Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Prof. Janeczek z UPWr: wielkanocna symbolika jest mieszanką znaczeń pogańskich i judaistycznych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Wielkanocna symbolika jest swoistą mieszanką znaczeń pogańskich i judaistycznych – wskazuje prof. Maciej Janeczek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który wyjaśnia, co symbolizują zwierzęta kojarzone z Wielkanocą.

Prof. Maciej Janeczek, kierownik Katedry Biostruktury i Fizjologii Zwierząt i specjalista z dziedziny archeozoologii tłumaczy, że symbolika zwierzęca dotycząca świąt wielkanocnych wynika z ich powiązania z okresem równonocy wiosennej.

„Dzień wydłuża się, noc skraca, przyroda budzi się do życia z zimowej hibernacji. To zjawisko było obserwowane przez ludzi od wieków i siłą rzeczy znajduje swoje odzwierciedlenie w mitologii” – mówi profesor. Przywołuje sumeryjski mit o Dumuzim i Inanie, staroegipski o Ozyrysie i Izydzie, czy grecki o Demeter i jej córce Korze, która stając się żoną boga podziemi Hadesa zmieniła imię na Persefona.

„Wszystkie te mity opowiadają nam o śmierci i ponownych narodzinach, wprost odwołując się do świata przyrody. Dumuzi, bóstwo wegetacji i plonów, czczony był pierwotnie w Babilonie, a potem w innych krajach starożytnej Mezopotamii. Przedstawiano go z kłosami w rękach lub na ramionach. Co roku pod koniec żniw schodził do podziemi, by móc ponownie powrócić wraz z budzącą się do życia przyrodą” – wskazuje.

Prof. Janeczek podkreśla, że wielkanocna symbolika jest swoistą mieszanką znaczeń pogańskich i judaistycznych. Zwraca uwagę, że baranek, który symbolizuje Jezusa – jego ofiarę na krzyżu, ale też Dobrego Pasterza, który dba o swoje owce, jest zakorzeniony nie tylko w słowach Jana Chrzciciela, który do swojego kuzyna powiedział, że jest barankiem ofiarnym.

„Baranek jest symbolem niewinności, czystości. Jezus został zabity w czasie święta Pesach, które obchodzone jest na pamiątkę ucieczki Izraelitów z Egiptu. Żydzi na progach swoich domostw zaznaczyli krwią z ofiarnego baranka ślad, by w ten sposób dać znać Jahwe, by je ominął i nie zabijał ich pierworodnych synów, a kierował swój gniew na Egipcjan” – wyjaśnia profesor dodając, że ta symbolika jest znacznie starsza. Jak wskazuje, ludy pasterskie wraz z równonocą wiosenną ofiarowywały bóstwom chtonicznym wybrane zwierzęta z tych, które wypasały. „To były właśnie między innymi niewinne baranki” – tłumaczy.

Kolejnym symbolem kojarzonym z Wielkanocą jest jajo – równie uniwersalny symbol związany także ze starożytnymi religiami np. hinduizmem. Z jaja – jak mówi profesor – narodził się Brahma, ale też z jaja wykluła się Helena Trojańska.

„Pisanki znano już w Sumerze. W starożytnym Egipcie jajo było symbolem boga Ptaha, a chrześcijaństwo łączy je z wizytą Marii Magdaleny u cesarza Tyberiusza. Jest apokryf opowiadający o tym, że prezentowała ona cesarzowi nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa. Tyberiusz zaś powiedział jej, że prędzej jajko przybierze kolor czerwony niż on uwierzy w jej historię. No i jajo na jego oczach stało się czerwone” – opowiada prof. Janeczek, dodając, że kolejnym zwierzęcym symbolem kojarzonym z Wielkanocą jest zajączek, który zostawia dzieciom prezenty.

