Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Co zrobić, gdy widzimy młodego ptaka poza gniazdem?

Opublikowano

w dniu

W okresie wiosenno-letnim możemy natknąć się na młode zwierzęta, które wydają nam się pozostawione bez opieki i wymagające pomocy. Stop! Najprawdopodobniej osobniki te wcale nie są w potrzebie, a nasza ingerencja może im bardziej zaszkodzić niż pomóc – informuje Urząd Miasta Świnoujście.

W Polsce żyje wiele gatunków ptaków, których młode opuszczają gniazdo zanim nauczą się latać. Ptaki, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, ale przebywają już poza gniazdem nazywane są podlotami. To jest naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty – ich lotki i sterówki nie są jeszcze dostatecznie wyrośnięte, ale ptaki są już zdolne do życia poza gniazdem. Nie zostają jednak pozostawione same sobie, ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm jednocześnie ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Tego człowiek nie jest w stanie nauczyć ptaka zabranego z jego środowiska naturalnego. W przypadku znalezienia podlota, który nie wygląda na chorego lub rannego należy:

1)  zostawić go w spokoju;

2)  nie zabierać ze sobą (on nie potrzebuje naszej pomocy);

3)  jeśli jednak już zabraliśmy z niewiedzy i troski napotkanego podlota do domu należy odnieść go jak najszybciej w to miejsce, gdzie został znaleziony (rodzice na pewno go zaakceptują – ptaki nie mają takiego węchu, który pozwalałby im wykryć zapach ludzkiej ręki);

4)   jeśli pies przyniesie nam złapanego ptaka, obejrzyjmy go dokładnie i jeśli tylko nie ma zranień skrzydeł i nóg zanieśmy ptaka jak najszybciej w miejsce gdzie przypuszczalnie został złapany i pozostawmy go na ziemi pod osłoną krzewu lub innych zarośli.

Najczęściej spotykanymi podlotami, szczególnie na terenach miejskich są takie gatunki jak mewy, kawki, gawrony, sroki, wrony, kosy czy kwiczoły.

Podobnie jest w przypadku ssaków. Wiele gatunków jako strategię przetrwania wybrało pozostawianie swojego potomstwa ukrytego w trawie, gdzie młode pozostają schowane, skutecznie unikając ataku drapieżników – przykładem mogą tu być sarny czy zające.

W tym czasie matka żeruje, pozostając w okolicy i zajmuje się młodymi, odwiedzając je regularnie. W przypadku napotkania takiego osobnika, który nie jest chory lub ranny, nie należy go płoszyć, tylko pozostawić w miejscu znalezienia i szybko się oddalić.

Należy mieć na uwadze, że osobnik młodociany swym wyglądem często wzbudza w nas instynkt opiekuńczy i w rezultacie zupełnie bezpodstawnie może on zostać zabrany do domu w celu udzielenia mu pomocy.

Takie działanie może przynieść wiele szkody, gdyż po pierwsze rodzice utracą swe potomstwo, a po drugie, zwierzę wychowywane przez człowieka będzie miało utrudniony start w dorosłość i może nie być odpowiednio przystosowane do życia w środowisku (nie potrafić poszukiwać pokarmu, nie znać zagrożeń ze strony ludzi i drapieżników, wdrukować się na człowieka i tym samym stać się osobnikiem trwale niezdolnym do przywrócenia do środowiska, itp.)

UWAGA! Osoba, która znalazła rannego czy chorego małego ptaka (wróble, gołębie itp.) powinna sama dostarczyć go do jednej ze wskazanych lecznic weterynaryjnych. W przypadku dużych ptaków należy powiadomić Straż Miejska (tel. 91 321 99 40 w godzinach 7.00 – 15.00) lub Policję (47 783 15 11 całą dobę).

Lecznice, do których należy dostarczyć rannego lub chorego małego ptaka:

– Przychodnia weterynaryjna „VET” s.c. Jarosław Bobruk, Zdzisław Karalus ul. Sikorskiego 2, 72-600 Świnoujście, e-mail: vet93@mm.pl tel. 91 327 01 37 oraz Bobruk  601 584 499 i Karalus  601 584 515

– Gabinet weterynaryjny Anna Czerwińska, ul. Hugo Kołłątaja 11A/10a tel. 607 246 807

Gmina pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji rannych ptaków.

