Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Protestują już nie tylko na prawobrzeżu. Turyści przyznają rację mieszkańcom

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Protestujący za otwarciem ulicy Ku Morzu zachęcali turystów do podpisania petycji w której jednym z zapisów jest otwarcie ulicy prowadzącej do zabytków oraz plaży na Warszowie, skandowano hasła oraz niesiono flagi Polski oraz transparenty. Podkreślano, że terminalowi LNG należy zapewnić bezpieczeństwo w nowoczesny sposób, a nie zamknięciem ulicy i rozwieszeniem taśmy ostrzegawczej.

– Chcemy otwarcia drogi do latarni morskiej, Fortu Gerharda oraz plaży. Chcemy zabezpieczenia gazoportu nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w XXI wieku, a nie plastikową taśmą – skandowali demonstranci.

Manifestacja wyruszyła z dzielnicy Warszów i dotarła na świnoujską promenadę. Tam wielu turystów podpisało petycję do premiera.

– Przyjeżdżamy tu od 10 lat z Raciborza. Miasto pięknieje z roku na rok, ale to co zrobiono z plażą i zabytkami nie mieści się w głowie. Wyrządzono wam krzywdę, rozumiemy to i dlatego podpisaliśmy się pod petycją – mówią trzy kuracjuszki ze Śląska.

Podczas demonstracji dało się słyszeć głosy w obronie środowiska, pylenia węgla w porcie, czy planowanej budowie terminala kontenerowego. Wyrażono żal do władz miasta za brak konkretnych działań. Z głośników przypominano o powodach demonstracji.

– Problem nie dotyczy tylko Warszowa. Także mieszkańców lewego brzegu. Również właścicieli hoteli, pensjonatów i apartamentów oraz ich turystów. Nie trzeba mieć dużej wyobraźni, żeby zauważyć, że port zabiera nam miasto kawałek po kawałku. To długotrwały proces na końcu którego okaże się, że turyści nie chcą już do nas przyjeżdzać, bo przemysł ciężki będzie na tyle rozwinięty, że Świnoujście z uzdrowiskiem będzie miało już niewiele wspólnego – mówi Dariusz Krzywda. 

Zakaz zbliżania się do terminala wprowadzono 13 kwietnia. Do tej chwili nie ma żadnej alternatywy aby dostać się do latarni morskiej, Fortu Gerharda od strony lądowej. Mieszkańcy nie mają dostępu do plaży w dzielnicy Warszów, przerwany został także międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

Czytaj dalej
25 komentarzy

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    7 czerwca 2023 na 15:31

    To prawda ludzie z zewnatrz nie maja pojecia dlaczego zamkneli na Warszowie plaze wojna to tylko przykrywka na plany zwiazane z plaza.

  2. przyjezdny159 temu

    3 czerwca 2023 na 11:16

    Zanim powstała strefa buforowa, byłem kilka razy na tamtej plaży. Poza zadbanym parkingiem sama plaża nie była zbyt okazała i raczej zapomniana przez wszystkich. Widać było że dawno nikt tam nie sprzątał. Nie wspominając już o zapachu wyrzuconych muszelek przez morze które zdecydowanie nie podnosiły jakości tego miejsca. Co do pozostałych atrakcji – fort i latarnia – to fakt, miejsca są ciekawe i warte zobaczenia. Ale uważam że bezpieczeństwo narodowe jest najważniejsze. A mieszkańcy Świnoujścia niech się zastanowią co jest im bardziej niezbędne. Najwyżej Szczecin może w końcu dostać dostęp do morza jak Świnoujście zniknie z powierzchni ziemi xd. Idąc dalej, jeśli w przyszłości zostanie wybudowany port kontenerowy, to po plaży nic nie pozostanie a Warszów stanie się jeszcze bardziej przemysłowy

    • Anonim temu

      8 czerwca 2023 na 07:07

      Najważniejsza to jest Turystyka a PiS to Najgorsze zło jakie pojawiło się po 2 Wojnie Światowej

  3. Polakmały temu

    2 czerwca 2023 na 13:24

    A czy do ogrodzenia białego domu podchodzić można???😁

  4. Anonim temu

    2 czerwca 2023 na 13:22

    A czy do ogrodzenia białego domu podchodzić wolno???🤔

  5. Anonim temu

    2 czerwca 2023 na 12:05

    Sprawiedliwość nierychliwa ale…Dwa lata temu mieszkańcy Warszowa przyczynili się do zamknięcia parkingu dla kamperów. Chcieli Bałtyk, plażę i parking dla siebie. A reszta kraju wynocha!