Zdaniem naukowca, jego pojawienie się w tym katalogu jest niejasne, choć symbolizuje siły witalne i płodność. Część badaczy – jak wskazuje – łączy go przedchrześcijańskim świętowaniem równonocy i boginią Eostre, nazywanej też z germańska Ostarą. Według jednej z legend, szła łąką, kiedy znalazła rannego ptaka. Wzięła go na ręce i ratując mu życie, zamieniła w zająca.

„Przemiana nie była ostateczna, bo ten zając zachował zdolność składania jajek i w podzięce wręczył bogini jedno, złożone przez siebie. O tej bogini po raz pierwszy napisał Beda Czcigodny, mnich żyjący w VIII wieku w Nortumbrii, można więc ostrożnie przyjąć, że ten mit jest pochodzenia anglosaksońskiego lub nordyckiego. Inne światło na miejsce zajączka w wielkanocnej symbolice rzuca przekonanie, że to zwierzę śpi z otwartymi oczami, w co długo wierzono. I ten sen z otwartymi oczami miał sprawić, że to właśnie zając jako jeden z pierwszych widział zmartwychwstanie Jezusa” – opowiada prof. Janeczek.

Dodaje, że na tej świątecznej liście jest jeszcze kurczaczek – oczywiście wykluty z jaja, ale też symbolizujący słońce i narodziny nowego życia. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ mok/

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. STRAŻNIK TO temu

    10 kwietnia 2023 na 12:03

    I co z tego wynika, czy to pisanie o Brahmie lub o Egipcie coś wyjaśnia, czy czytelnik coś się z tego dowie, czy tylko zapamięta sam popis erudycji? By czegoś nauczyć, trzeba pewne elementy umieścić w kontekście i w pewnych całościach. Posługuje się tu uczony przykładem apokryfu, a była to okazja, by podkreślić, iż Kościół nie uznaje apokryfów za natchnione słowo Boże, dlatego też ów erudyta powinien ocenić tłumaczenie apokryfowe za mało istotne dla wiary chrześcijańskiej, jak i samo apokryficzne tłumaczenie symboliki jajka. Co mamy z tego, że usłyszymy, iż pisanki były już w czasach Sumeru? Możemy równie dobrze mówić, że były i małżeństwa w starożytności, lecz one znaczyły nie to samo co małżeństwa chrześcijańskie, monogamiczne, orientowane na Chrystusa, z ważną rolą kobiety.

    Ujmę problem tak: pewne symbole są wspólne dla wielu kultur, ale gdy wnikniemy głębiej w ich znaczenie, okaże się, że jednak wyrażają co innego. Kiedy grupa Led Zeppelin wydała swoją pierwszą płytę, wielu krytyków kręciło nosami, że znowu mają tu rockowy blues, wiele grup go grało. Nie usłyszeli tego, co w tej muzyce było NOWE, oryginalne. Podobnie jest z symbolami sięgającymi nawet starożytności. Jajo symbolizowało świat, ale to chrześcijaństwo zaczęło porównywać jego skorupkę do pękającej (odpadającej) płyty grobowej Jezusa. Jasne, że to było przejęcie starego symbolu, bo poganom, którzy przyjmowali chrześcijaństwo nadal była bliska symbolika starożytna, nadal tkwili w pewnym kodzie kulturowym – ale też znaczenie starego symbolu zostało przemienione, by wskazywało na Chrystusa. A Chrystus już był NOWY. Tu odezwą się niektórzy, że w Indiach był Kryszna, który też wcielił się w ludzkie ciało jako bóg, był wcieleniem boga Wisznu. Łojejku… Wiele trudu wkładają ludzie, byle tylko uzasadnić swoją niechęć wyboru drogi Chrystusa, gotowi są wskazać, że Jezus miał dwie dziurki w nosie jak Budda… Na niechęć do wyboru Chrystusa nie poradzę, ale na odchodnym dopowiem, że Kryszna był lovelasem, miał różne kobiety, może niech choć to wystarczy, by nie zestawiać go z Chrystusem, ale na niechęć do Jezusa nie poradzi się nawet spokojnymi argumentami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Woda warunkowo zdatna do spożycia w części budynków

Opublikowano

w dniu

ZWiK w Świnoujściu prowadzi prace poprawiające jakość wody na odcinku pomiędzy ul. Boh. Września i ul. Mieszka I. Sanepid jednak warunkowo dopuścił do spożycia wodę w następujących obiektach:

·        Szpital Miejski im. Jana Garduły,

·        ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,

·        ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,

·        ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,

·        ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e

·        ul. Wyb. Władysława IV 9.

