Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Właściciel świnoujskiego Radissona: To samorząd jest odpowiedzialny za drogi, chodniki, place zabaw i szkoły

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kilka dni temu informowaliśmy o wejściu na plażę na przedłużeniu ulicy Bolesława Chrobrego. Jest jednym z tych, które nie jest odnowione. Brakuje także możliwości wjazdu wózkiem dziecięcym, czy wózkiem dla osób z niepełnosprawnościami. Samorząd stoi na stanowisku, że wejście powinien wykonać właściciel pobliskich hoteli.

Jan Wróblewski jr, właściciel świnoujskiego Radissona przesłał do naszej redakcji komentarz, który przytaczamy w całości.

– Mam coraz częstsze wrażenie, że miasta i władza zapominają o swojej roli. Do ich obowiązków należy budowa infrastruktury, świadczenie usług publicznych czy budowa tanich mieszkań. To samorząd jest odpowiedzialny za drogi, chodniki, place zabaw, parki czy szkoły. Tymczasem miasto chciałoby, żeby molo, zejście na plażę czy estakadę do portu sfinansowały podmioty prywatne. Posługiwanie się argumentem, że firma jest bogata jest niestosowne i nietrafione, zwłaszcza, że świnoujski samorząd należy do najbogatszych w kraju dzięki swojemu położeniu. Przypominam, że jako firma zainwestowaliśmy już i tak milion euro w przestrzenie publiczne dla turystów i mieszkańców wokół inwestycji, w tym promenadę i aleję Baltic Park Molo. Dlaczego mielibyśmy więc po raz kolejny, podejmować działania za miasto, zwłaszcza po pandemii, której konsekwencje odczuwamy do dzisiaj. Zejście na plażę to teren publiczny, który świadczy o administracji i jest wizytówką miasta. Zwracam uwagę, że inne wejścia, przy obiektach dużo mniej zaangażowanych w rozwój Świnoujścia, miasto zrealizowało. Wszelka władza powinna dbać o wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców, a już szczególnie samorząd, który ma ku temu takie możliwości – komentuje Jan Wróblewski jr, właściciel świnoujskiego Radissona.

Przeczytaj też: Kto powinien wykonać wejście na plażę przy Hiltonie?

Czytaj dalej
11 komentarzy

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    22 marca 2023 na 00:01

    Zawsze mozna zrobić projekt molo trochę bliżej Galerii Promenada , poczekać na lepszy czas może poszukać innego współinwestora, może kilka lat po oddaniu tunelu i zmianie Żeglugi Św na bardziej komercyjną czytaj powrót do białej małej floty – molo blizej i stateczki blizej a na tzw pasaz hotelowy Wróblewskich trafi .. 30 % odwiedzających Świnoujście… i obecni tam restauratorzy i hamdlowcy przeniosą sie blizej…
    Proponuje Szanowny Panie Wróblewski zrobić reset w swojej wypowiedzi… zawsze może być tak że …np… dostarczenie mediów wzrośnie Pana firmie jeszcze bardziej bo … samorząd przeliczy za i przeciw i stwierdzi że za tanio panu sprzedaje .. cieplo,wode czy odbiera śmieci czy ścieki…
    Ja wiem .że Pana budynki mają dużo dobrych rozwiązań eko ale nie jest Pan w 100% samowystarczalny.
    Pana Firma jest w tym miejscu najwiekszym beneficjentem tego miejsca i aż dziwne że nie widzi Pan potencjału w budowaniu molo np
    . z hotelowa mariną dla jachtów itd…
    Szkoda.

  2. Ten facet temu

    20 marca 2023 na 11:42

    P Raddison miasto nie będzie wam czerwonych dyp dla wanów układać po to aby wam zwiększać frekwencję.I tak żeście wpakowali się w pasy wydmowe licząc tylko na własne zyski a co ze swej strony dla postronnych oprócz betonu???

  3. Anonim temu

    19 marca 2023 na 20:19

    Wejście wygląda jak wygląda bo miało tam być molo – no właśnie – jak tam idzie budowa mola Panie właścicielu Radissona ?