  6. Robert temu

    2 czerwca 2023 na 00:00

    Tak Świnoujście dziękuję za tunel i gazoport, wstyd, dalej jak czubek własnego nosa nic nie widzą, ech niewdzieczni

    • Kaczystan temu

      4 czerwca 2023 na 16:02

      A komu niby mają dziękować za tunel? Kasa na tunel poszła od miasta i dofinansowanie z UE. Pisdzielski nierząd nie dał złamanego grosza.

  7. Bjdjd temu

    1 czerwca 2023 na 17:31

    Pożyteczni idioci

  8. Is temu

    1 czerwca 2023 na 14:09

    No i zaraz wszystkich pozamykają bo działają na rzecz Kremla.

    • slawomir obuchowicz temu

      1 czerwca 2023 na 21:39

      To w gestii kompetencji urzędników Świnoujścia leży obowiązek rozumnego kompromisu rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska i walorów uzdrowiska. W tak zwanej Europie potrafią to robić. Niemiecki port w Mukran na Rugii bez manifestacji mieszkańców i turystów potrafi to robić. Dlaczego Swinoujscie sabotuje swój rozwój, czyżby opcją putionowska pokazała swój pazur.

  9. Artur Łącki temu

    1 czerwca 2023 na 12:57

    Jeżeli państwo zabiera obywatelowi możliwość zarabiania i to obywatelowi który sam zadbał o swoje miejsce pracy sam je zbudował ponosząc ryzyko biznesowe
    To takie państwo jest zobowiązane do oełnego odszkodowania jeżeli to jest to państwo bolszewickie

    • Makumba temu

      2 czerwca 2023 na 20:45

      To wszystko prawda.Jak u Barei państwo zadziałało na miarę glupoty rządzących i 8lat za późno ze strachu przed Putinem. Jednak mieszkańcy prawobrzeża nie chcieliby aby jakiś pijany przygłup uszkodził infrastrukturę gazoportu. Taka katastrofa dotknęłaby głównie prawobrzeże i to na wiele lat.

  10. Wolf temu

    1 czerwca 2023 na 10:48

    Wybraliście pisiorów do władzy to tak macie. Połowa strajkujących popiera pis.

    • Artur temu

      1 czerwca 2023 na 11:22

      Nie masz pojęcia o czym piszesz, protest ten jest ponad podziałami politycznymi. W jego szeregach idą popierający zarówno PiS jak i PO, Lewicę czy inne kluby parlamentarne. Świadczy to o tym, że działania Wojewody i władz miasta dotknęły każdego z mieszkańców, bez różnicy na jego ukierunkowanie polityczne.

      • Domicilo Aloes temu

        2 czerwca 2023 na 07:21

        To „zasługa” wojewody nie miasta. Obudzili się, gdzie uzgodnienia na etapie projektu?

    • Zbych temu

      1 czerwca 2023 na 15:53

      Mordę drżeć to potraficie. Ale pomyśleć że bezpieczeństwo gazoportu. To bezpieczeństwo energetyczne kraju to do waszych pustych łbów nie dociera?

      • Anonim temu

        2 czerwca 2023 na 07:47

        Gościu, jak powstawał projekt to nie wiedzieli co to będzie? Jak w Tey-u mowa o bombkach choinkowych -też. Najlepiej całą Polskę odgrodzić, już Podlasie, połowa Swinoujscia

      • przyjezdny159 temu

        3 czerwca 2023 na 11:18

        Mądrego aż miło posłuchać

      • Jota temu

        5 czerwca 2023 na 05:23

        Gówniana Polska PiSu nie ogarnia przez 6 miesięcy ruskiej rakiety to gazoportu będzie bronić taśmami

      • Precz z PiS temu

        8 czerwca 2023 na 07:10

        Widać że ktoś kaczce żoliborskiej woli tyłek lizać

    • Robert Jurczyk temu

      2 czerwca 2023 na 13:44

      Co to ma do rzeczy ,prosty Polak albo ci albo ci .a nie o to chodzi.

  11. Polak temu

    1 czerwca 2023 na 10:45

    Poszerzyć strefę ochronną wokół gazoportu . Bezpieczeństwo Państwa jest najważniejsze !

    • Artur temu

      1 czerwca 2023 na 11:14

      Myślisz, że te płotki czy taśmy zatrzymają terrorystę, który będzie chciał dokonać zamachu na gazoport, a może uważasz, że Rosjanie podejdą pod gazoport z granatami? Wprowadzona strefa nie na nic wspólnego z bezpieczeństwem i w żaden sposób nie zabezpiecza gazoportu. Takie wypowiedzi wskazują jednoznacznie na brak logicznego myślenia z Twojej strony.

