Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Tak wyglądała twierdza, którą wysadzono w powietrze. Unikalne zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

Foto: Fort Gerharda/archiwum

Wartownik przy głównym wejściu do redity fortu numer 1. 1935 rok. Po prawej stronie widać otwór w murze, tuż przy otworze bramy, w którym ukryty jest bloczek służący do podnoszenia mostu zwodzonego. Z tyłu za marynarzem- piękne, drewniane drzwi. Cięte w romb- pancerze ze stali pojawiły się w fortach podczas przebudowy fortów, w latach 90-tych XIX wieku. Te w twierdzy- która była już wtedy przestarzała nie były modernizowane.

Dziś ten zabytek byłby ewidentnie jedną z największych atrakcji turystycznych północnej Polski. Przez komunistów i ludzi ograniczonych kulturowo, przy cichej aprobacie mieszkańców, Twierdzę wysadzono w powietrze! Pozostały po niej  tylko wspomnienia, tarcza zegarowa i kolekcja unikalnych zdjęć.

Ujęcie na neogotycką wieże z zegarem, wykonane przez prześwit bramy po drugiej stronie dziedzińca. Po prawej stronie widać piękne, drewniane drzwi.

Twierdza (fort numer I)  powstała w połowie XIX wieku i była jednym z czterech potężnych murowanych dzieł obronnych broniących Świny. Pod względem wielkości przewyższała wszystkie pozostałe obiekty. Warto dodać, że dzisiejszy Fort Anioła i Fort Zachodni były niewielkimi dziełami obronnymi, a jedynym obiektem porównywalnym do Twierdzy pod względem uzbrojenia i zajmowanej powierzchni był dzisiejszy Fort Gerharda. Notabene, redita tego fortu jest niemal identyczna jak poszczególne skrzydła redity Twierdzy Portowej. Fortowe kaponiery Gerharda takie same jak te w nieistniejącej już twierdzy.

Północny budynek, od strony dziedzińca wewnętrznego. Z drewnianą wieżą obserwacyjną i dużymi oknami, by żołnierzom skoszarowanym we wnętrzach redity zapewnić jak najwięcej słońca. We wnętrzach samej redity było ponad 130 pomieszczeń. Sala kinowa, łaźnie. Restauracja Twierdza (w latach 60-tych XX wieku) i schronisko młodzieżowe. Elektrownia, kotłowania. Centrala telefoniczna.

Niestety lokalizacja tuż przy kanale Świny, koło użytkowanych przez port nabrzeży i ideologiczne zacietrzewienie komunistycznych władz pozbawionych jakiejkolwiek wrażliwości, przypieczętowały los tego bezcennego zabytku techniki obronnej. Twierdzę i przyległe osiedle Chorzelin, zrównano z ziemią na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych i w ten sposób, wbrew lokalnej tradycji i zdrowemu rozsądkowi, zastopowano rozwój turystyki, która kwitła na prawobrzeżu Świnoujścia z powodzeniem od zarania dziejów miasta, czyli XVIII wieku. Warto o tym przypomnieć, szczególnie tym, którzy  co rusz powtarzają fałszywą tezę, że prawobrzeże od „zawsze” było  przemysłowe. Co warto zauważyć, ta turystyka rozwijała się w z zgodzie i harmonii z funkcjonującym obok portem i portem rybackim w Basenie Trymerskim, który stanowił urokliwy element całości.

Dziś wiadomo, że ówczesna inwestycja nie musiała skończyć się tragiczne dla Twierdzy Portowej. Przy użyciu taśmociągów i dostępnych wówczas rozwiązań technicznych, place składowe można było zlokalizować kilkaset metrów dalej – na wschód od obecnej lokalizacji.

Kuriozum: Bimor – firma  skazująca na zagładę Twierdzę Portową, cały czas „projektuje” dla portu nie szanując lokalnych zabytków i przyrody, co można zobaczyć na przykładzie rurociągu jak wąż oplatającego Latarnię Morską.

Jak widać, twierdza położona była tuż przy brzegu cieśniny Świny. Wraz z twierdzą zniszczono także baterię z początku XX wieku, przylegającą do fortalicji od północy i wycięto kilkadziesiąt kilkuset letnich dębów! Najstarszy miał mieć blisko 500 lat, i to pod jego konarami miała znajdować się pierwsza świnoujska latarnia – nie po dębami, które dziś – nazwane są latarnikami i stoją na Warszowie.