  4. Halina temu

    19 marca 2023 na 07:10

    Buduje miasto tuńel. Część dała unia a część miasto..cierpliwosci.h

  5. Larry temu

    18 marca 2023 na 23:41

    Nigdy go nie będzie,niestety ale już zarząd miasta to ustalił ,nie można z przyczyn naturalnych ,Świnoujście jest specyficznym miastem i strefa brzegowa na to nie pozwala.i wszystko w temacie plaża się powiększa i nie można niczego stawiac

  6. Falko temu

    18 marca 2023 na 22:34

    Gumowa mata przy hotelu . siara i wstyd

  7. Ja temu

    18 marca 2023 na 21:09

    W skrócie. Prywatne podmioty nie dają się frajerować państwu.

  8. turysta z polski temu

    18 marca 2023 na 20:17

    A po co ta cała betonoza? Zieleń zniszczona, drzewa wycięte, totalny koszmar i gorzej niż za PRLu. W dodatku te wysokie budynki na pasie wydmowym. Niszczycie przyrodę.Może jeszcze beton dacie na lini brzegowej żeby spacerować przy morskiej wodzie. Bareja miałby następny film. Koszmar co zobaczyłem w tym roku jak wygląda dzielnica nadmorska. Za PRL lepiej wyglądało bo było więcej zieleni. Turysta po latach w Świnoujściu.

    • Karolcia temu

      19 marca 2023 na 20:17

      Niestety masz rację, ale połowicznie. Otóż od lat swinoujszczanie rządzenie miastem oddają, wywodzącemu się z PRL i PZPR, Januszowi Żmurkiewiczowi.

  9. Olo temu

    18 marca 2023 na 18:54

    A gdzie jest molo?

    • Mol temu

      19 marca 2023 na 22:18

      W nazwie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Portowa afera w Świnoujściu? Śledztwo w sprawie inwestycji za miliony

Opublikowano

w dniu

Prokuratura w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie możliwego działania na szkodę spółki Infra-Port. Chodzi o inwestycję wartą ponad 22 miliony złotych, realizowaną na zlecenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Postępowanie rozpoczęto po otrzymaniu zawiadomienia złożonego przez pełnomocnika Infra-Port.

Według przedstawionych informacji, w październiku 2023 roku spółka podpisała umowę na budowę placu na terenie dzierżawionym przez Port Świnoujście. W dokumentacji odbioru końcowego wskazano, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem. Jednak w styczniu 2025 roku port przesłał Infra-Portowi raport z pomiarów, który wykazał nieprawidłowości – wykonana konstrukcja miała odbiegać od zapisów w dokumentacji technicznej.

Po wstępnej analizie zgłoszenia i przeprowadzeniu podstawowych czynności sprawdzających, prokuratura uznała, że istnieją podstawy, by podejrzewać popełnienie przestępstwa. Śledztwo znajduje się obecnie na wczesnym etapie. Prowadzone jest w trybie „in rem”, co oznacza, że nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Miejska Agora 44. Spotkanie z władzami miasta

Opublikowano

w dniu

Już 16 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”.

W wydarzeniu wezmą udział: zastępca prezydenta miasta Roman Kucierski oraz sekretarz miasta Gabriela Flis-Niśkiewicz. Spotkanie będzie okazją do otwartej i szczerej rozmowy z mieszkańcami. Poruszone zostaną sprawy ważne dla przyszłości miasta.

„Miejska Agora 44” to inicjatywa, która ma na celu wprowadzenie nowego standardu komunikacji pomiędzy samorządem a społecznością lokalną. Spotkania odbywają się regularnie i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Władze miasta zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału i współtworzenia przyszłości Świnoujścia.

Data i godzina: 16.04.2025 r., godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowe tabliczki przypominają o sprzątaniu po pupilach

Opublikowano

w dniu

Na zielonych skwerach, zieleńcach i w parkach Świnoujścia pojawiły się tabliczki z apelem do właścicieli czworonogów o sprzątanie po swoich pupilach. To element kampanii edukacyjnej, która ma nie tylko poprawić estetykę przestrzeni publicznej, ale także przypomnieć o obowiązujących przepisach. Za pozostawienie psich nieczystości w miejscu publicznym grozi mandat w wysokości 500 zł.

– Nasza „zielona brygada” intensywnie pracuje w tym okresie, przycinając drzewa i porządkując tereny zielone. Niestety, nasi pracownicy bardzo często natykają się na psie odchody – mówi Anida Kostrzewa, brygadzistka tzw. „zielonej brygady”.

Tabliczki zostały ustawione w ramach akcji informacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości i odpowiedzialności wśród właścicieli psów.

