Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Amerykańskie bombowce zrzuciły na niemieckie Świnoujście 3218 bomb

Opublikowano

w dniu

Foto: archiwum

W niedzielę  12 marca mija 78 lat od jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta. W bombardowaniu Świnoujścia w 1945 roku zginęło tysiące ludzi- w tym wielu mieszkańców Świnoujścia.   Warto pamiętać o tej dacie i powodach do których do tego wydarzenia doszło. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę!

Koniec wojny

Marzec 1945 roku był już końcowym etapem wojny. Siły alianckie wkroczyły już na teren III Rzeszy. Przez Pomorze przechodził wówczas Front Wschodni, a walczący na nim Rosjanie szykowali się do operacji zdobycia „siedliska zła” jakim był Berlin. Po drodze jednak znajdowało się niemieckie wówczas miasto Swinemünde. Nadmorskie miasto ulokowane u wyjścia cieśniny Świny do Bałtyku, było ważną bazą Kriegsmarine (marynarki wojennej III Rzeszy), której infrastrukturę stanowiły magazyny zaopatrzeniowe floty, stocznia, port przeładunkowy, ośrodki szkoleniowe, składy paliw i amunicji. W samym porcie zakotwiczone były okręty podwodne, torpedowce jak i potężne, stalowe kolosy jakimi były pancerniki. Jednym z nich był  „Lützow”, który dzięki swojej artylerii pokładowej wspierał niemieckie wojska lądowe walczące z Armią Czerwoną. Dla Rosjan, Swinemünde stało się twardym orzechem do zgryzienia z dwóch powodów. Po pierwsze, było ono głównym węzłem komunikacyjnym w tym rejonie, wspierającym dostawami odcięte i broniące się do ostatnich chwil Prus Wschodnich, a po drugie Rosjanie nie posiadali aktualnie środków do unieszkodliwienia tego nazistowskiego punktu oporu.

Jankesi, pomórzcie!

W tym celu radziecki marszałek Chudiakow zwrócił się do dowódcy Sił Lotniczych USA (USAAF), generała Spaatza, z prośbą o sojuszniczy gest pomocy – zniszczenie dużego zgrupowania okrętów wojennych w świnoujskim porcie. Walczący na dwa fronty Amerykanie zgodzili się pomóc i zorganizowania akcji bojowej z użyciem bombowców, ponieważ zależało im na jak najszybszym zakończeniu wojny w Europie. Nalot zaplanowano na 12 marca 1945. Dzień wcześniej, 11.03.1945, Rosjanie upewniali się czy Jankesi na pewno dokonają nalotu i czy przypadkiem nie dojdzie do tzw. „Friendly Fire”, czyli przypadkowego zaatakowania sojuszniczych jednostek, z powodu bliskiej odległości, a chodzi dokładnie o 12 mil dzielących armię rosyjską i niemiecką.

W samo południe…

Pochmurnym rankiem 12 marca 1945 roku, 1083 (!!!) samoloty 8. Powietrznej Floty Stanów Zjednoczonych, sformowanych w trzy olbrzymie eskadry wystartowało z lotnisk na terenie Anglii i wyzwolonej Francji.  671 czterosilnikowych bombowców B-17 i B-24, pod eskortą 412 myśliwców P-51 Mustang leciało w stronę Swinemünde i znalazło się nad nim w okolicach południa. Bombardowanie rozpoczęło się o godzinie 12:06 i trwało do 12:58. Na okres tych 52 minut miasto zamieniło się w PIEKŁO. Amerykańskie bombowce lecące na wysokości 6000 metrów, zrzuciły 3218 bomb o łącznej wadze 1609 ton.

Jednym z bezpośrednich świadków nalotu był Karl Heinz Rahm, który dziś ma 87 lat. Nastolatek służył w baterii przeciwlotniczej na Warszowie. Wydarzenia sprzed 70 lat pamięta jak wczoraj. Nalot rozpoczął się około południa- wspomina. Ogłoszono alarm bojowy i po chwili, wąskimi transzejami prowadzącym  baraków do stanowisk ogniowych kilkudziesięciu u  młodych chłopców wbiegło pod pancerne cielska pancerzy chroniących  armaty kalibry 10,5 cm. Bateria prowadziła ogień do samolotów przez niemal godzinę. Co chwilę słychać było huk wybuchających bomb. – dodaje. Ciężko oddychaliśmy. Było strasznie gorąco. Gdy pod odwołaniu alarmu wyszliśmy na powierzchnię okazało się , że mięliśmy wielkie szczęście- bomby spadł zaledwie kilkanaście metrów od nas. Nad Świnoujście rozpościerała  się czarna łuna i strzelały języki ognia. Było strasznie! Dzielnica portowa, centrum miasta  oraz część Dzielnicy Nadmorskiej zamieniło się w gruzy.