Publikowane zdjęcia pochodzą z albumu marynarza o nazwisku Brzozowski, który w latach 1935-36 służył w jednym z oddziałów Kriegsmarine stacjonującym w Świnoujściu i pochodzą z kolekcji Fortu Gerharda/ Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Warto dodać, że od trzech lata trwają prace na monografią Chorzelina – osiedla i Twierdzy, które od samego początku wspierane są przez spółkę Polskie LNG- Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża.

Koniec twierdzy. Jedno z kilku zdjęć prezentujących zagładę twierdzy, którą kilka lat przed wysadzeniem w powietrze wpisano oficjalnie do rejestru zabytków! Śp. Andrzej Wroński, znany świnoujskich historyk, który był naocznym świadkiem zagłady twierdzy, napisał w jednym ze swoich artykułów, że zagłada tego zabytku przebiegła w „ciszy” i bez jakiegokolwiek odzewu ze strony ówczesnych miłośników historii. A mury pruskiego zamczyska broniły się długo – podczas wysadzenia zginąć miał nawet jeden z wojskowych saperów.

Odkryte kilka lat temu fundamenty Twierdzy. Pod hałdami węgla i betonowymi płytami zachowały się najprawdopodobniej fundamenty całej redity! Przy okazji tego ciekawego odkrycia, do którego doszło podczas kopania nowego osadnika okazało się, że według dokumentów Konserwatora Zabytków, Twierdza Portowa cały czas… istnieje! W latach 70-tych z rejestru wykreślono Fort Gerharda, a nie Twierdze Portową! Procedura „odkręcania” pomyłki trwała ponad rok!

 

Czytaj dalej
8 komentarzy

1 Komentarz

  1. Lilia temu

    19 kwietnia 2023 na 07:31

    Kościoły też trzeba zburzyć bo wybudowali je niemcy? A może dalej- chrzest polski unieważnij ..

  2. Anonim temu

    18 kwietnia 2023 na 18:54

    A jaki to ma związek z historia Polski ? Wam coś się pomyliło to pozostałości po militarystycznym państwie. Państwie, które wywołało dwie wojny światowe a wy chcecie celebrowac pamiątki po nim ? Mi nie pasują ludzie w pruskich mundurach Polacy miejcie więcej godności

    • ll temu

      19 kwietnia 2023 na 07:25

      w szpitalu psychiatrycznym dopuszczają Was do komputerów? To niebezpieczne…

    • 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

      19 kwietnia 2023 na 10:57

      To jest nasza historia gamoniu, ale skąd Ty, to możesz wiedzieć bez_narodowościowa przybłędo?

  3. Ita temu

    8 stycznia 2017 na 21:29

    Ford Gerharda podobno zachowal się dzięki ówczesnemu ministrowi ochrony srodowiska, który nie zgodzil sie na wyburzenie chroniac 100 letnie platany, które rosna do dziś

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

    8 stycznia 2017 na 19:01

    Czy na tej firmie „Bimor”, trzyma ktoś z urzędu łapę, że pozwala im się niszczyć historię tych ziem?

  5. Anonim temu

    8 stycznia 2017 na 18:28

    jak morzna wysadzac cos tak pieknego na cos brzydkiego teraz ja powinnem wysadzic te dzwigi zeby powstalo cos pieknego bo ten port juz nie zarabia i zniszczyl cos pieknego co by zarabialo wiecej niz teraz te miejsce co wysadzili jutro ide do psychologa niech mi wyjasni czy jestem glupi

    • Kubuś Fatalista temu

      20 kwietnia 2023 na 10:12

      Na pewno jesteś pólanalfabetą, ortografia to raczej dla ciebie słowo obce

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Świnoujście żegna Albatrosa. „Koniec pewnej epoki”

Opublikowano

w dniu

Przy ulicy Żeromskiego w Świnoujściu trwają właśnie prace rozbiórkowe budynku, który przez dekady był jednym z najważniejszych adresów towarzyskiej i kulturalnej mapy miasta. Albatros – kultowa restauracja i klub nocny – znika z krajobrazu Świnoujścia. Zostają tylko wspomnienia, zdjęcia i opowieści o czasach, gdy to właśnie tu tętniło życie nocne miasta. Dla wielu mieszkańców to koniec pewnej epoki.

