Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Wielokulturowe Pomorze Zachodnie.  Są dotacje na organizację festiwali, warsztatów i ciekawych spotkań

Opublikowano

w dniu

Foto: Mural-Książnica 2021 (archiwum). Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce w ubiegłym roku dzięki dotacji przygotowało Mural Pamięci na ścianie elewacji Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Mural zaprojektował i wykonał Piotr Pauk znany jako LUMP.

XVIII Spotkanie Kultur – Koszalin 2023, wydarzenia z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego w Białym Borze, przegląd ukraińskiego kina, warsztaty kompetencji międzykulturowych „Jedność w różnorodności” czy przygotowanie publikacji. To działania, które otrzymają w tym roku dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd Województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert z zakresu wsparcia mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. 10 projektów z dotacjami.

Ważne działania integracyjne

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od 2016 r. organizuje otwarty konkurs ofert dla organizacji działających na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Dzięki tym dotacjom wydawane są ciekawe publikacje, mieszkańcy biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, warsztatach edukacyjnych czy spotkaniach integracyjnych. Podobnie będzie w tym roku. Zarząd Województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert z budżetem 250 tys. zł. W każde z zadań zaangażowana będzie społeczność ukraińska.

Od 24 lutego 2022 r. wspieramy obywateli Ukrainy, by na Pomorzu Zachodnim mogli znaleźć bezpieczną przestrzeń do życia i pracy. We współpracy z NGO’sami organizujemy niezbędną pomoc, odbywają się konsultacje psychologiczne czy lekcje języka polskiego. Stawiamy też mocno na działania integracyjne, w tym na organizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów dla dzieci i młodzieży –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

–  Co roku NGO’sy stają na wysokości zadania, organizując wiele ciekawych wydarzeń, konferencji, wystaw. Do konkursu zgłaszają się nasi wieloletni partnerzy, ale też pojawiają się nowe działania i projekty skierowane do wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego dodaje wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Dotacje w tym roku otrzyma: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Koszalinie (XVIII Spotkanie Kultur – Koszalin 2023; 76. rocznica Akcji Wisła – cykl wykładów historycznych dr. Eugeniusza Misiło; V Przegląd Kina Ukraińskiego – 2023), Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie (Przeszłość i teraźniejszość – Historia jednego Żyda pomorskiego z Holokaustem w tle. Utrwalenie dorobku szczecińskiego Oddziału), Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie(Rozrzucone fragmenty –Depozyty pamięci 5.0), Fundacja Morze Kultury (Zachodniopomorskie – regionem integracji i tolerancji), Związek Ukraińców w Polsce Koło w Białym Borze (Odkrywamy Nowosielskiego. Rok 2023 rokiem prof. Jerzego Nowosielskiego), Stowarzyszenie „Majsternia”(Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy), Fundacja PROSVITA (#osvita.pl (nr 4) 202),  Związek Romów Polskich w Szczecinku (Edukacyjne warsztaty z kulturą i językiem romskim).

Spotykamy się po raz 18!

Na kulturalnej mapie nie zabraknie dobrze znanych „Spotkań Kultur”. To już 18. edycja wydarzenia organizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce (oddział w Koszalinie). Przed publicznością ciekawe koncerty. Rokrocznie na Placu na Rynku Staromiejskim przed koszalińskim ratuszem występują zespoły ukraińskie, niemieckie, romskie i polskie. Dostępne będą stoiska z malarstwem, rękodziełem ludowym, strojami oraz sztuką kulinarną.

Organizacja otrzyma także dotację na organizację w Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinku przeglądu kina ukraińskiego oraz cyklu wykładów doktora Eugeniusza Misiło. Spotkania z udziałem historyka poświęcone 76. rocznicy Akcji Wisła odbędą się w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu i Biały Borze.

W Białym Borze upamiętnią prof. Jerzego Nowosielskiego

Z finansowym wsparciem Urzędu Marszałkowskiego odbędą się też działania związane z upamiętnieniem setnej rocznicy urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego. Różnego rodzaju akcje i wydarzenia z tej okazji odbywają się w całej Polsce, ale nie wszyscy wiedzą, że Biały Bór jest prawdopodobnie jedyną miejscowością w woj. zachodniopomorskim, w której znajduje się artystyczna spuścizna tego znanego malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego. Według plastycznej koncepcji profesora, z oryginalnymi ikonami i freskami jego autorstwa, została wybudowana w latach 1992 – 1997 cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. W ramach zaplanowanych działań odbędzie się konferencja popularno-naukowa, wystawy tematyczne w Białym Borze oraz koncert poświęcony pamięci Jerzego Nowosielskiego. Za ich organizację wydarzeń odpowiadać będzie Związek Ukraińców w Polsce Koło w Białym Borze.

Rozmowy z Piotrem Tymą

Natomiast Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie przeznaczy dofinansowanie na kontynuację projektu „Depozyty pamięci”. To w skali kraju pierwszy taki projekt, który dokumentuje historię oddziału ZUwP, ale też przybliża skomplikowane relacje polsko-ukraińskie. Dzięki przyznanym środkom organizacja wyda album ze zdjęciami archiwalnymi mniejszości ukraińskiej czy zorganizuje spotkanie z Piotrem Tymą o książce „Sploty o Ukraińcach z Polski”.