Prosimy o nie dostarczanie podlotów i rannych ptaków do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu dmuchają na zimne. Zabezpieczają rowy przed ujęciem wody

Opublikowano

w dniu

Fala wezbraniowa ma około środy dotrzeć do Zalewu Szczecińskiego i administracyjnych granic Świnoujścia. Prognozy dla Świnoujścia są bardzo dobre, bo skutki powodzi nie powinny nas dotknąć. Nadmiar wody rozejdzie się poprzez zalew i trzy cieśniny: Świnę, Dziwnę i Pianę do Morza Bałtyckiego.

Po czwartkowym spotkaniu z Komisją Bezpieczeństwa, gdzie bardzo szeroko omówione zostały różne zakresy bieżącej sytuacji oraz przyjęte do realizacji wnioski – w piątek prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska spotkała się z prezesem ZWiK Małgorzatą Bogdał oraz jej współpracowniczkami – panią geolog i kierownikiem laboratorium oraz Kierownikiem Oddziału Nadzoru Sanitarnego Eweliną Smulską – Olejarz. 

– Omówiliśmy potencjalne ryzyka dla ujęcia wody na Wydrzanach, gdzie pracownicy ZWiK zabezpieczają obecnie rowy wchodzące do zalewu, tak aby uniemożliwić wejście wód w obszar ujęcia. Sytuacja jest tam monitorowana stałe przez pracowników tego ujęcia – poinformowała na swoim facebookowym koncie Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

W najbliższych dniach laboratorium ZWiK i Sanepid będą przede wszystkim monitorować jakość wody.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zagrożenie powodzią maleje, ale są przygotowane miejsca ewakuacji

Opublikowano

w dniu

Za cztery dni fala powodziowa dotrze do woj. zachodniopomorskiego. Ma być wypłaszczona i grozi tylko lokalnymi zalaniami blisko Odry, ale Szczecin przygotował miejsca ewakuacji 5-8 tys. mieszkańców w 14 szkołach – poinformowali premiera Donalda Tuska podczas sztabu kryzysowego wojewoda i samorządowcy.

Wojewoda Adam Rudawski podkreślił w piątek, że prognozy pogody są „pozytywne”. Nie ma północnego wiatru, który powoduje tzw. cofkę. Nie będzie też dużych opadów. Rudawski wyraził nadzieję, że fala powodziowa „bez większych problemów przepłynie przez województwo”. Podkreślił, że w miejscowościach, które są „historycznie zalewane”, powstały dodatkowe zabezpieczenia. Np. w Chlewicach (gm. Boleszkowice) jest nowy wał. W miejscowości Piasek (gm. Cedynia) przeciwpowodziowa zapora została podwyższona o specjalną nakładkę.

W Szczecinie zagrożone są tereny przy jeziorze Dąbie (ul. Przestrzenna) oraz Wyspa Pucka. „Tam w ostatnim momencie będziemy być może część osób ewakuować” – powiedział Rudawski.

Zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski poinformował, że stale działa miejski sztab kryzysowy, prowadzony jest „rekonesans miejsc zagrożonych”, a jako potencjalne miejsca ewakuacji przygotowano placówki oświatowe.

„Czternaście szkół, gdzie będą zapewnione posiłki i pomoc psychologiczna. Jesteśmy w stanie przyjąć tam od 5 do 8 tysięcy osób” – wyjaśnił Biskupski.

Na ewentualną ewakuację mieszkańców nadodrzańskich wsi przygotowany jest też powiat myśliborski. „Podjęliśmy temat transportu ludzi z terenu zalewowego w miejsca bezpieczne, gdzie zapewniony będzie nocleg i posiłki. Zabezpieczyliśmy autobus i sześć busów” – poinformowała wicestarosta Wioletta Drzewińska.