W pamięci świnoujścian wciąż żyją obrazy z dawnych lat: randki, pierwsze tańce, długie rozmowy przy stoliku, zabawa do białego rana. Hotelowa, Żeglarska, Jantar, Gryfia, Penelopa, NIT, Europa, Bim Bom, Albatros, Alibi, Teatralna, Centrala, Leśna, Parkowa – to miejsca, które ukształtowały życie towarzyskie kilku pokoleń. Dziś istnieją  już tylko w opowieściach i domowych albumach fotograficznych.

Albatros miał wyjątkową historię. Początkowo funkcjonował jako hotel i restauracja I kategorii PSS-u – wizytówka lokalnej gastronomii i standardów gościnności. Przez lata zmieniał się jego charakter i nazwa: klub Manhattan, restauracja Albatros, klub Alibi – ale duch miejsca pozostawał ten sam. Zawsze był to adres, pod który trafiało się niezależnie od tego, czy miało się 20 czy 50 lat.

W czasach świetności Albatros przyciągał nie tylko mieszkańców, lecz również turystów. – To było takie miejsce, gdzie każdy weekend wyglądał jak małe święto, wspomina pani Ewa, która bawiła się tam jeszcze w latach 80. – Była muzyka, ludzie się znali, tańczyło się do rana.

Z czasem lokal stał się azylem dla starszego pokolenia. Letnie wieczorki taneczne pod gołym niebem przed wejściem przyciągały tłumy. Bywało głośno, bywało późno – nie raz kończyło się to mandatem dla właściciela za naruszenie ciszy nocnej. Ale nikt nie miał wątpliwości, że to właśnie takie miejsca budują atmosferę miasta.

Albatros zapisał się również w historii polskiego kina. W 2013 roku Jacek Bromski wybrał wnętrza lokalu jako jedno z kluczowych miejsc do filmu „Bilet na Księżyc”. To właśnie tu Anna Przybylska zagrała tancerkę w klubie. Na ekranie pojawili się również statyści – mieszkańcy Świnoujścia, których twarze migają w tle scen z barwną muzyką i tańcem.

Dziś po tych historiach nie zostanie już ślad. Budynek jest sukcesywnie rozbierany, a jego miejsce – jak się nieoficjalnie mówi – ma zająć nowa inwestycja hotelowa.

Miasto się zmienia, ale szkoda, że bez refleksji nad tym, co znika. Albatros to nie był tylko lokal – to była część naszej miejskiej tożsamości – mówi jeden z dawnych bywalców.

Dla wielu to pożegnanie nie tylko z budynkiem, ale z młodością. Czy Świnoujście znajdzie nowe miejsca, które zbudują podobne wspólne wspomnienia dla dzisiejszej młodzieży? Czas pokaże.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzaskobus w Świnoujściu. Spotkanie z politykami Koalicji Obywatelskiej już w poniedziałek

Opublikowano

w dniu

W najbliższy poniedziałek, 26 maja, do Świnoujścia zawita Trzaskobus – ogólnopolska inicjatywa spotkań polityków Koalicji Obywatelskiej z mieszkańcami miast i miasteczek w całej Polsce. Wydarzenie będzie okazją do rozmów o sprawach lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych.

O godzinie 11:30, na Promenadzie, w pobliżu Galerii Promenada, zaplanowano briefing prasowy z udziałem czołowych przedstawicieli polskiej sceny politycznej.

W Świnoujściu pojawią się m.in.:
Marek Belka – były premier RP, były prezes Narodowego Banku Polskiego i były europoseł,
Paweł Kowal – poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, były wiceminister spraw zagranicznych,
Artur Łącki – poseł na Sejm RP z regionu Pomorza Zachodniego,
Olgierd Geblewicz – marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania poruszone zostaną kluczowe tematy dotyczące polityki krajowej, roli samorządów, rozwoju regionów oraz zbliżających się wyborów. Organizatorzy zapowiadają również udział kolejnych gości – ich obecność ma zostać potwierdzona w najbliższych godzinach.