Ofiary…

Należy wspomnieć, że Swinemünde w 1945 roku miało blisko 22 tysiące mieszkańców, jednakże wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium III Rzeszy spowodował olbrzymią falę migracji obywateli niemieckich na zachód. Niemcy uciekali przed rosyjskimi żołnierzami oraz ich brutalnym zachowaniem. Tysiące wozów i samochodów stało w kolejce aby przeprawić się na wyspę Uznam. Co rusz kolejne statki z uchodźcami przybijały do portu. Szacuje się, że mogło znajdować się tutaj ponad 70 tysięcy uchodźców, którzy koczowali w opuszczonych budynkach oraz w Parku Zdrojowym. Gdy nadleciały amerykańskie bombowce, nie było dla nich ratunku. Dane na temat ilości ofiar nie są dokładnie znane. W pierwszych powojennych publikacjach pisano o 8000 ofiar. W publikacjach wydawanych w Niemczech obecnie   wymienia się już nawet 25000 ofiar.   Najprawdopodobniej liczba ofiar nie przekroczyła 15000 ofiar.

Jednym z najbardziej tragicznych epizodów nalotu  było zatonięcia statku „Androsie”, który wypełniony uciekinierami ze wschodu niedługo przed bombardowaniem wpłynął na świnoujskie wody. Tylko na tym statku śmierć poniosło ponad 570 osób, głównie kobiet i dzieci. Pod względem ofiar śmiertelnych bombardowanie Swinemünde porównywane jest z nalotami na Hamburg, Kassel, czy nawet Drezno.

Tuż po wojnie szacowano, że było to około 6000 osób. Dziś  niektóre źródła niemieckie podają, że nawet powyżej 25 000 osób.

…pozostaną w naszej pamięci.

Ofiary nalotu pochowane zostały, w masowych grobach, na wzgórzu Golm, na którym co roku w rocznicę tego tragicznego wydarzenia świadkowie wraz z rodzinami spotykają się w tym miejscu pamięci aby uczcić pamięć ofiar wojennych. Ten piękny gest ma na celu przypomnienie oraz uświadomienie młodych pokoleń o bezsensowności wojen, które prowadzą jedynie do cierpienia i zagłady. Nigdy więcej!

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Uznamski Festiwal Muzyki. Wystąpi Polak, który zachwycił świat podczas ceremonii otwarcia igrzysk

Opublikowano

w dniu

Polska jest tematem przewodnim na Uznamskim Festiwalu Muzyki organizowanym do 12 października 2024 roku. 

Wyspa Uznam zamieniła się w niezwykłe miejsce koncertowe, prezentujące gwiazdy i muzyczne „skarby” z regionu Morza Bałtyckiego. W tym roku festiwal wrócił ponownie z tematem przewodnim – Polską i celebruje bogate więzi kulturowe między naszym krajem a Niemcami. W środę podczas konferencji prasowej Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki oraz Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w tej artystycznej uczcie.

Szczególnej uwadze polecamy koncert w dniu 5 października, na którym wystąpi legendarna „MozART group” w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu z programem „Cztery struny świata”.

– Tego festiwalu by nie było, gdyby nie Pan Thomas Hummel, który z niezwykłym zaangażowaniem, wizją i misją kreuje to wyjątkowe wydarzenie kulturalne na naszych wyspach, a przecież kultura łączy. Dziękuję w imieniu mieszkańców za popularyzowanie w tym roku szczególnie polskiej kultury – powiedziała Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Podczas Uznamskiego Festiwalu Muzyki zaplanowano także występ Jakuba Józefa Orlińskiego, polskiego kontratenora, który niedawno wystąpił podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Orliński połączył w występie dwa gatunki: operę i breakdance. W kościele protestanckim St. Petri w Wolgaście wystąpi 22 września o godz. 19.30.