Miasto liczy, że kampania przyniesie wymierne efekty, a spacery po świnoujskich parkach staną się przyjemniejsze zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście stawia na nową mobilność

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu zorganizowano szkolenie „Nowa Mobilność w praktyce”, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności we współpracy z partnerami branżowymi. Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli administracji samorządowej oraz zaproszonych gości, a jego celem było poszerzenie wiedzy na temat rozwoju zrównoważonego transportu i ograniczania emisji komunikacyjnych.

– Świnoujście może być przykładem miasta, które konsekwentnie ogranicza emisję spalin. Planujemy dalszą modernizację floty autobusowej, stawiając na pojazdy elektryczne. Cieszy nas również fakt, że w sezonie letnim wielu turystów wybiera rowery zamiast samochodów. Budowanie miasta przyjaznego mieszkańcom i środowisku to jeden z naszych priorytetów – podkreśla Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Szkolenie „Nowa Mobilność w praktyce” to element szerszej inicjatywy edukacyjnej prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności. Jej celem jest wspieranie samorządów oraz podległych im spółek – takich jak miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne – w procesie transformacji transportowej.

Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z aktualnymi trendami rynkowymi, wymogami prawnymi obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej, a także z rozwiązaniami wspierającymi planowanie infrastruktury oraz rozwój flot zeroemisyjnych – zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym. Szczególną uwagę poświęcono strefom czystego transportu, które w coraz większej liczbie miast stają się realnym narzędziem poprawy jakości powietrza.

Cykl szkoleń „Nowa Mobilność w praktyce” odpowiada na kluczowe wyzwania, przed którymi stoją dziś polskie samorządy. Spotkania są bezpłatne i stanowią nie tylko platformę wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim szansę na zdobycie wiedzy niezbędnej do skutecznego wdrażania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań transportowych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole przy terminalu promowym. Trzech kierowców pijanych

Opublikowano

w dniu

We wtorek rano w rejonie terminalu promowego w Świnoujściu policjanci razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Służby Celnej przeprowadzili wzmożone kontrole drogowe. Sprawdzali kierowców pod kątem trzeźwości i obecności narkotyków.

Skontrolowano kilkadziesiąt samochodów. Trzech kierowców jechało po alkoholu. Najmłodszy, 26-latek, miał 0,40 promila. 37-latek wydmuchał 0,32 promila, a 55-latek – 0,26 promila. Wszyscy stracili prawo jazdy. Dwóch z nich stanie przed sądem w trybie przyspieszonym. Trzeci trafił do aresztu i czeka na dalsze decyzje.

Tego typu akcje są szczególnie ważne w miejscach o dużym ruchu i znaczeniu międzynarodowym – jak terminal w Świnoujściu. Nietrzeźwi kierowcy to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Policja przypomina: jazda po alkoholu to przestępstwo, które może skończyć się tragedią.

Źródło: Policja Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozlicz PIT w Świnoujściu – zostaw tu swój podatek

Opublikowano

w dniu

Świnoujście, jak każda gmina w Polsce, korzysta z udziału w podatkach dochodowych swoich mieszkańców. Około 39% podatku dochodowego od osób fizycznych, który trafia do Skarbu Państwa, wraca bezpośrednio do budżetu miasta. To realne pieniądze, które przekładają się na jakość życia mieszkańców.

To oznacza, że każde 100 zł zapłaconego podatku to niemal 39 zł, które miasto może przeznaczyć na rozwój lokalnej infrastruktury, edukacji czy opieki społecznej. To właśnie z tych środków finansowana jest codzienna działalność żłobka, przedszkoli, szkół, ale także remonty ulic, modernizacja chodników, utrzymanie zieleni miejskiej oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że aby płacić podatki na rzecz Świnoujścia, nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy, że w chwili składania zeznania podatkowego podatnik mieszka na terenie gminy. Kluczowe jest wskazanie aktualnego miejsca zamieszkania w formularzu PIT oraz podanie danych właściwego urzędu skarbowego – w tym przypadku Urzędu Skarbowego w Świnoujściu przy ul. Pułaskiego 7.

Każdy, kto mieszka i pracuje w Świnoujściu, może aktywnie wspierać rozwój miasta, kierując swój PIT właśnie tutaj. Miasto apeluje do swoich mieszkańców – zostańcie podatnikami Świnoujścia.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524