównywanie szans młodzieży w dostępie do wiedzy i rozwoju. Ma też pokazywać, że młodzi mogą znaleźć w regionie pracę na miarę ich marzeń. Cieszę się, widząc zadowolenie uczestników, które jest dowodem na to, że „Zawodowy Summer Camp” to ważna i potrzebna inicjatywa – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Program zakłada kompleksową organizację trzech kilkudniowych wyjazdów dla młodzieży, skupiających się na preorientacji zawodowej, szkoleniach oraz doskonaleniu w wybranych zawodach.
Zajęcia podczas obozu były prowadzone przez mentorów i specjalistów z różnych dziedzin, którzy swoim doświadczeniem i postawą promują ideę uczenia się przez całe życie. Program obejmował m.in.:
  • Praktyczną naukę zawodu, z uwzględnieniem profesji wykorzystujących nowoczesne technologie
  • Podstawy przedsiębiorczości
  • Fachową preorientację zawodową z dostępem do doradcy zawodowego i psychologa
Szeroka tematyka zajęć obejmuje m.in. tworzenie mapy marzeń, autoprezentacje przed kamerą, tworzenie budżetu, oraz zagadnienia z dziedziny, biologii, kryminalistyki, marketingu i prawa. Omawiane będą również zagadnienia związane z wykorzystywaniem na co dzień sztucznej inteligencji. Uczestnicy obozu będą także dyskutować, czy stres to sprzymierzeniec czy wróg?, omawiać zalety pracy w grupie, odbędą także warsztaty twórczego myślenia: Jak myśleć poza schematami.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji  „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Summer Camp jest finansowany ze środków KPO ramach projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Współpraca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z 17 Brygadą Zmechanizowaną

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych to doskonały przykład interoperacyjności Sił Zbrojnych RP. W świnoujskim Porcie Wojennym miał miejsce praktyczny trening załadunku żołnierzy i sprzętu 17 Brygady Zmechanizowanej na pokład ORP Toruń z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.

W ramach współpracy pomiędzy jednostkami 8FOW i 17BZ na pokład okrętu transportowo – minowego załadowano pojazdy wojskowe, a także zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy. Okręt po zakończeniu procedury załadunku, opuścił świnoujski port i skierował się na wody Zatoki Pomorskiej, gdzie przez kilka dni prowadzone były wspólne ćwiczenia.
Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. Doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła sprzęt odpowiednio do morskiej podróży, a zaokrętowani żołnierze musieli zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Tego typu ćwiczenia to idealna okazja do poszerzania współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przed realizacją przyszłych zadań. To również doskonały przykład interoperacyjności Sił Zbrojnych, która poprzez łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych, jest kluczowa do efektywnego prowadzenia operacji połączonych.
W trakcie pobytu na morzu przeprowadzono serię zintegrowanych ćwiczeń m.in. strzelania artyleryjskie oraz strzelania sytuacyjne na morzu z broni służbowej. Doskonalone były także procedury desantowe mające na celu sprawne opuszczenie jednostki we wskazanym rejonie, w tym procedura wyładunku na nieprzygotowany brzeg.
***
Okręty Transportowo – Minowe projektu 767, typu Lublin zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Okręty mogą wspólnie przerzucić komponent Wojsk Lądowych w sile batalionu złożony jednorazowo np. z ponad 500 żołnierzy i 45 Rosomaków. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych, do punktu przeładunku na brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych. Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.
Źródło: 8. FOW

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wraca uliczny Bieg Konstytucji 3 Maja

Opublikowano

w dniu

Święto Narodowe Trzeciego Maja to nie tylko czas refleksji nad historią i Konstytucją z 1791 roku, ale również doskonała okazja do aktywnego świętowania w duchu zdrowej rywalizacji i wspólnoty. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza wszystkich mieszkańców i gości Świnoujścia na Bieg Konstytucji 3 Maja. To dobra okazja, żeby uczcić ważne święto w aktywny sposób.

Bieg odbędzie się 3 maja 2025 roku na stadionie i ulicach miasta.

Program wydarzenia:

  • Godzina 12.00 – start biegów dla dzieci i młodzieży. Trasa będzie prowadziła po bieżni stadionu.
  • Godzina 13.30 – start biegu OPEN. To bieg dla dorosłych i starszej młodzieży. Trasa składa się z dwóch pętli po ulicach miasta. Każda pętla ma 2600 metrów. Łączny dystans to 5,2 kilometra. Meta znajduje się na stadionie.

Jak się zapisać?

