Świnoujście ponownie stanie się centrum debat o przyszłości Europy i Ukrainy. W dniach 26–28 maja w Radisson Blu Resort odbędzie się 17. edycja Baltic Business Forum, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne forum, organizowane pod hasłem „Polska – Europa – Unia Europejska”, zbiega się z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co dodatkowo podnosi rangę wydarzenia.
Już pierwszego dnia konferencji odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem Joanny Agatowskiej, Prezydenta Świnoujścia, Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Jacka Piechoty, Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Inauguracyjne wystąpienia wygłoszą również prof. Paweł Kowal – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.
Tegoroczna edycja Baltic Business Forum skoncentruje się na współpracy z Ukrainą, odbudowie jej gospodarki i perspektywach członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. W Świnoujściu pojawią się przedstawiciele najwyższych szczebli administracji publicznej Ukrainy, w tym wiceministrowie gospodarki, rozwoju terytorialnego i infrastruktury, a także ambasadorowie, liderzy bankowości i organizacji międzynarodowych. Szczególną uwagę poświęcono zmianom gospodarczym, jakie zaszły w Ukrainie od wybuchu pełnoskalowej wojny – deoligarchizacji, militaryzacji przemysłu, cyfryzacji i relokacji firm.
Obok wątków politycznych, istotne miejsce w programie zajmują kwestie energetyczne. Uczestnicy będą rozmawiać o partnerstwie energetycznym między UE a Ukrainą, bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej oraz przyszłości energetyki odnawialnej i jądrowej. Udział w tych panelach wezmą przedstawiciele PGE, Energoatomu, Gas TSO of Ukraine, a także eksperci z sektora biogazu i energetyki strategicznej.
Równie istotna będzie debata o doświadczeniach Polski w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską i tym, co z nich może wynieść Ukraina. Swój głos zabiorą m.in. ambasador Jan Truszczyński, były główny negocjator członkostwa Polski w UE, oraz ukraińska deputowana Ivanna Klympush-Tsintsadze.
Szczególnym wydarzeniem będzie zamknięte spotkanie „Ukraine Roundtable for Strategic Understanding and Engagement 2 (PURSUE 2)”, poświęcone strategicznym aspektom odbudowy Ukrainy i angażowania inwestorów międzynarodowych w proces transformacji tego kraju. Forum będzie również okazją do powołania Klubu Ukraine Facility – platformy współpracy instytucji rozwojowych i finansowych na rzecz wsparcia ukraińskiej gospodarki.
Drugi dzień Forum zainaugurują wystąpienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra Artura Balazsa, którzy przypomną kulisy narodowego konsensusu politycznego, jaki doprowadził Polskę do wejścia do Unii. W kolejnych godzinach rozmawiano będzie o bezpieczeństwie Morza Bałtyckiego, militarnej współpracy Polski i Ukrainy oraz roli przemysłu obronnego. Debaty zgromadzą przedstawicieli MON, PGZ, Northrop Grumman Polska i Ukroboronpromu.
Trzeciego dnia Forum uczestnicy skoncentrują się na bezpieczeństwie żywnościowym i konkurencyjności rolnictwa, a także na społecznych skutkach wojny – losie kobiet, weteranów i przesiedleńców.
Baltic Business Forum nie ogranicza się do oficjalnych wystąpień i paneli. To także platforma kontaktu środowisk samorządowych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu z różnych krajów. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego zostaną zaprezentowane dobre praktyki współpracy lokalnej pomiędzy polskimi i ukraińskimi samorządami.
Zakończenie Forum zaplanowano na 28 maja w godzinach popołudniowych. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników – polityków, przedsiębiorców, inwestorów i ekspertów – z Polski, Ukrainy, krajów UE i partnerów międzynarodowych. Świnoujście, jako miasto-gospodarz, ponownie staje się miejscem ważnych rozmów o przyszłości kontynentu, odbudowie sąsiedniego kraju i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo regionu.
Anonim temu
7 czerwca 2023 na 15:31
To prawda ludzie z zewnatrz nie maja pojecia dlaczego zamkneli na Warszowie plaze wojna to tylko przykrywka na plany zwiazane z plaza.
przyjezdny159 temu
3 czerwca 2023 na 11:16
Zanim powstała strefa buforowa, byłem kilka razy na tamtej plaży. Poza zadbanym parkingiem sama plaża nie była zbyt okazała i raczej zapomniana przez wszystkich. Widać było że dawno nikt tam nie sprzątał. Nie wspominając już o zapachu wyrzuconych muszelek przez morze które zdecydowanie nie podnosiły jakości tego miejsca. Co do pozostałych atrakcji – fort i latarnia – to fakt, miejsca są ciekawe i warte zobaczenia. Ale uważam że bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. A mieszkańcy Świnoujścia niech się zastanowią co jest im bardziej niezbędne. Najwyżej Szczecin może w końcu dostać dostęp do morza jak Świnoujście zniknie z powierzchni ziemi xd. Idąc dalej, jeśli w przyszłości zostanie wybudowany port kontenerowy, to po plaży nic nie pozostanie a Warszów stanie się jeszcze bardziej przemysłowy
Anonim temu
8 czerwca 2023 na 07:07
Najważniejsza to jest Turystyka a PiS to Najgorsze zło jakie pojawiło się po 2 Wojnie Światowej
Polakmały temu
2 czerwca 2023 na 13:24
A czy do ogrodzenia białego domu podchodzić można???
