Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Mewa

Opublikowano

w dniu

Foto: Michał Pietrzak/3. FO

Do służby wcielono  kolejną jednostkę proj. 258, czyli ORP Mewa. To już trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min, które weszły w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Uroczysta ceremonia pierwszego podniesienia bandery wojennej odbyła się przy Nabrzeżu Pomorskim, czyli w centralnym punkcie Gdyni, nieopodal Skweru Kościuszki. Całe wydarzenie było otwarte dla społeczeństwa. Na zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu odpowiedzieli mieszkańcy trójmiasta i sympatycy Marynarki Wojennej z całej Polski, którzy tłumnie przybyli na miejsce uroczystości.

Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery Marynarki Wojennej, na niszczycielu min o numerze burtowym 603 po raz pierwszy została uroczyście podniesiona biało-czerwona bandera. Tym samym jednostka ta została oficjalnie wcielona do sił Marynarki Wojennej. Od dzisiaj ORP Mewa pełni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w składzie gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili licznie zgromadzeni goście, w tym najwyższe władze wojskowe w osobach Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Wiesława Kukuły oraz Inspektora Marynarki Wojennej wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego, a także parlamentarzyści, samorządowcy, władze regionu i przedstawiciele przemysłu stoczniowego. W trakcie uroczystości Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał banderę wojenną pierwszemu dowódcy okrętu komandorowi podporucznikowi Bartoszowi Blaszke.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafiły do gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii, ORP Albatros po raz pierwszy podniósł na swojej burcie banderę Marynarki Wojennej RP 28 listopada 2022 r. W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. Symboliczne rozpoczęcie budowy okrętu o numerze burtowym 603, czyli tzw. palenie blach miało miejsce 19 czerwca 2019 roku, stępkę położono 10 października tego samego roku, natomiast uroczystość chrztu i wodowania odbyła się 17 grudnia 2020 roku.

Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

ORP Mewa ma długość 58,5 metra, szerokość przekraczającą 10 metrów i wyporność 830 ton. Kadłub wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.

Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). Napęd okrętu stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider’a napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW. Dzięki zastosowaniu tego typu napędu oraz wyposażeniu w dziobowy ster strumieniowy Schottel okręt posiada doskonałe zdolności manewrowe.

ORP Mewa i bliźniaczy ORP Albatros różnią się nieco od prototypowego okrętu ORP Kormoran. W przypadku systemów przeciwminowych otrzymały one bowiem dodatkowo sonar holowany KATFISH firmy Kraken, autonomiczny, bezzałogowy pojazd podwodny Gavia oraz sterowany przy pomocy kabloliny lub przewodu światłowodowego pojazd podwodny Double Eagle SAROV firmy SAAB (który zastąpił wcześniej wykorzystywany pojazd podwodny Morświn produkcji Politechniki Gdańskiej). Zachowano inne wyposażenie specjalistyczne, jak sonar podkilowy SHL-101/TM, autonomiczny pojazd podwodny Hugin firmy Kongsberg oraz samobieżne ładunki wybuchowe „Głuptak”. Do innych ważniejszych zmian można zaliczyć wymianę głowicy optoelektronicznej z INDRA na FLIR 280, zmianę zintegrowanego mostka nawigacyjnego na ECPINS firmy OSI, a także instalację mocniejszego steru strumieniowego o mocy 200 kW, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę zdolności manewrowych jednostki. Zastosowane zmiany wynikały z doświadczeń i wniosków powstałych w trakcie badań eksploatacyjno-wojskowych prowadzonych na ORP Kormoran, które posłużyły Marynarce Wojennej do wprowadzenia licznych modyfikacji sprzętu i systemów na kolejnych jednostkach seryjnych.
Źródło: 8. FOW

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Program „Aktywne place zabaw” rozstrzygnięty. Do Świnoujścia trafi 300 tys. złotych

Opublikowano

w dniu

Plac zabaw przy Miejskim Żłobku „Kubuś Puchatek” niebawem zmieni się nie do poznania. Gmina Miasto Świnoujścia otrzyma 300 tys. złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– To miejsce pozostawiało wiele do życzenia. Przede wszystkim zależy nam, aby maluszki były w tym miejscu bezpieczne, mogły spalić energię i aby zabawy na świeżym powietrzu były zróżnicowane. Bardzo dziękuję za przygotowanie wniosku pracownikom Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych – mówi Roman Kucierski, Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.

Plac zabaw przy Żłobku Miejskim „Kubuś Puchatek” w Świnoujściu przejdzie gruntowną modernizację dzięki dofinansowaniu w wysokości 300 tys. zł, przyznanemu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Aktywne place zabaw”.

O dofinansowanie mogły wnioskować gminy, które prowadzą instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w formie żłobka lub klubu dziecięcego.

Żłobek Miejski „Kubuś Puchatek” w Świnoujściu, mieszczący się przy ul. Wyspiańskiego 2, zapewnia opiekę dla dzieci w wieku do lat 3.