Woda jest warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi i może służyć do przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, mycia naczyń, a także do kąpieli, mycia zębów, przemywania zranień, może być używana do urządzeń sanitarnych (WC).

Jednak jest nowa decyzja sanepidu dotycząca obiektów zlokalizowany przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28. W związku ze stwierdzeniem przekroczenia parametru  mikrobiologicznego  w próbce wody  pobranej  w dniu 18.09.2024 r.  z punktu  kontrolnego  zlokalizowanego  przy ul. Chrobrego, do  czasu uzyskania pozytywnych wyników badania wody, prosimy postępować zgodnie z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu  z dnia 19.09.2024 r., to znaczy wykorzystywać dostarczaną wodę z sieci  miejskiej wyłącznie do  celów sanitarnych, tj. WC.

Prosimy śledzić komunikaty na stronie https://www.zwik.swi.pl/

Informujemy  także, że cysterna z wodą zdatną do  spożycia  jest podstawiona przy  ulicy: Chrobrego – parking przy budynku nr 21.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Festyn Integracyjny Polsko-Ukraiński w Świnoujściu – zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie

Opublikowano

w dniu

22 września 2024 r. w Muszli Koncertowej przy Promenadzie w Świnoujściu odbędzie się II Festyn Integracyjny Polsko-Ukraiński. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do 15:00. To nie tylko okazja do wspólnej zabawy i integracji mieszkańców, ale również wsparcia szczytnych celów charytatywnych.
Program festynu obejmuje szereg atrakcji:
  • Kiermasz charytatywny gastronomiczny, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych dań przygotowanych przez lokalne restauracje oraz obywateli Ukrainy mieszkających w Świnoujściu.
  • Koncert z udziałem artystów z Polski i Ukrainy, podczas którego usłyszymy m.in. tradycyjną muzykę słowiańską oraz utwory w wykonaniu solistów i zespołów.
  • Atrakcje dla dzieci, w tym bańki mydlane, animacje ruchowe, warsztaty rękodzieła oraz wiele innych aktywności.
  • Strefy fotograficzne oraz wystawa fotograficzna, prezentująca piękne miejsca Ukrainy, znane osobistości i malarstwo ukraińskie.
  • Kiermasz charytatywny rękodzieła, na którym będzie można nabyć unikalne wyroby, wspierając przy tym potrzebujących.
Na scenie wystąpią:
  • Zespół muzyczny „Osada Pieśni Grodno” – tradycyjna muzyka o korzeniach słowiańskich
  • Uliana Tomczuk – solistka Wołyńskiej Filharmonii Regionalnej
  • Maria Synenko – studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku
  • Siostry Sofiia i Kateryna Kalika – wirtuozki gry na bandurze
  • Studio teatralne „Magiko” – pantomima dla dzieci
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Podczas festynu prowadzona będzie zbiórka publiczna, z której środki zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar wojny w Ukrainie oraz osób poszkodowanych w wyniku powodzi w Polsce.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy kulturę, tradycję i pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wprowadzono zakaz poruszania się po wałach. Za złamanie grozi grzywna

Opublikowano

w dniu

W związku z zaistniałą sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wprowadził bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.

Decyzja dotyczy całego obszaru działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje od 18 września do odwołania.

Za złamanie zakazu grozi kara grzywny albo nagana.

Aktualnie w Świnoujściu nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Miasto na bieżąco monitoruje sytuację pogodową i jest w gotowości do działania.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

DJ PhillBass zagra techno i nowoczesną elektronikę

Opublikowano

w dniu

Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne niezapomniane Techno Party w Świnoujściu. Impreza odbędzie się 21 września o godz. 20 w Muszli Koncertowej. Wstęp jest bezpłatny.