22.09., 19:30, kościół protestancki St. Petri, Wolgast 

KONCERT INAUGURACYJNY

„Beyond” 

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI (kontratenor) 

IL POMO D’ORO 

Muzyka Claudio Monteverdiego, Giulio Cacciniego, Francesco Cavallego i innych mistrzów XVII wieku 

 

23.09., 19:30, Zamek Stolpe, Stolpe 

OTWARCIE FORUM MUZYKI MORZA BAŁTYCKIEGO

DAVID GERINGAS (wiolonczela) 

IAN FOUNTAIN (fortepian) 

Fryderyk Chopin: Introdukcja i Polonez Brillante op. 3

Krzysztof Meyer: Canzona op. 56 (dedykowana Davidowi Geringasowi)

Witold Lutosławski: Preludia taneczne na wiolonczelę solo 

Fryderyk Chopin: Siedem pieśni op. 74, Johannes Brahms: II Sonata F-dur op. 99 

 

25.09., 19:30, kościół protestancki, Krummin NAGRODA MUZYCZNA USEDOMER 2024

JOANNA ALEKSANDRA SIELICKA (fortepian)

Theodor Leschetizky: Six Méditations op. 19 

Joseph Haydn: Andante con variazioni f-moll Hob. XVII:6

Fryderyk Chopin: Ballada nr 1 g-moll op. 23

Fryderyk Chopin: Scherzo nr 2 b-moll op. 31 

 

24.09. 19:30, Kościół protestancki, Zinnowitz 

SEN MŁODOŚCI

KEBYART 

Mieczysław Weinberg: Aria op. 9 (1942), arr. Kebyart

Alexander Glasunow: Kwartet saksofonowy op. 109 (1932) 

Aleksandra Kaca: abisal (2021), premiera w Niemczech

Krzysztof Meyer: Kwartet na cztery saksofony op. 65a (1986) 

Jörg Widmann: 7 Capricci (2021) 

 

26.09. 19:30, Seetelhotel Villa Esplanade, nadmorski kurort Heringsdorf 

JAZZ KONCERTUJĄCY

„Wieniawski in Blue” 

FILHARMONIA ŚLĄSKA

PIOTR PŁAWNER (dyrygent i skrzypce)

PAWEŁ TOMASZEWSKI TRIO

 Pt. 27.09. godz. 15:00, Pommernhalle (Hala Pomorza), Seebad Ahlbeck

COOL USEDOM SYMPHONY

ANDREAS PEER KÄHLER (kierownik projektu, kompozytor i dyrygent)

ORKIESTRA KAMERALNA „UNDER DEN LINDEN”

Uczniowie szkół wyspy Uznam

 

Sob. 28.09. godz. 17:00, kościół ewangelicki św. Marii Panny (St. Marien), miasto Uznam

OPOWIEŚCI LICZYRZEPY

DEVID STRIESOW (mówca)

HIDEYO HARADA (fortepian)

TAKUMI KUROSAKI (fortepian)

„Jak duch w obcym świecie”

Baśnie i opowieści o olbrzymie Liczyrzepie Muzyka fortepianowa Carla Marii von Webera i Louisa Spohra

 

Niedz. 29.09. godz. 11:00, sala kinowa, Historyczno-Techniczne Muzeum Peenemünde

KONCERT LAUREATÓW SZKÓŁ MUZYCZNYCH

Laureaci konkursu „Młodzież muzykuje” szkół muzycznych z Wolgast-Anklam, Uecker-Randow i z Greifswaldu

 

Niedz. 29.09. godz. 15:00, kościół ewangelicki, Liepe

Z POLSKICH GÓR

KAPELA OCHODZITA

grupa folklorystyczna z Górnego Śląska

 

Pon. 30.09. godz. 10:00 – 17:00, miejsce zbiórki: przy kościele ewangelickim w Seebad Ahlbeck | Stacje: Liepe, Mellenthin, Benz, Schloss Stolpe

MUZYCZNA WYCIECZKA PO WYSPIE

Muzyka organowa na poszczególnych stacjach

Wt. 01.10. godz. 17:00, Zamek w Stolpe, Stolpe

KONCERT KOŃCOWY BAŁTYCKIEGO FORUM MUZYCZNEGO

Uczestnicy Bałtyckiego Forum Muzycznego DAVID GERINGAS (wiolonczela) TAMAMI TODA-SCHWARZ (fortepian)

Śr. 02.10. godz. 19:30, kościół ewangelicki, Seebad Ahlbeck

DZIEDZICTWO CHOPINA

RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)