      • przyjezdny159 temu

        3 czerwca 2023 na 11:26

        A nie pomyślałeś o samej możliwości przyjrzenia się i obserwacji czy nawet robienia zdjęć? Nie znam się na tym, ale sądzę że każdy atak jest poprzedzony przygotowaniem się do akcji, obserwacją miejsca ataku, czy zebraniem jakichkolwiek informacji o obiekcie (choćby zrobieniem zdjęć). Policja czy ochrona mają także za zadanie uniemożliwić ewentualne wtargnięcie na teren gazoportu. Tak sobie logicznie pomyślałem

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Polscy armatorzy promowi się połączą

Opublikowano

w dniu

Zarządy spółek, których promy zarządzane są przez Unity Line (Grupa Polska Żegluga Morska i Euroafrica Linie Żeglugowe) oraz Polferries (Polska Żegluga Bałtycka) ogłaszają rozpoczęcie współpracy pod wspólną marką POLSCA Baltic Ferries. To przełomowe partnerstwo otwiera nowy rozdział w historii polskiej żeglugi promowej, wzmocnienie pozycji i udziałów w rynku promowych przewozów pasażerskich i towarowych w relacjach transportu morskiego między Skandynawią i Kontynentem.

Pierwszym, oficjalnym krokiem było podpisanie umowy o współpracy podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 maja 2025 r. o godzinie 10:30 w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie. W wydarzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Arkadiusz Marchewka oraz licznie zaproszeni goście i dziennikarze.

POLSCA – korzyści dla pasażerów i partnerów biznesowych

Połączenie sił Unity Line i Polferries pozwoli wykorzystać wieloletnie doświadczenie, tradycję oraz potencjał obu firm, zdobywając zaufanie klientów i partnerów na rynku przewozów pasażerskich oraz towarowych. Integracja pod marką POLSCA Baltic Ferries przyniesie szereg korzyści, w tym: 

  •             rozbudowę siatki połączeń promowych,
  •             bezpieczeństwo dwóch stabilnych operatorów promowych,
  •             wyjątkowe standardy obsługi pasażerów i przewoźników,
  •             inwestycje w nowoczesną, ekologiczną flotę oraz innowacyjne rozwiązania,
  •             umocnienie pozycji Polski na rynku transportu morskiego.

 Wszystkie dotychczasowe rezerwacje i obsługa pozostają bez zmian – działania integracyjne prowadzone są z myślą o komforcie podróżujących i partnerów biznesowych.

POLSCA – proces integracji

Trwają intensywne prace nad dopracowaniem szczegółów operacyjnych i formalnych. Powstanie nowej spółki POLSCA Baltic Ferries podlegać będzie procedurze uzyskania stosownych pozwoleń na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Jest to ostatni etap wprowadzenia nowego, największego operatora na polski rynek usług promowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zanim wsiądziesz za kółko – dmuchnij! Alkomat stanął na promenadzie

Opublikowano

w dniu

W połowie maja, firma PROMILER, zamontowała w centrum Świnoujścia pierwszy na świecie, ogólnodostępne urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Skorzystać z niego można już teraz przy promenadzie. ALKOSŁUPEK PROMILER to kolejny krok, który firma podejmuje w drodze do zwiększenia świadomości społecznej Polaków na temat trzeźwości.

Po sukcesie ALKOSŁUPKA PROMILER w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy oraz Jaworzynie Krynickiej firma zdecydowała się rozszerzyć projekt na kolejne miasto, jakim jest Świnoujście. Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości, korzystając z pionierskiego rozwiązania. ALKOSŁUPEK PROMILER asystuje w przeprowadzeniu poprawnego pomiaru, a intuicyjne komunikaty pojawiają się na dużym, czytelnym ekranie.

Promenada znajdująca się w sercu Świnoujściu, nie jest przypadkowym miejscem na instalacje urządzenia. Centrum przyciąga wiele osób, w tym turystów, decydujących się na odwiedzenie lokalnych barów, restauracji i klubów.

Stworzenie ALKOSŁUPKA PROMILER zajęło wiele lat. Skomplikowana technologia, którą stosuje się w precyzyjnych alkomatach dobrej jakości, wymaga specyficznych warunków. Dotyczy to między innymi wilgotności czy temperatury. Eksperci PROMILER specjalizują się w dostarczaniu urządzeń do zadań specjalnych. Z alkomatów produkowanych przez firmę niezmiennie korzystają służby mundurowe – alkomaty muszą pracować bez zarzutu i w różnych sytuacjach. Wiedza i doświadczenie zdobywane podczas realizacji wcześniejszych projektów, pozwoliły na osiągnięcie sukcesu.