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę 30 marca pierwszy w tym roku Pchli Targ

Opublikowano

w dniu

Po zimowej przerwie, w niedzielę 30 marca 2025 roku, w Świnoujściu odbędzie się pierwszy Pchli Targ w tym roku. To doskonała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, jak i znaleźć dla siebie unikalne przedmioty, które mogą stać się nowymi skarbami.

W marcu rozpoczynamy cykl Pchlich Targów, które będą regularnymi wydarzeniami aż do grudnia, oferującym mieszkańcom Świnoujścia oraz gościom wyjątkową okazję do sprzedaży i wymiany rzeczy.

Pchli Targ to świetna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, które zalegają w domu, a także znaleźć unikalne skarby wśród wystawianych przedmiotów. Wśród przedmiotów, które będą dostępne, znajdą się m.in. książki, płyty CD i DVD, gry komputerowe, filmy, antyki, galanteria domowa, wyroby dekoracyjne, biżuteria, sprzęt AGD i RTV oraz jego części, instrumenty muzyczne i akcesoria, rekwizyty wojskowe, rękodzieło, przedmioty kolekcjonerskie, odzież oraz meble – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Targi będą odbywać się w pobliżu Targowiska Miejskiego „Zielony Rynek pod Zegarem” przy ul. Kołłątaja 4a, w godzinach 9:00-14:00.

Wymieniajmy się przedmiotami, które dla nas nie są już potrzebne, ale mogą stanowić wartość dla innych.

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sukces uczniów świnoujskiej „Jedynki” na finałach wojewódzkich w pływaniu drużynowym

Opublikowano

w dniu

W dniu 28.03.2025 r. w Szczecinku odbył się Drużynowy Finał Wojewódzki we współzawodnictwie szkół podstawowych w pływaniu drużynowym, w kategorii Igrzysk Dzieci (roczniki do 2012) oraz w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (roczniki 2011-2010).

Do finałów wojewódzkich zakwalifikowały się 4 drużyny z naszej miejskiej JEDYNKI.
Zawodniczki i zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Świnoujściu im. Marynarki Wojennej RP w finale wojewódzkim, stanęli trzy razy na podium, w kategorii Igrzysk Dzieci jeden raz, a w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej dwa razy. Tym samym uczniowie naszej jedynki powtórzyli ogromny sukces z poprzedniego roku i dodali o jedno podium więcej.
Pływanie drużynowe oznacza, że każdy zawodnik startujący w konkurencji indywidualnej oraz w sztafecie punktuje dla swojej drużyny i suma punktów na tle pozostałych daje wynik ostateczny.
Dziewczęta w kategorii ID wywalczyły 4 miejsce. Zawodniczki JEDYNKI popłynęły w składzie:
1. Alicja Wiśniewska – 25 m stylem klasycznym
2. Julia Stawik – 25 m stylem klasycznym
3. Zuzanna Mielcarz – 25 stylem grzbietowym
4. Lena Twaróg – 25 m stylem motylkowym
5. Katarzyna Czech – 25 m stylem dowolnym
6. Joanna Chyła – 25 m stylem dowolnym
7. Lena Granisz – 25 m stylem dowolnym
8. Oliwia Piętak – 25 m stylem dowolnym
Chłopcy w kategorii ID wywalczyli 3 miejsce. Zawodnicy JEDYNKI wystąpili w składzie:
1. Marcin Gutkowski – 25 m stylem grzbietowym
2. Szymon Nadratowski – 25 m stylem grzbietowym
3. Karol Skiba – 25 m stylem klasycznym
4. Miłosz Słupiński – 25 m stylem klasycznym
5. Kajetan Szpeflicki – 25 m stylem motylkowym
6. Mateusz Czerniak – 25 m stylem dowolnym
7. Tomasz Czerniak – 25 m stylem dowolnym
Dziewczęta w kategorii IMS wywalczyły 3 miejsce. Zawodniczki JEDYNKI wystąpiły w składzie:
1. Marta Nieśpelska – 25 m stylem motylkowym
2. Oliwia Śnieć – 25 m stylem dowolnym
3. Aleksandra Orszanowska – 50 m stylem klasycznym
4. Olga Błaszak – 50 m stylem grzbietowym
5. Julia Lange – 50 m stylem grzbietowym
6. Martyna Stefaniak – 50 m stylem dowolnym.
7. Blanka Bochna- 25 m stylem dowolnym
Chłopcy w kategorii IMS wywalczyli 2 miejsce. Zawodnicy jedynki wystąpili w składzie:
1. Jakub Tomaszewski – 50 m stylem grzbietowym
2. Oliwier Nowak – 25 m stylem dowolnym
3. Wiktor Lupa – 50 m stylem klasycznym,
4. Jakub Micał – 25 m stylem motylkowym
5. Aleks Morawski – 25 m stylem motylkowym
6. Marcin Czech – 50 m stylem dowolnym
7. Artur Markowski – 50 m stylem dowolnym
Trenerem prowadzącym zawodników jest Michał Stefaniak, a trenerką wspomagającą Renata Majewska.
Podziękowania dla OSiR Wyspiarz Świnoujście za zorganizowanie transportu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikacja świętuje. W sobotę zajrzyj do zajezdni

Opublikowano

w dniu

W najbliższą sobotę w ramach obchodów 20. lecia Komunikacji Autobusowej sp. z o. o. będzie możliwość zajrzenia na „zaplecze” komunikacji, czyli do zajezdni autobusowej. W godz. 09:00 – 12:00 pracownicy będą oprowadzać chętnych po budynku zajezdni pokazując gdzie autobusy nocują, gdzie się je naprawia i myje. Będą też ciekawostki dotyczące pracy kierowcy.