Za rozkręcenie imprezy odpowiadał będzie pochodzący spod Szczecina Dj PhillBass. To pasjonat dobrych dźwięków, który muzyką interesuje sie od młodych lat. Umiejętności DJ-skie czerpał od takich weteranów, jak Miqro czy Milkwish, których zna osobiście. Grywał już w wielu klubach, imprezach plenerowych oraz prywatnych eventach.

Jakich dźwięków można spodziewać się na świnoujskim techno party? Techhouse, house, bass house, edm, afrobeat, czyli energetyczna mikstura, która zmusi do tańca nawet najbardziej opornych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uznamski Festiwal Muzyki. Wystąpi Polak, który zachwycił świat podczas ceremonii otwarcia igrzysk

Opublikowano

w dniu

Polska jest tematem przewodnim na Uznamskim Festiwalu Muzyki organizowanym do 12 października 2024 roku. 

Wyspa Uznam zamieniła się w niezwykłe miejsce koncertowe, prezentujące gwiazdy i muzyczne „skarby” z regionu Morza Bałtyckiego. W tym roku festiwal wrócił ponownie z tematem przewodnim – Polską i celebruje bogate więzi kulturowe między naszym krajem a Niemcami. W środę podczas konferencji prasowej Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki oraz Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w tej artystycznej uczcie.

Szczególnej uwadze polecamy koncert w dniu 5 października, na którym wystąpi legendarna „MozART group” w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu z programem „Cztery struny świata”.

– Tego festiwalu by nie było, gdyby nie Pan Thomas Hummel, który z niezwykłym zaangażowaniem, wizją i misją kreuje to wyjątkowe wydarzenie kulturalne na naszych wyspach, a przecież kultura łączy. Dziękuję w imieniu mieszkańców za popularyzowanie w tym roku szczególnie polskiej kultury – powiedziała Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Podczas Uznamskiego Festiwalu Muzyki zaplanowano także występ Jakuba Józefa Orlińskiego, polskiego kontratenora, który niedawno wystąpił podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Orliński połączył w występie dwa gatunki: operę i breakdance. W kościele protestanckim St. Petri w Wolgaście wystąpi 22 września o godz. 19.30.

22.09., 19:30, kościół protestancki St. Petri, Wolgast 

KONCERT INAUGURACYJNY

„Beyond” 

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI (kontratenor) 

IL POMO D’ORO 

Muzyka Claudio Monteverdiego, Giulio Cacciniego, Francesco Cavallego i innych mistrzów XVII wieku 

 

23.09., 19:30, Zamek Stolpe, Stolpe 

OTWARCIE FORUM MUZYKI MORZA BAŁTYCKIEGO

DAVID GERINGAS (wiolonczela) 

IAN FOUNTAIN (fortepian) 

Fryderyk Chopin: Introdukcja i Polonez Brillante op. 3

Krzysztof Meyer: Canzona op. 56 (dedykowana Davidowi Geringasowi)

Witold Lutosławski: Preludia taneczne na wiolonczelę solo 

Fryderyk Chopin: Siedem pieśni op. 74, Johannes Brahms: II Sonata F-dur op. 99 

 

25.09., 19:30, kościół protestancki, Krummin NAGRODA MUZYCZNA USEDOMER 2024

JOANNA ALEKSANDRA SIELICKA (fortepian)

Theodor Leschetizky: Six Méditations op. 19 

Joseph Haydn: Andante con variazioni f-moll Hob. XVII:6

Fryderyk Chopin: Ballada nr 1 g-moll op. 23

Fryderyk Chopin: Scherzo nr 2 b-moll op. 31 

 

24.09. 19:30, Kościół protestancki, Zinnowitz 

SEN MŁODOŚCI

KEBYART 

Mieczysław Weinberg: Aria op. 9 (1942), arr. Kebyart

Alexander Glasunow: Kwartet saksofonowy op. 109 (1932) 