Autorzy projektu podkreślają, że jego celem jest ułatwienie dostępu do badania organizmu po spożyciu alkoholu. Nie powinien być on elementem gier. Dotyczy to w szczególności sprawdzania, który z uczestników zabawy będzie miał najwyższą zawartość alkoholu we krwi, ponieważ limit pomiaru wynosi 1,5 ‰. Pomiar jest całkowicie anonimowy – firma PROMILER nie zbiera żadnych danych od osób przeprowadzających badanie. Jego koszt to około 6 zł, a aby zapłacić należyskorzystać z terminala znajdującego się w urządzeniu. ALKOSŁUPEK PROMILER to projekt komercyjny, a miasto nie partycypuje w kosztach realizacji.

Marka PROMILER to laureat nagrody Lider Bezpieczeństwa Państwa, która jest przyznawana pod patronatem Prezydenta RP oraz prestiżowego magazynu Forbes. Tworzy ją zespół najlepszych specjalistów zajmujących się produkcją, jak i dystrybucją profesjonalnych urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu we krwi. Z rozwiązań PROMILER korzysta policja, wojsko i wielu wymagających użytkowników indywidualnych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Postępy budowy garażu dla OSP Przytór – prace idą zgodnie z planem

Opublikowano

w dniu

Foto: UM Świnoujście

Prace przy budowie garażu dla nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP w Przytorze przebiegają zgodnie z planem. Inwestycja, której zakończenie zaplanowano na początek lipca, ma na celu stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania nowego wozu strażackiego Volvo.

Wczoraj na plac budowy trafiły stalowe konstrukcje, które stanowią fundament przyszłego garażu. Dziś ekipa budowlana rozpoczęła montaż tych elementów. Proces budowy przebiega sprawnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem.

„Cieszymy się, że wszystko idzie zgodnie z planem. To ważna inwestycja, która zapewni bezpieczne miejsce do przechowywania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego Volvo. Garaż będzie przestrzenią, w której strażacy będą mogli go bezpiecznie zaparkować i błyskawicznie ruszyć do działań w razie potrzeby” – mówi Arkadiusz Mazepa, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Zakończenie inwestycji planowane jest na początek lipca, a więc już za kilka tygodni strażacy będą mogli korzystać z nowoczesnego garażu.

Inwestycja ma na celu nie tylko poprawę warunków pracy strażaków, ale także zwiększenie efektywności działań ratunkowych w rejonie Przytoru.

 Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiana organizacji ruchu na ul. Staszica i Batalionów Chłopskich – przebudowa sieci ciepłowniczej

Opublikowano

w dniu

Mieszkańców ulic Staszica, Batalionów Chłopskich oraz okolicznych terenów czekają czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego. W dniach od 19 do 23 maja 2025 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej prowadzić będzie w tym rejonie prace związane z przebudową osiedlowej sieci ciepłowniczej.

Prace przy modernizacji sieci ciepłowniczej mają na celu poprawę infrastruktury technicznej w tej części miasta. W związku z planowanym ich przeprowadzeniem od poniedziałku 19 maja do piątku 23 maja konieczne będzie zamknięcie skrzyżowania ulic Staszica i Batalionów Chłopskich, co oznacza całkowity brak możliwości przejazdu w tym miejscu.

W celu zapewnienia płynności ruchu, odcinek ulicy Staszica od Batalionów Chłopskich do ulicy Rybaki zostanie tymczasowo przekształcony w ulicę dwukierunkową. Jednocześnie na ulicy Batalionów Chłopskich, na odcinku od Staszica do ulicy Kościuszki, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy, ze zmienionym kierunkiem jazdy – w stronę ulicy Kościuszki. Kierowcy będą mogli korzystać z objazdów również sąsiednimi ulicami.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie ostrożności oraz o przestrzeganie tymczasowego oznakowania poziomego i pionowego.
Za wszelkie niedogodności związane z utrudnieniami w ruchu drogowym przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrola straży miejskiej z nietypowym finałem

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 15 maja, w godzinach przedpołudniowych, patrol Straży Miejskiej w Świnoujściu zatrzymał kierowcę, który wjechał w rejon objęty zakazem ruchu (znak B-1) na ulicy Słowackiego, w nadmorskiej dzielnicy miasta. Z pozoru rutynowa interwencja szybko przybrała poważniejszy obrót.