Ludwig van Beethoven: Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27, nr 2 „Sonata księżycowa”,Franz Schubert: Cztery Impromptus D 899 op. 90, Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3,Fryderyk Chopin: Sonata fortepianowa nr 3 h-moll op. 58

 

Czw. 03.10. godz. 17:00, kościół ewangelicki, Seebad Heringsdorf

YOUNG CONCERT ARTISTS NEW YORK: KONCERT LAUREATÓW NAGRÓD

MICHAEL YEUNG (perkusja)

Iannis Xenakis: Rebonds B

J.S. Bach: Prelude-Presto z Suity na Dźwięki e-moll BWV 996,

Claude Debussy: Rêverie, aranżacja na wibrafon, Maurice Ravel: Mouvement de Menuet zSonatiny, aranżacja dla Marimba

Philippe Hurel: Loops II na wibrafon, Georges Aperghis: Le corps à corps

John Cage: In a Landscape, aranżacja dla Marimba i na wibrafon,

James Wood: Rogosanti, 

Olivier Messiaen: O Sacrum Convivium

 

04.10. 19:30, Steigenberger Grandhotel and SPA, Seebad Heringsdorf 

SALON PADEREWSKI

BOGUSŁAW RABA (Uniwersytet Wrocławski) 

WOLFGANG TEMPLIN (Berlin)

JAN BRACHMANN (Moderacja)

Muzyka fortepianowa Ignacego Jana Paderewskiego

 

05.10. 19:30, Miejski Dom Kultury, Świnoujście 

CZTERY STRUNY ŚWIATA

„MozART group”

FILIP JAŚLAR (I SKRZYPCE)

MICHAŁ SIKORSKI (II SKRZYPCE)

PAWEŁ KOWALUK (ALTÓWKA)

BOLEK BŁASZCZYK (WIOLONCZELA)

 

06.10. godz. 14.00, Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde 

KONCERT SYMFONICZNY MUSIKLAND MV

ORKIESTRA NDR ELBPHILHARMONIE 

ALAN GILBERT (dyrygent)

RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)

Claude Debussy: „La mer”

Fryderyk Chopin: Koncert na fortepian i orkiestrę e-moll op. 11

Maurice Ravel: „Daphnis et Chloé”, Suita nr 2 

 

08.10. 19:30, kościół protestancki, Benz 

ŚLĄSKI ROMANTYZM

SINE NOMINE

MARTIN SEEMANN (wiolonczela) 

KLAUS HARER (moderacja) 

Józef Elsner: Kwartet smyczkowy F-dur op. 1 

Stanisław Moniuszko: Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll

Franz Xaver Gebel: VIII Kwintet smyczkowy B-dur op. 27

09.10. 19:30, Seetelhotel Nautic Usedom, Koserow 

WIECZÓR JAZZOWY

KASIA PIETRZKO TRIO 

 

10.10. DANZIGER BAROCK 19:30, kościół protestancki, Seebad Ahlbeck 

ROMAN PERUCKI (organy) 

Muzyka z Gdańska: utwory z Tabulatury Gdańskiej (1591) i Tabulatury Oliwskiej (1619) Daniela Magnusa Gronaua, Johanna Gottlieba Goldberga, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Borowskiego i Zbigniewa Kruczka.

11.10. 19:30, Hotel Usedom Palace, nadmorski kurort Zinnowitz 

WALC POD BRZOZAMI

odczyt z FRANKIEM ARNOLDEM

JAN BRACHMANN (fortepian)

odczyt z „Brzozowego gaju” Jarosława Iwaszkiewicza (1932) w przekładzie Henryka Bereskiego, muzyka taneczna i rozrywkowa początku XX wieku,

Polskie pieśni ludowe w opracowaniu na fortepian Felicjana Szopskiego i Karola Szymanowskiego

12.10. godz. 20:00, Lokhalle UBB, Seebad Ahlbeck 

KONCERT FINAŁOWY Z NDR-BIGBAND

„Polish Songs”

NDR BIGBAND

OLGA PASICHNYK (wokal)

KWARTET SMYCZKOWY ATOM

GEIR LYSNE (główny dyrygent) 

 

Program i bilety na stronie

www.usedomer-musikfestival.de

Więcej informacji pod numerem telefonu +4938378-34647

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę jeździmy autobusami za darmo

Opublikowano

w dniu

22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska zachęca do pozostawienia auta na parkingu i skorzystania z bardziej ekologicznych środków transportu, np. rowerów i komunikacji miejskiej.