Trzaskobus to nie tylko wydarzenie polityczne – to przede wszystkim otwarta przestrzeń do dialogu z obywatelami. Jak podkreślają organizatorzy, bezpośredni kontakt z mieszkańcami jest dziś jednym z najważniejszych elementów budowania polityki opartej na zrozumieniu lokalnych potrzeb.

Wydarzenie ma charakter otwarty – do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Świnoujścia, a także przedstawiciele mediów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kantata na chór, solistę, narratorów, organy i smyczki oraz XVII Morskie Juwenalia UTW

Opublikowano

w dniu

7 czerwca 2025 roku o godzinie 18.00 na scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty w Świnoujściu odbędzie się niezwykłe wydarzenie artystyczne – wykonanie kantaty „DEKALOG” autorstwa cenionego kompozytora i dyrygenta Igora Jankowskiego z Koszalina. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej oraz Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Wiesława Śmigla.

„Dekalog” to wyjątkowa kantata, która powstała na początku ubiegłego roku jako muzyczne wotum wdzięczności za IV Pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny, której przewodnim tematem było Dziesięć Bożych Przykazań. Skomponował go Igor Jankowski, doktor kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat licznych konkursów kompozytorskich i odznaczeń państwowych.

1 czerwca, 1991 roku na placu przed kościołem Ducha Świętego w Koszalinie, w którym Igor Jankowski pracuje jako organista, Ojciec Święty wypowiedział znamienne słowa: „Oto Dekalog, dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”. Ta wypowiedź posłużyła kompozytorowi za inspirację do skomponowania Kantaty Dekalog na baryton, chór mieszany, narratorów, organy i smyczki, która już była wykonana w wielu polskich miastach między innymi w Koszalinie, Szczecinie, Warszawie, Wolinie, Kamieniu Pomorskiem i wielu innych. Otrzymała patronat honorowy Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiej Wiesława Śmigla. Autorką słów kantaty jest znana i ceniona współczesna poetka Małgorzata Borzeszkowska.

7 czerwca 2025 roku o godz. 18.00 na scenie Amfiteatru Miejskiego w Świnoujściu odbędzie się najliczniejszy koncert z udziałem chórów i instrumentalistów – wystąpi ponad 300 osób:

* solista – baryton Adam Kuliś ze Szczecina
* organy – Mateusz Łuczak z Jastrowia
* narratorzy: Anna Zajączkowska-Żyszkiewicz, Ryszard Soroko

Wykonawcy:
* Chór Mieszkańców Koszalina i okolic,
* Chórzyści ze Szczecina oraz Widuchowej,
* Zespół instrumentalny z Koszalina i Szczecina,
* Chór mieszany „Kantylena” ze Świnoujścia,
* Dziecięcy Chór „Bel Canto” Szkół Gminy Wijewo,
* Zespół wokalny „Pauza” ze Zbąszynia,
* Chór „Cantate Deo” ze Sławy,
* Kameralny chór „Cantilena” z Włoszakowic,
* Chór „Octava” z Żagania,
* Chór „Vox Dei” z Pełczyc,
* Białogardzki Chór Kameralny „Bel Canto”,
* Chór „Res Musica” z Gryfina,
* Grupa Uwielbienia Flagami ze Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego,
* Zespół „Babylon” z Myśliborza.

Organizator wydarzenia – Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

—–
Tego samego dnia o godzinie 11.00 na scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty w Świnoujściu przy ul. Chopina 30 odbędą się XVII Morskie Juwenalia UTW Regionu Zachodniopomorskiego „Aktywny Senior – 2025”, na które zaprasza Miejski Dom Kultury oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu.

Celem przeglądu jest prezentacja twórczości oraz osiągnięć grup senioralnych w różnych dziedzinach artystycznych, rozwijanie pasji twórczych, integracja środowiska, aktywizowanie seniorów do tworzenia ruchu amatorskiego, propagowanie aktywnego i kulturotwórczego sposobu spędzania czasu wolnego.
Przedsięwzięcie ma charakter przeglądu twórczości artystycznej Seniorów zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Organizacjach Seniorów, Domach Kultury prowadzących zespoły artystyczne złożone z Seniorów (zespoły międzypokoleniowe) Regionu Zachodniopomorskiego.