Dodała, że w miejscowościach zagrożonych wysoką wodą (Chlewice, Kaleńsko, Porzecze) przygotowano zapas kilku tysięcy worków i kilkudziesięciu ton piachu.(PAP)

tma/ jann/ mhr/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sanepid potwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

W związku z przeprowadzonymi działaniami naprawczymi prowadzonymi przez ZWiK w Świnoujściu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu, stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego „Granica -Wydrzany”, obejmującego obiekty zlokalizowane przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28.

PPIS w Świnoujściu, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badań pobranych próbek wody w ramach kontroli, stwierdził, że woda spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi .

W związku z powyższym:

1. woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowywania posiłków;

2. woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;

3. woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;

4. woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Oldtimery przyciągnęły miłośników motoryzacji

Opublikowano

w dniu

Meklemburski Automobilklub zorganizował 7. edycję Rajdu Kaiser Classic – Tour na trasie Heringsdorf – Świnoujście – Heringsdorf lotnisko. Podczas przystanku można było podziwiać stare samochody.

19 września około 40 oldtimerów przejechało ulicami Świnoujścia. Na parkingu przed świnoujskim magistratem zaprezentowały się prawdziwe cacuszka. Wśród nich Ford z 1918 roku, a także Citroen HP 5 rocznik 1924, który uczestniczył w rajdzie, który odbył się w Paryżu z okazji 100. rocznicy pierwszego Citröena HP 5. Ma 100 lat i nadal jeździ. Kolejny interesującym pojazdem był Bentley rocznik 1935, symbol brytyjskiej elegancji. Zaprezentowały się również takie pojazdy jak BMW 328 z 1938 roku czy Horch 853 Cabriolet z 1936 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pochwal się swoim pupilem. Czekamy na zdjęcia

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście, Stowarzyszenie Grupa Morska „Cała naprzód” oraz Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałaniu Bezdomności zapraszają mieszkańców Gminy Miasto Świnoujście do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Zwierząt przypadającego w dniu 4 października 2024 r.

Wybrane zdjęcie (1 szt.) należy przesłać na adres e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl do dnia 26 września br. do godz. 10.00.  Najciekawsze zdjęcia zostaną umieszczone w opracowanym przez organizatorów kalendarzu na rok 2025. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni podczas trwania ŚWINOUJSKIEJ WYSTAWY PUPILI 2024, która odbędzie się 6 października 2024 r.

Nadesłane zdjęcie (1 szt.) winno zawierać następujące informacje:

– imię i nazwisko właściciela zwierzęcia,
– numer telefonu,
– imię zwierzaka,
– rasę,
– krótki opis zwierzęcia zawierający jego najciekawsze cechy charakteru.

Zdjęcie powinno być dobrej jakości.

Uczestnicy konkursu fotograficznego pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, poprzez zgłoszenie udziału w konkursie, automatycznie wyrażają zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych (tj. imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail) uzyskanych w związku z organizacją i przeprowadzeniem konkursu przez organizatora, a także na opublikowanie swego imienia i nazwiska na liście zwycięzców. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich nie podanie lub cofnięcie zgody na ich wykorzystanie uniemożliwia udział lub dalszy udział w konkursie. Dane osobowe są niezbędne do przeprowadzenia konkursu i jego rozstrzygnięcia. Uczestnikom przysługuje prawo wglądu do informacji dotyczących danych osobowych, prawo do składania wniosku do organizatora o ich poprawienie oraz prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany obejmującego budynki:

·         Szpital Miejski im. Jana Garduły,
·         ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,
·         ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,
·         ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,
·         ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e
·         ul. Wyb. Władysława IV 9.

To oznacza, że bez ograniczeń:

·         woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowania posiłków
·         woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
·         woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
·         woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził warunkowo przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany na odcinku ul. Chrobrego obejmującego budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28 w Świnoujściu, pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych zaleceń:

1.                  woda z kranu nie może być spożywana i używana do przygotowania posiłków bez przegotowania;
2.                  woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
3.                  woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
4.                  woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524