Kultowa trasa rowerowa Velo Baltica uznana została za jeden z najatrakcyjniejszych, najbardziej nowatorskich i bardzo przyjaznych rowerzystom, produktów turystycznych w kraju. To werdykt Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Nagrodę –Certyfikat POT – wręczono podczas gali, która odbyła się w Warszawie we wtorek, 19 listopada 2024 roku. Wyróżnienie odebrał wicemarszałek województwa Jakub Kowalik. Ponadto tytuł „Turystyczne Odkrycie 2024 Roku” przyznano Morskiemu Centrum Nauki, a „Najlepszym Produktem Turystycznym 2024” okazały się Ogrody Hortulus w Dobrzycy.
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych produktów turystycznych w Polsce, ich promocję, a także wspieranie regionalnych inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki. Wyróżnienia Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawane są w czterech kategoriach: Certyfikat POT, Złoty Certyfikat POT, Certyfikat Internautów oraz Turystyczne Odkrycie Roku. Mogą je otrzymać rozmaite inicjatywy, np. imprezy turystyczne, szlaki, trasy czy obiekty istniejące od co najmniej dwóch lat. Za taki wyjątkowy produkt uznano zachodniopomorską, nadbałtycką trasę Velo Baltica, której przyznano „Certyfikat POT”.
– Liderujemy w zakresie rozwoju turystyki rowerowej. Nasze trasy są urokliwe, dobrze przygotowane i co najważniejsze wciąż ich przybywa. Najpopularniejsza wśród cyklistów Velo Baltica to jedna z turystycznych wizytówek Pomorza Zachodniego, której wyjątkowość została doceniona. Podróżowanie nią to przede wszystkim możliwość obcowania z tym co każdego roku przyciąga rzesze turystów, czyli Morzem Bałtyckim – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
„Certyfikat POT” to jedno z najwyższych laurów w konkursie. Dzięki tej nagrodzie trasa Velo Batica, z której w 2023 skorzystało aż 1,3 mln osób, będzie mogła posługiwać się nie tylko logo certyfikatu, ale zostanie także włączona w wybrane działania promocyjne Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzone w kraju i zagranicą. To np. kampanie w social mediach, prasie i internecie, produkcja programów telewizyjnych, współpraca z influencerami czy obecności na targach turystycznych.
Do tegorocznej edycji konkursu Urząd Marszałkowski zgłosił dwie trasy. Oprócz Velo Baltica, ocenie jury poddano także trasę wokół Zalewu Szczecińskiego. Nagroda przypadła w udziale tej pierwszej.
– Tworzymy trasy rowerowe, bo jesteśmy przekonani, że dobrze służą mieszkańcom Pomorza Zachodniego, jak i turystom. Jak się okazuje rozmach, jakość i standard ich budowy doceniane są w kraju oraz zagranicą. M.in. nasze inwestycje w infrastrukturę rowerową są wśród najlepiej punktowanych w całej Unii Europejskiej. Potwierdzeniem tego jest fakt, że znalazły się podręczniku EuroVelo – dodaje wicemarszałek Jakub Kowalik.
Na Pomorzu Zachodnim mamy pięć różnorodnych tras rowerowych. To wspomniane Velo Baltica i Wokół Zalewu Szczecińskiego oraz Stary Kolejowy Szlak, Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich.
Nie były to jedyne zachodniopomorskie akcenty podczas wtorkowej gali POT.
Marszałkowska instytucja kultury – Morskie Centrum Nauki w Szczecinie – otrzymała nagrodę w kategorii „Turystyczne Odkrycie Roku 2024”. Zachodniopomorski „Kopernik” to nowoczesny obiekt przypominającym kadłub statku zacumowanego nad Odrą. Mieści pięć stref tematycznych, około 200 interaktywnych eksponatów, planetarium oraz pracownie edukacyjne. Obiekt otwarto w końcu maja 2023 roku. Tylko w pierwszym roku działania zwiedziło go ponad 220 tysięcy osób.
Z kolei Ogrody Hortulus w Dobrzycy zdobyły certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny 2024 roku”. Bogata roślinność, zielone labirynty i mnóstwo kolorów każdego roku przyciąga tysiące turystów oraz pasjonatów ogrodnictwa. Ogrody znajdują się bowiem w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju.
Anonim temu
4 kwietnia 2023 na 22:24
Wszyscy czekają na tunel to się zdziwią bo w sezonie miasto będzie jednym wielkim korkiem
Strażnik to temu
2 kwietnia 2023 na 20:26
No to już nie wiem, kiedy naprawdę otworzą ten tunel.Czy jeśli uzyskają te papiery 25 maja, to tego samego dnia otwierają? Chyba nie, wcześniej trzeba zaprosić oficjeli… oni wpisują w grafik, że musza przyjechać, agenci wysyłają pod koryto Świny tresowane krety antybombowe, rozdokazują się tresowani kretyni na pewnym swawolnym forum z wiecznie spóźnionym moderatorem jednego z lokalnych portali (gdzie można pisać „kur…, pi…” i prawdziwymi moderatorami są czytelnicy, jeśli się na tyle wk…, by poświęcic czas na wysłanie maila)… Otoczka wydarzenia będzie bogata. Ja będę musiał zmienic grafik jazdy rowerem po mieście, bo zaszczują mi rower jak burą sukę spuszczone z kojca auta wyrzygane przez mordę tunelu… Będzie się działo!
Razdwa temu
2 kwietnia 2023 na 01:27
Po co te bubel prawny nam potrzebny kto poniesie konsekwencje jak cos się stanie pod czas przejazdu tunelem . Kto? ??? ? Jak zawsze trzeba poszukać kozła ofiarnego ,
jjo temu
2 kwietnia 2023 na 14:05
Po co komentować jak się pisać nie potrafi.
Gdańszczanin temu
6 kwietnia 2023 na 08:06
Nic lepszego temu miastu już się nigdy nie przytrafi. Nigdy. Czy będzie niemiekie, duńskie czy polskie.
Wielkie słowa uznania dla wszystkich
ruchów społecznych które dokonały tego cudu.
Jahu temu
1 kwietnia 2023 na 12:39
I prawidłowo, niech już oddadzą bo sezon się zbliża. Teraz trochę więcej ludzi przyjedzie a i z dostawami towarów będzie prościej i szybciej.
Turysta temu
2 kwietnia 2023 na 19:53
My turyści – Czekamy na ten tunel. Zdarzało sie nam czekać 2,5 godziny na prom ok. godz 20 do Świnoujścia . Było też uciążliwe czekanie na wyjazd że Swinoujscia po wakacjach co psuło ten wakacyjny nastrój. Panu Prezydentowi Waszego miasta gratulujemy woli walki o ten tunel. Z pewnością jest to Jego ogromny sukces. Wszystkiego dobrego .
K.k. temu
5 kwietnia 2023 na 15:26
A ty myślisz że teraz nie będzie stania i czekania?? Tunel także będzie zakorkowany w sezonie. Każda stłuczka to paraliż tego miejsca.