Anonim temu
2 czerwca 2023 na 13:22
A czy do ogrodzenia białego domu podchodzić wolno???
Anonim temu
2 czerwca 2023 na 12:05
Sprawiedliwość nierychliwa ale…Dwa lata temu mieszkańcy Warszowa przyczynili się do zamknięcia parkingu dla kamperów. Chcieli Bałtyk, plażę i parking dla siebie. A reszta kraju wynocha!
Robert temu
2 czerwca 2023 na 00:00
Tak Świnoujście dziękuję za tunel i gazoport, wstyd, dalej jak czubek własnego nosa nic nie widzą, ech niewdzieczni
Kaczystan temu
4 czerwca 2023 na 16:02
A komu niby mają dziękować za tunel? Kasa na tunel poszła od miasta i dofinansowanie z UE. Pisdzielski nierząd nie dał złamanego grosza.
Bjdjd temu
1 czerwca 2023 na 17:31
Pożyteczni idioci
Is temu
1 czerwca 2023 na 14:09
No i zaraz wszystkich pozamykają bo działają na rzecz Kremla.
slawomir obuchowicz temu
1 czerwca 2023 na 21:39
To w gestii kompetencji urzędników Świnoujścia leży obowiązek rozumnego kompromisu rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska i walorów uzdrowiska. W tak zwanej Europie potrafią to robić. Niemiecki port w Mukran na Rugii bez manifestacji mieszkańców i turystów potrafi to robić. Dlaczego Swinoujscie sabotuje swój rozwój, czyżby opcją putionowska pokazała swój pazur.
Artur Łącki temu
1 czerwca 2023 na 12:57
Jeżeli państwo zabiera obywatelowi możliwość zarabiania i to obywatelowi który sam zadbał o swoje miejsce pracy sam je zbudował ponosząc ryzyko biznesowe
To takie państwo jest zobowiązane do oełnego odszkodowania jeżeli to jest to państwo bolszewickie
Makumba temu
2 czerwca 2023 na 20:45
To wszystko prawda.Jak u Barei państwo zadziałało na miarę glupoty rządzących i 8lat za późno ze strachu przed Putinem. Jednak mieszkańcy prawobrzeża nie chcieliby aby jakiś pijany przygłup uszkodził infrastrukturę gazoportu. Taka katastrofa dotknęłaby głównie prawobrzeże i to na wiele lat.
Wolf temu
1 czerwca 2023 na 10:48
Wybraliście pisiorów do władzy to tak macie. Połowa strajkujących popiera pis.
Artur temu
1 czerwca 2023 na 11:22
Nie masz pojęcia o czym piszesz, protest ten jest ponad podziałami politycznymi. W jego szeregach idą popierający zarówno PiS jak i PO, Lewicę czy inne kluby parlamentarne. Świadczy to o tym, że działania Wojewody i władz miasta dotknęły każdego z mieszkańców, bez różnicy na jego ukierunkowanie polityczne.
Domicilo Aloes temu
2 czerwca 2023 na 07:21
To „zasługa” wojewody nie miasta. Obudzili się, gdzie uzgodnienia na etapie projektu?
Zbych temu
1 czerwca 2023 na 15:53
Mordę drżeć to potraficie. Ale pomyśleć że bezpieczeństwo gazoportu. To bezpieczeństwo energetyczne kraju to do waszych pustych łbów nie dociera?
Anonim temu
2 czerwca 2023 na 07:47
Gościu, jak powstawał projekt to nie wiedzieli co to będzie? Jak w Tey-u mowa o bombkach choinkowych -też. Najlepiej całą Polskę odgrodzić, już Podlasie, połowa Swinoujscia
przyjezdny159 temu
3 czerwca 2023 na 11:18
Mądrego aż miło posłuchać
Jota temu
5 czerwca 2023 na 05:23
Gówniana Polska PiSu nie ogarnia przez 6 miesięcy ruskiej rakiety to gazoportu będzie bronić taśmami
Precz z PiS temu
8 czerwca 2023 na 07:10
Widać że ktoś kaczce żoliborskiej woli tyłek lizać
Robert Jurczyk temu
2 czerwca 2023 na 13:44
Co to ma do rzeczy ,prosty Polak albo ci albo ci .a nie o to chodzi.
Polak temu
1 czerwca 2023 na 10:45
Poszerzyć strefę ochronną wokół gazoportu . Bezpieczeństwo Państwa jest najważniejsze !
Artur temu
1 czerwca 2023 na 11:14
Myślisz, że te płotki czy taśmy zatrzymają terrorystę, który będzie chciał dokonać zamachu na gazoport, a może uważasz, że Rosjanie podejdą pod gazoport z granatami? Wprowadzona strefa nie na nic wspólnego z bezpieczeństwem i w żaden sposób nie zabezpiecza gazoportu. Takie wypowiedzi wskazują jednoznacznie na brak logicznego myślenia z Twojej strony.
przyjezdny159 temu
3 czerwca 2023 na 11:26
A nie pomyślałeś o samej możliwości przyjrzenia się i obserwacji czy nawet robienia zdjęć? Nie znam się na tym, ale sądzę że każdy atak jest poprzedzony przygotowaniem się do akcji, obserwacją miejsca ataku, czy zebraniem jakichkolwiek informacji o obiekcie (choćby zrobieniem zdjęć). Policja czy ochrona mają także za zadanie uniemożliwić ewentualne wtargnięcie na teren gazoportu. Tak sobie logicznie pomyślałem