Aby jak najwięcej osób mogło dotrzeć do zajezdni, w godz. 08:30 – 12:30 wszystkie autobusy linii A i B będą zatrzymywały się na przystanku obok zajezdni. Zapraszamy!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Parada zabytkowych autobusów już w ten weekend!

Opublikowano

w dniu

Miłośnicy motoryzacji i historii komunikacji miejskiej będą mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć i przejechać się legendarnymi autobusami. W najbliższy weekend aż trzykrotnie będzie można spotkać zabytkowe pojazdy, które niegdyś kursowały po ulicach Świnoujścia.

Sobotnia parada ulicami miasta

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godzinie 10:00. Spod Muzeum Rybołówstwa wyruszy Parada Zabytkowych Autobusów. Wezmą w niej udział trzy historyczne pojazdy oraz najstarszy obecnie kursujący autobus w mieście. Trasa parady obejmie przeprawę promową Bielik, co stworzy doskonałą okazję do wykonania unikalnych zdjęć.

Po krótkim postoju przy dworcu PKP pojazdy przejadą ulicami Warszowa, następnie przez tunel powrócą na lewobrzeże. Kolejne przystanki odbędą się w Dzielnicy Nadmorskiej przy ul. Słowackiego oraz na pl. Wolności, gdzie zaplanowano krótkie sesje fotograficzne. Ostatnim punktem przejazdu będzie pl. Mickiewicza, gdzie autobusy wezmą udział w Festynie Rodzinnym.

Festyn rodzinny – zwiedzanie i atrakcje

Między 12:00 a 16:00 uczestnicy festynu będą mogli dokładnie obejrzeć każdy z zabytkowych autobusów. To jednak nie koniec atrakcji! W programie znalazły się także pokazy sportowych samochodów, symulatory jazdy VR, dmuchańce, zabawy dla dzieci, strefa gastronomiczna, konkursy i wiele innych niespodzianek.

Niedziela: bezpłatne przejazdy po mieście

W niedzielę, od godziny 9:00, zabytkowe autobusy ponownie pojawią się na ulicach miasta. Spod Muzeum Rybołówstwa wyruszą specjalne kursy turystyczne. Przejazdy będą bezpłatne i potrwają do godziny 16:00.

Jakie autobusy pojawią się w Świnoujściu?

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć trzy wyjątkowe modele Jelcza:

  • Jelcz 272 MEX – miejska wersja legendarnego Jelcza 043, zaprojektowana w latach 60. Posiadał pneumatyczne drzwi, zmieniony układ siedzeń oraz brak półek bagażowych, co pozwalało na przewóz nawet 81 pasażerów.
  • Jelcz 043 – międzymiastowy model, który wywodzi się z czechosłowackiego Škody 706 RTO. Wyróżniał się klasycznym, zaokrąglonym nadwoziem i możliwością przewozu 42 pasażerów na stałych miejscach oraz 10 na składanych.
  • Jelcz L11 – nowsza generacja autobusów podmiejskich, bazująca na francuskiej licencji Berlieta, z podwoziem węgierskiego Ikarusa. Konstrukcja ta była rozwinięciem modelu M11 i zapewniała wygodny transport dla większej liczby pasażerów.

Niezwykła podróż w przeszłość

To wydarzenie to nie tylko gratka dla fanów zabytkowych pojazdów, ale także wyjątkowa okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych lat. Nie przegapcie tej okazji – spotkajmy się na ulicach Świnoujścia już w ten weekend!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie żyje Andrzej Ryfczyński

Opublikowano

w dniu

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Ryfczyńskiego. W środę, 26 marca 2025 roku, po długiej walce z chorobą, odszedł wyjątkowy człowiek – mistrz obiektywu, fotoreporter, dziennikarz i kronikarz naszych wysp.

Przez dziesięciolecia z pasją dokumentował życie miasta, jego mieszkańców, wydarzenia i zmiany. Zatrzymywał w kadrze to, co ulotne, tworząc bezcenny dorobek fotograficzny, który pozostanie z nami na zawsze.

Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w kole fotograficznym przy Zakładowym Domu Kultury „Odra” w Świnoujściu. Z czasem stał się nieodłączną częścią regionalnych mediów. Przez większość życia prowadził własny zakład fotograficzny, gdzie uwieczniał radość, wzruszenia i codzienność mieszkańców.

Jego aparat widział wszystko – uśmiechy dzieci, zmieniające się miasto, historyczne momenty i ciche, intymne chwile zwykłych ludzi.

Rodzinie i bliskim składamy kondolencje.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524