W programie występy 20 zespołów artystycznych kabaretów, chórów, zespołów wokalnych i tanecznych z 12 Uniwersytetów Trzeciego Wieku Regionu Zachodniopomorskiego:

• UTW Barlinek – zespół taneczny „Pasja”,
• UTW Myślibórz: zespół tańca terapeutycznego „Babylon”,
• SUTW Szczecin: chór żeński „Kanon”,
zespoły taneczne: „Arabeska” i „Arabeska Bis”, kabaret „Dwudziestolatek”,
• Miejski Ośrodek Kultury Szczecin – zespół taneczny „Delta Dance”,
• UTW Stargard: zespół wokalny „Chabry”,
• UTW Nowogard: zespól taneczny „ Ad Hock”,
• UTW Kołobrzeg: zespół wokalny „Retrowianki”, kabaret „Pend- Do- Linii”,
• UTW Koszalin Politechnika Koszalińska – zespoły taneczne: „Volare ” i „Gracja „,
• UTW Golczewo: zespół wokalny „Malwy”,
• UTW Police: chór kameralny PUTW,
• UTW Złocieniec: zespół taneczny „Styl”,
• MDK Świnoujście Filia Nr 2 – zespół wokalno- instrumentalny „Keja”,
• UTW Świnoujście – zespól taneczny „Senioritki”, zespół męski „Chwaty” oraz chór mieszany „Kantylena”.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Świnoujścia, gości oraz wszystkich miłośników muzyki, tańca i duchowej refleksji do wspólnego przeżycia niezwykłego dnia, który – od artystycznych prezentacji seniorów po wieczorne wykonanie kantaty „Dekalog” – stanie się prawdziwym świętem wspólnoty, piękna i ważnych wartości. Niech wspólna obecność, dźwięki muzyki, słowa oraz rytm tańca będą okazją do spotkania, wzruszenia oraz umocnienia w wierze i nadziei.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mali piłkarze powalczą o puchar GAZ-SYSTEM. Turniej już w najbliższą niedzielę w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Już w najbliższą niedzielę, 25 maja 2025 roku, Świnoujście po raz kolejny stanie się areną sportowych emocji najmłodszych adeptów futbolu. Na boisku przy ul. Białoruskiej 4, w prawobrzeżnej części miasta, odbędzie się kolejna odsłona cyklu turniejów piłkarskich dla dzieci pod nazwą „Cykl turniejów o puchar GAZ-SYSTEM”. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 10:00.

To wydarzenie, organizowane pod patronatem Sponsora Głównego – Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. – to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim święto radości, integracji i wspólnej pasji. Na murawie zaprezentują się dzieci z roczników 2018 i 2019 – najmłodsza generacja sportowych nadziei regionu.

W turnieju udział wezmą drużyny reprezentujące sześć lokalnych klubów:

  • Akademia Piłkarska Baltica Świnoujście (2 drużyny),

  • Klub Sportowy „Fala” Międzyzdroje (1 drużyna),

  • Akademia Piłkarska Football Factory Wolin (2 drużyny),

  • Jantar Dziwnów (2 drużyny),

  • Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście – gospodarz turnieju (2 drużyny).

Choć młodzi zawodnicy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piłką, emocji z pewnością nie zabraknie. Jak pokazują poprzednie edycje, tego typu turnieje to dla dzieci ogromna motywacja do dalszego rozwoju, a dla rodziców i kibiców – wyjątkowa okazja, by wspólnie przeżywać pierwsze sportowe sukcesy swoich pociech.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Świnoujścia i okolic do kibicowania najmłodszym. – To wydarzenie ma nie tylko wymiar sportowy, ale też społeczny. Wspieramy zdrowy styl życia, budujemy relacje i tworzymy przestrzeń, w której dzieci mogą się rozwijać, ucząc się współpracy, odpowiedzialności i ducha fair play – podkreślają przedstawiciele Zarządu KS Prawobrzeże Świnoujście.

