Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Tak Anakonda ćwiczyła na morzu

Opublikowano

w dniu

Cykliczne ćwiczenie Anakonda jest jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego jednym z elementów manewrów były działania Marynarki Wojennej polegające na osłonie i obronie morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniu panowania na morzu i niedopuszczeniu do blokady morskiej kraju.

Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego poprzez zacieśnianie współpracy, zwiększenie poziomu interoperacyjności Marynarek Wojennych państw sojuszniczych i partnerskich oraz uzyskanie wspólnych zdolności do szybkiego reagowania na zagrożenia to zasadnicze powody, które doprowadziły do połączenia w tym roku polskiego ćwiczenia Anakonda-23 oraz szwedzkiego Aurora-23. Dla komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda kluczowym zadaniem było potwierdzenie zdolności do szybkiego przerzutu sił we współpracy z sojusznikami i państwami partnerskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych wschodniej flanki NATO. W ramach tego zadania do Szwecji i Estonii przerzucono moduły bojowe Morskiej Jednostki Rakietowej wraz z zabezpieczającymi ich działania żołnierzami z jednostek Wojsk Lądowych. Moduły te dotarły w rejon ćwiczeń na pokładzie okrętu transportowo – minowego z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża eskortowanym zarówno przez jednostki 3 Flotylli Okrętów jak i okręty sojusznicze. Działania polskich żołnierzy na Gotlandii, wyspie o strategicznym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Bałtyckim, były też okazją do  spotkania Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego z dowódcą Marynarki Wojennej Szwecji Rear Admiral Ewą Skoog Haslum i oceny wspólnych działań.

W ramach działań prowadzonych przez siły komponentu morskiego przeprowadzono także manewry ze Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Zespół przebywał z roboczą wizytą w Szczecinie skąd poprzez port wojenny w Świnoujściu wyszedł na morze realizując rutynowe zadania przypisane stałym zespołom okrętów NATO. Wyjście z bazy morskiej w Świnoujściu zbiegło się z obecnością w rejonie sił komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23 co pozwoliło dowódcy polskiego zespołu zadaniowego zorganizować wspólne manewry z siłami sojuszniczymi. Wspólne manewry to sprawdzian elastyczności sztabu komponentu morskiego oraz sprawności planowania działań w domenie morskiej w warunkach stale zmieniającej się sytuacji operacyjnej. Umiejętność integracji oraz wykorzystywania zaistniałych szans stanowi jedną z istotniejszych zdolności niezbędnych do efektywnego wykorzystania sił morskich. Tym samym tworzący sztab zespołu zadaniowego oficerowie z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża  oraz załogi okrętów pod biało czerwoną banderą po raz kolejny, po manewrach Solidarna Belona-21 czy Rekin-22, potwierdzili swoje umiejętności do współpracy i integracji działań z sojuszniczymi siłami morskimi na Bałtyku.

W trakcie wspólnych ćwiczeń główny nacisk postawiono na doskonalenie umiejętności załóg grup okrętów przeciwminowych do manewrowania w złożonych szykach. Dodatkowo przeprowadzono wymianę załóg pozwalającą marynarzom, podoficerom i oficerom zapoznać się z praktyczną działalnością na okrętach innych bander, w tym na zapoznanie z procedurami w zakresie nurkowania i postępowania z przedmiotami niebezpiecznymi i ładunkami wybuchowymi. Jednocześnie sprawdzono skuteczność rozwiązań w obszarze zaopatrywania okrętów na morzu, tym samym potwierdzając zdolności polskiej Marynarki Wojennej w tym zakresie na Morzu Bałtyckim. Na zakończenie współpracy zrealizowano szereg manewrów i elementów wzajemnego współdziałania polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz norweskiego HNoMS Nordkapp – okrętami dowodzącymi poszczególnymi grupami sił przeciwminowych.

Obecność na Zatoce Pomorskiej Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO  Grupa 1 (SNMCMG1) to także okazja do wymiany doświadczeń, analizy i oceny wspólnie prowadzonych działań. Dlatego też kierujący wspólnymi manewrami dowódca polskiego zespołu zadaniowego kmdr Aleksander Urbanowicz, który w przeszłości dowodził bliźniaczym Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2, zaprosił na pokład flagowego okrętu ćwiczenia ORP Kontradmirał X. Czernicki  – dowódcę SNMCMG1 Cdr Ole Torstein Sjo. Spotkanie dowódców pozwoliło na wymianę wzajemnych spostrzeżeń a także wymiany informacji istotnych dla skutecznego prowadzenia działań na Morzu Bałtyckim. Podczas spotkania omówiono również szczegóły działań sił morskich w ćwiczeniu Anakonda-23, wskazując na kluczowe znaczenie jedności Sojuszu, koniczność ciągłej wymiany informacji oraz doskonalenie interoperacyjności w świetle obecnych wyzwań i zagrożeń.