Aleksandra Kaca: abisal (2021), premiera w Niemczech

Krzysztof Meyer: Kwartet na cztery saksofony op. 65a (1986) 

Jörg Widmann: 7 Capricci (2021) 

 

26.09. 19:30, Seetelhotel Villa Esplanade, nadmorski kurort Heringsdorf 

JAZZ KONCERTUJĄCY

„Wieniawski in Blue” 

FILHARMONIA ŚLĄSKA

PIOTR PŁAWNER (dyrygent i skrzypce)

PAWEŁ TOMASZEWSKI TRIO

 Pt. 27.09. godz. 15:00, Pommernhalle (Hala Pomorza), Seebad Ahlbeck

COOL USEDOM SYMPHONY

ANDREAS PEER KÄHLER (kierownik projektu, kompozytor i dyrygent)

ORKIESTRA KAMERALNA „UNDER DEN LINDEN”

Uczniowie szkół wyspy Uznam

 

Sob. 28.09. godz. 17:00, kościół ewangelicki św. Marii Panny (St. Marien), miasto Uznam

OPOWIEŚCI LICZYRZEPY

DEVID STRIESOW (mówca)

HIDEYO HARADA (fortepian)

TAKUMI KUROSAKI (fortepian)

„Jak duch w obcym świecie”

Baśnie i opowieści o olbrzymie Liczyrzepie Muzyka fortepianowa Carla Marii von Webera i Louisa Spohra

 

Niedz. 29.09. godz. 11:00, sala kinowa, Historyczno-Techniczne Muzeum Peenemünde

KONCERT LAUREATÓW SZKÓŁ MUZYCZNYCH

Laureaci konkursu „Młodzież muzykuje” szkół muzycznych z Wolgast-Anklam, Uecker-Randow i z Greifswaldu

 

Niedz. 29.09. godz. 15:00, kościół ewangelicki, Liepe

Z POLSKICH GÓR

KAPELA OCHODZITA

grupa folklorystyczna z Górnego Śląska

 

Pon. 30.09. godz. 10:00 – 17:00, miejsce zbiórki: przy kościele ewangelickim w Seebad Ahlbeck | Stacje: Liepe, Mellenthin, Benz, Schloss Stolpe

MUZYCZNA WYCIECZKA PO WYSPIE

Muzyka organowa na poszczególnych stacjach

Wt. 01.10. godz. 17:00, Zamek w Stolpe, Stolpe

KONCERT KOŃCOWY BAŁTYCKIEGO FORUM MUZYCZNEGO

Uczestnicy Bałtyckiego Forum Muzycznego DAVID GERINGAS (wiolonczela) TAMAMI TODA-SCHWARZ (fortepian)

Śr. 02.10. godz. 19:30, kościół ewangelicki, Seebad Ahlbeck

DZIEDZICTWO CHOPINA

RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)

Ludwig van Beethoven: Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27, nr 2 „Sonata księżycowa”,Franz Schubert: Cztery Impromptus D 899 op. 90, Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3,Fryderyk Chopin: Sonata fortepianowa nr 3 h-moll op. 58

 

Czw. 03.10. godz. 17:00, kościół ewangelicki, Seebad Heringsdorf

YOUNG CONCERT ARTISTS NEW YORK: KONCERT LAUREATÓW NAGRÓD

MICHAEL YEUNG (perkusja)

Iannis Xenakis: Rebonds B

J.S. Bach: Prelude-Presto z Suity na Dźwięki e-moll BWV 996,

Claude Debussy: Rêverie, aranżacja na wibrafon, Maurice Ravel: Mouvement de Menuet zSonatiny, aranżacja dla Marimba

Philippe Hurel: Loops II na wibrafon, Georges Aperghis: Le corps à corps

John Cage: In a Landscape, aranżacja dla Marimba i na wibrafon,

James Wood: Rogosanti, 

Olivier Messiaen: O Sacrum Convivium

 