Zapisy prowadzone są przez internet do 28 kwietnia 2025 roku. Wystarczy wejść na stronę:
https://www.e-gepard.eu/show-contest/1550

W biegu może wziąć udział każdy – niezależnie od wieku i formy fizycznej. Wystarczy chcieć się poruszać i spędzić ten dzień razem z innymi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:
www.osir.swinoujscie.pl
lub na Facebooku: OSiR Wyspiarz

Zapraszamy do udziału i wspólnego świętowania na sportowo.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kalendarz tegorocznych „pchlich targów”

Opublikowano

w dniu

W najbliższą niedzielę 13 kwietnia 2025r. odbędzie się po raz drugi raz w tym roku Pchli Targ. Podczas wydarzenia wszyscy poszukiwacze skarbów będą mogli zaopatrzyć się w książki, zabawki czy interesujące starocie.

W niedzielę 13 kwietnia, w pobliżu Targowiska Miejskiego „Zielony Rynek” pod Zegarem” przy ul. Kołłątaja 4a, w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się kolejny Pchli Targ. Od ubrań, butów, przez gry, zabawki, książki, po akcesoria dla zwierząt, meble i wyposażenie do domu – każdy znajdzie coś dla siebie.

To wyjątkowa okazja do sprzedaży i wymiany rzeczy. To miejsce dla kolekcjonerów, rękodzielników i wszystkich tych, którzy chcą sprzedać niepotrzebne już, a zalegające w domu rzeczy. To okazja do zrobienia niedrogich zakupów.

Przypominamy, że w ciągu całego roku Pchle Targi w Świnoujściu odbędą się w następujących terminach:

  • 27 kwietnia
  • 11 maja
  • 25 maja
  • 8 czerwca
  • 22 czerwca
  • 13 lipca
  • 27 lipca
  • 10 sierpnia
  • 24 sierpnia
  • 7 września
  • 21 września
  • 5 października
  • 19 października
  • 16 listopada
  • 7 grudnia.

Serdecznie zapraszamy!

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skuteczna interwencja strażników miejskich. Śmieciarz ukarany mandatem

Opublikowano

w dniu

Foto: Straż Miejska w Świnoujściu

Dzięki zamontowanej fotopułapce, strażnicy miejscy skutecznie zidentyfikowali sprawcę, który nielegalnie wyrzucił śmieci w rejonie Mulnika. Sprawca został ukarany mandatem i zobowiązany do uprzątnięcia pozostawionych odpadów, co jest kolejnym krokiem w walce z nielegalnym zaśmiecaniem przestrzeni publicznych w Świnoujściu.

Dzikie wysypiska to wciąż jeden z poważniejszych problemów związanych z ochroną środowiska. Mimo że na terenie Świnoujścia funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – na prawobrzeżu i lewobrzeżu – wciąż zdarzają się przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci do lasów i na tereny miejskie. Nieodpowiedzialne osoby decydują się na wywóz śmieci, np. do lasu, sądząc, że skoro nikt tego nie widzi, unikną odpowiedzialności. Te osoby nie rozumieją, iż przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia i degradacji środowiska oraz narażają dziko żyjące zwierzęta.

Tak było również w okolicy Mulnika. Dzięki działającej tam fotopułapce udało się zidentyfikować osobę, która pozbyła się odpadów w niedozwolonym miejscu. Strażnicy miejscy szybko ustalili tożsamość sprawcy. Otrzymał on mandat karny oraz został zobowiązany do usunięcia pozostawionych śmieci.

Takie zachowanie jest szczególnie niezrozumiałe, ponieważ mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do legalnych form pozbywania się odpadów. Każdy mieszkaniec Świnoujścia może bezpłatnie w ciągu roku:

– odebrać z firmy Remondis worek na 300 kg odpadów,
– zdać do PSZOK cztery opony samochodowe,
– dostarczyć odpady samodzielnie, w tym tzw. gabaryty (meble, sprzęt RTV-AGD) – również bez żadnych opłat.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, za zaśmiecanie terenów publicznych lub leśnych grozi:
– grzywna nie niższa niż 500 zł,
– obowiązek uprzątnięcia terenu,
– a nawet postępowanie sądowe, w którym Gmina może dochodzić zwrotu kosztów usunięcia odpadów.

Zadbajmy wspólnie o czystość wokół nas. Jeśli dostrzeżemy nieodpowiedzialne zachowanie, nie wahajmy się powiadomić odpowiednich służb. Wyrzucanie śmieci do lasu to nie tylko brak szacunku – to realne zagrożenie dla przyrody, dzikich zwierząt oraz zdrowia mieszkańców. Wybierajmy legalne i odpowiedzialne rozwiązania i nie tolerujmy zaśmiecania przestrzeni publicznej.

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524