W tegorocznej edycji Anakondy uczestniczyło ponad 12 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Jej celem była integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu uzyskania zdolności do prowadzenia działań w sojuszniczej operacji w regionie Morza Bałtyckiego, w ramach scenariusza aktywacji sił w ramach Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W ćwiczeniu Anakonda-23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender-23, Aurora-23),  w ramach których realizowano  szkolenie poza granicami Polski, uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2 do ponad 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest już ponad 130 milionów ton ładunków rocznie w tym surowce strategiczne jak ropa naftowa czy skroplony gaz. Wpływy z podatków, ceł i akcyz związane z przeładunkiem towarów i wykorzystaniem polskich portów stanowią nawet 10% całości budżetu państwa To przykłady stale rosnącego znaczenia transportu morskiego. Z powyższej sytuacji w dużej mierze wynikają scenariusze ćwiczeń, które skupiają się na operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju, która oznaczałaby odcięcie od źródeł zaopatrywania i wsparcia sojuszniczego. Wiele ćwiczeń obejmuje zatem działania okrętów i lotnictwa na rzecz osłony transportu morskiego i bezpieczeństwa żeglugi. Chodzi głównie o przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. W ramach manewrów prowadzone są również działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa na morzu koniecznej dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu dmuchają na zimne. Zabezpieczają rowy przed ujęciem wody

Opublikowano

w dniu

Fala wezbraniowa ma około środy dotrzeć do Zalewu Szczecińskiego i administracyjnych granic Świnoujścia. Prognozy dla Świnoujścia są bardzo dobre, bo skutki powodzi nie powinny nas dotknąć. Nadmiar wody rozejdzie się poprzez zalew i trzy cieśniny: Świnę, Dziwnę i Pianę do Morza Bałtyckiego.

Po czwartkowym spotkaniu z Komisją Bezpieczeństwa, gdzie bardzo szeroko omówione zostały różne zakresy bieżącej sytuacji oraz przyjęte do realizacji wnioski – w piątek prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska spotkała się z prezesem ZWiK Małgorzatą Bogdał oraz jej współpracowniczkami – panią geolog i kierownikiem laboratorium oraz Kierownikiem Oddziału Nadzoru Sanitarnego Eweliną Smulską – Olejarz. 

– Omówiliśmy potencjalne ryzyka dla ujęcia wody na Wydrzanach, gdzie pracownicy ZWiK zabezpieczają obecnie rowy wchodzące do zalewu, tak aby uniemożliwić wejście wód w obszar ujęcia. Sytuacja jest tam monitorowana stałe przez pracowników tego ujęcia – poinformowała na swoim facebookowym koncie Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

W najbliższych dniach laboratorium ZWiK i Sanepid będą przede wszystkim monitorować jakość wody.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zagrożenie powodzią maleje, ale są przygotowane miejsca ewakuacji

Opublikowano

w dniu

Za cztery dni fala powodziowa dotrze do woj. zachodniopomorskiego. Ma być wypłaszczona i grozi tylko lokalnymi zalaniami blisko Odry, ale Szczecin przygotował miejsca ewakuacji 5-8 tys. mieszkańców w 14 szkołach – poinformowali premiera Donalda Tuska podczas sztabu kryzysowego wojewoda i samorządowcy.

Wojewoda Adam Rudawski podkreślił w piątek, że prognozy pogody są „pozytywne”. Nie ma północnego wiatru, który powoduje tzw. cofkę. Nie będzie też dużych opadów. Rudawski wyraził nadzieję, że fala powodziowa „bez większych problemów przepłynie przez województwo”. Podkreślił, że w miejscowościach, które są „historycznie zalewane”, powstały dodatkowe zabezpieczenia. Np. w Chlewicach (gm. Boleszkowice) jest nowy wał. W miejscowości Piasek (gm. Cedynia) przeciwpowodziowa zapora została podwyższona o specjalną nakładkę.

W Szczecinie zagrożone są tereny przy jeziorze Dąbie (ul. Przestrzenna) oraz Wyspa Pucka. „Tam w ostatnim momencie będziemy być może część osób ewakuować” – powiedział Rudawski.

Zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski poinformował, że stale działa miejski sztab kryzysowy, prowadzony jest „rekonesans miejsc zagrożonych”, a jako potencjalne miejsca ewakuacji przygotowano placówki oświatowe.