Podczas kontroli okazało się, że kierowcą jest cudzoziemiec posługujący się kartą pobytu, której ważność wygasła ponad cztery i pół roku temu. Za wykroczenie drogowe mężczyzna został ukarany mandatem karnym, jednak funkcjonariusze nabrali uzasadnionych wątpliwości co do legalności jego pobytu na terytorium Polski.

Strażnicy miejscy wezwali na miejsce patrol Straży Granicznej, który przejął dalsze czynności. Interwencja przebiegła spokojnie, bez zakłóceń.

To kolejny przykład skutecznego działania miejskich służb porządkowych oraz dobrej współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne w Świnoujściu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kwaśniewski, Belka, Kowal. Baltic Business Forum po raz kolejny w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Baltic Business Forum

Świnoujście ponownie stanie się centrum debat o przyszłości Europy i Ukrainy. W dniach 26–28 maja w Radisson Blu Resort odbędzie się 17. edycja Baltic Business Forum, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne forum, organizowane pod hasłem „Polska – Europa – Unia Europejska”, zbiega się z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co dodatkowo podnosi rangę wydarzenia.

Już pierwszego dnia konferencji odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem Joanny Agatowskiej, Prezydenta Świnoujścia, Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Jacka Piechoty, Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Inauguracyjne wystąpienia wygłoszą również prof. Paweł Kowal – przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.

Tegoroczna edycja Baltic Business Forum skoncentruje się na współpracy z Ukrainą, odbudowie jej gospodarki i perspektywach członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. W Świnoujściu pojawią się przedstawiciele najwyższych szczebli administracji publicznej Ukrainy, w tym wiceministrowie gospodarki, rozwoju terytorialnego i infrastruktury, a także ambasadorowie, liderzy bankowości i organizacji międzynarodowych. Szczególną uwagę poświęcono zmianom gospodarczym, jakie zaszły w Ukrainie od wybuchu pełnoskalowej wojny – deoligarchizacji, militaryzacji przemysłu, cyfryzacji i relokacji firm.

Obok wątków politycznych, istotne miejsce w programie zajmują kwestie energetyczne. Uczestnicy będą rozmawiać o partnerstwie energetycznym między UE a Ukrainą, bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej oraz przyszłości energetyki odnawialnej i jądrowej. Udział w tych panelach wezmą przedstawiciele PGE, Energoatomu, Gas TSO of Ukraine, a także eksperci z sektora biogazu i energetyki strategicznej.

Równie istotna będzie debata o doświadczeniach Polski w negocjacjach akcesyjnych z Unią Europejską i tym, co z nich może wynieść Ukraina. Swój głos zabiorą m.in. ambasador Jan Truszczyński, były główny negocjator członkostwa Polski w UE, oraz ukraińska deputowana Ivanna Klympush-Tsintsadze.

Szczególnym wydarzeniem będzie zamknięte spotkanie „Ukraine Roundtable for Strategic Understanding and Engagement 2 (PURSUE 2)”, poświęcone strategicznym aspektom odbudowy Ukrainy i angażowania inwestorów międzynarodowych w proces transformacji tego kraju. Forum będzie również okazją do powołania Klubu Ukraine Facility – platformy współpracy instytucji rozwojowych i finansowych na rzecz wsparcia ukraińskiej gospodarki.

Drugi dzień Forum zainaugurują wystąpienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra Artura Balazsa, którzy przypomną kulisy narodowego konsensusu politycznego, jaki doprowadził Polskę do wejścia do Unii. W kolejnych godzinach rozmawiano będzie o bezpieczeństwie Morza Bałtyckiego, militarnej współpracy Polski i Ukrainy oraz roli przemysłu obronnego. Debaty zgromadzą przedstawicieli MON, PGZ, Northrop Grumman Polska i Ukroboronpromu.

Trzeciego dnia Forum uczestnicy skoncentrują się na bezpieczeństwie żywnościowym i konkurencyjności rolnictwa, a także na społecznych skutkach wojny – losie kobiet, weteranów i przesiedleńców.

Baltic Business Forum nie ogranicza się do oficjalnych wystąpień i paneli. To także platforma kontaktu środowisk samorządowych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli biznesu z różnych krajów. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego zostaną zaprezentowane dobre praktyki współpracy lokalnej pomiędzy polskimi i ukraińskimi samorządami.

Zakończenie Forum zaplanowano na 28 maja w godzinach popołudniowych. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników – polityków, przedsiębiorców, inwestorów i ekspertów – z Polski, Ukrainy, krajów UE i partnerów międzynarodowych. Świnoujście, jako miasto-gospodarz, ponownie staje się miejscem ważnych rozmów o przyszłości kontynentu, odbudowie sąsiedniego kraju i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo regionu.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524