W związku z tym, w niedzielę 22 września komunikacja miejska w Świnoujściu będzie bezpłatna.

Światowy Dzień bez samochodu to inicjatywa mająca na celu zamianę nawyków dotyczących korzystania z indywidualnych środków transportu i zamiana ich  na bardziej przyjazne dla środowiska.

Zmniejszanie ruchu pojazdów, a także zmniejszanie ich emisyjności sprzyja poprawie jakości powietrza zwłaszcza w miastach, dlatego zachęcamy nie tylko do przyłączenia się do akcji 22 września, ale również do częstszego korzystania transportu publicznego lub roweru w codziennych wyborach.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mieszkańcy Świnoujścia mają wielkie serca. Przybywa darów dla powodzian

Opublikowano

w dniu

Rano ze Świnoujścia wyjechał pierwszy transport darów do Głuchołazów. To zasługa wspaniałych mieszkańców Świnoujścia, kibiców Floty Świnoujście, osób pracujących na rzecz zbiórki oraz wolontariuszy segregujących dary dla powodzian. Darów przybywa, chętnych do pomocy jest wielu.

We wtorek rano ze Świnoujścia wyjechał bus z darami. Będą kolejne transporty.

– Z punktu centralnego MDK jedynie „dopełniliśmy” bus karmą dla zwierząt oraz wodą, ponieważ Wasze dobre serca zapełniły całego busa dzięki innym punktom zlokalizowanym w Świnoujściu. Ogromne brawa. Zbiórka dalej trwa – napisała na facebookowym profilu Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

Na miejscu w Głuchołazach sytuacja jest dramatyczna. Brakuje dosłownie wszystkiego. Potrzeby są ogromne.

– W tej chwili powodzianom jest potrzebna chemia do czyszczenia, duże worki na odpady, mopy, wiadra, woda, środki do dezynfekcji, rękawiczki, grzybobójcze środki, latarki czołówki. Oprócz tego myjki, osuszacze, agregaty prądu – wymienia Maciej, który dojechał z darami ze Świnoujścia.

W Świnoujściu dary dla powodzian zbierane są w kilku miejscach.

  • Główny punkt zbiórki w sali sportowej MDK przy ul. Matejki 11 otwarty jest od 10.00 do 19.00
  • Punkt zbiórki w Miejskim Domu Kultury – Filia Warszów ul. Sosnowa 18 otwarty jest od 10.00 do 18.00.
  • Punkt zbiórki w Miejskim Domu Kultury – Filia Przytór ul. Zalewowa 40 otwarty jest od 10.00 do 18.00.
  • Przedszkole nr 5 „Bajka” przy ulicy Witosa 7Dary można przynosić w godz. 7.00-16.00
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny, ul. Sąsiedzka 13 aDary można przynosić w godz. 7.00-18.00.
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Szkolna 1Dary można przynosić w godz. 7.00-16.00.
  • Sklep BRAND TOP ul. Bohaterów Września 80
  • Warsztat samochodowy BLAUPOINT ul. Łużycka 14
  • Punkt EPAKA ul. Kołłątaja 24c w godz. 8.30 do 19.00
  • OSP Przytór ul. Zalewowa 40c
  • Bricomarché Świnoujście

Osoby zbierające dary mogą korzystać z powierzchni magazynowej udostępnionej przez Miasto Świnoujście w sali MDK przy ul. Matejki 11.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Spotkanie z Joanną Agatowską. Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W jaki stanie jest miejski budżet? W jakim stanie technicznym po roku eksploatacji jest tunel? Ile nasze miasto kosztują błędne decyzje poprzedniej władzy? Jak obecny zarząd miasta chce poradzić sobie z takimi problemami jak remont dróg, ul. Ku Morzu czy mieszkania komunalne. O tym i wielu innych tematach,  będzie można porozmawiać z Prezydentem Miasta Świnoujście Joanna Agatowską. Pierwsze spotkanie z cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu” już w najbliższy czwartek.

– To ma być szczera, transparentna rozmowa, w której nie będzie tematów tabu. –  Chcemy by najważniejsze decyzje dotyczące miasta były podejmowane w dialogu z Mieszkańcami, właścicielami  Świnoujścia. – mówi Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia. –   Liczymy, że takie spotkania staną się nowym standardem w komunikacji pomiędzy samorządem a Mieszkańcami, a bezpośrednia komunikacja pozwoli uniknąć szeregu błędów jakie popełnili nasi poprzednicy. – dodaje pani prezydent.