„Czternaście szkół, gdzie będą zapewnione posiłki i pomoc psychologiczna. Jesteśmy w stanie przyjąć tam od 5 do 8 tysięcy osób” – wyjaśnił Biskupski.

Na ewentualną ewakuację mieszkańców nadodrzańskich wsi przygotowany jest też powiat myśliborski. „Podjęliśmy temat transportu ludzi z terenu zalewowego w miejsca bezpieczne, gdzie zapewniony będzie nocleg i posiłki. Zabezpieczyliśmy autobus i sześć busów” – poinformowała wicestarosta Wioletta Drzewińska.

Dodała, że w miejscowościach zagrożonych wysoką wodą (Chlewice, Kaleńsko, Porzecze) przygotowano zapas kilku tysięcy worków i kilkudziesięciu ton piachu.(PAP)

tma/ jann/ mhr/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sanepid potwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

W związku z przeprowadzonymi działaniami naprawczymi prowadzonymi przez ZWiK w Świnoujściu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu, stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego „Granica -Wydrzany”, obejmującego obiekty zlokalizowane przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28.

PPIS w Świnoujściu, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badań pobranych próbek wody w ramach kontroli, stwierdził, że woda spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi .

W związku z powyższym:

1. woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowywania posiłków;

2. woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;

3. woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;

4. woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Oldtimery przyciągnęły miłośników motoryzacji

Opublikowano

w dniu

Meklemburski Automobilklub zorganizował 7. edycję Rajdu Kaiser Classic – Tour na trasie Heringsdorf – Świnoujście – Heringsdorf lotnisko. Podczas przystanku można było podziwiać stare samochody.

19 września około 40 oldtimerów przejechało ulicami Świnoujścia. Na parkingu przed świnoujskim magistratem zaprezentowały się prawdziwe cacuszka. Wśród nich Ford z 1918 roku, a także Citroen HP 5 rocznik 1924, który uczestniczył w rajdzie, który odbył się w Paryżu z okazji 100. rocznicy pierwszego Citröena HP 5. Ma 100 lat i nadal jeździ. Kolejny interesującym pojazdem był Bentley rocznik 1935, symbol brytyjskiej elegancji. Zaprezentowały się również takie pojazdy jak BMW 328 z 1938 roku czy Horch 853 Cabriolet z 1936 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pochwal się swoim pupilem. Czekamy na zdjęcia

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście, Stowarzyszenie Grupa Morska „Cała naprzód” oraz Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałaniu Bezdomności zapraszają mieszkańców Gminy Miasto Świnoujście do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Zwierząt przypadającego w dniu 4 października 2024 r.

Wybrane zdjęcie (1 szt.) należy przesłać na adres e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl do dnia 26 września br. do godz. 10.00.  Najciekawsze zdjęcia zostaną umieszczone w opracowanym przez organizatorów kalendarzu na rok 2025. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni podczas trwania ŚWINOUJSKIEJ WYSTAWY PUPILI 2024, która odbędzie się 6 października 2024 r.

Nadesłane zdjęcie (1 szt.) winno zawierać następujące informacje:

– imię i nazwisko właściciela zwierzęcia,
– numer telefonu,
– imię zwierzaka,
– rasę,
– krótki opis zwierzęcia zawierający jego najciekawsze cechy charakteru.

Zdjęcie powinno być dobrej jakości.

Uczestnicy konkursu fotograficznego pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, poprzez zgłoszenie udziału w konkursie, automatycznie wyrażają zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych (tj. imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail) uzyskanych w związku z organizacją i przeprowadzeniem konkursu przez organizatora, a także na opublikowanie swego imienia i nazwiska na liście zwycięzców. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich nie podanie lub cofnięcie zgody na ich wykorzystanie uniemożliwia udział lub dalszy udział w konkursie. Dane osobowe są niezbędne do przeprowadzenia konkursu i jego rozstrzygnięcia. Uczestnikom przysługuje prawo wglądu do informacji dotyczących danych osobowych, prawo do składania wniosku do organizatora o ich poprawienie oraz prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany obejmującego budynki:

·         Szpital Miejski im. Jana Garduły,
·         ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,
·         ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,
·         ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,
·         ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e
·         ul. Wyb. Władysława IV 9.

To oznacza, że bez ograniczeń:

·         woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowania posiłków
·         woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
·         woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
·         woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził warunkowo przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany na odcinku ul. Chrobrego obejmującego budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28 w Świnoujściu, pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych zaleceń:

1.                  woda z kranu nie może być spożywana i używana do przygotowania posiłków bez przegotowania;
2.                  woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
3.                  woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
4.                  woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524