Związek przeprowadzi też szkolenia dla wolontariuszy działających na rzecz mniejszości ukraińskiej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Publikacje i warsztaty

Podobnie jak rok temu, Fundacja PROSVITA z Wałcza ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego przygotuje czasopismo dla nauczycieli uczących w języku ukraińskim „#osvita.pl (nr 4) 2023”.

Z kolei Związek Romów Polskich w Szczecinku, prowadzić będzie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży połączone z zajęciami integracyjnymi. Organizacją wydarzeń związanych z promowaniem oraz rozwojem tożsamości kulturowych mniejszości narodowych zajmie się także Fundacja Morze Kultury –  zorganizuje warsztaty kompetencji międzykulturowych „Jedność w różnorodności”. Z kolei Stowarzyszenie „Majsternia” zaprosi do koszalińskiego amfiteatru na „Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy” (przypada 24 sierpnia).

Historia zwykłego człowieka Gerta D.

Dotację z budżetu województwa otrzyma także Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Szczecinie. Organizacja przygotuje polsko-niemiecką publikację o roboczym tytule: „Historia zwykłego
człowieka Gerta D., podobna do milionów innych”, której autorem jest Andrzej Mrowiński, pasjonat historii Barlinka.

Książka Andrzeja Mrowińskiego jest zarówno wyrazem jego pasji jako lokalnego historyka amatora, jak i człowieka wrażliwego na losy innych, a szczególnie mniejszości żydowskiej. W poczuciu odpowiedzialności, pochłonięty misją ocalenia ich pamięci, postanowił przedstawić losy Gerda Druckera, mieszkańca Barlinka na tle historii nie tylko miasta, ale całego świata, który powoli tonął w okrucieństwach nazizmu i zbrodniach II wojny światowej – napisała we wniosku Róża Król. – Ta propozycja wydawnicza zawierać będzie również bogaty materiał faktograficzny dotyczący samego Barlinka – dodaje przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oddział w Szczecinie.

Konkurs koordynuje Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu dmuchają na zimne. Zabezpieczają rowy przed ujęciem wody

Opublikowano

w dniu

Fala wezbraniowa ma około środy dotrzeć do Zalewu Szczecińskiego i administracyjnych granic Świnoujścia. Prognozy dla Świnoujścia są bardzo dobre, bo skutki powodzi nie powinny nas dotknąć. Nadmiar wody rozejdzie się poprzez zalew i trzy cieśniny: Świnę, Dziwnę i Pianę do Morza Bałtyckiego.

Po czwartkowym spotkaniu z Komisją Bezpieczeństwa, gdzie bardzo szeroko omówione zostały różne zakresy bieżącej sytuacji oraz przyjęte do realizacji wnioski – w piątek prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska spotkała się z prezesem ZWiK Małgorzatą Bogdał oraz jej współpracowniczkami – panią geolog i kierownikiem laboratorium oraz Kierownikiem Oddziału Nadzoru Sanitarnego Eweliną Smulską – Olejarz. 

– Omówiliśmy potencjalne ryzyka dla ujęcia wody na Wydrzanach, gdzie pracownicy ZWiK zabezpieczają obecnie rowy wchodzące do zalewu, tak aby uniemożliwić wejście wód w obszar ujęcia. Sytuacja jest tam monitorowana stałe przez pracowników tego ujęcia – poinformowała na swoim facebookowym koncie Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

W najbliższych dniach laboratorium ZWiK i Sanepid będą przede wszystkim monitorować jakość wody.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zagrożenie powodzią maleje, ale są przygotowane miejsca ewakuacji

Opublikowano

w dniu

Za cztery dni fala powodziowa dotrze do woj. zachodniopomorskiego. Ma być wypłaszczona i grozi tylko lokalnymi zalaniami blisko Odry, ale Szczecin przygotował miejsca ewakuacji 5-8 tys. mieszkańców w 14 szkołach – poinformowali premiera Donalda Tuska podczas sztabu kryzysowego wojewoda i samorządowcy.

Wojewoda Adam Rudawski podkreślił w piątek, że prognozy pogody są „pozytywne”. Nie ma północnego wiatru, który powoduje tzw. cofkę. Nie będzie też dużych opadów. Rudawski wyraził nadzieję, że fala powodziowa „bez większych problemów przepłynie przez województwo”. Podkreślił, że w miejscowościach, które są „historycznie zalewane”, powstały dodatkowe zabezpieczenia. Np. w Chlewicach (gm. Boleszkowice) jest nowy wał. W miejscowości Piasek (gm. Cedynia) przeciwpowodziowa zapora została podwyższona o specjalną nakładkę.

W Szczecinie zagrożone są tereny przy jeziorze Dąbie (ul. Przestrzenna) oraz Wyspa Pucka. „Tam w ostatnim momencie będziemy być może część osób ewakuować” – powiedział Rudawski.

Zastępca prezydenta Szczecina Marcin Biskupski poinformował, że stale działa miejski sztab kryzysowy, prowadzony jest „rekonesans miejsc zagrożonych”, a jako potencjalne miejsca ewakuacji przygotowano placówki oświatowe.