Wstęp na turniej jest wolny. Będzie to niedziela pełna uśmiechu, radości i sportowych emocji – dokładnie taka, jakiej życzylibyśmy sobie dla najmłodszych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście nagradza talenty. Młodzi sportowcy ze stypendiami

Opublikowano

w dniu

W piątek w Urzędzie Miasta Świnoujście odbyło się wyjątkowe spotkanie. Osiemnastu młodych sportowców otrzymało stypendia za świetne wyniki w ogólnopolskich zawodach. To docenienie ich ciężkiej pracy i talentu.

— Dziękuję wam za to, że rozwijacie swoje pasje i z dumą reprezentujecie nasze miasto. Życzę wam jeszcze więcej sukcesów — powiedziała prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska, wręczając stypendia.

W sumie przyznano 60 tysięcy złotych. Stypendia trafiły do zawodników, którzy w 2024 roku zdobyli miejsca od 1. do 3. na Mistrzostwach Polski. Wyróżniono młodych sportowców z kilku klubów, a najwięcej nagród przypadło tym, którzy trenują sporty walki i lekkoatletykę.

  • Sawer Thai Boxing Świnoujście – 5 zawodników w thaiboxingu i 3 w muaythai – razem 8 osób, kwota: 27 600 zł
  • LUKS Berserker’s Team Świnoujście – 4 osoby trenujące grappling – 14 400 zł
  • Akademia Lekkoatletyczna Międzyzdroje – 4 lekkoatletów – 10 800 zł
  • ULKSW Pomorze – 1 zawodnik taekwondo – 2 400 zł
  • UKS Keja – 1 żeglarz – 4 800 zł

Wysokość wsparcia zależała od miejsca, jakie zawodnik zajął w mistrzostwach:

  • 1. miejsce – 4 800 zł (3 osoby)
  • 2. miejsce – 3 600 zł (8 osób)
  • 3. miejsce – 2 400 zł (7 osób)

Dla wielu młodych ludzi to nie tylko nagroda, ale też ogromna motywacja. Stypendia pomogą im w dalszym rozwoju – na przykład w opłaceniu treningów, sprzętu czy wyjazdów na zawody. 

Na zakończenie uroczystości były gratulacje i wspólne zdjęcia.

Źródło: BIK UM Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Z lokalnego boiska do reprezentacji Polski. Trener Jacek Chmielewski z prestiżowym wyróżnieniem 

Opublikowano

w dniu

Świnoujście ma nowy powód do dumy. Trener Jacek Chmielewski, twórca sukcesów młodzieżowej koszykówki w Fundacji Klub Sportowy JCH The Sailors, został zaproszony na staż trenerski przy męskiej reprezentacji Polski U-14. To nie tylko osobiste wyróżnienie dla szkoleniowca, ale również dowód uznania dla całego środowiska sportowego Świnoujścia.

– To dla mnie ogromny zaszczyt. Staż przy reprezentacji Polski to szansa na naukę i wymianę doświadczeń z najlepszymi trenerami w kraju. A wszystko po to, by jeszcze lepiej rozwijać naszych młodych zawodników – mówi Chmielewski.

Jego zaangażowanie i pasja od lat napędzają rozwój lokalnej koszykówki. Teraz, z wiedzą wyniesioną z pracy z kadrą narodową, trener wróci z nową energią i inspiracjami.

Na tym jednak nie kończą się dobre wiadomości. Już w sobotę, 15 czerwca o godz. 15:30 w hali Uznam Arena, odbędzie się wydarzenie zorganizowane przez Fundację JCH The Sailors, które ma szansę stać się jednym z ważniejszych punktów lokalnego kalendarza.

„Zatrzymaj hejt! Graj fair!” – to więcej niż mecz. To manifest wartości, które w sporcie liczą się najbardziej: szacunek, uczciwość, współpraca i odwaga w przeciwstawianiu się przemocy słownej.

W programie rozmowa z trenerem Jackiem Chmielewskim o hejcie, motywacji i sile drużyny, warsztaty i sportowe aktywności dla młodzieży, upominki dla uczestników i… gość specjalny – niespodzianka, która – jak zapewniają organizatorzy – na pewno zrobi wrażenie.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich: młodych sportowców, ich rodzin, nauczycieli, mieszkańców miasta – wszystkich, którym bliska jest idea sportu jako przestrzeni wzajemnego szacunku i wspólnoty.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Klub Sportowy JCH The Sailors Świnoujście, a współorganizatorem – Miasto Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524