04.10. 19:30, Steigenberger Grandhotel and SPA, Seebad Heringsdorf 

SALON PADEREWSKI

BOGUSŁAW RABA (Uniwersytet Wrocławski) 

WOLFGANG TEMPLIN (Berlin)

JAN BRACHMANN (Moderacja)

Muzyka fortepianowa Ignacego Jana Paderewskiego

 

05.10. 19:30, Miejski Dom Kultury, Świnoujście 

CZTERY STRUNY ŚWIATA

„MozART group”

FILIP JAŚLAR (I SKRZYPCE)

MICHAŁ SIKORSKI (II SKRZYPCE)

PAWEŁ KOWALUK (ALTÓWKA)

BOLEK BŁASZCZYK (WIOLONCZELA)

 

06.10. godz. 14.00, Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde 

KONCERT SYMFONICZNY MUSIKLAND MV

ORKIESTRA NDR ELBPHILHARMONIE 

ALAN GILBERT (dyrygent)

RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)

Claude Debussy: „La mer”

Fryderyk Chopin: Koncert na fortepian i orkiestrę e-moll op. 11

Maurice Ravel: „Daphnis et Chloé”, Suita nr 2 

 

08.10. 19:30, kościół protestancki, Benz 

ŚLĄSKI ROMANTYZM

SINE NOMINE

MARTIN SEEMANN (wiolonczela) 

KLAUS HARER (moderacja) 

Józef Elsner: Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 

Stanisław Moniuszko: Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll

Franz Xaver Gebel: VIII Kwintet smyczkowy B-dur op. 27

09.10. 19:30, Seetelhotel Nautic Usedom, Koserow 

WIECZÓR JAZZOWY

KASIA PIETRZKO TRIO 

 

10.10. DANZIGER BAROCK 19:30, kościół protestancki, Seebad Ahlbeck 

ROMAN PERUCKI (organy) 

Muzyka z Gdańska: utwory z Tabulatury Gdańskiej (1591) i Tabulatury Oliwskiej (1619) Daniela Magnusa Gronaua, Johanna Gottlieba Goldberga, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Borowskiego i Zbigniewa Kruczka.

11.10. 19:30, Hotel Usedom Palace, nadmorski kurort Zinnowitz 

WALC POD BRZOZAMI

odczyt z FRANKIEM ARNOLDEM

JAN BRACHMANN (fortepian)

odczyt z „Brzozowego gaju” Jarosława Iwaszkiewicza (1932) w przekładzie Henryka Bereskiego, muzyka taneczna i rozrywkowa początku XX wieku,

Polskie pieśni ludowe w opracowaniu na fortepian Felicjana Szopskiego i Karola Szymanowskiego

12.10. godz. 20:00, Lokhalle UBB, Seebad Ahlbeck 

KONCERT FINAŁOWY Z NDR-BIGBAND

„Polish Songs”

NDR BIGBAND

OLGA PASICHNYK (wokal)

KWARTET SMYCZKOWY ATOM

GEIR LYSNE (główny dyrygent) 

 

Program i bilety na stronie

www.usedomer-musikfestival.de

Więcej informacji pod numerem telefonu +4938378-34647

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę jeździmy autobusami za darmo

Opublikowano

w dniu

22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska zachęca do pozostawienia auta na parkingu i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, np. rowerów i komunikacji miejskiej.

W związku z tym, w niedzielę 22 września komunikacja miejska w Świnoujściu będzie bezpłatna.

Światowy Dzień bez samochodu to inicjatywa mająca na celu zamianę nawyków dotyczących korzystania z indywidualnych środków transportu i zamiana ich  na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zmniejszanie ruchu pojazdów, a także zmniejszanie ich emisyjności sprzyja poprawie jakości powietrza zwłaszcza w miastach, dlatego zachęcamy nie tylko do przyłączenia się do akcji 22 września, ale również do częstszego korzystania transportu publicznego lub roweru w codziennych wyborach.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524