W Międzyzdrojach zakończyła się 2. edycja Summer Camp. Za nami cztery dni spotkań, warsztatów i zajęć w ramach obozu edukacyjno-zawodowego. To kontynuacja działań na rzecz wsparcia nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie.
Rekrutacja do drugiej edycji programu odbyła się w grudniu 2024 roku. Placówki szkolne reprezentowane przez grupy uczniów w ramach konkursu „Kreci mnie to!” nadsyłały swoje zgłoszenia. Ostatecznie wpłynęło 60 prac przygotowanych przez 812 uczniów z 37 zachodniopomorskich szkół zawodowych, liceów i techników. Kapituła konkursu wyłoniła 26 najlepszych zespołów. Udział w obozie był nagrodą dla 377 uczniów z regionu, którzy zwyciężyli w konkursie.
– Celem Summer Campu jest wyrównywanie szans młodzieży w dostępie do wiedzy i rozwoju. Ma też pokazywać, że młodzi mogą znaleźć w regionie pracę na miarę ich marzeń. Cieszę się, widząc zadowolenie uczestników, które jest dowodem na to, że „Zawodowy Summer Camp” to ważna i potrzebna inicjatywa – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Program zakłada kompleksową organizację trzech kilkudniowych wyjazdów dla młodzieży, skupiających się na preorientacji zawodowej, szkoleniach oraz doskonaleniu w wybranych zawodach.
Zajęcia podczas obozu były prowadzone przez mentorów i specjalistów z różnych dziedzin, którzy swoim doświadczeniem i postawą promują ideę uczenia się przez całe życie. Program obejmował m.in.:
- Praktyczną naukę zawodu, z uwzględnieniem profesji wykorzystujących nowoczesne technologie
- Podstawy przedsiębiorczości
- Fachową preorientację zawodową z dostępem do doradcy zawodowego i psychologa
Szeroka tematyka zajęć obejmuje m.in. tworzenie mapy marzeń, autoprezentacje przed kamerą, tworzenie budżetu, oraz zagadnienia z dziedziny, biologii, kryminalistyki, marketingu i prawa. Omawiane będą również zagadnienia związane z wykorzystywaniem na co dzień sztucznej inteligencji. Uczestnicy obozu będą także dyskutować, czy stres to sprzymierzeniec czy wróg?, omawiać zalety pracy w grupie, odbędą także warsztaty twórczego myślenia: Jak myśleć poza schematami.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Summer Camp jest finansowany ze środków KPO ramach projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.
Pilotażowy projekt zakłada organizację trzech edycji „Zawodowego Summer Campu” i stanowi element planowania strategicznego w obszarze kształcenia zawodowego oraz działań na rzecz rozwoju umiejętności. Ocena efektywności tej formy preorientacji i kształcenia zawodowego umożliwi zaimplementowanie takiego rozwiązania edukacyjnego jako stałego elementu strategii województwa.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Miklosz temu
20 kwietnia 2023 na 12:46
Przez cały rok z portu wiatr niesie miał węglowy, jak nie miał to tli się węgiel na hałdach, OT Port ma to w głębokim poważaniu a miasto udaje, że tego nie widzi.
Marek z Barlinka temu
19 kwietnia 2023 na 13:39
A we WIOŚ trafili na ścianę. Skąd my to znamy, że ci od środowiska mają w d… nasze problemy.
Krzusztof Uchman temu
19 kwietnia 2023 na 09:33
Pięknie posadowiony krawężnik na łuku wyspy. Cóż za beznadziejny i przypadkowy inspektor – odbierający robotę.
Werty temu
19 kwietnia 2023 na 07:46
Chciałbym wiedzieć co to z pył i jak szkodzi na płuca i cały organizm.
Daniel Panek temu
20 kwietnia 2023 na 06:50
Nie wiem, nie wiem ale wygląda bardzo groźnie. Na pewno ma jakiś negatywny wpływ na zdrowie. Nie powinno być tak że firma Bunga bezkarnie nas truje.