To prawdziwa, autentyczna forma konsultacji społecznych, która nie jest wymuszona względami formalnymi tylko szczerą chęcią wysłuchania opinii, sugestii i oczekiwań Mieszkańców.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 września, w galerii ART w Świnoujściu. Początek o godzinie 18.30.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Opłata za pobyt dziecka w żłobku. Skorzystają rodzice i samorząd

Opublikowano

w dniu

Rodzice dzieci ze świnoujskiego Żłobka Miejskiego „Kubuś Puchatek”, mieli możliwość podczas spotkania otwartego z Prezydentem Miasta Świnoujścia, Sekretarzem i Dyrektorem Żłobka, zapoznania się z zasadami funkcjonowania żłobka w mieście po zmianach wprowadzonych przez rząd.

Od 1 listopada rodzice zapłacą wyłącznie za wyżywienie. Miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom rodziców i zapłaci również za śliniaki, czy mokre chusteczki dla maluchów.

Ustawa wprowadzająca program „Aktywny Rodzic” ustala dofinansowanie do żłobka do 1500 zł miesięcznie na dziecko na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna.

Spotkanie w sali MDK zorganizowano w związku z planowaną uchwałą w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt i maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w żłobku.

– Wychodzę z założenia, że nie podejmujemy takich działań bez konsultacji z rodzicami. Odpowiadaliśmy na każde pytanie rodziców. Wyżywienie dzieci wzrośnie o 12 zł miesięcznie. Jest to spowodowane inflacją oraz innymi czynnikami, które w tym zakresie powodują wzrost ceny. Jednak zdejmujemy z rodziców zakup artykułów higienicznych oraz śliniaków – tłumaczy Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Rodzic, który ma dziecko w żłobku od 1 października może do ZUS-u złożyć wniosek i otrzymać 1500 zł. Rodzic tych środków nie dostaje do ręki, przechodzą one jedynie poprzez system.

Obecnie opłata za pobyt w żłobku samorządowym realnie kosztuje rodzica 554 zł (przy pobieraniu dopłaty z ZUS). Po 1 listopada rodzice zapłacą mniej i będzie to 336 zł (przy pobieraniu świadczenia z ZUS) – to jedynie koszt wyżywienia swojej pociechy.

Warunkiem jest złożenie wniosku do ZUS i otrzymanie świadczenia.

Mimo więc, że państwo polskie daje rodzicom 1500 zł co miesiąc za opiekę nad dzieckiem, to od 1 listopada Miasto Świnoujście będzie dopłacało do pobytu każdego dziecka po 800,51 zł miesięcznie. Koszt funkcjonowania Żłobka Miejskiego w 2025 r. to kwota 7.013.200 złotych rocznie. 

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wykryto bakterie coli. Woda niezdatna do spożycia. ZWIK podstawi beczkowóz

Opublikowano

w dniu

W związku ze stwierdzeniem przekroczenia parametru  mikrobiologicznego  w próbce wody  pobranej  w dniu 16.09.2024 r.  z punktu  kontrolnego  zlokalizowanego  w ul. Jana z Kolna na odcinku pomiędzy  ul. Boh. Września i ul. Mieszka I , do  czasu uzyskania pozytywnych wyników badania wody, prosimy postępować zgodnie z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu  z dnia 17.09.2024 r., to znaczy wykorzystywać dostarczaną wodę z sieci  miejskiej wyłącznie do  celów sanitarnych, tj. WC.

Powyższe obostrzenie dotyczy obiektów zlokalizowanych w stępującym obszarze:

  1. Szpital Miejski im. Jana Garduły,
  2. ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19,
  3. ul. Mieszka I 5, 6, 8,12,
  4. ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12,
  5. ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e
  6. ul. Wyb. Władysława IV 9.  

Przewidywany  termin wydania kolejnego komunikatu – 18.09.2024r. ok. godz. 10:00.

W tym czasie zostanie przeprowadzone płukanie sieci oraz wykonanie analiz kontrolnych  jakości  wody.

Jednocześnie od dziś podstawione  zostaną cysterny z wodą zdatną do  spożycia przy ulicach:

  1. ul. Jana z Kolna – parking przed wejściem głównym do szpitala,
  2. ul. Boh. Września – na odcinku od ul. Beniowskiego do ul. Żeglarskiej,

W celu uzyskania dokładnych informacji prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 91 3215965

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524