„Czternaście szkół, gdzie będą zapewnione posiłki i pomoc psychologiczna. Jesteśmy w stanie przyjąć tam od 5 do 8 tysięcy osób” – wyjaśnił Biskupski.

Na ewentualną ewakuację mieszkańców nadodrzańskich wsi przygotowany jest też powiat myśliborski. „Podjęliśmy temat transportu ludzi z terenu zalewowego w miejsca bezpieczne, gdzie zapewniony będzie nocleg i posiłki. Zabezpieczyliśmy autobus i sześć busów” – poinformowała wicestarosta Wioletta Drzewińska.

Dodała, że w miejscowościach zagrożonych wysoką wodą (Chlewice, Kaleńsko, Porzecze) przygotowano zapas kilku tysięcy worków i kilkudziesięciu ton piachu.(PAP)

tma/ jann/ mhr/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sanepid potwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

W związku z przeprowadzonymi działaniami naprawczymi prowadzonymi przez ZWiK w Świnoujściu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu, stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego „Granica -Wydrzany”, obejmującego obiekty zlokalizowane przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28.

PPIS w Świnoujściu, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badań pobranych próbek wody w ramach kontroli, stwierdził, że woda spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi .

W związku z powyższym:

1. woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowywania posiłków;

2. woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;

3. woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;

4. woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Oldtimery przyciągnęły miłośników motoryzacji

Opublikowano

w dniu

Meklemburski Automobilklub zorganizował 7. edycję Rajdu Kaiser Classic – Tour na trasie Heringsdorf – Świnoujście – Heringsdorf lotnisko. Podczas przystanku można było podziwiać stare samochody.

19 września około 40 oldtimerów przejechało ulicami Świnoujścia. Na parkingu przed świnoujskim magistratem zaprezentowały się prawdziwe cacuszka. Wśród nich Ford z 1918 roku, a także Citroen HP 5 rocznik 1924, który uczestniczył w rajdzie, który odbył się w Paryżu z okazji 100. rocznicy pierwszego Citröena HP 5. Ma 100 lat i nadal jeździ. Kolejny interesującym pojazdem był Bentley rocznik 1935, symbol brytyjskiej elegancji. Zaprezentowały się również takie pojazdy jak BMW 328 z 1938 roku czy Horch 853 Cabriolet z 1936 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pochwal się swoim pupilem. Czekamy na zdjęcia

Opublikowano

w dniu

Prezydent Miasta Świnoujście, Stowarzyszenie Grupa Morska „Cała naprzód” oraz Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałaniu Bezdomności zapraszają mieszkańców Gminy Miasto Świnoujście do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, zorganizowanym w ramach Światowego Dnia Zwierząt przypadającego w dniu 4 października 2024 r.

Wybrane zdjęcie (1 szt.) należy przesłać na adres e-mail: aszklarska@um.swinoujscie.pl do dnia 26 września br. do godz. 10.00.  Najciekawsze zdjęcia zostaną umieszczone w opracowanym przez organizatorów kalendarzu na rok 2025. Autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni podczas trwania ŚWINOUJSKIEJ WYSTAWY PUPILI 2024, która odbędzie się 6 października 2024 r.

Nadesłane zdjęcie (1 szt.) winno zawierać następujące informacje:

– imię i nazwisko właściciela zwierzęcia,
– numer telefonu,
– imię zwierzaka,
– rasę,
– krótki opis zwierzęcia zawierający jego najciekawsze cechy charakteru.

Zdjęcie powinno być dobrej jakości.

Uczestnicy konkursu fotograficznego pn.: „Pochwal się swoim pupilem”, poprzez zgłoszenie udziału w konkursie, automatycznie wyrażają zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych (tj. imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail) uzyskanych w związku z organizacją i przeprowadzeniem konkursu przez organizatora, a także na opublikowanie swego imienia i nazwiska na liście zwycięzców. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich nie podanie lub cofnięcie zgody na ich wykorzystanie uniemożliwia udział lub dalszy udział w konkursie. Dane osobowe są niezbędne do przeprowadzenia konkursu i jego rozstrzygnięcia. Uczestnikom przysługuje prawo wglądu do informacji dotyczących danych osobowych, prawo do składania wniosku do organizatora o ich poprawienie oraz prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany obejmującego budynki:

·         Szpital Miejski im. Jana Garduły,
·         ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,
·         ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,
·         ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,
·         ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e
·         ul. Wyb. Władysława IV 9.

To oznacza, że bez ograniczeń:

·         woda z kranu może być spożywana i używana do przygotowania posiłków
·         woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
·         woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
·         woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu stwierdził warunkowo przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu publicznym Granica-Wydrzany na odcinku ul. Chrobrego obejmującego budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28 w Świnoujściu, pod warunkiem przestrzegania wszystkich poniższych zaleceń:

1.                  woda z kranu nie może być spożywana i używana do przygotowania posiłków bez przegotowania;
2.                  woda może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania;
3.                  woda nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień;
4.                  woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524